Pytanie do fachowców

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

RAPczyn
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 27 sty 2008, 11:39
Lokalizacja: Warszawa - Tarchomin
Kontaktowanie:

autor: RAPczyn » 17 cze 2008, 8:06

Adaroth - różnica temperatur jest okey. Wydaje mi się, że instalacja działa sprawnie i po prostu przy powierzchni 2,68m^2 więcej nie jest wstanie dostarczyć energii.

lukasadv
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 21 sty 2007, 12:33

autor: lukasadv » 23 cze 2008, 21:03

jestem laik w tych tematach ale ja przy dwóch kolektorach płaskich hewalex wyciągam w te słoneczne dni do 65C przy zasobniku 250l. Z zasłyszenia od instalatorów wiem że płaskie więcej wyciągają w lecie a próżniowe w zimie ale twoja temp jest bardzo niewielka i instalatorzy niech pogłówkują albo niech wezmą sobie do pomocy jakiegoś lepszego fachowca pozdrawiam i zycze szybkiego rozwiązania problemu :wink:

ghoster1
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2006, 16:08

autor: ghoster1 » 08 sie 2008, 12:30

hmmmm problem jest już dosyć nabrzmiały z tego co sie orientuje to do zasobnika 220 wczodzi 150l wody co kolektor o pow. 3,9m2 powinien starczyć. No ale jeżeli układ jest zle podbpięty, rurki są zle włożone to temperatura moze byc relatywnie nizsza, no i same lampy trzeba sprawdzic jak sa wszystkie na koncowkach srebrne to ok jak nie to sa pekniete i klops wtedy. A na końcu radze tak kupienie zestawu solarnego to inwestycja ktora sie zwroci po 20 latach bez dokladania do tego, bo niestety w naszym kraju slonca malo i wiecej go nie bedzie :) co tam pisza gazety i producenci że to oszczedność i że ekologiczne może i tak ale mi sie nie chce w to wszystko wierzyć. Ktoś to napędzil zeby ludzie kase wydawali. Ja mam kondesata i on mi szybciej zarobi niz solary na dachu.

Pozdrawiam. :P
...

cezarr1
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: pomorskie

autor: cezarr1 » 11 sie 2008, 20:35

Mam 2 kolektory płaskie poziome POLEKO POW.NETTO 4,38 M2 woda w zbiorniku 300l Galmet 70 st na dole zbiornika .u jednego z moich klientów lepiej położone kolektory o takiej samej pow. tylko pionowe woda 75 st normalnie korzystanie z cwu , tak powinno to działać

Awatar użytkownika
luxus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 457
Rejestracja: 22 gru 2007, 20:29
Lokalizacja: CK

autor: luxus » 03 wrz 2008, 20:18

witam.montuje kolektory od niedawna,ale smie twierdzic,ze dobrze dobrana powierzchnia,dobrze dobrany zasobnik czyli ilosc potrzebnej wody do wymagan uzytkownika,wykonanie to juz wiadoma sprawa,wlasciwe napelnienie i odpowietrzenie .to wg.mnie najwazniejsze kroki do tego by inwestycja sukcesywnie sie zwracala.dzieki pompie i dluzszemu plukaniu,zwiekszaniu cisnienia mozna b.dobrze odpowietrzyc uklad.

tolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 09 paź 2008, 11:38
Lokalizacja: kraków

autor: tolo » 11 paź 2008, 10:27

już od kilku lat pracuje nad algorytmami doboru kolektorów słonecznych i muszę powiedzieć że w przypadku próżniówek panuje "wolna amerykanka". Tak jeżeli w przypadku kolektorów płaskich określenie wielkości efektywnej kolektora jest proste tak w przypadku próżniówek już nie! Prawie nigdy absorber na próżniowej rurze nie jest w całości oświetlany a zazwyczaj jest jet to ok 50%powierzchni. Kolejną sprawą jest lustro odbijające za kolektorem które również nie zawsze spełnia swoje zadanie zwłaszcza gdy odstępy między rurami są za małe i jedna rura rzuca rano wieczorem cień na drugą. Te i inne problemy sprawiają ze wielu projektantów nie oszacowuje powierzchni prawidłowo przez co dobiera zbyt małą powierzchnię. Do domowych obliczeń mogę polecić nasz który na stronie jest dostępny w wersji demo.

PS wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z działania "heat pipe" w tych kolektorach w przewodach w tubie znajduje się płyn niskowrzący dlatego taki kolektor zacznie pracować dopiero jak ten płyn się odparuje zazwyczaj ok 20C dlatego spora część energii niskotemperaturowej w okresie jesienno zimowym się marnuje np na dole zasobnika mamy 12C na kolektorze 20 i instalacja stoi.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk

autor: bachus » 05 lis 2008, 0:04

Witam.
" Wolna amerykanka " panuje dla tego, że większość sprzedających nie wie jak oblicza się powierzchniei apertury (powierzchnie czynną absorbera, na której wytwarzane jest ciepło), powiem więcej oni nie wiedzą co to jest za parametr i do czego służy.
Trochę wyjaśnień w linku:
bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
W heat pipe jest inny problem, który jest też w linku opisany.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości

Gotowe projekty domów