Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

JBZ
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: JBZ » 19 lut 2010, 20:50

Mógłbym zignorować tę wypowiedź, ale żeby nie być gołosłownym, przedstawiam aktualne ceny energii w Polsce:
en. elektryczna 0,20 zł/MJ
olej opałowy 0,07 zł/MJ
pellety 0,04 zł/MJ
gaz ziemny 0,033 zł/MJ
gaz płynny propan 0,032 zł/MJ

Czy teraz widać, jak przepłaca się instalując zasilenie domu wyłącznie w energię elektryczną? Ma Pan okazję do weryfikacji osądu.

Pan nie narzeka? Oczywiście, a dlaczego miałby narzekać? Płaci rachunki i eto wsio. Rolą sporządzającego charakterystyki energetyczne domów jest wskazać rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione i tym samym pomóc przyszłemu inwestorowi w wydaniu jak najmniej dla osiągnięcia tego samego efektu.

Oczywiście, podane ceny dotyczą kosztów eksploatacyjnych, ale przy wyborze systemów należy także przeanalizować koszty inwestycyjne i ich roczny odpis - by suma tych rocznych kosztów była najmniejsza. W Pana przypadku, należałoby wykazać ile Pan płaci, a ile płaciłby po rozwiązaniach ekonomicznie uzasadnionych, ale po co Panu psuć dobry humor?

Kilka miesięcy temu prowadziłem szkolenie w znanej dużej spółce akcyjnej na temat Value engineering. Po tym szkoleniu pomagałem w praktyce zastosować metodykę szukania rozwiązań ekonomicznie uzasadnionych na przykładzie projektu supermarketu. Firma ta wybudowała ich do tej pory kilkanaście w całej Polsce - z tego samego projektu wykonawczego. I co się okazało? Otóż, z łącznego kosztu budowy 13,6 mln zł na skutek działań optymalizacyjnych, koszt budowy zmniejszył się o 1,45 mln zł - przy tych samych parametrach technicznych inwestycji (o to zadbałem, gdyż to mój punkt honoru). Prezes firmy aż podskoczył, jak policzył ile milionów wywalili w błoto na już zrealizowanych marketach! Trzeba było widzieć jego minę! A do tej pory im się wydawało, że 13,6 mln to norma i tak musi być. I też wcześniej nie narzekali. W Pana przypadku, skala oszczędności jest mniejsza, ale jest.
Dopóki w Polsce (wzorem Francji) enegia elektryczna nie będzie pochodzić z elektrowni jądrowych, dopóty będziemy ją zużywać wyłącznie tam, gdzie niezbędna.
I jeszcze coś, o czym się nie pamięta. Przed decyzjami trzeba zapoznać się z przydziałem mocy do danego domu. Domek mający zużycie EK ok. 23 kWh/m2rok (EP=77 kWh/m2rok) wymaga zainstalowania na cele ogrzewania, wentylacji i c.w.u. ok. 12 kW mocy. Nie oznacza, że tyle będzie wykorzystane, ale tyle trza zainstalować na wypadek, gdyby utrzymywały się temperatury zewnętrzne na poziomie obliczeniowym, np. -22 C. A to często jest niemożliwe, gdyż są domy z przydziałem mocy np. 7 kW (ja mam nawet 5,5 kW). I co, zafundować takiemu nieszczęśnikowi ogrzewanie elektryczne?
Zdrowija żełajem tawariszcz jenerał!

Jerzy Zembrowski

Awatar użytkownika
UNICOM
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 528
Rejestracja: 01 paź 2009, 6:18
Lokalizacja: RNI NISKO
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: UNICOM » 19 lut 2010, 20:59

JBZ pisze:Mógłbym zignorować tę wypowiedź, ale żeby nie być gołosłownym, przedstawiam aktualne ceny energii w Polsce:
en. elektryczna 0,20 zł/MJ
olej opałowy 0,07 zł/MJ
pellety 0,04 zł/MJ
gaz ziemny 0,033 zł/MJ
gaz płynny propan 0,032 zł/MJ

Czy teraz widać, jak przepłaca się instalując zasilenie domu wyłącznie w energię elektryczną?


No to teraz mi oblicz czym taniej grzac jezeli roczne rachunki za prad mi wychodza w granicach 900-1200zl.

Jest jakis tanszy sposob??????????????,
UNIKOM WSZELKIEJ PRACY!!!!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 lut 2010, 21:28

JBZ pisze:[łownym, przedstawiam aktualne ceny energii w Polsce:
en. elektryczna 0,20 zł/MJ
olej opałowy 0,07 zł/MJ
pellety 0,04 zł/MJ
gaz ziemny 0,033 zł/MJ
gaz płynny propan 0,032 zł/MJ

Czy teraz widać, jak przepłaca się instalując zasilenie domu wyłącznie w energię elektryczną?


[/quote]

A cóż to za wygłup. Kto się poszył pod Szanownego Pana Zembrowskiego?

Pan Zembrowski jaki jest to jest ale takich kretynizmów by nie wypisywał.!!!

Temu podszywaczowi wyjaśnię, że piszemy o zużyciu kWh .
Temu podszywaczowi co chce całkiem pogrążyć Pana Zembrowskiego - wyjaśnię , że w 95' cała masa ludzi dała się omamić cenie oleju (0.6 zł) i wszyscy zakładali "buderusy" zamiast izolować!
Temu wrednemu podszywaczowi wyjaśnię, że Pan Zembrowski dzielić i mnożyć potrafi i nigdy by nie zrobił takiego błędu
1m3 z przesyłem jakieś 1,70 co daje (ale tylko w teorii 9.5 kWh) co daje 0.17 zł / 0.5 zł to nie jest to samo co 0.033/0.2 !!!
Temu niedoukowi co się podszywa pod JBZ wyjaśnię, że nie da się na żadnym piecu na pellety czy węgiel tak palić by piec w sezonie grzewczym zużył paliwo odpowiadające 3000-4000kWh na dom 150m2

Proszę moderatora by podszywacza ujawnił.

docent56
rekomendowany doradca
Posty: 482
Rejestracja: 03 sty 2007, 18:53
Lokalizacja: Łask
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: docent56 » 19 lut 2010, 22:08

Panie TB pan to już w przedszkolu uciekał na wagary.

tokarool
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 14 lut 2010, 22:35
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: tokarool » 19 lut 2010, 22:45

MTW pisze:
tomek33 pisze:Mimo najszczerszych chęci, jakoś mnie Pan nie przekonał.



a szkoda :(
więc jest 1 potencjalny klient systemu TB poobserwujmy jego budowę



Czy poobserwujemy to się okażę ale szczerze to wątpię kolejne ocieplanie od środka i zapewne 0 (zero) dzienników, zdjęć itp

tomek33
Aktywny
Aktywny
Posty: 110
Rejestracja: 18 sty 2010, 18:07
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: tomek33 » 19 lut 2010, 22:51

chętnie porównam swój dom z pańskim, co do kosztów eksploatacji i komfortu.

tokarool
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 14 lut 2010, 22:35
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: tokarool » 19 lut 2010, 23:05

z checia ale poki co etap szukania odpowiednich technologi;)

Maciejbudowniczy
Aktywny
Aktywny
Posty: 139
Rejestracja: 27 lut 2007, 12:17
Lokalizacja: Poznań
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Maciejbudowniczy » 20 lut 2010, 23:17

UNICOM pisze:
JBZ pisze:Mógłbym zignorować tę wypowiedź, ale żeby nie być gołosłownym, przedstawiam aktualne ceny energii w Polsce:
en. elektryczna 0,20 zł/MJ
olej opałowy 0,07 zł/MJ
pellety 0,04 zł/MJ
gaz ziemny 0,033 zł/MJ
gaz płynny propan 0,032 zł/MJ

Czy teraz widać, jak przepłaca się instalując zasilenie domu wyłącznie w energię elektryczną?


No to teraz mi oblicz czym taniej grzac jezeli roczne rachunki za prad mi wychodza w granicach 900-1200zl.

Jest jakis tanszy sposob??????????????,

1200 za energię na ogrzewanie i wszystko razem wzięte? To Ty mieszkasz w domu czy mieszkaniu 40m2?
żeby było ładnie, ciepło, zdrowo i tanio...

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: HenoK » 20 lut 2010, 23:59

JBZ pisze:Mógłbym zignorować tę wypowiedź, ale żeby nie być gołosłownym, przedstawiam aktualne ceny energii w Polsce:
en. elektryczna 0,20 zł/MJ = 0,72zł/kWh
olej opałowy 0,07 zł/MJ = 0,252zł/kWh
pellety 0,04 zł/MJ = 0,144zł/kWh
gaz ziemny 0,033 zł/MJ = 0,1188zł/kWh
gaz płynny propan 0,032 zł/MJ = 0,1152zł/kWh

Coś tu rzeczywiście nie gra, przynajmniej w odniesieniu do energii elektrycznej
Aktualnie płacę za energię 0,58792zł/kWh w I taryfie i 0,30793zł/kWh w II taryfie (ceny z podatkiem VAT).
Do tego dochodzą jeszcze opłaty stałe i abonament, ok. 20zł w skali miesiąca.
Skąd więc te 0,2zł/MJ?

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: HenoK » 21 lut 2010, 10:19

Tym razem tego nie można nazwać błędem, jest to celowa manipulacja, kłamstwo i oszustwo :
viewtopic.php?p=113873#113873
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przesyłałem Panu Henrykowi zdjęcia jak rozbieramy bufory w domach "zero energetycznech' ...ludzie nie wyrabiali na rachunki.
Panie Indiana niech Pan zejdzie na ziemię - Pan Henok w swoim domu z pompą ciepła i kolektorem zużył w styczniu 1133 kwh i gaz do kuchni dom 109 m2 Czy Panowie sobie jaja z ludzi robicie?
22 stopnie non stop w sklepie 200m2 z witrynami na przestrzał - elektryczne podłogowe, światło mieszalniki... 1100kWh w styczniu

Kłamstwo, kłamstwem, kłamstwo pogania !
Świetną manipulacją jest podawanie, że w moim domu są kolektory słoneczne, w styczniu, gdy było kilka dni słonecznych podczas których kolektory słoneczne pracowały, ale tylko jako wspomaganie dolnego źródła pompy ciepła (maksymalna temperatura, którą udało mi się zanotować na kolektorach słonecznych to 38st. C (przy mrozie -6st. C) - to trochę za mało do podgrzewania ciepłej wody.

Te 1133kWh ( viewtopic.php?p=113686&highlight=#113686 ) dotyczyły całkowitego zużycia energii na wszystkie jego potrzeby (463kWh w I taryfie i 670kWh w II taryfie przy cenie odpowiednio 0,58792 0,30793 zł/kWh + ok. 20zł kosztów stałych). Gazu zużyłem pół butli - koszt ok. 23zł. Wypad jeszcze dodać, że średnia temperatura powietrza zewnętrznego w styczniu wynosiła -6st. C.

Ogrzewanie mojego wolno stojącego domu
kłamca Brzęczkowski porównuje z pawilonem handlowym wcisniętym pomiedzy dwa inne (zabudowa szeregowa) prawdopodobnie bez żadnej wentylacji (gdyby policzyć przy wentylacji naturalnej jedną wymianę na godzinę, to zużycie energii na sama tylko wentylację byłby 4 krotnie wyższe).
://bartycka24.pl/zdjecia/1_86.jpg

Kolejne kłamstwo - w tych domach "zero energetycznych" to nie bufory Pan rozbierał tylko rodzaj gruntowego wymiennika ciepła zintegrowanego z odzyskiem ciepła:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 lut 2010, 8:23

... i zakładałem nową instalcję:
Obrazek

JBZ
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: JBZ » 22 lut 2010, 15:12

Tomasz_Brzeczkowski pisze:... i zakładałem nową instalcję

Co nie zmienia faktu, iż dokonał Pan ohydnej manipulacji faktami (jak wiele już razy), co doskonale wykazał HenoK.

Coś tu rzeczywiście nie gra, przynajmniej w odniesieniu do energii elektrycznej
Aktualnie płacę za energię 0,58792zł/kWh w I taryfie i 0,30793zł/kWh w II taryfie (ceny z podatkiem VAT). Do tego dochodzą jeszcze opłaty stałe i abonament, ok. 20zł w skali miesiąca. Skąd więc te 0,2zł/MJ?

Koszt en. elektrycznej w Polsce nie jest jednakowy, zaś różnica w stałej opłacie handlowej między ofertami sprzedawców wynosi nawet 155 %. Przykładowo, za sprzedane 1000 kWh en. elektrycznej w miesiącu w taryfie G11, każą sobie płacić:
603,65 zł PGE ZE B-stok
640,01 zł RWE Polska
679,93 zł Vattenfall Sales Poland - uniwersalny
691,64 zł Vattenfall Sales Poland - zielony
750,57 zł ENERGA-Obrót
902,21 zł RWE Polska z pośrednictwem
Porównałem dane wszystkich dostawców en. elektrycznej w Polsce (http://www.verivox.pl/attchmnt.ashx?id=49582) i otrzymałem wynik:
od 0,168 do 0,251 zł/MJ. Oczywiście przeliczając 1 kWh = 3,6 MJ.
Do porównań przyjąłem wartość średnią 0,2 zł/MJ, co nie zmienia kalkulacji, przy wynikach np. 3,0 czy 2,9 raza droższej energii.
Przy okazji, zauważyłem błąd w cenach energii, które podałem dla gazu płynnego propan: powinno być 0,111 zł/MJ a nie 0,032 zł - przepraszam - to z pośpiechu.

UNICOM napisał:
Ja jakos uzywam elektyki do wszystkiego, ogrzewanie pomieszczen i wody, kuchenka i jakos nie narzekam.
No ale jak sie ma plowy zamiast mozgu, to tak pisze sie brednie ze sie nie oplaca.
oraz
No to teraz mi oblicz czym taniej grzac jezeli roczne rachunki za prad mi wychodza w granicach 900-1200zl.
Jest jakis tanszy sposob??????????????,

Co do przeliczeń, to może zrobić to pana dziecko nawet z podstawówki kierując się przelicznikami podanymi wyżej przez HenoK.

Zakładając, iż nie używa pan kuchenki elektrycznej, czajnika elektrycznego, pralki ani oświetlenia czyli, iż chodzi pan spać z kurami i mieszka sam, przyjmijmy, że miszka pan w okolicach W-wy. Teraz przyjmijmy, że w domu są superokna U=0,7 W/m2K oraz ściany, dach i podłoga na gruncie U=0,13 oraz wentylacja mechaniczna z rekuperatorem sprawności średniej w roku 70% i GWC 60%, to pana dom ma 33 m2 powierzchni użytkowej ogrzewanej!!!
Zatem, UNICOM to kolejne wcielenie TB :lol: :lol: :lol: cnd

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 lut 2010, 15:42

Zatem, UNICOM to kolejne wcielenie TB cnd


tak jak Wiesław Grygorowicz (Wgregor) inż. budowlany
tomek33
Pan Głowacki z Fundacji Polska droga

i każdy kto napisze o izolowaniu od środka i niecentralnym ogrzewaniu.
Życzę dalej dobrego humoru ... bo na więcej nie ma szans.

JBZ
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: JBZ » 22 lut 2010, 17:05

Nie jest możliwe, by jakiiekolwiek specjalności inżynier napisał taką bzdurę - co udowodniłem. Nawet jeśli U ścian, podłogi i dachu wynosi nie 0,15 a tylko 0,09 to powierzchnia domu jednorodzinnego wyniesie 42 m2 !!!
O takim domu UNICOM pisze?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 lut 2010, 18:05

Dlaczego Pan uważa, że żaden inżynier nie zna fizyki.

Nasi architekci czy nadzór budowlany są inżynierami i znają fizykę.

To nie prawda, że wszyscy są tak słabi jak Pan w temacie.


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości

Gotowe projekty domów