Styrodur czy styroian

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

jck62
Aktywny
Aktywny
Posty: 106
Rejestracja: 02 paź 2009, 2:46
Lokalizacja: pomorskie
Styrodur czy styroian

autor: jck62 » 06 lut 2010, 20:46

Czy Forumowicze moga mi podpowiedziec gdzie w nowobudowanym domu warto uzyc styrodur a gdzie styropian?Styropianem beda ocieplone sciany budynku zas zastanawiam sie nad podlogami i betonowymi podporami balkonu bedacymi elementami "wychodzacymi" z konstrukcji domu.Czytam w temacie ponizsze posty i ja przecietny inwestor dostaje bolu glowy gdy czytam rozwiniete dyskusje co jest lepiej.Niestety nie znam niemieckiego (zajzalbym na tam na podobne forum) ,zdaje sie ze oni chyba mniej dyskutuja i lepiej buduja - te odnosniki dyskutantow wychodzace poza zachodnia granice.A tak przy okazji wyczytalem na forum ze Ytong wprowadza folie paroizilacyjna jako lelement sciany ocieplonej styropianem,czy moze cos blizej na ten ten temat?

Maciek_M
Re: Styrodur czy styroian

autor: Maciek_M » 08 lut 2010, 12:40

Styropian do ociepleń ścian, chociaż pojawiają się coraz to nowe materiały i wydaje mi się, że powoli zacznie odchodzić do lamusa (chociaż cena jest plusem tego materiału).
Przyszłość (według mnie) to raczej niewielka izolacja termiczna zewnętrzna i izolacja wewnętrzna poliuretanowa (jak np. Eurothane G Recitela).
Wracając do drugiej części twojego pytania. Styrodur czy XPS stosuje się głównie do izolacji dachów płaskich, podłóg, balkonów i tarasów a nawet kładą to pod drogi.
Ma dużo lepsze właściwości izolacyjne i fizyczne niż styropian, ale jego cena jest dużo wyższa.

A wybór jak zawsze należy do Ciebie ;)

jck62
Aktywny
Aktywny
Posty: 106
Rejestracja: 02 paź 2009, 2:46
Lokalizacja: pomorskie
Re: Styrodur czy styroian

autor: jck62 » 08 lut 2010, 16:25

Dzieki za ta informacje,styrodur wykorzystam na docieplenie belek podtrzymujacych balkon.A czy moze istnieje strona z porownaniem wlasciwosci styroduru i styropianu?Pozdrawiam.

Maciek_M
Re: Styrodur czy styroian

autor: Maciek_M » 09 lut 2010, 12:44

Tu masz dane odnośnie styroduru:
-http://www.basf.de/basf2/img/produkte/kunststoffe/styrodur/downloads/PL/Styrodur_Zalecenia_uzytkowe_i_dane_techniczne.pdf

A co do styropianu to poszukaj kart technicznych producentów, np:
-www.termoorganika.com.pl/pliki/produkty_pdf/StandardFasad.pdf

Jeszcze istnieje coś takiego jak Neopor (Basf) lub inne szare styropiany - są one z dodatkiem grafitu, dzięki czemu przy tej samej grubości mają około 20% lepszą termo izolacyjność.

JBZ
Re: Styrodur czy styroian

autor: JBZ » 16 lut 2010, 19:26

Czy ten styropian na ścianach i jego grubość są wg projektu czy dobrane na Bolka oko?

Jerzy Zembrowski
BDB

ble22
Aktywny
Aktywny
Posty: 274
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:28
Re: Styrodur czy styroian

autor: ble22 » 18 lut 2010, 14:50

No niestety ale nawet projektanci mają w zwyczaju dobieranie ocieplenia na takie "Bolka oko".
Mówi sobie taki a dam styropian 15cm, w dachu 20 cm wełny, prawie nigdy nie podaje nazwy produktu który ma być użyty do ocieplenia, a jak wiadomo, różne są produkty i różne ich lambdy (o ile się dobrze orientuję to różnice nawet do 20%, dla jednego rodzaju produktu).
Potem jak już sobie projektant założył grubość, to sobie liczy U i kondensację pary na przegrodzie wewnątrz, jak stwierdzi że U mieści się w normie i kondensacja nie wystąpi, to jest koniec obliczeń. Ciężko to nazwać jakoś wyjątkowo ścisłą i dającą faktycznie optymalne wartości metodą obliczeń.
A tak się cały czas uczy na uczelniach wyższych, a jak się student nauczy tak też potem będzie robił. Nie mówię tu o wszystkich, ale mam takie wrażenie że tak się działa w większości przypadków. Po łebkach na skróty i co najgorzej zgodnie z normą.

JBZ
Re: Styrodur czy styroian

autor: JBZ » 18 lut 2010, 18:28

Potwierdzam istnienie tego czarnego obrazu przy sporządzaniu projektów budowlanych w Polsce - i to w każdym zakresie budownictwa. Najprościej - zgodnie z wytycznymi "Warunki, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ..." podstawowym kryterium jest nieprzekraczanie max. wartości wsp. przenikania ciepła U przegród. Od 01.01.2009 r. sprawdza się też wspominane przez Pana warunki kondensacji pary wodnej na powierzchni wew. i wewnątrz przegrody. Nie spotkałem, by ktoś sporządzał analizy w zakresie ekonomicznie uzasadnionych wartości wsp. U przegród tracących ciepło. Tylko po takiej analizie można określić U i wynikające stąd rodzaje i grubości termoizolacji.
Rarytasem jest wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych przegród, z których wynikają dopuszczalne opory dyfuzyjne warstwy szpachlowej i wyprawy (jeśli metoda ociepleń BSO).
Projektuje się w zakresie energetycznym w większości przypadków na Bolka oko i potem efekty energetyczne też są na Bolka oko. Inwestor mieszka i nawet nie wie, czy to co płaci za eksploatację, to minimum czy może przepłaca i ile rocznie?
Niedawno wykonywałem pakiet w/w analiz dla domu, który inwestor wybrał z katalogu domów energooszczędnych, a który miał zużywać energii końcowej 75 kWh/m2rok. Po wykonaniu obliczeń, okazało się że EK=128 kWh/m2rok. Skąd wzięto te wartości? Chyba z nieba?
Owszem, po analizach doprowadziłem do EK = 63 kWh/m2rok, ale projekt wymaga wprowadzenia wielu istotnych zmian. Dalsze obniżenie EK nawet do 28 kWh/m2rok jest możliwe po zastosowaniu pompy ciepła COP=3,0 ale rozwiązanie nie jest uzasadnione, bowiem dla uzyskania takiego efektu trzeba zapłacić 3 razy tyle za en. elektryczną do napędu pompy ciepła, co wyrównuje koszty ale wymaga 2,5 raza większych kosztów inwestycyjnych. O tym inwestor dowiedział się właśnie dzięki analizom techniczno-ekonomicznym i uniknął w sumie aż 75 tys. zbędnych wydatków (łacznie z optymalizacją ścian).

Jak obecnie kształci się studentów, to nie wiem. Jednakże, jak ktoś chce, to bez trudu napisze sobie równanie opisujące dany budynek w danej strefie klimatycznej:
S = f(d)
w którym S to suma rocznych kosztów eksploatacyjnych i rocznych odpisów inwestycyjnych, zaś d to grubość termoizolacji. Aby uzyskać odpowiedź na pytanie, jaka jest potrzebna grubość termoizolacji, by S miało wartość najmniejszą, wystarczy policzyć pierwszą pochodną i przyrównać ją do 0. W wyniku uzyska się wartość U danej przegrody jako ekonomicznie uzasadnioną czyli dającą najmniejsze S, o co chodzi każdemu inwestorowi.
Taki zakres wiedzy ma każdy absolwent opuszczający mury politechniki.
Obliczenia cieplno-wilgotnościowe, to zakres fizyki budowli, którą też na każdym wydziale budowlanych się wykłada. Podobnie jest z obliczeniami c-w i sprawdzenia kondensacji pary wodnej w ciągu kolejnych dwóch lat, ale są już dostępne programy obliczeniowe rozwiązujące ten problem (do niedawna liczyłem na piechotę i też było dobrze tyle że dłużej).
Dobór warstw elewacyjnych także wymaga podobnych obliczeń, a do sprawdzenia jest dostępny wspaniały program WUFI. Mostki cieplne też można obliczać dostępnymi programami - coś kosztują, ale analiz też nie wykonuje się bezpłatnie.
Potem trzeba tą samą metodą dobrać urządzenia i instalacje dla danego domu, by jego zużycie energii było na relatywnie niskim poziomie.

Inaczej mówiąc, architekci mają dzisiaj narzędzia lub specjalistów do tego, by nieszczęsnego inwestora uchronić przed wyrzucaniem pieniędzy w błoto i dać mu projekt tworzący dom wygodny i najtańszy w budowie i najtańszy w eksploatacji. Od tego jest matematyka i fizyka budowli.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
BDB

Awatar użytkownika
krzyku
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2009, 8:27
Re: Styrodur czy styroian

autor: krzyku » 12 maja 2010, 0:05

a ja mam takie pytanie czy dobrze przekształciłem wzór U*R=1 R=d/λ zatem d=λ/U?
gdzies znalazlem wzor ze U=1/(R+0,2) wtedy d=λ/(U-0,2)?
jeszcze znalazlem λdekl i λRTQ, czy λdekl jest wieksze od λRTQ zawsze o 0,002 i stąd różnice we wzorach na U?
czy U to W/m2K bo jest jeszcze cos takiego w karcie technicznej styropianu jak RD m2K/W czyli niby 1/U?

pytam bo zastanawiam sie wlasnie nad wyborem styropianu na posadzke brac tanszy 15mm przy λ=0,038 daje U=3,94 czy przy λ=0,031 by zachować U wychodzi ze d=12mm? po przeliczeniu styropianu i termoorganiki platinum na pokryciu 200mkw różnica będzie jakieś 200zl, przyjmujac ceny allegro.
newbie z zacięciem

JBZ
Re: Styrodur czy styroian

autor: JBZ » 12 maja 2010, 1:28

Niestety, te przekształcenia są błędne.
Owszem, U=1/R ale R=alfan+suma d/lambda+alfao

Ponadto, skąd takie mikroskopijne grubości termoizolacji posadzki?

Jerzy Zembrowski
BDB

Awatar użytkownika
krzyku
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2009, 8:27
Re: Styrodur czy styroian

autor: krzyku » 12 maja 2010, 8:25

oczywiscie 12 i 15 cm, pozno bylo :)
dzieki za odpowiedz

R=α n + ∑ d/λ + α o
nie moge znalezc tych wspolczynnikow 'α n' i 'α o', gdzie ich szukac i czy mozna dla uproszczenia je w jakis sposob pominac przy wyliczaniu tylko jednej warstwy styropianu?
czyli jak policzyc d dla zadanych U i λ przy jednej warstwie?
newbie z zacięciem


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów