Jak wykonać ocieplenie

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

lopez_kowalski
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2009, 0:26
Jak wykonać ocieplenie

autor: lopez_kowalski » 19 sie 2009, 23:25

Witam wszystkich.

Mam pytanie dotyczące wykonania ocieplenia poddasza użytkowego. Otóż mam dach wykonany z blachodachówki na pełnym deskowaniu pokrytym papą, dalej wełna 15cm + 5 cm bedzie folia paroizolacyjna itd. Wygląda to mniej więcej jak na rysunku poniżej (żółte symbolizuje wełne). Niestety nie zrobiłem szczeliny pomiędzy deskowaniem a wełną i teraz jestem na etapie przerabiania tego. Dodatkowo nie zdązyłem (to już inna historia) wykonać przed zimą paroizolacji. Poddasze zatem nie było ogrzewane w zimie ale mimo to nawet przy tęgich mrozach była temperatura ok plus 5 stopni. W związku z tym pojawiła się w wełnie wilgoć ale w zasadzie w śladowych ilościach własciwie tylko w jednym miejscu ale świadom tego że przy włączonym ogrzewaniu i paroizolacji będzie wilgoć na pewno postanowiłem to przerobić zanim położę gk. Z tego co wiem to nie mam wylotu pod kalenicą czy więc wentylowanie przestrzeni nad jętkami (jest tam mniej 35 45 cm na wysokość wolnego miejsca (izolacja sufitu między jętkami)) poprzez np dwie kratki w szczycie ściany będzie wystarczającym i ewentualnie jaki rozmiar kratki. Czy ewentualnie doprowadzenie tam wentylacji rurą np spiro będzie ok?

Drugie pytanie: Czy aby zapewnić wentylację szczeliny pomiędzy deskami a izolacją wystarczy to że w dole połaci jest szczelina między deskowaniem i ścianą około 10 cm i podbitka czy należy w podbitce zastosować jakieś kratki wentylacyjne? Czy wogóle zrezygnować z nich i zastosować wentylację przestrzeni zaznaczonej na rys na czerwono poprzez kratki w ścianie? Dodatkowo zamierzam zostawić wełnę tylko w ścianie kolankowej a naddatek poprostu położyć na stropie (jest z desek i chciałbym izolować trochę przed zimnem pomieszczenia poniżej) Czy ewentualnie dać folię paroizolacyjną pomiędzy deskami stropu a wełną czy lepiej nie?


Trzecia kwestia. Dlaczego pojawił się w zimie szron na deskach od wewnątrz nad częscią nieużytkową zaznaczoną na rysunku na zielono. Co ciekawe pojawił się tylko nad trasem gdzie w zasadzie wentylacja jest najlepsza bo jest tam spora przestrzeń a od spodu jest tylko podbitka i to w dodatku nie sczególnie szczelnie zrobiona a nad gankiem się nie pojawił? Teraz oczywiście jest grzyb. I co zrobić żeby się to nie powtórzyło. Czy jest możliwe że wilgoć dostała się tam z poddasza a jeżeli tak to czemu się nie wykropliła na styku desek i wełny? Czy ewentualnie przyczyną powstania szronu i w konsekwencji grzyba mogą być halogeny w podbitce nad tarasem (był taki okres w zimie że świeciły cały czas a wiadomo że dość mocno grzeją)?

Pozdraiwm wszystkich formumowiczów
Obrazek

GipsKarton
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 750
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:22
Lokalizacja: Szczecin

autor: GipsKarton » 20 sie 2009, 6:50

Witam. Wlot powietrza do szczeliny wentylacyjnej powinien być wykonany za deską rynnową. Rozdzelanie krycia deskami w kalenicy nie będzie wymagane jeżeli masz możliwość (i ocieplenie jest do jetek) wentylować przestrzeń nad jętkami tu, w szczytach kratki po obu stronach 30x50. imituja okienka.
Szron na deskach? one zimne i tam para sie wykraplała. Wynikiem źle wykonanej paroizolacji.
Izolacje dachu po skosach i kolankowej pusciłbym po stropieniej (kładąc tam paroizolacje na strop) i na zewnątrz do elewacji a nie tak jak u ciebie w skosie do okapu i w kolankowej.
Pamiętaj, że zawsze trzeba utrzymywac ciągłość izolacji nigdzie nie może byc przerywana. Zawsze trzeba łączyć izolacje dachu z izolacją elewacji.
Te halogeny wypuść na zewnątrz sufitu.

lopez_kowalski
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2009, 0:26

autor: lopez_kowalski » 07 wrz 2009, 8:52

GipsKarton pisze:Witam. Wlot powietrza do szczeliny wentylacyjnej powinien być wykonany za deską rynnową. Rozdzelanie krycia deskami w kalenicy nie będzie wymagane jeżeli masz możliwość (i ocieplenie jest do jetek) wentylować przestrzeń nad jętkami tu, w szczytach kratki po obu stronach 30x50. imituja okienka.

Tak właśnie zamierzam zrobić.
Szron na deskach? one zimne i tam para sie wykraplała. Wynikiem źle wykonanej paroizolacji.
Izolacje dachu po skosach i kolankowej pusciłbym po stropieniej (kładąc tam paroizolacje na strop) i na zewnątrz do elewacji a nie tak jak u ciebie w skosie do okapu i w kolankowej.


Tylko że strop wykonany jest z belek drewnianych i desek. Czy położenie foli i wełny na tych deskach za scianą kolankową nie będzie skutkowało wykraplaniem wody na folii od strony desek i ich gnicia?

akowal85
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2009, 10:45
Lokalizacja: Pomorze

autor: akowal85 » 07 wrz 2009, 12:17

Jezeli dobrze zrozumialem to ocieplenie Panie lopez_kowalski zostwisz jedynie na kolankowej i dalej przez polacie i dojetek pus sufit, a kratki zamontujesz w kalenicy i podokapowych czesciach (kolor czerwony)

Wybaczcie kolokwializm ale swiezak jestem i chcialbym ocieplic poddasze :wink:
A schemat dachu jest identyczny jak Pana lopez_kowalski

A te kolanowki chyba metrowe wstawie, z jakiej grubosci belek 100 :?:

nie zrobie bledu w sztuce jezeli ocieple jedynie pol poddasza :?: przyczyna wiadomo jaka :oops:

dzieki
Run Forest Run

akowal85
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2009, 10:45
Lokalizacja: Pomorze
aha

autor: akowal85 » 07 wrz 2009, 12:24

:arrow:
docelowo chce uzyskac ocieplenie w grubosci 220
bo ze wzgledu na krokwie 130 wpakuje chyba MegaRocka 120 (lambda D 0,039) pus pprostopadle TopRocka 100 (lambda D 0,035) Uwazacie ze to jest dobra kombinacja?

Dzieki
Run Forest Run

lopez_kowalski
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2009, 0:26
Re: Jak wykonać ocieplenie

autor: lopez_kowalski » 20 wrz 2009, 19:25

akowal85Zrezygnowałem z przewietrzania kratkami wentylacyjnymi przestrzeni za ścianami kolankowymi (kolor czerwony) i ocieplenie pusciłem ścianą kolankową i dalej po stropie. Wentylację uzyskałem od deski przyrynnowej. Zrobiłem tak ponieważ nie chcę robić 10 tysięcy kratek wentylacyjnych w ścianie bocznej. Natomiast pytanie do fachowców jest takie czy kratka nad jętkami będzie wystarczająca bo nad jętkami jest niewiele przestrzeni (jakieś 15 cm w zasadzie zmieści się tam tylko dwie kratki fi 100). Czy nie lepiej zatem będzie zrobić jedną kratkę do wentylacji nad jętkami a drugą przeznaczyć na wentylację pomieszczeń poddasza np. rurą spiro a dodatkowo czy nie zrobić w kalenicy w deskowaniu po kilka otworów (pomiędzy krokwiami) otwornicą o średnicy ok. 6 cm tak żeby odprowadzanie pary było nie tylko przez kratki po bokach ale przez te otwory pod kalenicą? Chciałbym się poradzić zamin zrobie otowry w deskowaniu.


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów