Budowa trwająca latami...

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

zielinski_m
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2013, 10:43
Budowa trwająca latami...

autor: zielinski_m » 20 sty 2014, 23:11

Zgodnie z przepisami pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata, a więc przed upływem tego terminu muszę rozpocząć prace budowlane. Budowę zgłaszam i pierwszy wpis w dzienniku to wpis geodety. Czy data rozpoczęcia budowy, od której mierzy się czas budowy to termin zgłoszenia rozpoczęcia prac budowlanych, czy data wpisu geodety?
- Aby budowa trwała muszę kolejne inwestycje wykonywać maksymalnie również co 3 lata, dokumentując to w dzienniku budowy.
Moje pytanie dotyczy sytuacji budowy trwającej kilkanaście lat. Chodzi o to, że działka położona jest na granicy rezerwatu i w obszarze Natura 2000. Wydana została decyzja o warunkach zabudowy. Dom który zamierzam tam zbudować to perspektywa 15 - 20 lat, obecnie nie mam potrzeby stawiania tam jakiegokolwiek budynku, ale po upływie tego czasu już tak. Ponieważ działka leży na wspomnianym terenie, istnieje obawa, że przez tak długi okres czasu może się coś pozmieniać na tym obszarze, np. rozciągną granice rezerwatu i moja działka znajdzie się w centrum strefy ochronnej.
Warunkiem utrzymania statusu tej działki takim jakim jest, to otrzymanie pozwolenia na budowę i ciągnięcie tej budowy przez kilkanaście lat, dokonując mniej lub bardziej fikcyjnych inwestycji. Stąd pojawia się moje pytanie.
Chodzi mi więc o to, jakie drobne prace mogę wykonywać w tych 3-letnich okresach, aby ciągnąć ową budowę, dokumentując to co 3 lata w dzienniku budowy, a jednocześnie nie ponosić zbytnich kosztów inwestycyjnych.
Oprócz wizyty geodety może to być:
- uporządkowanie terenu budowy
- ogrodzenie terenu budowy
- przyłączenie mediów od granicy działki do terenu budowy

Jakie jeszcze prace można tu wpisać? Chodzi o utrzymanie statusu budowy a nie o rzeczywiste prace budowlane.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Budowa trwająca latami...

autor: Enerbau » 20 sty 2014, 23:29

zielinski_m pisze:Dom który zamierzam tam zbudować to perspektywa 15 - 20 lat, obecnie nie mam potrzeby stawiania tam jakiegokolwiek budynku, ale po upływie tego czasu już tak.

Przepisy prawa budowlanego zmieniają się bardzo dynamicznie , więc przewidywania co do dwudziestoletniego okresu, to jakiś hardkor.










Nie po to izolujemy, by robic centralne.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Budowa trwająca latami...

autor: Enerbau » 20 sty 2014, 23:40

W krajach Afryki północnej praktykuje się nie dokończenie budowy (wystające pręty zbrojenia w najwyższych kondygnacjach) w celu uniknięcia podatków za zakończoną budowę, pomimo, że budynek się użytkuje. Ale w Polsce? Cóż, człowiek uczy się całe życie.












Nie po to izolujemy, by robić centralne.

zielinski_m
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2013, 10:43
Re: Budowa trwająca latami...

autor: zielinski_m » 20 sty 2014, 23:42

Niech się zmieniają nawet jeszcze szybciej, ale trwającej budowy rozpoczętej zgodnie z prawem żaden przepis nie zatrzyma, i o to mi chodzi.
To ma być dom na przyszłość, obecnie i tak nie miałbym możliwości korzystania z tego domu, a działka leży w tak atrakcyjnym miejscu, że brak możliwości zbudowania tam domu byłby dla mnie ogromną stratą.

Yaskier
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 03 sty 2013, 22:40
Lokalizacja: Łódź
Re: Budowa trwająca latami...

autor: Yaskier » 21 sty 2014, 1:52

składając informację o zamiarze wszczęcia robót musisz złożyć też oświadczenie uprawnionego kierownika budowy o podjęciu obowiązku kierowania tą budową. Najlepiej wybierz kogoś z okolicy, dobrze znającego lokalne realia - i to on będzie osobą która będzie dokonywać wpisów w twoim dzienniku budowy, i to on najlepiej będzie wiedział co wpisywać żeby utrzymać ważność decyzji o pozwoleniu na budowę.

zielinski_m
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2013, 10:43
Re: Budowa trwająca latami...

autor: zielinski_m » 21 sty 2014, 15:40

Tak, wiem jak to należy załatwić. Pytanie na razie teoretyczne, bym mniej więcej wiedział jak to mogę rozciągnąć w czasie.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów