kto ma racje - architekt czy kierownik ?

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

mysliwy
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2008, 17:48
kto ma racje - architekt czy kierownik ?

autor: mysliwy » 20 paź 2008, 18:06

W projekcie mam ławy fundamentowe o wymiarze 60x40, zbrojone 4 prętami fi 12 w strzemionach 20x20. Ściana fundamentowa jest zaprojektowana z bloczków betonowych B20 o grubości 24 cm.
Tak chce projektant.
Mój kierownik budowy chce natomiast zgoła coś innego. Ławy betonowe chce zrobić jednocześnie ze ścianą fundamentową do wysokości gruntu. Ma mieć to wymiary /szer/60x120/wys/. Zbrojenie 4 pręty fi 12 w strzemionach 40x40. Nad gruntem dopiero chce murować z bloczków betonowych do stanu zero. Czy takie wymiary fundamentów i zbrojenia to tylko większy koszt czy też są zagrożeniem ze względów na nietrzymanie się projektu?. Dodatkowo chce do słupa 25x25 użyć strzemion 24x24, gdy w projekcie znalazłem że powinny mieć 20x20.
Strzemiona do ław jak i na słupy już są zrobione.
Już nie wiem kto ma racje.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 20 paź 2008, 20:28

Troszkę jestem zdumiony tymi pomysłami Kierownika Budowy.Zastanawia mnie czy chociaż ocenił jaki masz grunt i czy projekt można tak "zmodernizować".Trudno mi zrozumieć czym się kierował generując takie rozwiązania.

Ława:
Próbuję to sobie jakoś przetłumaczyć - Czy Ty masz ścianę 3-warstwową w projekcie?
Jeśli tak nie jest- rozwiązanie KB jest ekstremalnie kosztowne i bez technicznego uzasadnienia.Taki blok betonu to zupełnie niepotrzebne obciążanie gruntu.To zupełnie nieinżynierskie podejście.Ba!Nieekonomiczne.
Próbuję domyślić się czemu.Prawdopodobnie jest to praktyka mająca na celu wykopanie rowów i zalania ich betonem bez "chrzanienia" się z izolacjami pionowymi.Konsekwencje mogą być różne.To taka paraoszczędność aby nie murować z bloczka.
W/g mnie propozycja KB jest złym rozwiązaniem i jej absolutnie nie popieram.A więc murować od ławy a nie od poziomu gruntu.
Zrobione strzemiona ławy o wym.40x40 mogą być tyle,że trzeba będzie pogrubić ławę do wysokości ok.55 cm (tak aby otulina prętów od krawędzi betonu była ok 7 cm)
Projektant zaprojektował taką małą beleczkę (20x20cm) w ławie.W zasadzie dopuszczalna przy takiej wysokiej ławie.Osobiście projekt bym zmodyfikował powiększając strzemiona do wymiaru 45cm szer x 20 cm wys przy zachowaniu min 7 cm otuliny i dał nie 4 dołem 3 górą głównie aby ława nie była podatna na przebicie i po to aby pracowała w miarę jednorodnie cała szerokością.Ale to ja :)

Słup:
Co do słupa.Jeśli to słup zewnętrzny to strzemiona mierzone po zewnątrz 24x24 są nieprawidłowe.Nie zapewniają właściwej otuliny gdyż wychodzi po pół centymetra.Grozi to korozją stali!To jest źle.
Nawet wewnątrz nie ryzykowałbym takiego pocieniania otuliny zbrojenia.
Czym mógł się KB kierować.Słup efektywniej pracuje jak poszerza się strzemiona (rozstaw między prętami nośnymi fi 12) ale jest tu granica!!Tak samo w drugą stronę - pomniejszanie wymiaru strzemion grozi katastrofą budowlaną

Najczęściej stosuje się na budowach otulinę w słupach 2,5-3 cm co dałoby wymiar strzemiona zewnętrzny ok.20x20 cm czyli to co zaprojektował projektant.Można przyjąć od biedy min 2 cm otuliny (na każdym boku) jest raczej dopuszczalne pod względem konstrukcyjno-korozyjnym.A więc strzemię po zewnątrz może mieć max 21x21 cm.

Podsumowując Rację ma projektant.
Natomiast niepokojący jest ten Twój KB przez te swoje dziwne pomysły.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 21 paź 2008, 7:02

Nawiązując do wypowiedzi kolegi jochwaw, to na prawdę z tego kierownika niezły oszołom i też się zgadzam z projektantem - a tego kierownika to wymień jak najszybciej bo jeszcze gotów coś poważnego spieprzyć.

mysliwy
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2008, 17:48

autor: mysliwy » 21 paź 2008, 16:59

Dziękuje jochwaw i deggial za zainteresowanie tematem.
Ściany parteru mam dwuwarstwowe tzn pustak MAX + styropian.
Zaczynam się martwić o losy mojego domu, jeszcze nie zacząłem a już mam dość. Myślałem że przed zimą zrobię stan zero a tak to już nic z tego.
Czy 1500 zł za całość nadzoru może mieć odzwierciedlenie w umiejętnościach kierownika. Mam go z przypadku i przyznam że cena miała podstawowe znaczenie. Teraz zaczynam żałować.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 22 paź 2008, 7:41

Nie wiem skąd jesteś, ale w moim regionie 1500 za nadzór to kalanie dobrego imienia sumiennych kierowników.
Pozdrawiam.

JBZ

autor: JBZ » 22 lis 2008, 13:25

W tym sporze rację ma projektant i trzymaj się projektu.
Ten kierownik już nie powinien kierować budową i powinny być mu odebrane uprawnienia. Bez zgody projektanta, nikt nie może niczego zmienić w stosunku do projektu!
Strzemiona są wadliwe - rację ma Jochwaw.
Nadzór za całą budowę za 1500 zł? Chyba kpina!
Jeśli kierownik ma budową kierować uczciwie a budowa bez błędów, kierownik musi być na budowie codziennie po 3-4 godziny, co daje wynagrodzenie za całość ok. 10 tys. zł (dom pod klucz).
Albo dom bez błędów, albo fikcja.

Jerzy Zembrowski


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

Gotowe projekty domów