Docieplać czy nie docieplać budynku (cz.1)?

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Lwówecka Grupa Budowlana
Docieplać czy nie docieplać budynku (cz.1)?

autor: Lwówecka Grupa Budowlana » 20 maja 2013, 6:26

http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=488
Z takim pytaniem borykają się inwestorzy, którzy zastanawiają się nad podjęciem decyzji o termomodernizacji swojego domu. Przy podejmowaniu tego typu decyzji inwestorzy często kierują się fałszywymi przekonaniami i mitami na temat docieplania budynku.
Jednym z mitów, z którym się często spotykam jest to, że ściany wykonane z cegły ceramicznej pełnej zwłaszcza z pustką powietrzną nie wymagają docieplenia. Nic bardziej mylnego. Jest to bardzo energochłonna ściana, ponieważ mur z cegły charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną, która oscyluje w granicach 0,77 W/mK, tj. około dwadzieścia razy większą niż styropian. Natomiast opór cieplny niewentylowanej pustki powietrznej gr. 40-60 mm odpowiada styropianowi gr. jedynie 7 mm!! Żadna rewelacja. Izolacyjność pustki powietrznej jest bardzo przeceniana.
Takie rozwiązanie było godne poleceniaale sto lat temu.
Przykładowe rozwiązanie ściany ceglanej, która była modna w ubiegłym stuleciu, przedstawia się w sposób następujący, patrząc od strony wewnętrznej: tynk cementowo-wapienny gr. 20 mm, cegła ceramiczna pełna murowana na zaprawie cementowo-wapiennej gr. 250 mm, pustka powietrzna niewentylowana gr. 40-60 mm, cegła ceramiczna pełna murowana na zaprawie cementowo-wapiennej gr. 120 mm i tynk cementowo-wapienny gr. 20 mm.
Dla zbudowanej ściany z takich komponentów współczynnik przenikania ciepła U wynosi aż około 1,14 W/m2K. Oznacza to, że ilość ciepła jaka będzie przenikać przez 1,0 m2 ściany może nas kosztować w zależności od nośnika energii:
- olej opałowy: 55,70 zł/rok,
- energia elektryczna: 77,86 zł/rok,
- węgiel kamienny: 13,48 zł/rok,
- gaz płynny: 38,56 zł/rok,
- gaz ziemny: 28,49 zł/rok,
- drewno opałowe: 14,76 zł/rok,
- eko-groszek: 21,25 zł/rok.
W przypadku docieplenia rozpatrywanej ściany styropianem EPS 70 gr. 150 mm, współczynnik przenikania ciepła wynosiłby już tylko około 0,22 W/m2K. Oznacza to, że ilość ciepła jaka będzie przenikać przez 1,0 m2 ściany może nas kosztować w zależności od nośnika energii:
- olej opałowy: 10,75 zł/rok,
- energia elektryczna: 15,03 zł/rok,
- węgiel kamienny: 2,60 zł/rok,
- gaz płynny: 7,44 zł/rok,
- gaz ziemny: 5,50 zł/rok,
- drewno opałowe: 2,85 zł/rok,
- eko-groszek: 4,10 zł/rok.
W chwili obecnej każdy z nas jest w stanie odpowiedzieć na pytanie czy docieplać budynek i znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem, czy może lepiej inwestować w skład opału?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Docieplać czy nie docieplać budynku (cz.1)?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 maja 2013, 7:38

Po co Pan te bzdury pisze!! Dom jednorodzinny przy identycznych izolacjach najwięcej ciepła traci do gruntu ( więcej niż ścianami i dachem razem!!!) potem jest izolacja i dach! Ściana sporo traci jak przepuszcza powietrze, ocieplenia na zewnątrz - to oszustwo.
Podobnie jak sugerowani, że kaloryczność paliwa to to samo co sprawność systemu. Z m3 gazu w najlepszym przypadku uzyska Pan 5kWh!!!

Proszę nie wciskać, że przyklejenie styropianu za murem na fundamencie - to ocieplenie domu!!!


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości

Gotowe projekty domów