TYLKO NIE BRAAS

Dachówka ceramiczna, dachówka cementowa a może blachodachówka? Jeżeli stoisz obecnie przed takim wyborem to koniecznie musisz poradzić się innych którzy mają już te doświadczenia za sobą. Zapytaj się, które pokrycie dachowe jest najlepsze.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 27 lip 2007, 14:08

lusia pytałaś/eś na początku o różnicę pomiędzy braasem a robenem. potem pod uwagę bierzesz robena i blachę. zdecyduj się wreszcie. co do robena za 60pln to rozumiem, że nie dla ciebie to dach. i dobrze. kup braasa z tej firmy do której link ci podałem. nie ważne że są z radomia, z chęcią dowiozą dach i do ciebie. będziesz dzięki temu mieć zamiast blachy dachówkę z 30 letnią gwarancją.
pozdrawiam

p.s.
nie wiem czemu ludzie jesli porównują ceny blach i dachówek to zawsze blacha jest najtańsza, a dachówka w miarę droga. zapewne lusiu nie wiesz, że sa blachodachówki w cenie ponad 100pln za metr kwadratowy. porównując więc taka blachę i robena za 60pln, zapewne wybrałabyś/wybrałbyś robena właśnie.

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 28 lip 2007, 5:48

Nie wiem dlaczego Lusia porusza się w tak wąskim obszarze wyboru. Zestawienie cementowego Braasa i jego alternatywy ceramicznej, polskiego Robena, to taki banał trochę.
Blachodachówkki proszę nie brać pod uwagę.

lusia
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:24
Brass

autor: lusia » 28 lip 2007, 9:28

Nie do konca mnie zrozumiałes miałem na mysli ceramike a konkretnie rożnice cenowa ceramiki Robena i Brassa,dlaczego twoim zdaniem blachy nie brac pod uwage?Ja jestem laikiem ktory dopiero zacznie budowe.Ale wydaje mi sie że chyba zostane przy betonowej celtyckiej jak mowił Marcin (3zł/szt.)Pozdrawiam




Ps.dzieki za wszystkie podpowiedzi.

hyzio
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 28 lip 2007, 15:26
Lokalizacja: Śląsk

autor: hyzio » 28 lip 2007, 15:32

Ja jestem teraz akurat po wyborze dachówki.
Naprawdę warto dać zrobić kalkulacje u kilku różnych handlowców i przeanalizować każda z propozycji po dokładnym wyliczeniu materiałowym.
Śmiało można odrzucić takich handlowców którzy mówią iż "to tylko kosztorys "Orientacyjny".
Dobry handlowiec nie będzie wciskał "kitu" - powie iż jedynie takie elementy jak ustawienie czy ilość stopni czy ław kominiarskich mogą ulec zmianie - doradzi też właściwą dla dachu ilość dachówki wentylacyjnej, z reguły powie też wprost o tym, czy i na ile warto w danym projekcie mocować dachówki czy płotki przeciwśniegowe.
Odradzi gdy to nie jest konieczne (dodatkowy ciężar na dachu zimą).
Polecam by zrobić kalkulację na konkretny dach i to z różnych firm i różnych materiałów w różnych punktach sprzedaży.
Wybrać polecam z tego to, co najodpowiedniejsze dla nas po analizie "na zimno" i po ostygnięciu emocji - niekoniecznie to, co najbardziej zachwalane.

lusia
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:24
Dach

autor: lusia » 28 lip 2007, 19:11

Jakbys mogł napisac ile zapłaciłes za dach ijaki masz projekt?Piszesz odobrych handlowcach a gdzie ich znależdż?

hyzio
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 28 lip 2007, 15:26
Lokalizacja: Śląsk

autor: hyzio » 28 lip 2007, 21:04

Mam stosunkowo prosty dach i małą powierzchnię dachu (poniżej 170 m2).
niezależnie od firmy w której dałem obliczyć kosztorys koszt materiału był zbliżony i wynosił ok. ~~ 9000 zł. (plus minus ok. ~~ 200 zł) za dachówkę podstawową i drobne akcesoria - bez płotków śniegowych, ław kominiarskich i temu podobnych spraw) .
Kalkulację dałem zrobić w trzech konkurencyjnych firmach - Braas Euronit i Nelskamp o dość dużym obrocie.- w południowym rejonie woj. śląskiego
Najlepiej wyszedł na sprawności przedstawiciel handlujący Creatonem/Euronitem.
Było to po prostu umówienie się telefoniczne na określoną godzinę - z projektem domu.
Przedstawiciel firmy wymierzył z projektu niezbędne wymiary wrzucił na komputer i w ciągu ok. 15- 20 min. kosztorys był gotowy.
Nieco dłużej trwało to w konkurencyjnych firmach (bez ułatwienia w postaci specjalnego programu do liczenia) choć uzyskane ilości były zbliżone (przelicznik materiału na 1 m2 dachu).
Jeżeli chodzi o fachowość - uważam, że nie mogę nic złego zarzucić żadnemu z nich.
Szukałem zaś po prostu po prostu metodą prób i błędów :)
Więcej:
viewtopic.php?p=25976#25976
Bardzo mi się zaś spodobał fakt, iż
-przedstawiciel firmy w której zdecydowałem się na zakup nie narzekał na konkurencję tylko brał się za liczenie
- nie próbował mi wciskać niepotrzebnych gadżetów tylko od razu wyjaśnił z czym związanie jest stosowanie płotków śniegowych - kiedy warto je zastosować, kiedy warto zastosować łąwy kominiarskie i tak dalej.
Widać było od razu że doradza najlepsze rozwiązania bez narażania na niepotrzebne koszta.
Takich właśnie fachowców cenię.

Powtarzam jeszcze raz:
Zarówno jakość jak i cena określonych materiałów jest bardzo zbliżona.
Proszę jednak pamiętać i o tym, że kalkulacja dla tej samej powierzchni dachu jednak o różnych kształtach mogą się różnić ze względu na sprawy związane z różnymi cenami dodatków i dachówki podstawowej produkowanych w różnych firmach.

lusia
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:24
GL 106

autor: lusia » 29 lip 2007, 9:21

Dzieki za podpowiedzi,jakbys mogł napisac kiedy kupowałes dach bo wydaje mi sie to stosunkowo nie dużo za 170m dachu.I jeszcze jedno jak dokładnie wygladało sprawdzenie wytrzymałosci Euronitu i Brassa.Czy płaciłes za kosztorys?Ile dali Ci gwarancji?

hyzio
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 28 lip 2007, 15:26
Lokalizacja: Śląsk

autor: hyzio » 29 lip 2007, 13:05

Przyznam iż zrobiłem to w strasznie niefachowy sposób za który każdy fachowiec znający się na rzeczy najchętniej zapewne postąpił by ze mną tak jak ja z tą dachówką. :wink:
Ściślej:
Zmagazynowałem :wink: po dachówce "braasa" i "euronitu" (powłoka HDS "E" i "lumino" "B", w celu ich dewastacji :wink:
Wziąłem do lewej reki dachówkę do prawej ok. 200 g młotek i uderzałem rytmicznie z jednakową (jak mi się wydawało) siłą w dachówkę ( o kształcie "frankfurter" ) w ok. 1/3 jej długości od brzegu - wpierw wziąłem "Euronit" później "Braas".
Braas pękł o dwa uderzenia młotkiem wcześniej niż Euronit i rozpadł się na więcej kawałków od dachówki Euronitu.
Następnie powtórzyłem te czynności - tym razem począwszy od dachówki Braas'a później Euronitu - z podobnym efektem (szybciej całkowicie rozpadła się dachówka. f-my "braas")

Cóż - moje "metody badawcze" są dość subiektywne zaś rozumiem iż osobom znającym się na rzeczy moje "metody badawcze" mogą doprowadzić do zawału lub ataku śmiechu - jednak jak dla mnie był to jakiś w miarę wiarygodny eksperyment pozwalający na oszacowanie dla moich potrzeb trwałości, jakości materiału na moje własne potrzeby.
Wyniku eksperymentu nie polecam zaś do szerszych celów :wink:
Dlatego też -doskonale wiedząc iż nie są to żadne wiarygodne metody - ja ze swojej strony nie zaprzeczam iż jakość dachówek obydwu firm jest zbliżona.
Nieco bardziej wiarygodnym kryterium jakie sobie przyjąłem (choć i tak dalekim od doskonałości) było sprawdzenie dachów domów o których wiem iż były budowane bądź zmieniane w określonym czasie kilka lat wstecz (dokładniej - ok. 4 lata) optycznie - "na wygląd".
Nieco lepiej w tym teście znów wypadła dachówka Euronitu - nie miałem jednak możliwości dokładniejszego sprawdzenia wszystkich możliwości - po prostu zauważyłem że dachówka Braasa zarasta nieco mniej od "Nelskampa" i nieco bardziej od "Euronitu" - jednak to znów może okazać sie moim subiektywnym odczuciem - nie miałem np. możliwości zobaczenia stanu dachów o określonym kolorze ustawionych w identycznych warunkach (ukierunkowanie do stron świata stojących pod drzewami i w pełnym słońcu).

Dlatego też - same "metody badawcze" polecam do rozważenia jako źródło bardziej "natchnienia" do udania się do sprzedawcy z danym towarem niż jako konkretnej metody ściśle fachowej.
A coś mi się wydaje że czasem najlepszym doradcą może okazać się po prostu czysty zdrowy rozsądek - np. dobrym wyjściem może okazać się kupno dachówki z powłoką "cisar" ("Perła" Euronitu okazała się w sprzedaży na razie niedostępna)

lusia
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:24
GL 106

autor: lusia » 29 lip 2007, 14:43

A orientujesz sie może w cenach Euronitu i Brassa,chodzi mi konkretnie ktora z nich jest droższa pozdr.

lusia
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:24
GL 106

autor: lusia » 29 lip 2007, 14:44

Czy płaciłes za zrobienie kalkulacji cenowej.

hyzio
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 28 lip 2007, 15:26
Lokalizacja: Śląsk

autor: hyzio » 29 lip 2007, 18:56

W żadnej firmie nie płaciłem za robienie kalkulacji cenowej.
Jeżeli chodzi o koszt dachów - jest zbliżony i naprawdę trudno powiedzieć coś więcej z powodów o których już wspomniałem.
Teoretycznie - tańsza jest dachówka podstawowa Euronitu od podstawowej Braasa.
Z tym tylko że różne są ceny dodatków - np. wykończenia, gąsiorów czy dachówki brzegowej.
Kalkulacje należałoby obliczyć dla każdego dachu z osobna i porównać dokładnie po ilości tego samego materiału w rożnych firmach po to by tak naprawdę wiedzieć dach z której firmy będzie najtańszy.
Warto również zastanowić się czy nie warto dopłacić np. te ok. ~~ 13 - 15 % za dodatkową powłokę (cisar, perła) i mieć większą pewność że płaci się za dobrą jakość .
Tak jak zaznaczyłem - warto wybierać pomiędzy produktami poszczególnych firm po dokładnej i dogłębnej kalkulacji danego dachu - i to najlepiej w kilku różnych firmach.
Może się rożnie zdarzyć - jeden z handlowców może bowiem taniej oferować dachówkę - a drożej folie czy okna, inny - doliczać transport i tak dalej.

lusia
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:24
GL 106

autor: lusia » 29 lip 2007, 19:13

Dziekuje

hyzio
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 28 lip 2007, 15:26
Lokalizacja: Śląsk

autor: hyzio » 29 lip 2007, 19:19

Proszę :)
Ja sądzę, że dobrym pomysłem jest również kupowanie w dużych składach budowlanych - "dość" niechętnie podchodzę do hipermarketów.

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 30 lip 2007, 8:00

hyzio pisze:Śmiało można odrzucić takich handlowców którzy mówią iż "to tylko kosztorys "Orientacyjny".

to jesteś w błędzie. 99% wyliczeń nie pokrywa sie z rzeczywistymi ilościami podczas układania dachu. różnice mogą być spore i tylko w dachówce podstawowej. czemu? wynika to z rozbicia łat na dachu. dla przykładu, połać o długości 10mb można ułożyć z 30 lub 29 rzędów dachówek, a zależy to właściwie od dekarza. jeśli dach ma 50mb okapu, to 50mb*3=150 szt dachówki podstawowej albo nam zabraknie, albo zostanie. dodatkowym utrudnieniem jest także ilość blachy niezbędnej do wykonania obróbek, tego też nie wyliczymy dokładnie.

hyzio pisze:Wziąłem do lewej reki dachówkę do prawej ok. 200 g młotek i uderzałem rytmicznie z jednakową (jak mi się wydawało) siłą w dachówkę ( o kształcie "frankfurter" ) w ok. 1/3 jej długości od brzegu

kupujesz pokrycie dachowe czy materiał na wjazd do garażu?

hyzio pisze:Cóż - moje "metody badawcze" są dość subiektywne zaś rozumiem iż osobom znającym się na rzeczy moje "metody badawcze" mogą doprowadzić do zawału lub ataku śmiechu - jednak jak dla mnie był to jakiś w miarę wiarygodny eksperyment pozwalający na oszacowanie dla moich potrzeb trwałości, jakości materiału na moje własne potrzeby.

czy podczas kupna butów tak samo sprawdzasz ich trwałość? podczas normalnego użytkowania buta z pewnością jego wytrzymałość na uderzenia będzie bardziej przydatna niż dachówki. jeśli dla ciebie walenie młotkiem jest miarodajną ocena trwałości dachówki to powiedz mi kiedy twoje pokrycie będzie miało styczność z młotkiem, lub z czymś podobnym. każdy produkt ocenia się w odniesieniu do warunków do jakich jest on przeznaczony. siekiery nie testuje się przecież waląc nią w kamień. jeśli jak napisałeś sprawdzałeś jakość materiału na swoje własne potrzeby, to rozumiem, że dachówka ma ci służyć nie jako pokrycie dachu, ale jako coś innego. w takim wypadku jestem skłonny zrozumieć twe badania.

hyzio pisze:Nieco bardziej wiarygodnym kryterium jakie sobie przyjąłem (choć i tak dalekim od doskonałości) było sprawdzenie dachów domów o których wiem iż były budowane bądź zmieniane w określonym czasie kilka lat wstecz (dokładniej - ok. 4 lata) optycznie - "na wygląd"

a czy oglądane domy były w jednakowym położeniu od lasu i od zacienienia, oglądałeś we wszystkich połacie północne, wszystkie powłoki dachówek były porównywalne? jeśli tak, to rzeczywiście możesz ten test oznaczyć jako miarodajny. choć spotkałem jednego inwestora, który zaraz po kupnie dachu i ułożeniu, sypał czymś na dach, aby jak najszybciej uzyskać na nim efekt mchu. taki miał gust. dodam, że np braas ma w chwili obecnej w swej ofercie trzy powłoki: novo, lumino, cisar. pierwsza porośnie mchem w sprzyjających warunkach w rok, druga znacznie wolniej, a trzecia wg zapewnień producenta wytrzyma najdłużej. tak więc uogólnianie, że dachówka np braas szybciej zielenieje to barbarzyństwo. to samo dotyczy wytrzymałości na uderzanie, która uzależniona jest od kształtu dachówki, od czasu od jej wyprodukowania, od miejsca gdzie ja uderzymy jak i od sposobu podparcia.
rozumiem, że inwestor chce dokonać zakupu trwałego pokrycia do tego pięknego i taniego. trzeba mieć jednak troszkę wyobraźni.

hyzio pisze:Warto również zastanowić się czy nie warto dopłacić np. te ok. ~~ 13 - 15 % za dodatkową powłokę (cisar, perła) i mieć większą pewność że płaci się za dobrą jakość

a skąd wiesz, że cisar okaże się bardziej trwały od np lumino? przecież to nowa powłoka, która nie została sprawdzona w warunkach pokrycia. cisar jest na rynku od 2005 roku i tak naprawdę dopiero za 30 lat coś będziemy mogli powiedzieć o jej trwałości w odniesieniu do innych powłok.

widzisz testujesz dachówki waląc w nie młotkiem, bo nie wierzysz w dane techniczne, jednak w slogany marketingowe głoszące wyższość cisara nad innymi powłokami wierzysz.

pozdrawiam

hyzio
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 28 lip 2007, 15:26
Lokalizacja: Śląsk

autor: hyzio » 30 lip 2007, 15:41

Marcinie - wybacz ,ale ja weszłem na to forum nie po to by się sprzeczać czy denerwować.
Bardzo proszę - doczytaj to co napisałem a nie pisz długaśnych wiadomości po to by skończyć konkluzja którą ja już wcześniej przedstawiłem.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2007, 16:56 przez hyzio, łącznie zmieniany 2 razy.


Wróć do „Pokrycia dachowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości

Gotowe projekty domów