poprawne łączenie pasów płaskiej blachy?

Szczelny dach, komin, jaki materiał wybrać na obróbki dekarskie przede wszystkim jak uniknąć błędów dekarskich i wybrać ekipę, która nie zniszczy nam dachu?

Moderator: Redakcja e-dach.pl

verit
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2009, 21:23
poprawne łączenie pasów płaskiej blachy?

autor: verit » 24 kwie 2009, 22:15

Witam
Dekarz zgodnie z umową wzdłuż całej krawędzi dachu wykonał obróbki blacharskie o szerokości ok. 25cm (pasy nadrynnowe i wiatrownice) - w sumie ponad 80 mb. Przymocował je do desek wkrętami. Sąsiednie arkusze (pasy) płaskiej blachy o długości po 2mb łączył na zakładzie wkrętami jeden z drugim- twierdzi, że tak może być chociaż mam wątpliwości. W celu zapobieżenia deformacjom związanych z rozszerzalnością podłużną blachy mógł przecież chyba dać zamiast wkrętów na zakładach po 2 wkręty z jednej strony tuż przy zakładzie i z drugiej, tak aby jeden wkręt nie zespalał dwóch blach :jeden koniec blachy będzie dążył do rozszerzenia się w jedną stronę, drugi w przeciwną (analogicznie kurczenie) - wkręt łączący naraz dwie blachy będzie uniemożliwiał pracę blachy (np. w zimny czy słoneczny dzień - słońce mocno operuje przy krawędzi dachu) i stwarza dogodne warunki do deformacji. Z kolei jeżeli byłoby mocowanie pojedynczych blach do drewna to drewno pod blachą chyba "weźmie na siebie" możliwe odkształcenia. Czy jest to poprawne co zrobił czy jednak nie (mając na uwadze ryzyko odkształceń i/lub niewytrzymania mocowań pod wpływem zmian temperatury)?
Pozdrawiam

Rudolf Bras jr.
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 650
Rejestracja: 29 wrz 2007, 16:29
Lokalizacja: znienacka

autor: Rudolf Bras jr. » 25 kwie 2009, 16:06

Co by z tym nie robił, to i tak blacha pozostanie "napikowana" czyli pofalowana, bo taki jest urok stali (jej rozszerzalność) blacha przytwierdzona czymś być musi (wkrętem lub gwoździami) no chyba żeby spróbować ją przykleić do deskowania specjalnym klejem, ale przyznam że jeszcze nie próbowałem nigdy tego, bo niemam do tej metody zaufania.
Nikt mnie nie przekona że białe jest białe, a czarne to czarne !

MistrzJan
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 968
Rejestracja: 05 mar 2009, 10:20
Lokalizacja: Brwinów Milanówek 506391113

autor: MistrzJan » 25 kwie 2009, 17:13

Taki inwestor to jak zły sen dekarza . Jan.

tolek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 328
Rejestracja: 28 mar 2008, 21:24
Lokalizacja: Mazowieckiede

autor: tolek » 25 kwie 2009, 17:52

Witam,coś Mi się tu nie zgadza,piszesz o pasie nadrynnowym,wiatrownicach,pas podrynnowy-gdyby był,dopuszczalne jest łączenie jak piszesz.Rozszerzalność stali to 0,o12mm/m,możemy to pominąć,dokręcenie rynaiz doczołowych,czy wbicie gwoździ z gumkami ,nawet gdyby deska była prosta- i tak spowoduje; lśnienie;blachy,to możemy pominąć.Piszesz jednak,o pasie nadrynnowym-zależy jak to jest zabudowane,jaki spadek dachu,na pewno jednak bezpośrednio na łączeniu -gdy może być w strefie penetracji wody ,jest nie prawidłowe.Nie ma jednak na to norm,każdy robi jak uważa,potem są reklamacje lub zmiana numeru telefonu-i paprak działa dalej,pozdrawiam.

verit
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2009, 21:23

autor: verit » 25 kwie 2009, 21:35

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Generalnie wnioskuję z nich, że przytwierdzanie 2 blach naraz nie jest uważane za błąd w sztuce - jest po prostu jednym z możliwych, dopuszczalnych sposobów łączenia, a jedynym efektem dodatkowym będzie nieduże falowanie (lśnienie) blachy. Rozumiem, że przy takim rozwiązaniu nie powinny ani się zrobić duże fale, ani mocowania nie powinny "puścić" pod wpływem naprężeń.
Ta przytoczona rozszerzalność 0,012 mm/mb dobrze prognozuje.

Wielkie dzięki za podzielenie się wątpliwościami odnośnie nazwy. Tak, miałem na myśli pas podrynnowy, przepraszam za tą omyłkową niewłaściwą nazwę, która dot. innego rodzaju obróbki.
Pozdrawiam


Wróć do „Obróbki blacharskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów