« Zobacz poprzedni temat
OKNOPLAST NIGDY WIĘCEJ !!!

Błąd w projekcie? Wymiar drzwi zewnętrznych?

Witam,

Przymierzam się do zakupu okien i drzwi. Wymiary otworów na okna i drzwi zostały wykonane wg. zestawienia stolarki okiennej i drzwiowej.

Interpretacja mojego majstra wyglądała następująco, w przypadku drzwi zewnętrznych szerokość w świetle ościeży 100 cm (wg. projektu) to rozmiar otworu w ścianie został wykonany na 112 cm. Drzwi 100-tki duże ale ok.
Wszystkie otwory w budynku zostały tak powiększone o szerokość ościeży oraz pianki montażowej.
Dylemat pojawia się w przypadku okien, nie idzie dopasować standardowych wymiarów do otworów. Nie ma jednak problemu gdyby oznaczenie "Szerokość w świetle ościeży" było "Szerokością w świetle muru"

Proszę o pomoc w zinterpretowowaniu tych zdjęć, czy projektant nie popełnił tu błędu? Czy wina leży może po stronie murarza?


Dziękuje za pomoc,

Pozdrawiam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam,

oto kolejny dowód że projektanci w tym kraju sa niedouczeni albo niedokładni wymiar w zestawieniach jest podawany różnie bardzo często masz dwie tabele pod rysunkiem drzwi i okien wymiar otworu i wymiar w świetle ościeżnicy tutaj masz wymiar w świetle ościeżnicy i otwór ten sam to ewidentny błąd projektanta wykonawca też dorzucił swoje trzy grosze ale można powiedzieć ze zrobił niemalże dobry otwór. Możesz w niego zamówić sobie drzwi CAl "100" z pogrubieniem górnej belki ościeżnicy i wszytko będzie ok. Natomiast nie do końca polecał bym taki wymiar drzwi zewnętrzne są ciężkie a im większy rozmiar tym cięższe więc większy rozmiar to większe ryzyko opuszczenia czy wypaczeń w ten otwór prawie idealnie wejdą Ci drzwi Porty Gdynia wymagają otworu 109 x 212 więc masz tylko 3 cm za dużo a to żadna tragedia. I zrób je na zewnątrz a nie do środka po co marnować miejsce i tak będzie dach nad nimi.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
witam , miałem podobny problem ale po rozpoczęciu prac miałem cykniętego murarza i wyłapał problem robił otwory większe po 2 cm, z każdej strony bo faktycznie gdyby było otwory podane jak w rysunku do nic nie wchodzi i wszystkie wymiary standardowe okien w łeb by strzelił,


odpowiedz
to jeszcze do przeżycia w razie niestandardowych masz dopłatę 10-30% i niczym szczególnym to nie grozi poza finansami w drzwiach dopłaty za nietypowość są dużo wyższe i dodatkowo mogą spowodować problemy tak jak pisałem zbyt duży gabaryt dla drzwi bywa "szkodliwy" no ale dobrze że ktoś Co to od razu poprawił. Może to nie jest najwygodniejsze ale ja bym przed budową pochodził po autoryzowanych przez producentów punktach sprzedaży takich specjalistycznych i dowiadywał się u źródła o takie rzeczy żeby mieć możliwość sprawdzenia czy fachowiec robi wszystko jak się należy idziesz do sklepu z Portą i wiesz jakie są otwory pod drzwi w polskiej normie idziesz do punktu powiedzmy z Sokółką i wiesz jakie są wymiary pod standardowe okna etc.Niestety jak się samemu nie przypilnuje to potem są problemy.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Mam odmienne zdanie .
Podane przez projektanta wymiary są wymiarami otworu w ścianie.
np. okno O1 o wymiarach 60x 120 powino mieć wymiary zewnętrzne ościeżnicy
600 -35 = 565
1200 - 65 = 1135
To majster przedorzył. Wink


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Zibi1000 napisał:
Mam odmienne zdanie .
Podane przez projektanta wymiary są wymiarami otworu w ścianie.
np. okno O1 o wymiarach 60x 120 powino mieć wymiary zewnętrzne ościeżnicy
600 -35 = 565
1200 - 65 = 1135
To majster przedorzył. Wink

wiesz codziennie mam w rękach plany róznych budynków i z tymi wymiarami tez jest róznie raz w tabelę wpisują tak raz inaczej najbardziej lubię tych którzy piszą obydwa wymiary przynajmniej jest sytuacja jasna. Natomiast przyjrzyj się zdjęciu projektu drzwi, koleś podał otwór w tym samym rozmiarze co rozmiar drzwi, więc obstawiam błąd projektanta.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Cytat:
Standardowe wymiary ościeżnicy w polskich warunkach to:
- 60-tka - 68 x 206 cm (zalecane wymiary otworu: 70-71cm x 207-208 cm),
- 70-tka - 78 x 206 cm (zalecane wymiary otworu: 80-81cm x 207-208 cm),
- 80-tka - 88 x 206 cm (zalecane wymiary otworu: 90-91cm x 207-208 cm),
- 90-tka - 98 x 206 cm (zalecane wymiary otworu: 100-101cm x 207-208 cm),
- 100-tka - 108 x 206 cm (zalecane wymiary otworu: 110-111cm x 207-208 cm),
- 110-tka - 118 x 206 cm (zalecane wymiary otworu: 120-121cm x 207-208 cm),

Niezależnie od tego w wielu zakładach istnieje możliwość produkcji drzwi na zamówienie według podanego wymiaru.Cytat:
Poza tym warto wiedzieć, że na rysunkach projektowych, o ile w uwagach nie oznaczono inaczej, opisuje się wymiary okna jako wymiary otworu w ścianie, zaś drzwi – jako wymiary w świetle ościeżnicy, czyli pomniejszone o szerokość ramy drzwi. Toteż dla standardowych drzwi opisanych 80x200 wymiar otworu w murze wynosi 90x205cm. To oczywiście przykład, ponieważ każdy producent podaje swoje wymagane wymiary, w żadnym razie nie zunifikowane. Na szczęście różnicę 1-2cm da się zgubić przy montażu.


Projektant popełnił błąd w opisie drzwi . Wink


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
jak poczytałem te wymiary to zupełnie jakbyś opisał ościeżnicę Porta-System i Prestige no ale dobre fabryki robią drzwi znormalizowane nie tylko Porta a cała wypowiedź tak jakby ściągnięta z jakiejś fachowej strony. Jak się chce to można i jak widać w necie wszystko da się sprawdzić wystarczy sięgnąć.
Pozdrawiam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
projektant nigdzie nie popełnił błędu.
W projekcie masz wyraźnie napisane, że wymiary są w świetle ościeży, czyli w murze.
Dlatego nawet wymiary w projekcie przy rzutach masz podane jako wymiar otworu w murze.

To murarze nie potrafią czytać projektu i bardzo często nie wiedzą co to jest oścież i ościeżnica.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz

E-łazienki

E-instalacje

  • Bezpieczna instalacja elektryczna

    Bezpieczna instalacja elektryczna

    Instalacja elektryczna w budynkach mieszkalnych jest właściwie najważniejszą i często najbardziej intensywnie eksploatowaną instalacją...

Urządzone.pl

E-dach

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter