Cieknący rekuperator

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

rekup
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2015, 11:08
Cieknący rekuperator

autor: rekup » 06 lut 2015, 11:15

Witam,

Już drugi sezon zmagam się z cieknącym rekuperatorem. Problem jest taki, że tylko część skroplin zbiera się w wanience wewnątrz rekuperatora. Pozostała część w jakiś bliżej nieokreślony sposób dostaje się do spodniej warstwy ocieplenia rekuperatora i wypływa w sposób niekontrolowany. Model rekuperatora to Onyx Classic 550. Chcę od razu zaznaczyć, że firma Frapol staje na wysokości zadania i odpowiada na każde moje zgłoszenie. Pierwszy rekuperator był naprawiany 3 krotnie bez skutku. Tydzień temu cała jednostka została wymieniona na nową. Jednak problem wystąpił ponownie. Trochę nie chce mi się wierzyć, żebym miał aż takiego pecha i trafił na dwie wadliwe jednostki. W załączniku znajduje się komplet zdjęć i informacji technicznych. Zastanawiam się, czy problem, który objawia się przy jednostce centralnej nie jest może pokłosiem niepoprawnie wykonanej instalacji wentylacyjnej. Może ten problem jest wynikiem występowania dużego podciśnienia lub nadciśnienia w jednostce. Stąd prośba do osób z doświadczeniem, które zaglądają na to forum o jakąś podpowiedź, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

A więc po kolei. Kilka dni po zainstalowaniu urządzenia tak to zaczęło wyglądać:

- Zdjęcia 1 - 3 - woda leci na całej linii po stronie przyłączy do czerpni i wyrzutni. Wycieka na złączeniu spodniej, stalowej płyty, z białą ścianą boczną.

- Zdjęcie 4 - warunki jakie panują na poddaszu, gdzie stoi rekuperator. Temperatura 12C, wilgotność względna 53%. W ciągu okresów, kiedy nie ma nas w domu, temperatura na poddaszu potrafi spaść do maksymalnie 9C. Wilgotność utrzymuje się na podobnym poziomie.

W pomieszczeniach mieszkalnych temperatura jest w zakresie 18C - 22C. Wilgotność względna utrzymywana jest na poziomie ok. 45% przez 3 nawilżacze Venty.

- Zdjecie 5 - po otwarciu przedniej płyty widać na ścianie bocznej krople wody. To mnie najbardziej zastanawia, bo o ile jeszcze rozumiem krople wody po stronie wanienki ze skroplinami, tak nie rozumiem co one robią po drugiej stronie.

- Zdjęcie 6 - widać jak woda spływa z krawędzi wymiennika do wanienki ze skroplinami. Tu jakby wszystko w porządku.

- Zdjecie 7 - krople wody pojawiają się też na drugiej ściance, przy wlocie wirnika. Nie wiem czy tak powinno być.

- Zdjecie 8 - pierwszy podejrzany - nieszczelna wanienka. Z tym, że bezposrednio nad tym miejscem nie ma wody. Jesli w ogóle coś tamtędy wpada za wanienkę, to nie są to takie ilości, jakie wylatują spodem rekuperatora.

- Zdjecie 9 - symetryczne miejsce po drugiej stronie - sucho.

- Zdjecie 10 - po wyjeciu wymiennika, bezposrednio pod spodem zbiera sie mnostwo wody. I to tu jest chyba najwiekszy problem. Nie mam pojecia jak ta woda się tam przedostaje. Jeden pomysł jaki mam to taki, że jeżeli z jakichś powodów wentylator wdmuchujący powietrze do pomieszczeń pracowałby mocniej od wentylatora wydmuchującego powietrze na zewnętrz, to wówczas woda która skrapla się po stronie wanienki ze skroplinami, mogłaby być "przeciągana" na drugą stronę.

- Zdjecie 11 - na tym zdjeciu co prawda nie widać wody, ale po dotknięciu ręką do tych styropianowych mat izolujących, są one wilgotne i to po obu stronach wymiennika.

Z góry dziękuję za wszystkie uwagi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Cieknący rekuperator

autor: Bolas » 06 lut 2015, 16:11

Miałem ten sam problem w tej samej jednostce - zabrali reku na fabrykę odwieźli troszkę odmieniony ale już nie cieknie. Niestety ja mam jeszcze wersję gdzie nie można zajrzeć wewnątrz więc nie mogę porównać go z twoim jedyne otwory przez które mogę się dostać to otwory nawiewno wywiewne i kasety filtrów a tam niewiele widać. U mnie reku stoi w piwnicy.
Jak masz zasyfonowany odpływ z reku? Czy jest idealnie wypoziomowany? Podejrzewam że temp pomieszczenia spada poniżej magicznych 7'C.

rekup
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2015, 11:08
Re: Cieknący rekuperator

autor: rekup » 06 lut 2015, 16:28

Tak, jest wypoziomowany. Z poprzednią jednostką już wykonałem pewne ćwiczenie. Nachylałem ją pod delikatnym kątem na różne strony. Jedyny efekt to to, że ciekło przy tej krawędzi, na którą był przechylony. Tam na spodzie jest jakaś warstwa izolacyjna z wełny mineralnej i jak woda już trafi na sam spód to leci ze spadkiem.

Co do syfonu, to jest to zakrzywiona w U rurka, w której pion wody ma wysokość ok. 15cm. Lustro wody w rurce odprowadzającej skropliny jest na wysokości ok. 5 cm od postawy urządzenia. Skropliny odpływają swobodnie. Z poprzednim modelem zrobiłem test, że do wanienki z kondensatem wlałem roztwór wody z solą i po odpaleniu po jakimś czasie sprawdzałem, czy wypływająca po bokach woda ma słony smak. Ale nic z tego.

Poddasze jest standardowo docieplone 15 cm między krokwie + 10 cm w poprzek i temperatura nawet przy ostrych mrozach jaką zarejestrowałem urządzeniem ze zdjęcia nr 4 była 8,8C. W momencie gdy robiłem zdjęcia jak tylko wszedłem na poddasze było to jakieś 11,5C a leciało jak diabli. Temperatury bym zatem o to nie winił.

Już tak totalnie brak mi jakichś pomysłów, że przymierzam się do wrzucenia do środka dwóch kamerek GoPro żeby zobaczyć jaki tam proces w środku zachodzi, no ale przecież nie zajrzę do każdego zakamarka :(

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Cieknący rekuperator

autor: Bolas » 06 lut 2015, 16:47

A co na całe zajście serwis Frapola?

rekup
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2015, 11:08
Re: Cieknący rekuperator

autor: rekup » 06 lut 2015, 18:52

Najbardziej problematyczny jest fakt ze mieszczą się w Krakowie. Od momentu zgłoszenia problemu mija średnio 3 tygodnie zanim się pojawia. Ale za każdym razem są, oglądają, potwierdzają ze faktycznie warunki pracy rekuperator ma dobre tj.temperatura, syfon, poziom, etc. Pierwszy egzemplarz był przez nich uszczelniany na miejscu. Na koniec wymieniono wymiennik. Ale i to nic nie pomogło i tydzień temu wymienili cala jednostkę.

Jestem juz tak zmęczony tym tematem ze jak nic się nie zmieni to spróbuje wymienić jednostkę na inna firmę, bo nie mam zamiaru każdej zimy zastanawiać się czy mnie nie zaleje i zapierniczac w tym celu na poddasze :(

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Cieknący rekuperator

autor: Bolas » 07 lut 2015, 8:28

Ja bym męczył Frapola do skutku - towar jeżeli jest wadliwy mają wymienić na nowy po 3 razach przysługuje ci zwrot pieniędzy - o ile się dobrze orientuję.

rekup
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2015, 11:08
Re: Cieknący rekuperator

autor: rekup » 07 lut 2015, 8:48

No męczę, męczę. Wraz z postem na forum taka sama dokumentacja poszła do nich. Zobaczę co tym razem uradzą, ale to pewnie znowu 3 tygodnie będę czekać. Ktoś na innym forum zaproponował czy by dodatkowo nie ocieplić jednostki. Dać powiedzmy po 3cm wełny i przymocowac ja taśma aluminiowa. Ale z drugiej strony naprawdę nie funduje temu rekuperatorowi jakichś szczególnie złych warunków pracy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Cieknący rekuperator

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lut 2015, 8:52

Niestety, cięcie kosztów. Nie wiem dlaczego robi się takie goowniane oszczędności. Króciec do odpływu jest tal "wklejony" że tylko przez przypadek może nie ciec.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Cieknący rekuperator

autor: Bolas » 17 lut 2015, 21:37

Niech pan co kilka dni spróbuje puścić wentylację na przewietrzanie - przytrzymujemy przycisk wentylatora przez ok5s. Reku pójdzie na pełnych obrotach przez 20min. Zauważyłem że u mnie wyrzuca wtedy duże ilości wody - może pomoże :)


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości

Gotowe projekty domów