Strop Kleina - jak zabezpieczyć od dołu?

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Paweł123
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2010, 10:33
Strop Kleina - jak zabezpieczyć od dołu?

autor: Paweł123 » 11 lut 2010, 11:00

Witam
W kilkudziesięcioletnim domu mam lekki strop Kleina. Przy rozbudowie pietra zrobiono na nim nowy - jednolity betonowy, ze zbrojeniem.
W jednym z pomieszczeń Klein był od dołu zasłonięty płytami, nieotynkowamy. Po zdjęciu płyt widać, że zaprawa wiążąca cegły jest wyjątkowo słaba, daje się ją łatwo wyskrobywać palcem, miejscami wykruszyła się.

Czy można zabezpieczyć taki strop? np przez przyspawanie do belek siatki zbrojeniowej lub prętów i otynkowanie?

pozdrawiam
Paweł

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Strop Kleina - jak zabezpieczyć od dołu?

autor: Interno » 11 lut 2010, 22:00

Można tak wykonać.
Pręty da się przyspawać, siatkę raczej mocować drutem wiązałkowym.
Należy pamiętać przed tynkowaniem o szprycu cementowym lub użyć ceresit CD30.

Paweł123
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2010, 10:33
Re: Strop Kleina - jak zabezpieczyć od dołu?

autor: Paweł123 » 12 lut 2010, 13:24

dziękuję, pozdrawiam
Paweł

Przemek
Re: Strop Kleina - jak zabezpieczyć od dołu?

autor: Przemek » 12 lut 2010, 14:51

Strop belkowy Kleina ma już kilkudziesięcioletnią historię, obecnie jest nadal stosowany, chociaż rzadko. Najczęściej stosuje się go w budownictwie jednorodzinnym i gospodarczym. Jego konstrukcja to belki stalowe dwuteowe - mogą one mieć stopki skośne albo w kształcie prostokąta (kiedyś stosowano również zużyte szyny kolejowe), płyty płaskie międzybelkowe wykonywane z cegły, zbrojone prętami stalowymi lub płaskownikami.
Dwuteowe belki stalowe dostępne są w różnych wysokościach - od 80-550 mm oraz długościach od 3-15 m. Płyty ceramiczne opiera się na dolnych stopkach belek stalowych. Sposób oparcia belek na murze zależny jest od konstrukcji ściany i wytrzymałości materiałów użytych do jej wykonania.

Belki można opierać:

bezpośrednio na murze wyrównanym zaprawą cementową (1:3), gdy ściana wykonana jest z cegły lub kamienia;
na poduszce betonowej lub czterech warstwach cegły wyrównanych zaprawą cementową (1:3), w przypadku gdy ściana wykonana jest z pustaków betonowych, gazobetonu, cegły kratówki lub dziurawki;
na wieńcu żelbetowym, gdy ściana została wykonana z materiałów o niskiej wytrzymałości na ściskanie lub gdy jest wykonana jako ściana szczelinowa lub wielowarstwowa z materiałów o różnej wytrzymałości na ściskanie. W takim przypadku wieniec żelbetowy wzmacnia konstrukcję ścian i umożliwia przeniesienie siły skupionej od parcia końca belki na większą płaszczyznę muru.
Długość oparcia belki na murze powinna wynosić połowę wysokości belki powiększonej o 15 cm, jednak nie powinna być mniejsza niż 15 cm.
Przy oparciu obu końców belek na wewnętrznej ścianie grubości 1 cegły (25 cm), ich oparcie może wynosić 12 cm pod warunkiem ułożenia ich na podkładce stalowej o wymiarach 25x25 cm (grubości 8-10 mm) oraz wymurowania i wyrównania powierzchni ostatnich 4 warstw cegły zaprawą cementową (1:3). Końce belek obsadzone w murze i ich część wystająca ponad płytę stropową powinny być zabezpieczone przed rdzewieniem. Dolną stopkę każdej belki należy owinąć siatką drucianą i obrzucić zaprawą cementową (1:3). Końce belek muszą być zakotwione w murze.
Do wypełniania pól pomiędzy belkami można przystąpić dopiero po zakotwieniu i omurowaniu końców belek oraz podparciu ich (na środku długości) stemplami. W stropach płaskich przestrzenie pomiędzy belkami wypełnia się z cegłą pełną lub dziurawką. W stropach tego typu występują naprężenia zginające w dolnej warstwie płyty, którą należy dodatkowo wzmocnić prętami stalowymi lub bednarką.
W zależności od rozstawu belek i wielkości obciążeń, można wykonać płyty międzybelkowe typu: - lekkiego (1/4 cegły) - ciężar 117 kg/m2, - półciężkiego (grubość 1/4 cegły plus żeberka wzmacniające z cegieł ustawionych na rąb) - ciężar 194 kg/m2 lub - ciężkiego (1/2 cegły) - ciężar 216 kg/m2. W stropie Kleina rozstaw belek wynosi 1,0 - 1,6 m.


Płytę stropową wykonuje się na deskowaniach podwieszonych do dolnej stopki belek.
Cegły w płycie powinny być układane (długością) prostopadle do belek - spoiny poprzeczne, w stosunku do warstw sąsiednich, muszą być przesunięte o pół długości.
Płyty można zbroić bednarką o przekroju poprzecznym 1x20-2x30 mm lub prętami stalowymi. Średnice i rozstaw zbrojenia w płycie zależne są od obciążenia stropu i rozpiętości płyty między dwiema belkami. Szerokość spoin powinna wynosić: 2 cm - gdy w spoinie znajduje się zbrojenie, 1,5 cm - dla spoin podłużnych niezbrojonych i 1 cm - dla spoin poprzecznych.
Cegły w płycie powinny być ułożone na zaprawie cementowej (1:3) - uplastycznionej. Na wierzch stropu należy wylać rzadką zaprawę cementową (1:3) - starannie wypełniając spoiny i nierówności.
Spód płyty ceglanej powinien być obniżony o 1 cm od spodu belek. Taki efekt można uzyskać przez obniżenie deskowania i przycięcie końców cegieł opartych na stopce belki.


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów