Docieplenie a pozwolenie na budowę...

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Gość

autor: Gość » 11 sty 2006, 13:48

Wnioski ogólne dla budownictwa polskiego
Podwyższanie izolacyjności nieprzeźroczystych przegród zewnętrznych jest działaniem dość naturalnym i w przypadku budynków nowoprojektowanych względnie tanim. Grubości warstw izolacyjnych powyżej 30 czy nawet 40 cm, prawdopodobnie w ciągu niewielu lat, będą rozpowszechnione nie tylko dla stropów ale i dla ścian. Spotykane czasami wątpliwości na temat "nadmiernego zaizolowania i uszczelnienia przegród" nie mają żadnych podstaw merytorycznych, a realizacje wielu już obiektów o takich cechach tę opinię potwierdzają Granicą ciągle powiększanej izolacyjności wydaje się być nie tyle nawet wartość ekonomicznie uzasadniona, co raczej osiągnięcie mało znaczącego poziomu w bilansie ogólnym strat cieplnych przez te przegrody.

cytat z http://cieplej.pl/Budownictwo_energoosz ... 1376.shtml

Woltar
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 07 kwie 2005, 12:17
Lokalizacja: Wrocław

autor: Woltar » 13 sty 2006, 13:06

Witam
Wracając do Twojego pierwszego pytania to chyba (90%) do wymiarów domów nie wlicza się ocieplenia tylko część konstrukcyjną,
Co do ocieplenia to przy takiej grubości powinieneś użyć wełny mineralnej ze względu na przepływ wilgoci? A żeby uzyskać zakładany przez Ciebie współczynnik to musisz po kolei eliminować strat ciepła (tu musisz sam liczyć, bo nikt nie wie jak twój dom wygląda,jaki ma kształt, wysokość.......... . Ale na pewno musisz się liczyć z większym wydatkiem na okna i drzwi, aby zapewnić im odpowiednie parametry, oraz dobrze zaprojektować wentylację. Kształt domu ma też znaczenie, bowiem najmniej ścian zewnętrznych ma kwadrat. Jednym zdaniem Twoje pytanie to rzeka, gdzie z pośród mnóstwa sprzeczności będziesz musiał wybrać jeden kompromis.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12

autor: Kryspin » 13 sty 2006, 13:23

Dzięki mojemu sąsiadowi, miałem okazję już przywitać nadzór budowlany na swojej budowie. Poszło o odległość budynku od granicy działki. Jak mierzyli odległość to uwzględnili odległość fundamentów od granicy która wynosiła 4,20 i później cytuję:
"jeśli dojdzie docieplenie 12 cm to i tak będzie powyżej wymaganych 4 m od granicy"
Wynikało by z tego że biorą pod uwagę docieplenie.

Wentylacja będzie z rekuperatorem. Co do budynku to rozważam taką sprawę czy nie zastosować na scianach wewnętrznych folii (podobnie jak w przypadku stropodachu drewnianego) aby odizolować przegrody z gazobetonu i styropianu od wchłaniania wilgoci z pomieszczeń. Pytanie jakiej folii użyć ??

Woltar
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 07 kwie 2005, 12:17
Lokalizacja: Wrocław

autor: Woltar » 13 sty 2006, 13:50

Chyba na œcianach zewnętrznych od œrodka. Sory że tak mówie ale to poroniony pomysł
po pierwsze z budynku musi odparować woda technologiczna, czyli folie możesz dać po 2-3 latach bo inaczej zamkniesz jej możliwoœć odparowania, po drugie dajšc ocieplenie ze styropianu ten okres się wydłuża, gdyż większoœć wody musi odparować do œrodka (styropian ma duży opór dyfuzyjny)
po trzecie na œcianie nie zostawisz chyba foli więc będziesz musiał dać coœ na stelażu ( miejscowo oczywiœcie tę folie podziurawisz)
po czwarte do twojej przegrody i tak dostanie się wilgoć chociażby poprzez strop oraz w nieszczelnoœciach na styku foli ze œcianš, podłogš oknem ... , a co z kablami elektrycznymi też dziurka czy może specjalne puszki i w czasie niesprzyjajšcych warunków pogodowych również od zewnštrz,
po pište całš wilgoć musisz usunšć poprzez wentylacje, a wentylacje musisz mieć mechanicznš inna nie wydoli (wyobraŸ sobie co będzie gdy wyłšczš Ci pršg na dzień - po twoich œcianach spływa woda,) o kwiatach akwariach raczej musisz zapomnieć bo dajš za dużo wilgoci,
po szuste .......................................................
pozdrawiam

PS. Co do granicy to każdy użednik mówi co innego więc radzę odnieść się do źródła, informacje o tym że nie wlicza się ocieplenia gdzieś wyczytałem tylko to było z rok temu więc nie upieram się ale wydaje mi się że jest prawdziwa.

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12

autor: Kryspin » 13 sty 2006, 14:45

Woltar pisze:PS. Co do granicy to każdy użednik mówi co innego więc radzę odnieść się do źródła, informacje o tym że nie wlicza się ocieplenia gdzieś wyczytałem tylko to było z rok temu więc nie upieram się ale wydaje mi się że jest prawdziwa.


No właśnie próbowałem znaleść podstawę prawną mówiącą o tym jednakże narazie bez większego skutku.
Z drugiej strony patrząc to np. w budynkch już istniejących zlokalizowanych 4 m od granicy działki poddawanych termomoternizacji nie jest wymagana zgoda sąsiada z tytułu pomniejszenia odległosci do granicy (np z 4 do 3,88 )

PS. dziękuję za wyrażenie opinni o folii na ścianach oczywiście zewnętrznych położonej od wewnątrz.

Gość

autor: Gość » 13 sty 2006, 16:27

Witam
Dodam jeszcze że danie foli od środka będzie cie więcej kosztowało niż jakbyś zamienił styropian na zewnątrz na wełne, i życie będzie mniej uciążliwe.
pozdrawiam

Woltar
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 07 kwie 2005, 12:17
Lokalizacja: Wrocław

autor: Woltar » 13 sty 2006, 16:28

to byłem ja

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 13 sty 2006, 23:11

Perpetum mobile nie istnieje! Można prowadzić akademickš dyskusję. Osobiœcie jestem zwolennikiem zdrowego ro zsšdku. Oczywiœcie najlepszym rowišzaniem jest zaistalowanie luksusu czyli klimatyzacji i po sprawie. Uzupełnianie strat ciepła jest koniecznoœciš! Mówienie o mostkach nie ma większego sensu gdyż jedno otworzenie drzwi wejœciowych powoduje natychmiastowš zmianę temperatury, współczynnik przenikania ciepła 1,1 dla szyb to nie to samo co całe okno np. dla okien połaciowych wynosi 2,5. A kanały wentylacyjne i konieczny dopływ œwieżego powietrza. Moim zdaniem należy iœć w kierunku taniej energi np. słonecznej czyli kolektor słoneczny. Pozdrawiam.

Woltar
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 07 kwie 2005, 12:17
Lokalizacja: Wrocław

autor: Woltar » 16 sty 2006, 6:50

Witam
Wydaje mi się że trochę za bardzo spłaszczyłeœ temat, im gorsza izolacja tym większa jest moc potrzebna na ogrzanie, Co do energi słonecznej jestem jak najbardziej za, ale w naszej strefie klimatycznej , zwłaszcza przy Ÿle izolowanycm budynku trzeba by było dać dużo paneli i tu zdrowy rozsšdek sugerowałby co innego (panele jak narazie sš kosztownšinwestycjš le za kilk lat kto wie.
pozdrawiam


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

Gotowe projekty domów