Budowa domu - umowa z wykonawcą

Przystępując do budowy, marzymy o idealnym domu. Niestety realia często są inne, a błędy budowlane są zmorą wielu inwestorów. Poradź się jak uniknąć błędów, na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby Twój dom rzeczywiście był idealny.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

majeranek
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2007, 20:58
Budowa domu - umowa z wykonawcą

autor: majeranek » 06 lis 2007, 21:50

Witam Wszystkich
Mam pewien kłopot w grudniu 2006 podpisałam umowę na przygotowanie projektu oraz wybudowanie domu zgodnie z projektem. Wykonawca projekt zrobił, uzyskał decyzję na budowę. Budowa ruszyła w maju i zgodnie z umową za 3 miesiące miałam mieć stan surowy zamknięty. Na etapie fundamentów poprosiłam o certyfikat, normę budowlaną, lub opinię rzeczoznawcy, gdyż moje wątpliwości wzbudził zapis w projekcie, że ściana fundamentowa będzie miała sklejkę tak dobrze napisałam sklejkę, a że nie było żadnego wyjaśnienia, co, gdzie, w którym miejscu to miałam chyba do tego prawo? I ZACZĘŁY się kłopoty wykonawca napisał, że nie ma żadnego obowiązku mi niczego przedstawiać, przestał budować, gdy pytałam, dlaczego nic się nie dzieje na budowie, to się dowiedziałam, że wstrzymałam prace, ale ja niczego nie wstrzymywałam wręcz przeciwnie nalegałam, aby budowano. Czy przypadkiem wstrzymania prac nie powinno się odnotować w dzienniku budowy lub choćby spisać jakiś protokół? Nadmieniam, że byłam tym „głupio-naiwnym” inwestorem i wpłaciłam w maju wykonawcy zaliczkę na budowę domu w dość dużej kwocie. Do dziś prowadzę przepychanki listowne z wykonawcą, domu niema. Wykonawca obciąża mnie jakimiś dodatkowymi strasznymi kwotami za przestój prac. Tyle, że to on sobie zrobił wakacje, ale jest odporny na wszelkie argumenty. Bank wypowiedział mi umowę i chce zwrot pieniędzy, bo domu nie ma. Czy zgłoszenie do powiatowej inspekcji budowlanej coś da? Mieszkam w małym miasteczku i nikt w wcześniej nie spotkał się z taką sytuacją.
Proszę o pomoc!!!

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 07 lis 2007, 6:26

Pozostaje sąd.

biegusowie
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2007, 18:55
Lokalizacja: Jelenia Góra

autor: biegusowie » 13 lis 2007, 20:01

Witam. Nie miałem dotąd przyjemności uczestniczyć w rozważaniach na tym forum. Zaintrygował mnie post forumowicza "Majeranek" no i:
1. Polecam lekturę Prawo budowlane w szczególności dział poświęcony funkcjom technicznym w budownictwie.
2. Chyba masz kierownika budowy?
3. Napewno był projektant, czyli osoba z uprawnieniami.
4. Myślę, że Projektant z chęcią odpowie na wąpliwości Cię nurtujace w myśl punktu ad1. Wykonawca nie musi byc Projektantem. Być może chodzi o zwykły błąd w dokumentacji.
5. A jak sie zabezpieczyłaś w umowie od takich błędów???

Te sugestie myślę, że pomogą Ci rozwiązać problem nie koniecznie za pomoca postepowania cywilnego.

Pozdrawiam.

majeranek
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2007, 20:58

autor: majeranek » 13 lis 2007, 20:24

Witam
Chciałam wyjaśnić "biegusowie" że ja prawo budowlane przeczytałam można powiedzieć od deki do deski, ale wykonawca jest odporny na wszelkie argumenty poparte przepisami prawa budowlanego, kierownik budowy no cóż jest wykonawcy, projektant cóż nigdy w życiu go na oczy nie widziałam, a jak zaczęłam się domagać kontaktu z kierownikiem budowy i projektantem zostałam poinformowana że nic mi do tego jeżeli czegoś od nich potrzebuję to mam zwrócić się do wykonawcy. Nie dałam się zbyć do kierownika budowy dotarłam i się dowiedziałam że nie mam kasy więc nie budują, wyjaśniłam kierownikowi w czym rzecz, i już nie ma kierownika zrezygnował :cry: Umowa jest ponoć konkretna i dobrze sporządzona tyle że wykonawca sobie z niej nic nie robi. Ignoruje wszelkie wezwania.

Awatar użytkownika
OSCAR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 02 lip 2007, 17:22
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

autor: OSCAR » 20 lis 2007, 13:06

Zbytnio nie rozumiem całego tego zamieszania?
Co jest napisane w dzienniku budowy? (dlaczego jest przestój)
Sprawa do sądu + żądać odszkodowanie od wykonawcy
Warto sprawdzić wszystkie dokumenty czy nie ma jakiegoś zapisu niekorzystnego dla inwestora.

majeranek
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2007, 20:58

autor: majeranek » 20 lis 2007, 17:53

W dzienniku budowy jest zapis, że wykonawca mimo wielokrotnych wezwań nie realizuje budowy, ostatni z wpisów mówi, że budowa jest od maja do września nie kontynuowana.
Umowa mówi, że każde zmiany konstrukcji, harmonogramu prac, oraz wszelkie inne zmiany mające wpływ na podwyższenie kosztów budowy wymagają formy pisemnej, i jeżeli tego prawo budowlane wymaga to odnotowanie w dzienniku budowy ( to chyba dotyczy zmian w projekcie).

Awatar użytkownika
OSCAR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 02 lip 2007, 17:22
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

autor: OSCAR » 20 lis 2007, 18:28

Rozumiem, że wykonawca nie ma ochoty rozmawiać z Panią na temat dojścia do porozumienia?! Nie pozostaje nic innego jak oddać sprawę do sądu. Swoją drogą nie rozumiem takich firm kogucików zamiast wybudować dom wypić parapetówę z inwestorem i czekać na klientów z referencji wolą iść na noże i w sumie nic z tego nie mają poza kłopotami.
Proponuję zebrać wszystkie dokumenty przejrzeć na spokojnie. Umowę zanieść do Radcy Prawnego żeby ocenił czy wszystko jest w porządku i niestety sąd!

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

majeranek
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2007, 20:58

autor: majeranek » 20 lis 2007, 18:53

Wykonawca nie ma ochoty budować, tylko nalicza mi jakieś dodatkowe koszty za przestój który zrobił sobie sam. Sąd wydaje się jedynym rozwiązaniem, ale to trwa i dość długo i może się okazać że nie odzyskam pieniędzy. Mam też duże wątpliwości czy bank postąpił zgodnie z umową oni oczywiście twierdzą że tak, ale zgodnie z umową nie powinni przelać wykonawcy az tak dużej kwoty gdyż z umowy wynika że mogą przelać 50% wartości wykonanej inwestycji a to jest 3 krotnie mniej niż przelali, może mam obsesję ale od kiedy banki dają więcej niż się należy?

Awatar użytkownika
OSCAR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 02 lip 2007, 17:22
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

autor: OSCAR » 20 lis 2007, 19:11

Nie wiem jak jest spisana umowa ?
- Jaki jest zapis odnośnie terminu wykonania domu?

majeranek
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2007, 20:58

autor: majeranek » 20 lis 2007, 19:25

taki mam zapis dotyczący wykonania terminu :

§ 6
1. Termin realizacji obiektu określonego w § 1 niniejszej umowy wynosi
3 miesiące od dnia rozpoczęcia budowy. Datę rozpoczęcia budowy określa wpis do dziennika budowy informujący o rozpoczęciu umowy.
2. Rozpoczęcie budowy domu nastąpi po wcześniejszym uzyskaniu przez Wykonawcę wszystkich wymaganych przepisami prawa dokumentów i pozwoleń, związanych z budową obiektu. Rozpoczęcie prac nastąpi po wcześniejszym doprowadzeniu zasilania w energię elektryczną i wodę.
3. Rozpoczęcie budowy poprzedzone zostanie badaniem geologicznym gruntu.
4. Prace przygotowawcze Wykonawca rozpocznie nie później niż w terminie
7 dni od dnia uzyskania pozwolenia na budowę.
5. W przypadku, gdy rozpoczęcie budowy nie będzie możliwe w terminie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia uzyskania pozwolenia na budowę, a zwłoka wynikać będzie z przyczyn niezależnych od Wykonawcy, kwota wynagrodzenia, określonego w § 3 może ulec podwyższeniu. O zaistnieniu takiej sytuacji Inwestor zostanie niezwłocznie powiadomiony przez Wykonawcę aneksem,
z podaniem kwoty, o jaką wzrośnie uzgodnione wcześniej wynagrodzenie Wykonawcy. Wzrost cen będzie uzasadniony wyłącznie wzrostem cen materiałów i usług. Jeżeli Inwestor nie zaakceptuje podwyższonych kosztów inwestycji będzie miał prawo odstąpienia od niniejszej umowy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu Wykonawcy.
6. W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych utrudniających lub uniemożliwiających kontynuowanie budowy ze względów technologicznych, strony procesu inwestycyjnego odrębnym aneksem do niniejszej umowy ustalą termin wstrzymania i wznowienia prac. Okresu tak ustalonej przerwy nie wlicza się do czasu trwania inwestycji, określonego w kpt.1, a koszty wynikłego przestoju ponosi Wykonawca.
7. Za zakończenie inwestycji uważa się dokonanie końcowego odbioru robót przez Inwestora i spisanie końcowego protokołu zdawczo – odbiorczego.
W przypadku stwierdzenia podczas odbioru końcowego budynku jakichkolwiek wad lub usterek strony spiszą stosowny protokół, w którym określą zakres usterek. W razie stwierdzenia wad, których nie można usunąć niezwłocznie, zostanie ustalony przez strony termin ich usunięcia, przy uwzględnieniu możliwości technicznych. Po usunięciu wad Wykonawca zawiadomi Inwestora,
z odpowiednim wyprzedzeniem, o terminie ponownego odbioru. Usunięcie w/w wad nie zwalnia Wykonawcy z odpowiedzialności za usunięcie wad ukrytych mogących ujawnić się w okresie gwarancji.
8. Jeżeli Wykonawca nie usunie usterek w terminie określonym w protokole, Inwestor ma prawo usunąć te usterki we własnym zakresie, a kosztami obciążyć Wykonawcę. Koszty tak przeprowadzonych napraw nie mogą odbiegać od średnich cen rynkowych.
9. Inwestor ma prawo ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego celem nadzorowania przebiegu budowy oraz prawo dokonywania odbioru robót wraz
z powołanym przez siebie rzeczoznawcą.
10. Inwestor nie może odmówić odbioru przedmiotowego obiektu podczas drugiego odbioru technicznego, z powołaniem się na nowe wady, których istnienie mógł stwierdzić podczas pierwszego odbioru.
11. Inwestor ma prawo wstępu w każdym czasie na teren budowy
z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obowiązek dostosowania się w tym zakresie do poleceń kierownika budowy.
12. Wszelkie prace związane z wykończeniem budynku oraz inne prace dodatkowe, wykonywane przez Inwestora we własnym zakresie, mogą być prowadzone w przedmiotowym budynku wyłącznie po jego odbiorze.

Awatar użytkownika
OSCAR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 02 lip 2007, 17:22
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

autor: OSCAR » 20 lis 2007, 19:48

Nie widzę zapisu odnośnie kary spoczywającej na wykonawcy za opóźnienia wynikające z jego winy!
Czy były podpisywane jakieś aneksy?
Co spowodowało wstrzymanie prac i jak jest to dokładnie opisane w dzienniku budowy?
Gwarancja Solidnego Domu

majeranek
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2007, 20:58

autor: majeranek » 20 lis 2007, 20:04

Nie wiem dokładnie co spowodowało zaprzestanie wykonywania prac, jedyna rzecz jaka mi przychodzi do głowy to moje rządanie przedstawienia normy budowlanej, lub certyfikatu na materiał którego chciano użyć do budowy, przecież miałam do tego prawo.
W dzienniku nie jest to odnotowane nie ma również żadnego protokołu ani pisma z którego wynika wstrzymanie prac.
a to jest kolejny zapis w umowie:


§ 10
1. W przypadku nie wywiązania się z terminu budowy obiektu, będącego przedmiotem niniejszej umowy, z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy, zobowiązuje się on do zapłaty kary umownej, w wysokości 0,01 % z kwoty brutto oznaczonej w § 4 za każdy dzień zwłoki. Tak wyliczona kwota zostanie odliczona od należności Inwestora za ostatni etap budowy.
2. Zaplata kary umownej nie wyłącza możliwości dochodzenia przez Inwestora zapłaty odszkodowania za szkody powstałe w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy przez Wykonawcę.

Awatar użytkownika
OSCAR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 02 lip 2007, 17:22
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

autor: OSCAR » 20 lis 2007, 20:15

Certyfikaty – kierownik powinien zbierać wszystkie!!
Na jakim etapie jest budowa??
Proponuję odwiedzić prawnika!

majeranek
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2007, 20:58

autor: majeranek » 20 lis 2007, 20:33

Utknęła na etapie fundamentów a pieniądze kolejne bank mu wypłacił na podstawie faktury na kolejny etap, co miał być stan surowy zamknięty.
Kierownik cóż wiele do życzenia robił to, co wykonawca chciał to wykonawca go zatrudnił. U prawnika byłam napisał pismo wzywające do budowy, brak reakcji. Napisał pismo kolejne wzywające do budowy, lub zwrotu otrzymanej zaliczki, to mi odpisał, że nic mi się nie należy, bo koszty przestoju ponoszę ja a skoro wstrzymałam prace. Odstąpiłam od umowy z winy wykonawcy za nie dotrzymanie terminu budowy. No to otrzymałam kolejne pismo i jestem teraz winna wykonawcy kolejne pieniądze, to jakaś paranoja!!!

bob99
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2008, 19:43

autor: bob99 » 16 mar 2008, 19:58

Witam,

Mam takie oto pytanko...

Zakupiłem domek od dewelopera, budowa ruszyła. Niby wszystko jest ok, ale w trakcie pojawiają się nieprzewidziane koszty ze strony dewelopera jak np. okazało się, że komin (pod kominek) w salonie, który jest naniesiony na planach, zatwierdzonych przez obie strony w akcie notarialnym faktycznie nie jest zawarty w cenie. Jeżeli chcę mieć ten komin to muszę dopłacić niemałe pieniądze. Deweloper tłumaczy się tym, że plany są tylko informacją co może być, ale nie są do końca wiążące. Mówią, że nic o tym nie jest wspomniane na następnej stronie, gdzie wyszczególnili co jest zawarte w opłaconej budowie. Czy faktycznie plany nie są dokumentem? Można sobie coś rysować i pod tym się podpisywać, a później mówić, że to tylko propozycja. Za chwilę okaże się, że okna będą bez szyb, bo nic o nich nie piszą. Przecież to są plany od architekta. Gdzie ewentualnie szukać porady? Z góry dzięki za radę


Wróć do „Błędy budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów