Możliwości podziału działki budowlanej

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

MariuCh
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 wrz 2009, 19:10
Możliwości podziału działki budowlanej

autor: MariuCh » 27 wrz 2009, 20:04

Witam wszystkich,
Sytuacja:
1. Chciałbym kupić działkę o powierzchni ok. 1600 m2. Działka ma w warunkach zabudowy powiedziane że można budować dom jednorodzinny, bliźniak lub budynek szeregowy.
2. Nie stać mnie na tak dużą działkę na wyłączność. Chciałbym działkę podzielić i wybudować połowę bliźniaka lub dom na połowie działki (preferowane przeze mnie).
3. Działka jest narożna (możliwe wjazdy od dwóch ulic) w kształcie prostokąta i po podziale każda z działek miałaby wymiary 28 x 29 m.
4. W gminie jest wymaganie min. 1000 m2 na pozwolenie na budowę (połowa działki miałaby 800 m2 :( ).

Słyszałem że miałbym następujące opcje:
1. Kupić działkę, wystąpić o pozwolenie na budowę na bliźniak z etapami budowy. Podzielić działkę i poszukać klienta na drugą połowę. Klient będzie mógł sam budować swoją część bliźniaka.
2. Kupić działkę i od razu ją podzielić. Poszukać klienta na drugą połowę i dopiero (wspólnie ???) wystąpić o pozwolenie na budowę bliźniaka.
3. Kupić działkę i wystąpić o pozwolenia na budowę samodzielnego domu na jednej połowie działki. Po wykonaniu fundamentów (???) wystąpić o pozwolenie na budowę drugiego domu na drugiej połowie domu (z zachowaniem gminnego wymogu pozostawienia min. 60% powierzchni działki „biologicznie czynnej”). Po otrzymaniu pozwolenia na budowę wystąpić o podział działki i sprzedać połowę z nowym/dodatkowym pozwoleniem na budowę.

Pytania:
1. Czy są jakieś ograniczenia/warunki o których trzeba pamiętać dla poszczególnych opcji, szczególnie 2 i 3? Czy formalności przy którejś opcji są droższe niż w innych przypadkach?
2. Czy przy budowie bliźniaka będę mógł zakończyć budowę jednej tylko połowy – zakładam że plan będzie mówił o etapowaniu budowy?
3. Czy mam dobre wyobrażenie o opcji 3? Czy to jest faktycznie metoda na "oszukanie" gminnego ograniczenia min. Wielkości działki? Czy takie działanie jest poparte w prawie czy może zależy tylko od dobrej woli urzędników?

Pozdrawiam,
MariuCh

fotoarchitektura AG
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:26
Lokalizacja: Poznań
Re: Możliwości podziału działki budowlanej

autor: fotoarchitektura AG » 13 paź 2009, 22:09

Odpowiem jutro jak się upewnię.

Ale na dziś powiem, że 1 działka = 1 segment szeregowca
Warunki zabudowy są wydawane dla 1 budynku na jednej działce !

Poza tym skoro określone są już warunki zabudowy to po przepisaniu ich na nowego właściciela, nic się nie zmienia.

Skoro działka jest narożna, to czy przy Twojej ulicy dla której są ustalone warunki, a także przy drodze prostopadłej , sa już istniejące budynki?

Bo jeśli nie, może byc problem z linią zabudowy dla ewentualnie drugiego budynku, który będzie musiał mieć nowe warunki zabudowy, bo będzie na nowo wydzielonej działce..

Dopisze jutro jak się upewnię co do szczegółów.

Dobranoc


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

Gotowe projekty domów