Robienie posadzki od nowa

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Bodzio1
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 wrz 2023, 13:07
Robienie posadzki od nowa

autor: Bodzio1 » 05 wrz 2023, 13:16

Witam,
Potrzebuję podpowiedzi jak odpowiednio wykonać posadzkę w domu. Jest to domek murowany na działce, także nie planuję zbyt drogich rozwiązań w trakcie remontu. Aktualnie chciałbym wykonać posadzkę. Na ten moment na części posadzki znajduje się kostka, gdyż część domku została dobudowana w części gdzie kiedyś znajdowało się małe patio, a na części płytki. Planuję wszystko skuć/wykopać i robić to od nowa, tak aby wszystko było ładne, równe i chociaż częściowo docieplone. Działka jest na dość mokrym gruncie, wszędzie jest nieprzepuszczalna glina na dosyć dużą głębokość.

I teraz moje pytanie:
Jak zaplanować robienie posadzki? Jakie warstwy/jakiej grubości powinny być poszczególne z nich żeby podłoga była jako tako docieplona i nie miała problemów z wilgocią? Wiem, że powinienem zacząć od ubicia grubej warstwy piasku/piasku ze żwirem - jakiej grubości powinna być ta warstwa? Jaki beton na piasek - czy wylanie 10cm betonu z dodaniem metalowej siatki budowlanej będzie ok? Czy o czymś jeszcze powinienem pamiętać przy planowaniu robienia posadzki jeżeli chodzi o izolację fundamentów?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Robienie posadzki od nowa

autor: Om3k » 13 wrz 2023, 9:06

Witaj Bodzio1

Przed wykonaniem podłogi na gruncie trzeba usunąć humus, zanieczyszczenia, gruz oraz grunt nienośny.
:idea: Minimalna grubość betonowej warstwy podkładowej to 10 cm, ale osobiście zalecam 15 cm i zwykły beton klasy wytrzymałości C12/15. Wówczas w budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie ma potrzeby dodawania siatek zbrojeniowych. Pamiętaj o pielęgnacji świeżego betonu.
:idea: Na betonie podkładowym powinna leżeć papa podkładowa zgrzewalna SBS gr. 4 mm. Papa leżąca na betonie podkładowym powinna być szczelnie połączona ze sobą oraz z papą wystającą spod pierwszej warstwy ścian parteru. Stosowanie folii PE zamiast papy jest złym pomysłem, zwłaszcza na takim terenie jak Twój.
:idea: Na to należy położyć styropian, klasy co najmniej EPS-100, grubości 15 cm lub dowolny XPS. Mogą to być płyty grubości 10 cm i 5 cm. Dobrą praktyką jest ułożenie styropianu w dwóch warstwach. Wówczas, w pierwszej, 10-cio centymetrowej wartwie stryropianu będziesz mógł umieścić instalacje.
:idea: Na styropianie, kładzie się folię PE łączonej ze sobą na suchy zakład szerokości około 30 cm, która zabezpiecza przed dostawaniem się świeżego jastrychu pomiędzy płyty styropianowe. Jeśli będziesz miał ogrzewanie podłogowe to połóż folię aluminiową z nadrukowaną siatką.
:idea: Następie wykonuje się jastrych podłogowy grubości 5 cm (przy ogrzewaniu podłogowym grubość jastrychu to 7 cm). Pamiętaj o dylatacji jastrychu i jego pielęgnacji.
:idea: Na jastrychu, po jego wyschnięciu wykonywana jest warstwa wykończeniowa posadzki.

:idea: Grubość pospółki zależy od tego jaka ma być całkowita grubość wszystkich warstw posadzki aby otrzymać warstwę wykończeniową posadzki na odpowiedniej rzędnej. Zmierz jaka jest odległość pionowa od dna wykopu do projektowanego poziomu wykończonej posadzki. Odejmij grubości wszystkich warstw. Różnicą będzie potrzebna grubość podbudowy z pospółki.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

Gotowe projekty domów