izolacje termiczne od wewnatrz

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

ecovario

autor: ecovario » 23 sie 2005, 7:10

Istnieje i to nie jeden. Chętnie prześlemy pocztą.

T. brzęczkowski

autor: T. brzęczkowski » 23 sie 2005, 11:18

Cud.. ale chętnie, moze coś od miesięca nowego wynaleziono..
www.nie-co.pl Proszę przesłać poczta jest na stronie.

Woltar
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 07 kwie 2005, 12:17
Lokalizacja: Wrocław

autor: Woltar » 25 sie 2005, 9:29

Witam
Ciekawe zjawisko jak Pan TB podaje dane to są prawdziwe, rzeczywiste i niepodważalne, ale jak podaje je ktoś inny to już nie istnieje wiarygodny algorytm i prawdziwe badania.

:P :P :P

pozdrawiam

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 25 sie 2005, 10:36

Dziękuję Panie Arturze strony podane potwierdzają wyższość izolacji od środka, natomiast co do audytu , to są te sane dane co u nas. I też mie utwierdziło to , że audytu (jak uczą na fizyce) nie ma. Te obliczenia są obarczone tak dużym błędem, że równie dobrze można "strzelać" wynikami.

Gość

autor: Gość » 31 sie 2005, 12:51

Witam.
Dawno nie zabierałem głosu - z powodu braku czasu.
Widzę, że Panu TB przybył jeszcze jeden oponent: firma ECOVARIO. Przy tej okazji powiem, że oponentów Pana TB jest tylu ilu specjalistów fizyki budowli jest na świecie - tyle, że tylko nieliczni zaglądają na to forum.

Dla jasności dodam, że audyt jak każda arytmetyka opiera się na założeniach upraszczających. Dla celów przybliżonych audytów rzeczywiście wprowadza się zbyt dużo uproszczeń, co prowadzi do niejednoznaczności wyników - tu się z Panem TB zgadzam jak najbardziej.
Z tego względu na codzień korzystam z doświadczeń mojego "mistrza" tj. Pana Kunzel'a z IBF, od którego otrzymałem najlepszy na świecie program do komputerowej analizy cieplno-wilgotnościowej dowolnej przegrody budowlanej i tutaj uwaga: w warunkach rzeczywistych czyli maksymalnie zbliżonych do realiów. Dla wtajemniczonych podam, że w warunkach niestacjonarnych. Uproszczenia tam zastosowane dotyczą tylko niektórych zagadnień mikrofizyki i nie mają większego wpływu na wyniki obliczeń. Ponadto program został zweryfikowany wielokrotnymi badaniami poligonowymi i jest weryfikowany nadal - na całym świecie (w Polsce przez ITB i Pana Pogorzelskiego z zespołem także).
Zatem Panie TB myli się Pan po raz kolejny, iż nie ma audytów!
I zapewniam Pana, gdyby ujrzał Pan wyniki analizy cieplno-wilgotnościowej swoich rozwiązań, doznałby Pan szoku! A nie chcę mieć Pana na sumieniu. Temat zaś rekuperatorów i wentylacji mechanicznej jest jedynie pochodną dalszych dociekań co do uzyskania energooszczędności budynku. Pisze Pan wiele razy, iż dysponuje swoimi wynikami pomiarów! Prosiłem Pana, aby te wyniki opublikował w prasie technicznej. Skoro nie czyni Pan tego, znaczy blefuje? Ja swoje wyniki badań wiele razy publikowałem (wykaz znajduje się na stronie www.bdb.com.pl). Dlaczego Pan nie opublikuje swoich? Byłaby dyskusja na zupełnie innym poziomie - czyż nie?
Poza tym, proszę nie pisać "fizyka budowli", bowiem ta jest jedna, zaś Pana teorie są rzeczywiście wytworem swoistej fizyki, którą Pan tworzy, ale odległej od fizyki budowli tak daleko jak Ziemia od Słońca.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 31 sie 2005, 14:09

Mam przed sobą audyt Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Leginowie . Wykonany przez dr inż. Aleksandra Panka, audytora KAPE, kilkadziesiąt stron tabel, wyliczeń koncepcji modernizacji z pompą bez. I nie widzę uwzględnienia wilgoci w przegrodach.
A dyskwalifikującym dla mnie jest temat wentylacji. Z grubego opracowania cytuję wszystko na ten temat "Wentylacja pomieszczeń realizowana jest grawitacyjnie poprzez kratki wywiewne. Świeże powietrze infiltruje do środka przez nieszczelności drzwi i okien. dodatkowo w budynku basenu i sali gimnastycznej znajduje się wentylacja mechaniczna. Powietrze dostarczane jest za pomocą instalacji nawiewnej a odprowadzane instalacją wywiewną."
Zmierzyłem CO2 w kilku klasach tej szkoły w 10 , 15 minucie po rozpoczęciu lekcji (na przerwie okna były otwarte) było 2500 ppm (dopuszczalne 1000). Pod koniec lekcji było 4500 ppm.
Kolejna sprawa o której Pan pisze, to obliczenia ekenomiczne rekuperatorów. W domu parterowym z użytkowym poddaszem, grawitacja jest nieskuteczna, a ponieważ wyklucza się łaczenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną (PN -83/B-03430/Az3:2000pkt 4.2) i przy powszechności montowania okapów kuchennych, inne rozwięzania niż rekuperator są niezdrowe, normatywnie zabronione i wbrew Pana opini drogie. Ekonomikę samego odzysku ciepła wymieniam na szarym końcu. Zdrowie i komfort na początku!
Następna sprawa, niezależnie, a nawet wbrew wyliczeią audytu i projektantów przekonałem się, doświadczalnie i potwierdzili to norwegowie, że przy jednakowej izolacji najwięcej ciepła "ucieka " do ziemi mimo mniejszej różnicy temperatur, dlatego moi klienci dają w podłodze 30 cm styropianu i mają tak niskie rachunki.
Pozwoli Pan , że dalej będę przekonany, że audyt służy do wyrwania kasy, że częściowe ocieplenia są mało skuteczne, że masa ścian stojących na fundamencie jest nieporozumieniem przy powszechnym stosowaniu coraz precyzyjniejszej automatyki, że utrzymanie domu zuzywającego 150 i więcej kWh/m2 rocznie będzie zbyt drogie za parę lat, że Putin dąży do zerwania umów na tanie paliwa. Domy trzeba izolować na poziomie 40 kW/ m2 rocznie ponieważ nie buduję się ich na 3-5 czy nawet 10 lat. Samochody osobowe palące 25l/100km niewielu w Polsce kupuje.
Pozdrowienia Tomasz Brzęczkowski www.nie-co.pl
Ps . W sierpniowym Ładnym Domu nataniej w rocznych kosztach eksploatacji wypadł dom bez kominka z ogrzwaniem elektrycznym, pokonał nawet pompy ciepła i kolektory sł.

JR

autor: JR » 05 wrz 2005, 14:04

Od lat docieplam budynki i zawsze minie denerwowało ile kostuje audyt, i, że ma "działkę" od proponowanych rozwiązań. Audyt to maszynka do wyrywania kasy to fakt.
Pan Panek to sam szef Agencji Poszanowania Energii i faktem jest że wentylacja obiektów jest tam marginesem i wilgoci nikt nie uwzględnia. Co do solidności wykonania to nie mogę pisać bo my robimy bardzo solidnie.

Gość

autor: Gość » 07 wrz 2005, 10:58

Art. z miesięcznika "izolacje" rozsyłany e-milem przez e-izolacje : ...Zignorowanie wpływu mostków cieplnych może być przyczyną poważnych różnic pomiędzy obliczeniowymi parametrami przewodności cieplnej a wartościami rzeczywistymi. Wyniki mogą różnić się nawet o 100%. ...
Niech żyje audyt.

Gość

autor: Gość » 07 wrz 2005, 14:28

Gazeta Wyborcza "Zmierz zanim ocieplisz - audyt energetyczny"
Zdaniem specjalistów energię należy oszczędzać, ale nie za wszelką cenę. ... Czasami koszty remontu są zbyt wysoki lub modernizacja zbyt uciążliwa, że przekreśla to jej sens - twierdzi prezes Fundacji poszanowania Energii Ludomir Duda. ... Zdaniem fundacji NAJBARDZIEJ opłaca sięuporzątkować pomiary, rozliczanie energii i podział jej kosztów między użytkowników. BARDZO OPŁACA SIĘ TEŻ ZMODERNIZOWAĆ INSTALACJĘ GRZEWCZĄ. NATOMIAST OCIEPLENIE JEST BARDZO KOSZTOWNĄ I MAŁO OPŁACALNĄ INWESTYCJĄ. .... Dobre efekty też daję ich zdaniem zmniejszenie oszklonej powierzchni ścian ,zbędne okno można na przykład zamurować.... !!!!!!
NIECH ŻYJE AUDYT a Pan Ludomir Duda to aktualnie specjalista w dziedzinie termorenowacji MURATORA.

Gość

autor: Gość » 13 paź 2005, 17:52

Witam.
Prawdą jest, że dotychczas wykonywane audyty energetyczne nie odpowiadają wymogom fizyki budowli (pisałem już o tym kilka razy na łamach miesięcznika KALEJDOSKOP BUDOWLANY oraz IZOLACJE). Wymagania dotyczące sporządzania audytów zostały opracowane przez niedouczonych urzędników - też prawda. Polska Norma dotycząca ochrony cieplnej budynków także została okrojona (nie wiem przez kogo niestety) tylko do zakresu obliczeń cieplnych!
Ani w zakresie audytów, ani projektowania budynków obecnie niestety nie ma wymagań obliczeń wilgotnościowych!!! Tak jakby ruchu wilgoci nie było!!!
Jest to karygodne niedopatrzenie!!!
Problem będzie narastał w miarę zwiększania grubości izolacji termicznych.
Mają rację wszyscy, którzy krytykują obecne audyty.

Dodam, że partactwem nie da się nazwać autorów audytów czy projektów ociepleń. Do tego trzeba słowa znacznie poważniejszego! To tak, jakby lekarz leczył tylko w zakresie swojej specjalności i przemilczał wobec pacjenta, że widzi na zdjęciu rentgenowskim np. poważną chorobę! Autorzy audytów energetycznych piszą i obliczają jedynie parametry cieplne zaś o wilgotnościowych MILCZĄ! Dlaczego, ponieważ nie ma wymagań w wytycznych! A przecież przez niekontrolowane docieplenia łatwo wywołać także niekontrolowane wykraplanie się pary wodnej w przegrodzie i całość wyliczeń termorenowacyjnych weźmie w łeb a skutki będą odwrotne do zamierzonych! Już o zmarnowanych funduszach inwestora nie wspomnę.

Zatem tu się zgadzamy.

Niezależnie jednak od stwierdzenia, że izolować trzeba (czyli zmniejszać energochłonność domów) oraz że organizować wentyalcję trzeba (żeby uzyskać wymagany mikroklimat), to na tym forum (zupełnie niepotrzebnie) Pan TB toczy spór o miejsce izolacji termicznej twierdząc, że od środka mieszkań.
Ze mną sporu nie ma, bowiem opisałem już szeroko to zagadnienie: kiedy ocieplać od środka i jak. Generalna zasada: ocieplamy od środka wtedy, kiedy nie jest możliwe ocieplanie od zewnątrz.
Zagadnienia przenikania ciepła do gruntu czy akumulacji ciepła są nieodzowne przy każdej analizie energetycznej budynku i można i trzeba te wszystkie elementy pogodzić.

Dodam, że moje audyty energetyczne, które nazywam inaczej: analizy cieplno-wilgotnościowe - zawsze zawierają pełny zakres zagadnień cieplno-wilgotnościowych łącznie z wentylacją, co widnieje na www.bdb.com.pl Ale moje analizy nie służą do uzyskiwania kredytów czyli napędzania koniunktury bankom, a wręcz odwrotnie: służą do minimalizacji kosztów termorenowacji i uzyskania energochłonności budynku jak najmniejszej! I wcale nie idzie o jak największą grubość ocieplenia!

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB

Gość

autor: Gość » 07 lis 2005, 20:36

O Prezesie Agencji Poszanowania Energii Panu A. Panku słusznie Pan pisze, " Dodam, że partactwem nie da się nazwać autorów audytów czy projektów ociepleń. Do tego trzeba słowa znacznie poważniejszego!" tylko, że poczytałem Pana art. i nic tam takiego krytykującego nie wyczytałem. Czy TB otworzył Panu oczy?
Ps Pan Brzęczkowski zyskał właśnie OGROMNEGO sponsora GASPROM. Obiecali podnieść znacznie cenę na swoje paliwo. Jestem więc przekonany, że będzie Pan niedługo pisał to co www.nie-co.pl Pozdrowienia.

J. Abramczyk

autor: J. Abramczyk » 07 lis 2005, 20:42

nie wyszedł podpis.

Gość

autor: Gość » 16 lis 2005, 18:33

Panie Abramczyk.
A jaki to mój artykuł Pan przeczytał i nie znalazł totalnej krytyki obecnych metod projektowania i sporządzania audytów energetycznych? Rozbawił mnie Pan, bowiem nie wierzę, aby automatyk z zawodu czytał zagadnienia fizyki budowli. :) Dopasował się Pan do swego "idola" - a może wspólnika?
Dla ścisłości, podam kilka odnośników do moich artykułów:

Nr 1/97 MAGAZYN BUDOWLANY
"Dokąd zmierza polskie budowanie?"
Zawiera opis skutków lekceważenia norm budowlanych i zasad fizyki budowli przez wykonawców, archaicznych programów nauczania w szkołach technicznych, niskiego poziomu wiedzy projektantów oraz metod nie przemyślanego wyboru wykonawców przez inwestorów.

Nr 10/98 KALEJDOSKOP BUDOWLANY
"Izolacje w strefie cokołowej."
Zawiera opis zasad projektowania i wykonywania izolacji przeciwwilgociowych w strefie przyziemnej w murach: bez ocieplenia, z ociepleniem metodą lekką-mokrą oraz z ociepleniem wewnętrznym warstwowym. Podano przykłady zastosowania nowoczesnych hydroizolacji polimerowo-bitumicznych oraz polimerowo-cementowych.

09.12.98 GAZETA WYBORCZA (Dom - budownictwo, nieruchomości, wnętrza)
"Bomba z opóźnionym zapłonem - jak uniknąć błędów w budowaniu."
Zawiera polemikę o jakości współczesnego budowania domów w Polsce oraz porady na temat możliwości unikania błędów przy ich wznoszeniu.

Nr 01/2000 KALEJDOSKOP BUDOWLANY
Dodatek Extra: "Ocieplajmy świadomie - czyli o czym projektant, wykonawca i inwestor wiedzieć powinien."
Zawiera opis fizyki przemieszczania się ciepła i wilgoci przez przegrody budowlane oraz przyczyny i negatywne skutki wykraplania się w nich wilgoci. Wskazano na konieczność przemyślanego doboru rodzaju materiałów w przegrodach oraz konieczność wykonywania precyzyjnych analiz cieplno-wilgotnościowych przy projektowaniu ociepleń. Opisano podstawowe błędy projektowe i wykonawcze dotyczące ociepleń.

Nr 03/2000 KALEJDOSKOP BUDOWLANY
"Ruch ciepła i wilgoci przez przegrody budowlane."
Zawiera opis ustalania ekonomicznie uzasadnionej grubości ocieplenia przegród zewnętrznych. Podano podstawowe definicje i pojęcia związane z ruchem ciepła i wilgoci przez przegrody budowlane. Opisano źródła wilgoci w budynkach nowych i starych. Przedstawiono zagadnienie związane z występowaniem punktu rosy.

Nr 06/2000 KALEJDOSKOP BUDOWLANY
"Wewnętrzne ocieplenia przegród budowlanych."
Zawiera opis wpływu zawilgoceń materiałów budowlanych na ich współczynniki przewodzenia ciepła. Opisano wpływ ocieplania wewnątrz murów w ścianach warstwowych na możliwość wykraplania się w nich wilgoci. Podano zasady projektowania szczelin wentylowanych w murach.

Nr 09/2000 KALEJDOSKOP BUDOWLANY
"Opór dyfuzyjny krajowych przegród budowlanych."
Zawiera opis dyfuzji pary wodnej przez przegrody budowlane. Poddano analizie wilgotnościowej przegrody najczęściej spotykane w Polsce. Opisano zasady stosowania kryterium Kunzel’a przy projektowaniu przegród zewnętrznych w celu uniknięcia wykraplania się w nich wilgoci.

Nr 2/2004 KALEJDOSKOP BUDOWLANY
"Docieplając pamiętajmy o wilgoci!"
Zawiera opis fizyki ruchu ciepła oraz przemieszczania się pary wodnej przez istniejące przegrody budowlane. Opisano praktyczne skutki nieprzemyślanego doboru warstw izolacji cieplnej w przegrodach. Przedstawiono mechanizm powstawania mostków cieplnych wokół okien i drzwi w wyniku zwiększania grubości izolacji w ścianach. Zwrócono uwagę na konieczność zmian w układzie wentylacji grawitacyjnej w związku ze zwiększaniem grubości izolacji cieplnej przegród w budynkach - szczególnie wysokich.

Wystarczy?

I jeszcze jedno: W swoim poprzednim poście nie odnosiłem się imiennie do Pana Panka, lecz ogólnie do metodologii obecnie sporządzanych audytów. Aby móc ocenić konkretny audyt, muszę się z nim najpierw zapoznać. Są zapewne wśród audytorów specjaliści z fizyki budowli, którzy oprócz ruchu ciepła, widzą także ruch wilgoci. Chwyt, jaki Pan zastosował jest poniżej pasa!

Pan Brzęczkowski nie jest dla mnie stroną do dyskusji zawodowych, bowiem jest i będzie zawsze dyletantem w fizyce budowli - chyba, że skończy jakąś uczelnię wyższa - o czym nie omieszka wszystkich poinformować, chociaż w to wątpię, bowiem już głowa nie ta by zdobywać nową wiedzę - a szkoda, bo wreszcie znikły by te brednie, którymi już uraczył to forum.

J. Zembrowski BDB

Gość

autor: Gość » 03 lut 2006, 19:06

W czym właściwie tkwi różnica między produkcją płyt klimatycznych ecovario a silikatem ?
Podany skład gotowego wyrobu i zastosowana technologia produkcji bardzo przypomina produkcję typowego silikatu, gdzie w wyniku procesu technologicznego otrzymuje się materiał bardzo gęsty objętościowo ( nawet 1800 kg/m3) i absolutnie nieizolacyjny ?

JBZ

autor: JBZ » 19 cze 2007, 10:59

Witam.
Po dłuższej przerwie w tym temacie zajrzałem i pragnę wyjaśnić różnicę pomiędzy Calsitherm (sprzedawanym przez Ecovario) a silikatem.
Płyty Calsitherm mają niską gęstość bo wynoszącą zaledwie 200 do 240 kg/m3. Jest to 9 razy gęstość mniejsza i tyleż razy więcej znajduje się w niej kanalików wypełnionych powietrzem, co zapewnia niski opór dyfuzyjny (mi = 6) i szybki transport skraplającej się pary wodnej do wnętrza budynku. Przy zastosowaniu tych płyt też zachodzi skraplanie się pary wodnej, ale z natychmiastowym jej transportem kapilarnym do wnętrza. Dzięki temu zawilgocenie dalszych warstw ściany jest minimalne.
Wyroby silikatowe także mają takie właściwości, ale 9 razy mniejsze.

Pozdrawiam,


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

Gotowe projekty domów