Cyrkulacje

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Cyrkulacje

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 lip 2012, 8:35

W "CYRKULACJACH" pojawiają się teksty : " Wytyczne dla instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła w domach "
Ponieważ nic tam nie ma o NIESŁYSZALNOŚCI wentylacji domowej ( a to jest sprawa najważniejsza) , ponieważ ktoś nie rozumiejący zagadnienia, uważa, że można stumień 100-130m3/h podzielony na 6-7 anemostatów - mierzyć i regulować. Ponieważ, z jednej strony pisze się tam o konieczności stałego czyszczenia kanałów ( choć nie jest to prawdą) a z drugiej narzuca się trójnikowy układ na blaszanych kanałach sztywnych, którego czyścić się NIE DA, napisałem teki list do redaktora naczelnego "Cyrkulacji" Pana Tomasza Trusewicza.

Witam Panie Tomaszu! Zapoznałem się z wytycznymi dotyczącymi wentylacji domowych i są to bardzo złe wytyczne co można sprawdzić na istniejących realizacjach .

Szanowny Pan Maksymilian Malicki raczył wygasnąć 34 lata temu. W tamtych czasach nie było domowych wentylacji mechanicznych. Mało tego, w ogóle nie było wentylacji wywiewno nawiewnych tylko wywiewne lub nawiewne.
Czym różni się domowa wentylacja od basenowej, sklepowej, w biurowcu SKALĄ . Nie wszystko co się sprawdza w dużej skali, sprawdza się w małej i odwrotnie. Czym różni się domowa wentylacja od dużej?
-1 ( i najważniejsze) NIE MOŻE BYĆ SŁYSZALNA, ZWŁASZCZA W NOCY
-2 musi być samoregulująca, bo opomiarowanie i regulacja nie są możliwe
TO SĄ NAJWAŻNIEJSZE WYTYCZNE.
Pozwolę sobie omówić te kwestie.
Źródła szumów, czy innych dźwięków to zbyt mała prędkość powietrza w kanałach, zbyt głośna centrala, rozprężanie się powietrza w kanałach, zbyt duża prędkość powietrza w kanałach i na koniec- my sami.

Ad) 1 Jest w fizyce parametr OPTYMALNA PRĘDOŚĆ POWIETRZA W KANAŁCH, wynosi ona od 2 m/sek. do 5 m/sek.
Powietrze płynąc wolniej niż 2 m/sek. dudni i ma większe opory. Szybciej niż 5m/sek. mogą być słyszalne wysokie częstotliwości, oraz znowu wzrost oporów.
Wykluczone są też sztywne blaszane kanały które generują nawet nie słyszalne szumy ( sztywne kanały wykluczają producenci tacy jak Zehnder, Brink, Frapol, Elge, Comair, )
Kolejne źródło odgłosów to my sami przy układzie na trójnikach, często zdarza się, że nawet szepty z jednego pokoju słychać w innym przy skrzynce rozdzielczej tego nie ma.
Ad 2) Opomiarowanie i regulacja Nawiew to naczynia połączone, nawiew to wg PN 130m3/h Taka ilość powietrza podzielona na 6-7 anemostatów, nie jest do zmierzenia. Nawet gdy przystawimy najczulszy balometr to stawia on minimalny opór i więcej powietrza poleci na inne anemostaty. Kolejna sprawo do dokładność regulacji anemostatem taki fi 80mm ma dokładność 50m3/h czyli tak naprawdę możemy anemostat zamknąć, a nie coś poprawić.
Układ wywiewno nawiewny z nawiewem na skrzynce rozdzielczej ( jednakowe ciśnienie na każdym nawiewie), jest samoregulujący.

Kolejna kwestia starty ciepła. Przewymiarowane kanały to poza wyższym poziomem szumów (V<2m/sek) i większymi oporami przepływu, też większa powierzchnia radiatora i dłuższy czas przebywania tam ( w kanale) powietrza czyli straty ciepła.

Czyszczenie nie jest ono konieczne ( brak wilgoci w kanałach nawiewowych i filtry) ale gdyby ktoś chciał to wykluczony jest układ na sztywnych kanałach i trójnikach. Trójniki uniemożliwiają dostęp, podobnie jak przepustnice, a szczeliny wewnątrz kanałów powstałe z łączenia elementów, zbiorą wszelkie brudy i zatrzymają. Gdy inwestor, życzy sobie mieć możliwość czyszczenia nawiewu skrzynkę rozdzielczą zostawia mu się z dostępem odpinając poszczególne kanały nie ma problemu przepchać pilota i przeciągnąć szmatkę z detergentem.
Dodam jeszcze, że kanały gładkie dają większy opór dla powietrza. Dlatego nie robi gładkich kanałów żaden producent wentylacji robiący również do niej kanały (zehnder, Brink czy Comair)

Najważniejszymi parametrami domowej wentylacji są na pierwszy miejscu niesłyszalność, na drugim niesłyszalność, na trzecim niesłyszalność na czwartym samoregulacja, na piątym minimalizacja oporów. Czyli
OPTYMALNA PRĘDKOŚĆ POWIETRZA W KANAŁACH.
Wyrazy Szacunku Tomasz Brzęczkowski

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Cyrkulacje

autor: Bolas » 26 lip 2012, 23:02

No to czekamy na odpowiedź.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Cyrkulacje

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 sie 2012, 4:05

Odpowiedzi nie ma ... ale ciekawe jest, jakie wyobrażenie o fizyce mają niektórzy radzący na forach.
Forumowicz z innego forum przysłał mi:


- mniejszy dom, ale wybudowany wedle "genialnych pomysłów" jednego takiego - czyli z nawalonym ociepleniem od środka i folią paroizolacyjną od wewnątrz, z zerową akumulacja wilgotności, też będzie zmieniał wilgotność w funkcji temperatury zewnętrznej, z może godzinnym opóźnieniem, bo tutaj akurat prosta logika nydara jak najbardziej działa - wilgotność powietrza zależy wyłącznie od wilgotności nawiewanego powietrza i jakichś tam chwilowych zysków wilgoci. I jeśli nie "wlejemy" do takiej chaty wiadra na dobę, to będzie 10% wilgoci w mrozy.


Akumulacja wody w przegrodzie termicznej... Na szczęście to zapewne tylko szkodliwy teoretyk forumowy, nie zajmujący się izolacją w praktyce. Po pierwsze - podstawy fizyki budowli, wykluczają tam wodę, po drugie - przegrida termiczna może tylko z wewnatrz zimą wodę chłonąć ( jeżeli źle jest zbudowane) nie może wilgoci do wewnątrz oddawać!


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów