Budynek uzyteczności publicznej - co zastosować ?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Borh
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2009, 10:56
Budynek uzyteczności publicznej - co zastosować ?

autor: Borh » 29 gru 2009, 11:24

Witam chciałbym zasięgnąć opinii przed spotkaniem branżystów i speców od CO, na temat nowoczesnych rozwiązań ogrzewania budynków.

Budynek do którego mam zamiar zainstalować nowe ogrzewanie ma 570 mkw, a jego kubatura to 2270 m3. Posiada 3 garaże o powierzchni 160 mkw i wysokości 5.3 m z wielkimi trzema bramami (4,5 x 4,5) m, gdzie będzie potrzebny na pewno nadmuch ciepłego powietrza, resztę budynku planuje wyposażyć w ogrzewanie podłogowe.

Budynek będzie budowany od podstaw, i zastanawiam się za jakimi rozwiązaniami się rozglądać, mamy przy nim przyłącze gazu, natomiast jeśli chodzi o Pompę ciepła to istnieje tylko możliwość odwiertów pionowych.

Czytałem na temat pomp ciepła, pieców kondensacyjnych, rekuperacji oraz kolektorów słonecznych i powiązania tego w jedna całość lecz chciałbym zasięgnąć forumowiczy uwag co do efektywnego i taniego w dalszej eksploatacji ogrzewania takiego obiektu.

Słyszałem również o bateriach słonecznych produkujących prąd połączonych z pompą ciepła(lecz to chyba bardzo drogi interes), oraz wymienniku w którym wszystkie te typy urządzeń możemy połączyć w jedną całość.

Proszę o opinie i uwagi za czym warto się rozglądnąć a z czym dać sobie spokój.

Pozdrawiam.

molok78
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 478
Rejestracja: 30 gru 2007, 13:43
Lokalizacja: google
Re: Budynek uzyteczności publicznej - co zastosować ?

autor: molok78 » 29 gru 2009, 21:55

W takim przypadku eksperymenty mogą być bardzo kosztowne i nie bendzie oczekiwanych zysków czy oszczędności.Radziłbym konwencjonalne rozwiązanie czli opał stały lub gazowy. :wink:

Borh
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2009, 10:56
Re: Budynek uzyteczności publicznej - co zastosować ?

autor: Borh » 29 gru 2009, 23:35

Więc jeśli by wykluczyć pompę ciepła to i tak pozostają solary słoneczne piec gazowy i do tego rekuperacja hmmm ... tak ostrożnie mówiąc.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Budynek uzyteczności publicznej - co zastosować ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 gru 2009, 8:49

Najsensowniej, bo najtaniej, komfortowo i najtaniej w eksploatacji to nie pytać speców od CO tylko zrobić precyzyjne ogrzewanie niecentralne w różnych strefach zadaniowych.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Budynek uzyteczności publicznej - co zastosować ?

autor: Indiana » 30 gru 2009, 23:10

Najsensowniej, najtaniej to: zainstalować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, zainstalować dobre okna, odnośnie izolacji cieplnej: wystarczy ok. 15-20 cm dobrego styropianu na ściany plus 25 cm wełny w dachu (układanej na przekładkę). Szczególnie dokładnie trzeba dobrać drzwi garażowe, ze względu na ich dużą powierzchnię. Do kompletu mały zestaw solarny (wielkość zależna od zużycia CWU, trzeba dobrać) i będzie czysto i tanio.
Do ogrzewania tanio wyjdzie kocioł kondensacyjny gazowy, tańsza w eksploatacji będzie pompa ciepła, ale niestety to tak droga inwestycja, że jej koszt początkowy nigdy nie zwróci się w późniejszej eksploatacji.
Najtańszy w eksploatacji będzie oczywiście kociołek automatyczny węglowy, ale wiadomo, zawsze trzeba będzie przy nim trochę grzebać, zamawiać węgiel, wynosić popiół, a w budynku uż. publicznej zatrudnić palacza, więc odpada.

Biorąc pod uwagę ciągły wzrost cen energii, należy maksymalnie ograniczyć jej straty. Źródło nie jest takie ważne (nawet ogrzewanie elektryczne piecami akumulacyjnymi pracującymi w II taryfie nie wychodzi najdrożej), jak dobry projekt (eliminacja mostków termicznych, prawidłowe ułożenie względem stron świata, przemyślane ułożenie odbiorów wody, aby uniknąć cyrkulacji - itd itp).

Opis wstępnie wskazuje na remizę strażacką - niedawno robiliśmy właśnie naszym strażakom kotłownię gazową z solarami :wink:


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 192 gości

Gotowe projekty domów