Koszty ekspoloatacyjne stosowania pompy ciepła

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Bert
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 01 lut 2008, 16:31
Koszty ekspoloatacyjne stosowania pompy ciepła

autor: Bert » 03 lut 2008, 12:32

Jestem w trakcie projektowania domu jednorodzinnego. Zastanawiam się nad wyborem systemu grzewczego i myślę o pompie ciepła. Przy wyborze sytemu kieruję się nie kosztem instalacji i okresem zwrotem poniesionej inwestycji, ale przede wszystkim ewentualnymi kosztami eksploatacyjnymi, jakie będę później ponosił. Uważam, że jeżeli zaoszczędzę kilkanaście tysięcy złotych na tańszym systemie a potem będę płacił za ogrzewanie krocie to nie będzie to dobry interes. W zwiazku z tym chciałbym się dowiedzieć, czy realne koszty ogrzewania pompą ciepła są zbliżone do teoretycznych, które podają producenci?

adamnanonerm
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2008, 11:28
Lokalizacja: wrocław
Kontaktowanie:

autor: adamnanonerm » 07 lut 2008, 12:04

Koszty ogrzewania pompą ciepła to jedynie koszty pracy sprężarki, można je w miarę dokładnie wyliczyć ponieważ znana jest jej moc. Obliczenia podawane na stronach producenckich oparte są o tak zwane domy modelowe (według norm budowlanych). Rzeczywiste koszty ogrzewania zależą w znaczący sposób od porjektu i wykonania domu.

W warunkach polskich koszty ogrzewania pompą ciepła są najmniejsze (od 12 zł/GJ), konkurecnyjne są tylko kotły węglowe, ale tu pamiętać trzeba o codziennym ładowaniu węgla do kotła. Poza tym trzeba go kupować, przywozić, składować itd. nie każdy ma na to ochotę. Dodać jeszcze trzeba, że pompy w ogóle nie emitują spalin tak więc nie musisz budować komina, masz większą sprawność energetyczną i emisyjną - podniesie Ci to klasę energetyczną na świadectwie (wyższa klasa = wyższa cena metra kwadratowego). Skoro nie masz spalania to masz mniejsze zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne, a więc mniejsze straty ciepła i większe bezpieczeństwo użytkowników (spaliny, pożary). Jeżeli połączysz to z niskotemperaturowym ogrzewaniem (np. podłogowe) to jest to bezkonkurencyjne rozwiązanie. Zresztą uczyć się można tu od Szwedów, Niemców, Duńczyków, Austryjaków mają podobne warunki klimatyczne i stosują prawie wyłącznie pompy ciepła. U nas prędzej czy później będzie to standardem.

Koszty instalacji pompy ciepła są więc amortyzowane wartością nieruchomości, pracami budowlanymi (komin, skład opału, itp.), dodatkowo można jeszcze wziąć na to preferencyjne kredyty i dotacje z BOŚ, i fundacji ochrony środowiska.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lut 2008, 12:34

Pompa ciepła ma sens wyłącznie do obiektów, których nie można izolować, a mają ogromne potrzeby cieplne czyli zabytków!
W budownictwie jednorodzinnym (BBR 2006, RT 2005... ) zupełnie nie mają zastosowania. Koszty samej pompy jak i kredytu przewyższają koszty ogrzewania.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 184 gości

Gotowe projekty domów