murowanie scian zewnetrznych na izolacji

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

madział
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2022, 23:04
murowanie scian zewnetrznych na izolacji

autor: madział » 17 sie 2022, 23:17

witam, mam troszke nietypowe pytanie odnosnie murowania ścian. Po ulożeniu ściany fundamentej wylaniu wienca przyszdl czas ułozenie izolacji poziomej i murowanie scian. Nie mam wiedzy czy izolacja powinna byc związana z fundamentem czy luzno ulozona. czy w związku z tym sciana może się suwać i czekac na wylanie słupów? bo jak lekko pchnolem to nie wyglada na stabilną konstrukcje

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: murowanie scian zewnetrznych na izolacji

autor: Om3k » 18 sie 2022, 7:32

Witaj Madział

:arrow: Izolację poziomą z papy podkładowej SBS gr. 4,0 mm przyklej do wierzchu wieńca ściany fundamentowej. Papa powinna wystawać około 10 cm do wnętrza pomieszczeń, aby można było połączyć ją później z izolacją przeciwwilgociową podłogi na gruncie.
:arrow: W miejscach gdzie są zaprojektowane trzpienie żelbetowe w ścianie, nie przyklejaj papy tylko wysmaruj beton izolacją typu Bornit DS. Niniejszy szlam izolacyjny powinnien być wysmarowany nieco szerzej, około 10 cm poza obrys trzpienia żelbetowego.
:arrow: Po wyschnięciu szlamu, do szlamu wystającego poza obrys trzpienia powinna być przyklejona papa na 10 cm zakładkę, ale tak aby papa nie wchodziła w przekrój trzpienia.

Izolacja przeciwwilgociowa trzpienia żelbetowego.JPG

:idea: Folie, które niektórzy stosują zamiast papy podkładowej zgrzewalnej SBS, nie są w tym miejscu skuteczną izolacją przeciwwilgociową ponieważ nie można skutecznie połączyć folii z izolacją przeciwwilgociową podłogi na gruncie.

:arrow: Następnie na papie układaj pierwszą warstwę muru parteru na zaprawie cementowej. Jeśli dłuższe odcinki ścian parteru nie są usztywnione przewiązanymi z nimi ścianami prostopadłymi i obawiasz się, że świeżo wymurowana ściana się przewróci (co może się zdarzyć i twoje obawy są uzasadnione) to usztywnij ścianę tymczasowymi ukośnymi podporami. Na usztywnienia mogą posłużyć: metalowe podpory, stemple budowlane lub drewniane belki. Usztywnienia pozostaw do czasu wykonania trzpieni żelbetowych lub domurowania prostopadłych ścian usztywniających.

Przykład tymczasowego zabezpieczenia ściany przed przewróceniem.jpg


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 44 gości

Gotowe projekty domów