Drenaż - 40cm pisaku potem glina

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

spamator12
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:31
Drenaż - 40cm pisaku potem glina

autor: spamator12 » 04 paź 2022, 20:02

Witam, chcialbym troche osuszyc fundamenty i chce zalozyc drenaz. Glebopkosc drenazu - 80cm czyli maksymalna. Rura 100 z otowrami z obsypka w otulinie. Rozumiem, ze zasypuje drenaz glina - tak jak bylo oryginalnie?

Jezeli chcialbym podlaczyc to takze pod rynne, to rozumiem, ze musze dokupic rure 100 bez otworow i dalej zbudowac jakis zbiornik (studnie zbiorcza)?

Jezeli dobrez to rozumiem, wpierw rury z otworami jako drenaz, potem rynna polaczona z rura bez otworow, ktora wlewa wode w najnizszy punkt drenazu - a ciut nizej niz drenaz, rura bez otowrow do zbiornika (lub kanalizy), albo z otworami lecz rozprowadzona po ogrodzie - odbior wody do okola domu i przekazanie jej do ogrodu.

Czy to ma rece i nogi, macie jeszcze jakies porady?

krst111
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 20 lut 2022, 8:35
Lokalizacja: Koszalin
Re: drenaz - 40cm pisaku potem glina

autor: krst111 » 05 paź 2022, 12:48

zasyp gliną i drenaż nie potrzebny jedynie powierzchowny zrobić jeśli już tak bardzo chcesz i nie masz na co wydawać kasy

spamator12
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:31
Re: drenaz - 40cm pisaku potem glina

autor: spamator12 » 05 paź 2022, 19:48

Fundamenty od spodu beda nieosloniete - bo to stary dom i trzeba by bylo go zburzyc aby to zmienic dlatego chce "odciac" jak najwiecej wilgoci po bokach. W domu i studzience jest troche wilgoci, to dlatego chce dodac drenaz, aby ta wode odprowadzic (bo i tak wszystko bedzie rozkopane - izolacja i ocieplenie).

Na jakiej podstawie twierdzisz, ze drenaz nie jest potrzebny i dlaczego powierzchniowy skoro i tak wszystko bedzie rozkopane, izolowane praz ocieplone (dysperbit + styropian, + folia kubelkowa)?

Zasypywalbym, tak jak jest czyli 40cm piaskiem (wierzch) a reszte glina. Ale glownie chodzi mi o to czy taki drenaz, ktory rozprowadza wode po dzialce (jak rozumiem na glebokosci wiekszej niz 80cm zdaje egzamin (ewentualnie pod jakim katem to dalej ustawic (0,5% - chodzi o to aby korzenie mogly pobierac wode, 0%?)? Czy lepiej ta wode odprowadzac do studni zbiorczej?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: drenaz - 40cm pisaku potem glina

autor: Om3k » 06 paź 2022, 11:06

@spamator12

:idea: Jaki jest grunt? Na jakie rzędnej jest zwierciadło wody gruntowej? Możesz zamieścić przekrój geologiczny?

:?: Jaki jest obecny stan izolacji przeciwwodnych na ścianach fundamentowych oraz poziomej izolacji przeciwwilgociowej podłogi na gruncie?

:?: Czy termoizolację ze styropianu będziesz dodatkowo osłaniał od zewnątrz klejem i siatką?

:?: Jak będziesz montował folię kubełkową? – Kubełkami w stronę ściany?

:?: Czy folia kubełkowa będzie miała dodatkową geowłókninę?

:?: Czy dobrze zrozumiałem to co napisałeś, że chcesz połączyć drenaż odwadniający grunt (opaskowy) z rurami odprowadzającymi deszczówkę z dachu?

:?: Czy budynek jest podpiwniczony?

spamator12
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:31
Re: drenaz - 40cm pisaku potem glina

autor: spamator12 » 06 paź 2022, 19:53

@Om3k

Ad1 ~40cm ziemia (piasek) potem glina. Woda na pewno plynie POD glina. Nie.
Ad2 Na fundamencie brak (tzn teraz juz polowa jest przemarowana ala dysperbitem) Wyzej, standardowa papa, ta pionowa odpada (zuzyta), ta pod sciana troche grubsza, trzyma. Na szczescie ktos tam oprocz chlania (co chwila wykopuje butelki) pomyslal i dal przy papie smole i nie ma przez to ubytkow. Dysperbit sie z tym polaczy i bedzie ok.
Ad3 tak, nie chce zostawiac styropianu na dzialanie promieni slonecznych,.
Ad4 tak.
Ad5 tak, kubelkami w strone sciany.
Ad6 nie.
Ad7, no wlasnie podpytuje co lepiej zorbic, czy rozprowadzic drenaz po dzialce aby drzewa,rosliny mogly sobie pobierac wode i wtedy TAK, o woda zostanie odprowadzona nizej i wykorzystana. A jezeli zaintaluje studnie zbiorcza, to wtedy rura z rynny indzie do studni, a drenaz bedzie osobno.
Ad8 tak, jest piwniczka.

Ta wilgoc to nie jest nic uciazliwego, nic tam nie kapie - jak otworze piwniczke to jest calkowicie sucho. Po prostu przy okazji ocieplenia chcialem lepiej zadbac o mury (i tak musze rozkopac i tak).

Wstepnie planowalem ocieplic do lawy, ale zobaczylem ze fundamenty sa porzadne, grube, masywne, wiec postanowilem ocieplic do samego dolu - 1,5m. I ta dolna czesc to bedzie styrodur/pir a od ziemi jade 15cm styropianem.

Pan @Tomasz_Brzeczkowski podpowiada, ze mozna dac wpierw folie kubelkowa a POTEM styropian. W tym wypadku styrodur/pir by sie na cos takiego nadal. Ale ja bede ukladal standardowo dysperbit/styropian/siatka/tynk/folia. Nalezy pamietac, ze spod budynku nie jest ocieplony (i nie mozna tego ocieplenia wykonac - tzn mozna ale sie nie kalkuluje) a wiec nie powinno wystepowac cisnienie negatywne po pomalowaniu dysperbitem (woda bedzie miala gdzie ujsc) co jest nawet pewnym plusem, a boki beda tak ocieplone (glebokosc), ze od spodu zimno/wilgoc raczej nie bedzie przechodzic.

Bardziej kombinuje z tym drenazem, bo nie mam go jeszcze do konca opracowanego. Jak by ktos kto ma, albo sie na tym zna cos podpowiedzial, bylbym wdzieczny.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: drenaz - 40cm pisaku potem glina

autor: Om3k » 07 paź 2022, 8:17

@spamator12

:idea: Dysperbit nie jest trwałą izolacją przeciwwilgociową. Po rozcieńczeniu dysperbitu 1:1 z wodą można go stosować do zagruntowania ściany. Ale na tak zagruntowaną ścianę trzeba nałożyć porządną grubowarstwową izolację przeciwwilgociową składającą się z dwóch warstw o łącznej grubości 3 mm, typu KMB (to jest skrót z języka niemieckiego od Kunststoffmodifizierte Bitumendickbeschichtungen). Nie będę reklamował żadnej konkretnej marki więc celowo podałem tylko sam typ izolacji. Producentów materiałów do wykonania grubowarstwowej powłoki bitumicznej jest co najmniej kilkunastu.

:idea: Do izolacji ścian fundamentowych zamiast zwykłego styropianu EPS lepiej jest stosować polistyren ekstrudowany XPS. Jeśli styropian zostanie wzmocniony klejem i siatką to dopuszczalne jest stosowanie folii kubełkowej z kubełkami w stronę ściany. Błędem było by stosowanie folii kubełkami w stronę styropianu nie osłoniętego klejem i siatką. Ponieważ kubełki pod wpływem parcia i ruchów gruntu będą wbijać się w styropian, niszczyć i odrywać go od ściany.

:idea: Natomiast jeśli planujesz wykonać drenaż opaskowy to drenaż należy obsypać gruntem o jak największym współczynniku filtracji (oznaczającym przepuszczalność wody) – czyli np. grubym żwirem. Żwir powinien być odseparowany od rodzimej gliny geowłókniną, aby się z nią z czasem nie mieszał.

:idea: Nie łącz rur spustowych odprowadzających wodę deszczową z dachu z drenażem opaskowym. To będzie poważny błąd. Odprowadź wodę deszczową z dachu jak najdalej od budynku. Jeśli masz taką możliwość to do kanalizacji, rowu, dołów chłonnych, zbiornika na deszczówkę lub poletka rozsączającego.

spamator12
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:31
Re: drenaz - 40cm pisaku potem glina

autor: spamator12 » 07 paź 2022, 20:33

Dzieki za odpowiedz i konkretne porady!

Ad1 - tak, wiem. Uzywam chyba dysoermixa i NIE jest to masa hydroizolacyjna a emulsja asfaltowa ale niby podchodzi pod norme i juz ja stosowalem wielokrotnie (lub jej pochodnych) z bardzo dobrym rezultatem. Jest TANIA i dobra. Tam gdzie nia smaruje, wilgoc sie juz raczej nei dostanie bo nie przejdzie prez tynk/klej/siatke/folie (ale przypominam, ze dol fundamentow NIE bedzei izolowany/ociplany. Masy hydroizolacyjnej np na bazie polimeru, nie stosuje bo izolacja z papy i smoly - pozioma, jest w dobrym stanie.

Ad2 - tak na glebokosc fundamentow - 1,5m stosuje pir i xps a wyzej styropian 15cm.

Ad3 - no tu wlasnie moze byc problem, bo jak przysypie drenaz piaskiem a obok jest glina, to woda bedzie splywac do drenazu w bardzo duzej iloci. Duzo osob mowi, aby zasypywac tym co bylo (ziemia z wykopu), byla glina, zasypujesz glina (ew. toche ja rozrzedzasz). Drenaz ma na spokojnie odprowadzac wode przy scianach a nie zbierac wode z calej okolicy.

Ad4 - " To będzie poważny błąd." no cos w tym jest, tak jak z tym przysypaniem drenazu. Obliczylem sobie ilosc wody przy mocnym opadzie z tego dachu i nie jest to jakas duza ilosc, wiec sie zastanawiam (przyjalem 600 mm w ciagu roku). Ale chyba rzeczywiscie skupie sie na drenazu opaskowym bez podlaczenia rynien.

Zastanawiam sie tylko czy puscic rure pod drzewa, tak aby woda przy scianach byla odprowadzana do ogrodka i pelnila/spelniala niejako funkcje podlewania. Czy taka rura puszczona w ogod (ponizej glebokosci drenazu, czyli ~1m) sie sprawdzi? Czy krezwy/drzewa pobiora wode bez zniszczenia rury (perforowanej)?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: drenaz - 40cm pisaku potem glina

autor: Om3k » 10 paź 2022, 10:53

Tym co było” – czyli gruntem rodzimym zasypuje się ściany fundamentowe, kiedy wykonana jest solidna i przede wszystkim skuteczna izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych budynku niepodpiwniczonego.
Natomiast w sytuacji kiedy mamy budynek podpiwniczony to potrzebna jest skuteczna izolacja przeciwwodna ścian fundamentowych. A drenaż opaskowy wykonywany jest dodatkowo w celu redukcji parcia hydrostatycznego wody gruntowej na ściany fundamentowe.

Jeśli taki drenaż opaskowy zasypiesz tym co było, czyli gliną to otrzymasz drogą rurę obsypaną gliną. :wink:
Jeśli natomiast rurę obsypiesz grubym żwirem i zabezpieczysz żwir przed zamuleniem geowłókniną filtracyjną to otrzymasz skuteczny drenaż.

Jeśli chodzi o zagospodarowanie wody na działce to musi być zachowany spadek lub wykonana studzienka przepompowującą wodę. Aby rozsączyć wodę na działce nie wystarczy zakopać rury perforowanej w glinie. Skutecznych rozwiązań jest kilkanaście. Przykładowo możesz wykopać rów. Wyłożyć spód i boki wykopu geowłókniną. Wsypać 30 cm podsypkę z grubego żwiru, ułożyć na tej posypce rurę perforowaną, wykonać obsypkę i zasypkę ze żwiru. Zamknąć od góry geowłókniną i przysypać około 30 cm warstwą humusy wyrównując poziom terenu. Powstanie w ten sposób tzw. drenaż francuski.

Korzenie drzew zatkają Tobie drenaż więc zachowaj bezpieczną odległość drenażu od drzew i krzewów.

spamator12
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:31
Re: Drenaż - 40cm pisaku potem glina

autor: spamator12 » 11 paź 2022, 21:57

"Jeśli taki drenaż opaskowy zasypiesz tym co było, czyli gliną to otrzymasz drogą rurę obsypaną gliną. :wink:
Jeśli natomiast rurę obsypiesz grubym żwirem i zabezpieczysz żwir przed zamuleniem geowłókniną filtracyjną to otrzymasz skuteczny drenaż."

Nie zrozumiales mnie. Jasne, ze rure obsypujemy kamieniami o odpowiedniej srednicy i otaczamy geowloknina. Chodzi o ziemia nad ta konstrukcja. Chodzi o to aby nie powstala podziemna "kaluza". Bo glina wolniej przepuszcza wode i dluzej ja w sobie trzyma. Jak w jednym miejscu bedzie piasek (nad drenazem) to woda z calej gliny do okola bedzie splywac przez ten piasek do drenazu. A drenaz ma za zadanie ROWNOMIERNIE odprowadzac wode z danej czesci dzialki/ogrodka.

Jezeli drenaz jest zapychany przez korzenie, to nie ma to sensu, bo glownie myslalem o "podlewaniu" drzew i krzewow. Jezeli nie ma na to jakiegos sposobu, to bedzie trzeba po prostu pozbyc sie tej wody a nie ja oszczedzac :(

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Drenaż - 40cm pisaku potem glina

autor: Om3k » 17 paź 2022, 9:02

Wykop możesz zasypać gliną, ale teren powinien być ukształtowany z niewielkim spadkiem od budynku, właśnie po to aby po intensywnych opadach deszczu nie tworzyły się kałuże przy ścianach oraz aby woda z całej okolicy nie spływała po skarpie do drenażu opaskowego. Woda z rur spustowych również nie powinna być odprowadzona na powierzchnię terenu tuż przy budynku. Tylko odprowadzona rurami dalej.
Natomiast przy ścianie fundamentowej piwnicy zastosuj żwir, a nawet warstwę przepuszczalną z geokompozytu typu dren. Możesz coś takiego podejrzeć np. na stronie firmy Griltex. Geokompozyt składa się folii kubełkowej montowanej kubełkami w stronę gruntu z fabrycznie zgrzaną geowłókniną.

Deszczówkę można zagospodarować do podlewania zieleni na kilka sposobów.
:idea: Przykładowo wodę z rur spustowych i/lub z drenażu opaskowego możesz odprowadzić do zbiornika na deszczówkę z którego możesz czerpać do podlewania ogródka. W przedmiotowym zbiorniku, w górnej części pionowej ściany, umieszczasz przelew (poziomą rurę). Gdy zbiornik całkowicie napełni się wodą po długotrwałych opadach deszczu, przelew odprowadzi nadmiar wody do drenażu francuskiego.

spamator12
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:31
Re: Drenaż - 40cm pisaku potem glina

autor: spamator12 » 29 paź 2022, 0:03

Planuje do okola domu zrobic 0,5-1m chodnik (pozbruk), wiec to skieruje wode dalej od domu, ktora potem wplynie do drenazu.

Jezeli mam pompowac ta wode ze zbiornika, to tak srednio mi sie to usmiecha. W takim razie wpierw ustawie sobie beczke pod rynna. Bedzie sie w niej zbierac woda (nadmiar bedzie odprowadzany do rynny), ktora bedzie mozna podlewac roslinki sila grawitacji.

Myslalem jeszcze o przydomowej oczyszczalni ale ceny materialow sa chore.


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów