wężownica w zasobniku

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

riat
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2005, 9:58
wężownica w zasobniku

autor: riat » 18 cze 2009, 21:06

Witam!
Bardzo chciałbym poznać opinię na temat dopuszczalności zrobienia wężownicy w zasobniku cwu z rurki PEX 16/12mm. Chodzi mi o wężownicę do obiegu z solara która ma ogrzewać cwu w zasobniku.
A przy okazji zna ktoś rzetelne uzasadnienie dlaczego zbiorniki cwu emaliowane są lepsze i trwalsze od zbiorników cynkowanych. Pytałem sprzedawców w sklepach specjalistycznych i odpowiedzi były w stylu "...no wie Pan , tak się robi, to oczywiste" i podobny bełkot.
pozdrówka
riat

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

autor: komtech » 19 cze 2009, 8:00

Pex nie nadaje się na wężownice solarną, ponieważ w tej wężownicy mogą występowac bardzo duże temperatury, a większość PEXów (o ile nie wszystkie) ma maksymalną temperaturę pracy na poziomie 90*C.

riat
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2005, 9:58

autor: riat » 19 cze 2009, 18:30

Witam ponownie!
To prawda! Na PEX jest nadruk max temp 95stC.
Ale przecież woda wrze przy 100stC To się chyba nie zmieniło!
Jeżeli tak to nie ma możliwości zniszczenia rury PEX w zbiorniku nawet gdyby się gotował jak lokomotywa, co raczej jest niemożliwe bo wcześniej wszystko razem z budynkiem wyleci w powietrze! Poza tym PEX składa się z plastyku (chyba polietylen sieciowany) i wkładki aluminiowej zgrzewanej ultradzwiękowo (chyba?!!) Tak, że pomimo tego, że polietylem generalnie mięknie około 70 st C to rura nadal trzyma geometrię przez wkładkę aluminiową. Biorąc pod uwagęm że ciśnienie jest dużo niższe od standardowego 10 barów to nie powinno być problemów.
Moje wątpliwości wynikają raczej z właściwości przewodzenia ciepła bo przecież nie ma jak to miedż!! Zastanawiam się o ile %-cent trzeba by zwiększyć powierzchnie, tj długość rury PEX w stosunku do rury miedzianej o tej samej powierzchni?
Moje pytanie wynika z ciekawości czy ktoś z uczestników forum "kombinował"
coś podobnego z rurami PEX. Znając pomysłowość ludzką jestem pewny że coś takiego było próbowane!!!!!!!!!!!!!!
pozdrówka
riat

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 20 cze 2009, 10:50

Z tą temperaturą wrzenia jest różnie. Np woda sieci ciepłowniczej w Warszawie przy -20 stopniach ma temperaturę 122 stopni i jest to nadal woda. Dzieje się tak dlatego, że mamy dość duże ciśnienie. Po za tym należy pamiętać, że w obiegu solara jest glikol nie woda, a tu już będzie inna temperatura wrzenia.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 181 gości

Gotowe projekty domów