« Zobacz poprzedni temat
Nowe kolektory słoneczne ?
Zobacz następny temat »
Kolektory próżniowe firmy RAVISSON

Zbiorniki do gromadzenia wody

Czy budowować duże zbiorniki do gromadzenia ciepłej wody ?
Proszę o podpowiedz.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
do czego chcesz wykorzystać taki zbiornik


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
grzesdebickix napisał:
Czy budowować duże zbiorniki do gromadzenia ciepłej wody ?
Proszę o podpowiedz.


Wielkość zbiornika należy dobierać m.in pod względem ilości zużycia wody.

Wiadomo im większy zbiornik tym mamy większy zapas ciepłej wody, jednakże trzeba pamiętać, że duże zbiorniki wymagają dostarczenia większej ilości energii aby podgrzać wodę, a zatem potrzebne będzie zamontowanie większej ilości kolektorów. W rezultacie koszt instalacji. nam wzrośnie.


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Jeśli myślisz o budowie ogromnego zbiornika do magazynowania ciepła z dużej baterii solarów, to od strony obliczeniowej jedyny przypadek gdzie zbiornik ma sens - gdy zasobnik znajduje się wewnątrz przestrzeni ogrzewanej budynku - dosłownie w formie stalowy zbiornik 1,5m x 6m ocieplony 30 cm styropanu (te 30cm to strzał, trzeba przeliczyć, aby wartość "strat" nie przekraczała czasem zapotrzebowania na ciepło budynku) i obudowany g-k, a dookoła niego np. kręte schody na piętro. Wtedy ewentualne straty dogrzewają dom.
Położenie tego zbiornika w ziemi oznacza 2/3 straty ciepła w grunt (można to niby odzyskać PC, ale wtedy po co ta zabawa, jak "goła" PC ma prawie taką samą sprawność...). Tyle teorii.

A praktykę załatwiają nasi pomysłowi forumowi spece - Sonergo buduje taką instalację, i życzę mu jak najlepiej - bo musimy to w końcu opanować, aby ciachnąć zużycie energii o dalszą połowę. Poszukaj po forum, bo ktoś już taką instalację zbudował, i działa.

Sam kombinowałem nad wykorzystaniem stalowej cysterny ze złomu, ale ponieważ nie było szans umieścić tego w środku, trzeba było ustawiać na zewnątrz. Niestety, o ile zbiornik kosztował tyle co przywóz i godzina pracy dźwigu, koszt i grubość wyliczonego ocieplenia przekreślił sens budowy zbiornika - więc plan upadł.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Pomieszczenie o którym myślę jest obecnym składem na opał i znajduje się w kotłowni pod ziemią(strop jest na poziomie terenu).Po obłożeniu ścian, stropu i posadzki min. 10 cm styropianem i blachą kwasoodporną mogę mieć zbiornik 4,5 m3(ok 4500 l).Chciał bym w ten sposób zbierać ciepłą wodę użytkową z możliwość wspomagania c.o.Mam domek 80m2 z czego 20m2 to ogrzewanie podłogowe.Przy temp. do ok -5*C ogrzewam dom za pomocą kominka z rozprowadzeniem.Przy naprawdę niskich temp.korzystam z c.o. gdzie max.55*C jest na wyjściu z pieca , a temp.wyjściowa do ogrzewania podłogowego 40-45*C.Czy to prawda że przelicza się 10 l wody na 1szt rury próżniowej? Bo jeśli tak , to koszt jest spory. :oops: :oops:


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam.
grzesdebickix napisał:
Cytat:
Czy to prawda że przelicza się 10 l wody na 1szt rury próżniowej? Bo jeśli tak , to koszt jest spory. Embarassed Embarassed

Tak to prawda przy dobrej rurze, przy heat-pipe to nawet nie 10 l a 6l nie zawsze dogrzeje.
pozdrawiam.
Witold


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
W twoim przypadku nie ma sensu inwestować w zbiornik 4500l szkoda pieniędzy.
Ja bym zastosował zbiornik buforowy ładowany warstwowo np. Capito SPD 600 l , do niego podłączył , kominek, kociołwęglowy lub każde inne źródło ciepła , a dopiero z bufora rozprowadził ciepło na dom.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Nie wiem ile temperatury wytrzymają te 1000 L plastikowe baniaki w koszyczku, często używane do np. trzymania deszczówki. Koszt jednej to 200 zł. Wtedy wstawiamy do pomieszczenia wewnątrz domu kilka takich baniaczków (szczelnie zamkniętych, aby wilgoć nie rozchodziła się po chacie, pomieszczenie solidnie izolujemy cieplnie (trzeba przeliczyć grubość), wężownice grzejne ładowane kolektorami układamy przy dnie, i można by wykorzystać to ciepło np. podgrzewając przepływające przez pomieszczenie świeże powietrze po rekuperatorze a przed instalacją nawiewną i rozmieszać wentylacją po domu - cała instalacja musi mieć sens ekonomiczny, czyli zarobić na siebie w kilka lat, a nie kupić bufor za 15 000 zł i oszczędzić stówkę rocznie, na pracę pomp obiegowych kilku wymienników można wydać spokojnie do 1000 zł rocznie. Sam widziałem dwa tygodnie temu taką instalację "odzyskującą energię", gdzie same pompy obiegowe chodzące non-stop brały ponad 300 W prądu Smile za sam ten prąd dałoby się ogrzać tę chatę jakąś PC bez kombinacji Wink
Dlatego trzeba prosto i pomysłowo - ktoś w końcu wymyśli skuteczny i tani system Wink


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-łazienki

  • Wybieramy drzwi do łazienki

    Wybieramy drzwi do łazienki

    Łazienka to specyficzne pomieszczenie – najczęściej niestety niezbyt duże, za to nieodzowne w każdym mieszkaniu i domu. Dlatego wybierając drzwi...

E-okna

E-instalacje

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter