zawilgocone podłogi starego domu

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

amatorka
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2008, 16:26
zawilgocone podłogi starego domu

autor: amatorka » 13 lip 2009, 15:15

Dzień dobry,
Kupiłam stary dom do remontu, który był zamieszkały. Jest to dom bez podpiwniczenia. Po zdjęciu wykładzin podłogowych (lentex, wykładzina podłogowa) okazało się, że betonowa podłoga jest zawilgocona i rozwija się pleśń. Co z tym zrobić? Nie mam za dużo funduszy a skucie całej posadzki i zrobienie od nowa to spory wydatek. Czy są inne metody? Co zrobić, żeby pozbyć się tej wilgoci i żeby nie pojawiła się znowu po przykryciu podłogi ceramiką lub panelami. Dodam, że na ścuianach była kiedyś robiona podcinka. Czy wystarczy odgrzybić specjalnym preparatem podłogi i położyć folię w płynie?
Będę wdzięczna za rady i z góry dziękuję.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:

autor: MTW » 13 lip 2009, 17:22

niestety folia w płynie to dość krótko-terminowy efekt .
ale sposoby na osuszenie tego budynku jak najbardziej są
pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 lip 2009, 7:00

To może też być ( raczej na pewno) wilgoć z domu. Wykrapla się woda na zimnej podłodze. Podciąganie wody przez podłogę w domu nie podpiwniczonym to bardzo mało prawdopodobne, fundament, ściana tak, ale nie płyta, skąd pod nią woda?.

amatorka
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2008, 16:26

autor: amatorka » 14 lip 2009, 7:55

Dziękuję za odpowiedzi.
Myślałam, że to właśnie kwestia podciągania wody przez podłogę i tochę się podłamałam ilością prac i kosztami. Czytałam wczoraj troszkę w sieci i też natknęłam sie na radę , żeby sprawdzić szczelność instalacji wod-kan, z tym, że to była mowa o domu dopiero co zbudowanym. Na wszelki wypadek jedak sprawdzę co z ta instalacją u mnie. Żeby sprawdzić muszę jednak zdjąć płyty g-k, które bronią do niej dostępu :) A propos płyt - one też są lekko wilgotne od dołu, zauważyłam też troch ę wilgoci na ścianach wewnętrznych nie pokrytych g-k.
Natomiast jeśli to kwestia wykraplania na zimnej podłodze to czy jeśli położę panele albo płytki zamiast wykładzin uniknę grzyba? Czy podłogę koniecznie trzeba zerwać i ocieplić? Czy zaizolować też fundament folią kubełkową? Co zrobić? Sporo tych pytań :) Proszę jednak o możliwie szczegółowe wskazówki bo nie mam doświadczenia.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: zawilgocone podłogi starego domu

autor: HenoK » 14 lip 2009, 8:04

amatorka pisze:Kupiłam stary dom do remontu, który był zamieszkały. Jest to dom bez podpiwniczenia. Po zdjęciu wykładzin podłogowych (lentex, wykładzina podłogowa) okazało się, że betonowa podłoga jest zawilgocona i rozwija się pleśń.
Czy ten dom był w ostatnim sezonie grzewczym ogrzewany ? Takie objawy mogą być spowodowane słabą wentylacją. Na początek, korzystając z letniej aury, należałoby go porządnie wywietrzyć.
Podciąganie od gruntu też nie jest wykluczone - zależy jaki grunt jest pod posadzką.

amatorka
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2008, 16:26

autor: amatorka » 14 lip 2009, 8:36

Dom był ogrzewany bo był zamieszkany ale trudno powiedzieć jak bardzo ogrzewany i wietrzony. Mieszkała tam dwójka starych, ubogich ludzi, którzy chyba nie bardzo przywiązywali wagę do takich rzeczy. Sprawdzę jaki grunt jest wokół domu. Zaczęłam już wietrzyć i beton powoli wysycha ale boję się, że zawilgocenie wróci kiedy przykryję posadzkę płytkami albo panelami. Co lepiej zrobić : zerwac i ocieplić podłogę czy wystarczy opaska z foli kubełkowej wokół domu? Najlepiej pewnie jedno i drugie ale prosze o rade w jakiej kolejności. A może są inne metody? Nie mam zbyt dużo funduszy, muszę oszczędzać bo remontów czeka mnie mnóstwo. Na razie to co najważniejsze i najpilniejsze. Ta podloga wydaje mi się bardzo ważna - nie chcę mieszkać w zagrzybionym domu.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 14 lip 2009, 8:46

amatorka pisze:Dom był ogrzewany bo był zamieszkany ale trudno powiedzieć jak bardzo ogrzewany i wietrzony. Mieszkała tam dwójka starych, ubogich ludzi, którzy chyba nie bardzo przywiązywali wagę do takich rzeczy. Sprawdzę jaki grunt jest wokół domu. Zaczęłam już wietrzyć i beton powoli wysycha ale boję się, że zawilgocenie wróci kiedy przykryję posadzkę płytkami albo panelami. Co lepiej zrobić : zerwac i ocieplić podłogę czy wystarczy opaska z foli kubełkowej wokół domu? Najlepiej pewnie jedno i drugie ale prosze o rade w jakiej kolejności. A może są inne metody? Nie mam zbyt dużo funduszy, muszę oszczędzać bo remontów czeka mnie mnóstwo. Na razie to co najważniejsze i najpilniejsze. Ta podloga wydaje mi się bardzo ważna - nie chcę mieszkać w zagrzybionym domu.
Trudno doradzać bez znajomości tego domu.
Jeżeli posadzka jest w dobrym stanie (np. nie jest popękana) i wysokość pomieszczeń jest wystarczająca, to po osuszeniu całego domu (jeśli nie wystarczy wietrzenie, to warto użyć osuszaczy przemysłowych) posadzkę potraktowałby preparatem grzybobójczym, przykrył izolacją przeciwwilgociową (gruba folia lub papa na lepiku). Na to izolacja termiczna - styropian. Grubość trzeba dostosować do ocieplenia pozostałych przegród, ale min. to 10cm. Na to wylewka betonowa i właściwa posadzka (panele, parkiet, terakota).
Jeśli posadzka jest w złym stanie lub za mała jest wysokość pomieszczeń, to trzeba ją skuć, usunąć część podsypki (jeżeli jest glina, to warto dołożyć warstwę podsypki piaskowej), wylać podkład z chudego betonu, i dalej tak jak powyżej.

Zakres prac warto dostosować do stanu pozostałych elementów budynku.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:

autor: MTW » 17 lip 2009, 20:43

informacyjnie
właśnie jestem na inwestycji gdzie na płycie wykonano izolację poziomą (papa termo ) i to trzeba przyznać uczciwie .
tego co zobaczyłem po zerwaniu podłogi lepiej nie opisywać .
starczyło kilka lat aby czynność zabezpieczania musieć powtarzać .
jeżeli na zamakającą warstwę betonu położysz folię i styropian to w zasadzie tylko kwestia czasu jak z tego zrobi się bagno - niestety .
osobiście zabezpieczyłbym tą dolną warstwę następnie ocieplił i wylał posadzki
oczywiście TB jak zwykle ma rację zacznij od sprawdzenia sprawności wentylacji (i tu się w zasadzie jego racja kończy ) po stwierdzeniu sprawności wentylacji - koniecznie przy zamkniętych oknach i drzwiach masz prawo myśleć o krokach następnych pozdrawiam


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów