przewód neutralny

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jccek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2008, 9:22
przewód neutralny

autor: jccek » 27 lut 2008, 9:28

Mam stara instalacje w mieszkaniu (kamienica) chce poprowadzić nową ale nie wiem co i jak z przewodem neutralnym. czy moge zrobic tak: podłaczyc go np. do rury od zimnej wody?

komarr

autor: komarr » 27 lut 2008, 12:01

przewód neutralny to jest przewód N który już masz. Pewnie myślisz o przewodzie PEN.

Możesz pociągnąć od tablicy i pociągnąć z przewodu N sprzed tablicy (w przypadku różnicówki). Do rury możesz uciemiać pojedyncze urządzenia, typu młynek w zlewozmywaku, spłuczkę czy mieszacz wody.

Jeżeli chcesz wymieniać instalację to wyrzuć wszystko i zrób wg przyjętych norm.

Pozdrawiam

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
woda

autor: Paweł_Małek » 28 lut 2008, 23:37

Obecnie nie wolno uziemiac do wody bez zgody dostawcy wody - tylko obejmuje sie ja polaczeniami wyrownawczymi.
Bo w razie awarii (jesli niema takiej zgody) dostawca NIE MA OBOWIAZKU zachowac ciaglosci elektrycznej rurociagu - moze wstawic odcinek z tworzywa i takie uziemienie przestaje dzialac.
Zapytaj w rejonie energetycznym jaki uklad sieci jest w tym obiekcie.
Jesli TN-C, TN-C-S to przed roznicowka rozdzielasz przewod PEN na PE i N, wskazane jest miejsce rozdzialu uziemic np uziomem pretowym lub bednarka (zaleznie od waronkow miejscowych).
Jesli jest to TN-S to wykorzystujesz wprowadzony z pionu przewod PE
Jesli jest to TT to przewod ochronny przylaczasz TYLKO do uziomu, nie wolno go laczyc z N!!!!
Wskazane jest wykonac lokalne polaczenia wyrownawcze w lazience i kuchni - wszystkie czesci przewodzace obce (metalowe instalacje, konstrukcje budowlane, zbrojenia) przylacza sie do szyny wyrownawczej, a ta szyne do przewodu PE

durszlak
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2008, 11:08
Lokalizacja: wiocha pod Olsztynem

autor: durszlak » 13 mar 2008, 11:49

komarr pisze:przewód neutralny to jest przewód N który już masz. Pewnie myślisz o przewodzie PEN.

Możesz pociągnąć od tablicy i pociągnąć z przewodu N sprzed tablicy (w przypadku różnicówki). Do rury możesz uciemiać pojedyncze urządzenia, typu młynek w zlewozmywaku, spłuczkę czy mieszacz wody.

Jeżeli chcesz wymieniać instalację to wyrzuć wszystko i zrób wg przyjętych norm.

Pozdrawiam


Po pierwsze, nie podłączaj, żadnych użądzeń do instalacji rurowych itp. Obecnie różne rurociągi nie są już wykonywane z elementów przewodzących.
Po drugie, nie wolno pod żadnym pozorem mieszać dwóch systemów ochrony w obrębie jednej instalacji. Jeżeli masz w budynku instalację TN-C (dwuprzewodową - faza L, neytralny N), to możesz w obrębie gniazd wtyczkowych ze stykiem ochronnym (bolec, shuko) stosować mostek lączący ten styk z przewodem neutralnym N. W takiej instalacji nie można zastosować pojedynczego wyłącznika różnicowoprądowego umieszczonego centralnie w rozdzielnicy. Możesz natomiast zastosować taki wyłącznik np przy pralne w łazience zachowując zasadę - jeden wyłącznik różnicowoprądowy - jeden odbiornik. Mostek w tej sytuacji trzeba wykonać poza wyłącznikiem. Czyli wyłącznik różnicowo prądowy między odbiornik (np pralkę) a gniazdo z mostkiem. Jest to swego rodzaju rozwiązanie. Nie wymaga całkowitej przeróbki instalacji a tylko miejscowo tam, gdzie potrzeba. W przypadku jednak większej liczby odbiorników, które chcemy chronić robi się drogo. Przeciętnie "różnicówka" kosztuje ponad 100 PLN.
Innym rozwiązaniem jest uziemienie ochronne. Wymaga to wykonania uziomu, co w budynkach wielorodzinnych raczej jest niewykonalne. Następnie wspólnej szyny uziemiającej i wtedy każdy styk ochronny z gniazda wtyczkowego wspólnym przewodem do tegoż uziemienia. Albo jak napisał kolega powyżej rozgałęzić przewód PEN przed rozdzielnicą (uziemiając go koniecznie) i rozbebeszyć cały dom wymieniając przewody dwużyłowe na trójżyłowe. Straszna robota. Ale będzie skutecznie. Trzecie rozwiązanie pod względem bezpieczeństwa jest najlepsze. Ale mieszkanie długo nie będzie przypominało mieszkania. Pamiętaj, że nie wolno mieszać różnych systemów ochrony w obrębie jednej instalacji. Jeżeli porobisz mostki to już nic nie uziemiaj. Jeżeli uziemisz, nie rozgałęziaj PEN i go też nie uziemiaj. Itd... Pozdrawiam.
Celuj w niemożliwe a osiągniesz nieprawdopodobne


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

Gotowe projekty domów