Q-a, komu wierzyć?

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Gregorzy
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2008, 19:32
Lokalizacja: B-stok
Q-a, komu wierzyć?

autor: Gregorzy » 18 lut 2008, 19:49

Nowy dom z użytk. poddaszem, około 120 mq bez garażu. Podłogówka i grzejniki.
Ocieplony 15 styropianem. Fundamenty styrodurem. Komin Schiedel.

Zaplanowałem piec gazowy i do wspomagania kominek z płaszczem wodnym.
Majster się zgodził, ale kłócimy się co do urządzeń. Ja chcę taniej i kocioł zwykły, otwarty, jednofunkcyjny (różnica przy dwu...ym niewielka, biorę też pod uwagę). Zasobnik razy 2 szt. Np. 120l do c.w.u. pod kotłem gazowym wiszącym a drugi obok np. 200l do co. Dlatego, że tak mi się lepiej mieści w kotłowni. I chyba jest taniej niż jeden zasobnik np. 400l z dwiema wężownicami?
Biorę pod uwagę kocioł termet-u (bo polski i chyba tańsze części-ewentualnie).

A majster upiera się przy kondensacyjnym i 1 zasobniku 400-500l.
W sklepie powiedział sprzedawca, że najlepiej kondensacyjny, jakiś duży, np. viesmmana 330 z sasobnikiem 85l. i wystarczy. (na pewno nie termet).

Kogo się posłuchać i co wybrać?
Siebie i wybrać zwykły termetu, np. 10-29kW
Majstra albo go zmienić,
Albo faceta, który proponuje Viesmmana?
Laik

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 19 lut 2008, 9:28

A ja bym też proponował kocioł kondensacyjny i zasobnik do cwu z dwiema wężownicami max.200l.A jeśli nie kondensat,to koniecznie kocioł z zamkniętą komorą spalania.Termet,to bardzo dobry wybór.
Ten drugi zasobnik ma gromadzić ciepło z kominka,tak?
adam

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 19 lut 2008, 10:17

Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania to musisz posiadać dziurę w ścianie min. 200 cm2 dla nawiewu powietrza, kominek z płaszczem wodnym to mało sprawne urządzenie grzewcze i wymaga doprowadzenia kanału nawiewnego, którym płynie zimne powietrze a to łącznie nie służy oszczędzaniu energii i co teraz zaoszczędzisz na cenach urządzeń grzewczych to później oddasz podczas eksploatacji, bo drogę przepływu produktów spalania od otwartej komory spalania aż po wylot ponad dachem trzeba dużo częściej czyścić. A do tego względy bezpieczeństwa są za urządzeniami grzewczymi z zamkniętą komorą spalnia.
Janusz Rękas

Gregorzy
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2008, 19:32
Lokalizacja: B-stok

autor: Gregorzy » 19 lut 2008, 19:03

Adam, czy tak jest taniej, wątpię?
Dwa zasobniki w jednym ma na celu uzyskanie oszczędności, będę spalał mniej gazu.
Laik

Gregorzy
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2008, 19:32
Lokalizacja: B-stok

autor: Gregorzy » 19 lut 2008, 19:17

JR, mam dziurę, tzn. okno 60x150. Powinno wystarczyć. Kominek, taaak, jak najbardziej ma być zewnętrzny dolot z automatycznym zamykaniem. Wiem, że jest mało dokładny (zanim zamknie, to woda już się zagotuje). Dodatkowo przecież mogę przymknąć szyber (ręcznie oczywiście) i będzie się tliło.
Kominek ma być w systemie otwartym, piec gazowy zamnkiętym. Tak odpowiada majster.

Plan jest taki:
przychodzę z pracy i rozpalam kominek. Po osiągnięciu np. 40 stopni piec CO nie pali gazu. Ciepła woda do co i c.w.u. jest w zasobniku dogrzewana z kominka.
Gdy idę spać i nie palę w kominku, woda krąży w grzejnikach i podłogówce całą noc korzystając z gorącej wody z zasobnika.
Taki mam plan a jak to wyjdzie ...............?

Majster mówi, że musi to działać i będę oszczędzał na gazie, jeśli będę palił kominkiem.
Laik

Gregorzy
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2008, 19:32
Lokalizacja: B-stok

autor: Gregorzy » 19 lut 2008, 19:27

Nie dociera do mnie (nie łapię tego) znaczenie dwfunkcyjnego pieca. Chyba, że cena zbliżona.
Przy jednofunk. latem pali się tylko gaz do celów C.W.U. Zimą zaś jest zasobnik, w którym woda jest grzana przez kominek. Konfliktu nie widzę.

Przy dwufunk. latem też gaz palę do C.W.U. i niz poza tym
Zimą jest to samo co przy jedn. bo jest zasobnik z kominkiem.
Po jaką cholerę mi ta druga funkcja?

Albo kondensacyjny. Kosztuje ponad 6 tys. (Zwykły jedn. czy dwuf. około 3 - 3.5 tys.)
Wydajność 15% na korzyść kondensatu. Kiedy mi się to zwróci?
Laik

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 20 lut 2008, 11:25

Nikt za ciebie decyzji nie podejmie, masz Internet i możesz sobie przejrzeć DTR każdego urządzenia grzewczego. Ja daje Ci pod rozważenie to, że dziury w ścianie to napływ w okresie grzewczym dużo chłodniejszego powietrza, co zwiększa Ci straty ciepła, które pokrywasz zwiększoną produkcją "ciepła" i nawet jak urządzenie grzewcze do c.o. nie "pracuje" to masz ucieczkę ciepła jego kominem. Jak masz dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne budynku to nie opłaca Ci się wydawać dodatkowej kasy na kominek z płaszczem wodnym z pojemnikiem buforowym i przyszłe utrzymanie w eksploatacji kominka z płaszczem wodnym i konserwacji systemu kominowego + kocioł gazowy z otwartą komorą spalania z dziurą w ścianie dla nawiewu. Każda dziura w ścianie zewnętrznej to duży mostek termiczny. Palić w kominku także nie możesz byle czym i zawilgoconym drewnem, bo będziesz miał z tego powodu więcej kłopotu niż ciepła.
Jak masz projektanta/majstra z długoletnią praktyką od c.o. to powinien Ci to policzyć uwzględniając koszty eksploatacji i koszty przyszłej konserwacji urządzeń grzewczych i kominowych i małej kotłowni w pokoju. Rozumiem, że chcesz się zabezpieczyć na wypadek zamknięcia kurka z gazem po stronie rosyjskiej.
Janusz Rękas

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 20 lut 2008, 15:33

Gregorzy popieram twoje stanowisko,co do kotła jednofunkcyjnego,ale polecam kocioł koniecznie z zamkniętą komorą spalania.
Małego Termeta Turbo 1 funkc.można kupić na Allegro w okolicach 2200.
adam

Gregorzy
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2008, 19:32
Lokalizacja: B-stok

autor: Gregorzy » 20 lut 2008, 19:48

Jest pewien problem z tymi monterami. Pytałem kilku i jednoznacznie powiedzieli, że jeszcze Termet'u nie montowali i żebym dał spokój. Żadnej firmy z autoryzacją Termet'u w moim pier... (Białystok) nie ma. Najbliżej to Warszawka. Pytając, czy jeśli kupię poprzez internet, czy też np. w Leroy'u to odpowiedzieli (każdy z nich) , że nie uruchomią i już. To samo gdy zapytałem o Viessmana, nie uruchomią (chociaż mają taki obowiązek jako przedstawiciele). Mają "w d...e" Viessmana jako firmę, jeśli pozwala na sprzedaż swoich kotłów po obniżonej marży. Znalazłem (z gwarancją, w oryginalnym kartonie z pisemnym zapewnieniem o autetyczności i że nie był na wystawce, jest bez "przebiegu") Vitopend 100 HB1 za 2600 brutto. Cena rewelacja, ale się boję. I tak to wygląda w moim regionie.

Co do "mojego" zestawu, to majster coś powiedział (nie zrozumiałem), że wyjmie z tego Viessmana jakąś rurkę i będzie ok. O co mu chodziło, to nie wiem, zapytam.
Laik

beny_hil
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: toruń

autor: beny_hil » 20 lut 2008, 21:47

jeśli wybrałeś majstra do wykonania usługi to powinno się z nim ustalić czego oczekujesz od instalacji a on powinien przekazać plusy i minusy danego rozwiązania a dopiero podejmujesz decyzje bo koszty ponosisz Ty montażu i eksploatacji chociaż ja uważam że najważniejsze są koszty póżniejszej eksploatacji ,która będzie trwała latami

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30

autor: mezik0 » 20 lut 2008, 22:24

Witam kolegów mam,taki dylemat,pomorzecie?Mam budynek około150m2,grzewczych instalacja ma bydzi w układzie zamkniętym.Kocioł oddalony około 30m,kocioł Pleszew ze specjalnym spalarnikiem oraz podajnikiem 50kw opał,wióra ze stolarni Ma zasilać,stolarnie100m2 i w.w budynek, jakiej mocy wymiennik? jakiej średnicy ma być rura pomiędzy kotłem a budynkiem inwestor upiera się za rurom stalową 25 Co wy na to ?pozdrawiam,


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości

Gotowe projekty domów