Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: Enerbau » 12 lis 2012, 22:06

Wielki szacunek dla Pana. Proszę tylko o nie wypowiadanie opinii bez poznania faktów.












Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 lis 2012, 0:59

Wynalazki są drogie... Panie Samouk - czy fakt, że przy identycznej izolacji sześcian ze styropianu postawiony na gruncie przy delta T np. 20 st. C więcej odda ciepła do gruntu, niż ścianami i dachem razem ! to wynalazek czy wykazanie oszustwa lub raczej braku wiedzy absolwentów polskich politechnik.
Czy wykazanie, że dostarczenie w sposób ciągły koniecznych dla rodziny w domu 130 m3/h świeżego powietrza w sposób niemechaniczny - nie jest możliwe, to wynalazek czy kpina w "wiedzy" projektujących coś co jeszcze na dodatek nazywają wentylacją grawitacyjną.
Czy napiasanie, że tylko kompletny brak podstawowej wiedzy o rozchodzeniu się ciepła, może usprawiedliwić przyklejanie izolacji termicznej za murem i fundamentem w domu niepodpiwniczonym - to wynalazek, czy stwierdzenie nieznajomości zagadnienia.

DLACZEGO UWAŻA PAN ZA NAZWANIE IDIOTYCZNYCH POMYSŁÓW, IDIOTYCZNYMI POMYSŁAMI - WYNALAZKIEM
Bez problemów mogę wykazać, że w domu izolowanym najgorzej jak tylko można czyli zgodnie z PN wybrany przez Pana system centralny gazowy oparty na piecu kondensacyjnym zużyje minimum 3 x tyle kWh na m2 co ogrzewanie elektryczne niecentralne! zrobione przezenie - czy to oznacza 109% sprawności???

To że Pan nie widział... to zapraszam!!! Ale nie zgadzam się by oszustwa producentów centralnego, by oszustwa sprzedawców energii nazywać normalnością a zwykły termos i aplikowanie ciepła punktowo dokładnie tyle ile potrzeba, tam gdzie potrzeba i wtedy kiedy potrzeba - drogimi wynalazkami.

samouk
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: samouk » 13 lis 2012, 23:22

Szanowni Panowie,
Z waszych wpisów wynika, że jesteście zwolennikami teorii spiskowych, bo czym wytłumaczyć fakt, że WIĘKSZOŚĆ domów buduje się nie tylko wg aktualnych norm (których nie uznajecie) , projektanci i wykonawcy nie tylko że nie znają, ale i nie stosują w praktyce Waszych teorii. Co jest "grane" :?:
Czy ludzie odpowiedzialni za budownictwo działają świadomie na szkodę inwestorów :?: :?:

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: Enerbau » 14 lis 2012, 0:28

Już w Bibli napisano "Panie wybacz im, bo nie wiedzą co czynią". I tak też jest z naszymi niedouczonymi "elitami" władzy i gospodarki. Nie nasza wina, że szkolnictwo zamiast kształcić fachowców rozdaje dyplomy. Sam papier nie wystarczy, aby być ekspertem. Potrzebne są jeszcze lata praktycznych doświadczeń i samokształcenie aż do śmierci. Niestety tylko nieliczni idą tą drogą, a cała reszta tkwi w półwiedzy, która się już dawno zdeaktualizowała. Daczego najlepszy polski uniwersytet Jagielloński zajmuje 389 miejsce w światoweym rankingu uniwersytetów? Inne uczelnie wyglądają dużo gorzej i mieszczą się w drugim tysiącu. Tylko kika szkół wyższych "załapało" się do pierwszych 700 !!! O czym to świadczy? O tym, że poziom nauczania w Polsce jest żałośnie niski i tacy niedouczeni absolwenci stanowią później ułomne prawo, które kosztuje nas miliardy.
Wystarczy włączyć telewizor i posłuchać bełkotu tzw. fachowców od wszystkiego i niczego. Mam od razu odruch wymiotny!!! Jedyną szansą dla inwestorów jest szukanie alternatyw i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Wiara w polskie normy i dobrą wolę polskich polityków i urzędników już niejednego doprowadziła do ruiny, albo nawet samobójstwa.
Aby się przekonać, że mam rację wystarczy znać jeden język obcy i poczytać co w tej sprawie robią inni.
Niejednemu by "szczęka opadła" gyby dowiedział się jak daleko jest już Świat i w jakim dołku jest Polska. Dla polityków lepiej jest grzebać się w trupach i tworzyć polityczne s-f , aniżeli zająć się gospodarką i rozwojem Kraju. Do tego wystarczy niewyparzona gęba i totalna ignorancja. W wielu dziedzinach jesteśmy daleko za afrykańczykami!!!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 lis 2012, 1:36

teorii spiskowych...

Dlaczego teorii! To codzienna praktyka , biznes, zmowa handlowa! Pan nie słyszał o blokowaniu innych nośników niż kompakty w muzyce, czy o napędzie samochodów innch niż benzyna czy ropa ? Co Pan myśli, ze Orlen wyłoży kasę na napęd elektryczny czy inny? A czy Plitechniki nie sponsoruje monopolista w sprzedaży energii?
Z waszych wpisów wynika, że jesteście zwolennikami teorii spiskowych, bo czym wytłumaczyć fakt, że WIĘKSZOŚĆ domów buduje się nie tylko wg aktualnych norm (których nie uznajecie)

Pan się przejedzie po Skandynawii czy Alpach czy na południu ( Czesi Słowacy) - gdzie domy od zewnątrz izolują? Przecież właśnie norma to wyklucza! Norma określa straty ciepła przegrodami - A Pan wie, ile razy wzrasta strumień ciepła przez beton komórkowy wełnę czy styropian jak nie ma paroizolacji!!!

Gdyby stosowano fizykę budowli nie byłoby centralnego ogrzewania! TO CO NIE MA BIZNESU!
Może słyszał Pan o pompach ciepła !! Działają one do 50 st. różnicy między dolnym a górnym źródłem... to Pan mi odpowie - jak tak nie znać tematu, by pompy ciepła do ogrzewania domu zaprzęgać do ogrzewania pośredniego ( centralnego) systemu ogrzewania, gdzie górne źródło ma nawet 55 st.C??? nie spotkał się Pan z taki wrogim dla pomp działaniem ??? Przecież gdyby grzać np. podłogę czy powietrze BEZPOŚREDNIO pompa ciepła z powietrznym dolnym źródłem miała by COP ponad 3 przy - 20st.C!!! Kto by kupił gaz!!! zamiast pompy ciepła za 2000-3000zł.
Nie!!Lepiej pisać, że sprawność kotłowni gazowych przekroczyła 100%% a na paliwa stałe 80--- choć tym z komina dwa domy szło by ogrzać.

Widzi Pan od 23 lat robię instalacje w domach zużywających 10-15kWh/m2 rocznie audyty w takich domach robił miedzy innymi dr. Ludomir Duda! Jak Pan myśli kogoś z Muratora , Politechnik czy Instytutu Techniki Budowlanej to interesuje!??? Myśli Pan, że ktoś napisał, zapytał się , chciał zobaczyć?

Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania a każdy chce sprzedawać naucza się więc jak przykleić izolację by nie izolować !!!
Wilk syty i owca cała ale juhasa wieś już nie ujrzała
-Wilk -- rynek grzewczo instalacyjny
owca -- rynek izolacji
-juhas inwestor.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: bajbaga » 14 lis 2012, 9:33

Tak sobie podczytuję i dochodzę do wniosku, że jakoś tak, omija się zasadnicza sprawę.
Wszyscy tutaj traktują dom przedmiotowo, czyli od początku do końca jako budynek. Ale budynek, po wybudowaniu ma być domem, w którym każdy ma prawo do życia wg, własnych upodobań i kryteriów.
To nie ma być urządzenie do oszczędzania pieniędzy, tylko nasze miejsce na Ziemi.
Chcemy aby był wygodny, ale dla nas, a nie sąsiada, aby spełniał nasze, a nie jego wymagania, co do naszego poczucia estetyki, itp.
Nie zawsze jest to w zgodzie z zasadami budownictwa energooszczędnego, a ściślej mówiąc jest to często trudne do pogodzenia.
Pomijając wszystkie inne okoliczności, najpewniejszym sposobem na oszczędności, jest wybudowanie jak najmniejszego domu.

Przepisy, cóż rzeka niewykorzystanych możliwości. Obowiązujące w tym zakresie prawo nie jest złe i w niczym nie odbiega od przepisów budowlanych np. w Szwecji, na które co jakiś czas powołuje się Pan TB. Różnica jest taka, że tam są przestrzegane, a u nas nie. Daleko nie szukając, UE zmusiła nas do wprowadzenia ŚE i co, są nędzne wypociny, wykonane za nędzne pieniądze, którego wartość jest mniejsza niż papieru toaletowego.

Drzwiami kuchennymi, próbujemy uporządkować ten stan wprowadzając dopłaty za energooszczędność, gdzie wreszcie, jest przyzwoity wskaźnik, czyli Eu energia użyteczna, która określa ile energii budynek potrzebuje do ogrzania powierzchni i ewentualnie powietrza wentylacyjnego. I ma to być potwierdzone odpowiednimi pomiarami, a nie tylko wynikać z obliczeń.

I ostatnia sprawa, poruszana wcześniej. Wentylacja. To nie jest tak, że nie ma dobrze wykształconych fachowców w tym zakresie. Są i byli, tyle, że w kurnikach, czyli w małych obiektach, nikt tym się nie przejmuje. Ogólna wiedza projektanta sprowadza się do tego, że wie, że z kuchni i łazienki musi być odpływ powietrza, a co bardziej kumaci, wiedzą, że musi być dopływ przez nawiewniki.

I tu w pewnym sensie wezmę pod obronę wentylację grawitacyjną. Jak jest zaprojektowana to będzie działać, raz lepiej, raz ułomniej, nie robiąc wielu szkód.

Pewnie, że każda WM będzie lepsza, ale skoro ktoś z jakiś powodów woli wentylację grawitacyjną, to niech będzie ona wykonana prawidłowo, aby dać jej szanse na jak najlepsze działanie.

I nie jest prawda, że nikt przed TB nie zajmował się WM z rekuperacją. W połowie lat siedemdziesiątych, moja praca dyplomowa w szkole średniej polegała na zaprojektowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem w 10 kondygnacyjnym ślizgu mieszkalnym, bo moi nauczyciele uważali, że naukę wentylacji, należy rozpocząć od zrozumienia małych przepływów.

Celowo używam pojęcia wentylacja grawitacyjna, bo tak przyjęło się nazywać ten rodzaj wentylacji, a jak komuś przeszkadza, to niech przestanie również używania określenia samochód dla swojego toczydełka.
Bo nie w nazwie jest problem.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 lis 2012, 9:58

Nie spotkałem informacji, by przed 89' ktoś to wykonywał. A co do Pana pracy dyplomowej... szczelne okna i sterowalne systemy ogrzewania weszły do budownictwa w 1989 roku, więc po co się wygłupiać, że wcześniej odzysk ciepła z wentylacji miał sens i był możliwy!!!
Co do wentylacji grawitacyjnej -- zacytuję dr Jerzego Sowę z PW
Nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej - bo nie ma takiej wentylacji.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: bajbaga » 14 lis 2012, 10:11

Bo ja dobrą szkołę skończyłem.

A w latach siedemdziesiątych były już szczelne okna plastykowe sprowadzane, najprawdopodobniej, z za Odry. U nas wszystkie ślizgi takowe miały i mają do tej pory.

Ps. A samochód jest ?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 lis 2012, 10:34

To dlaczego Pan ma tak mało wiedzy, Przecież Pan zna tylko przepisy, nic fizyki, nic budownictwa - tylko czysta złośliwość i przepisy!

Nie montował Pan i nie było sensu montować reku przy braku automatyki w ogrzewaniu i nieszczelnych oknach!

A tak naprawdę to to Pan tylko mąci, więc przekonywanie Pana o tym nie ma sensu !

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: Enerbau » 16 lis 2012, 17:05

bajbaga pisze:Tak sobie podczytuję i dochodzę do wniosku, że jakoś tak, omija się zasadnicza sprawę.
Wszyscy tutaj traktują dom przedmiotowo, czyli od początku do końca jako budynek. Ale budynek, po wybudowaniu ma być domem, w którym każdy ma prawo do życia wg, własnych upodobań i kryteriów.
To nie ma być urządzenie do oszczędzania pieniędzy, tylko nasze miejsce na Ziemi.
Chcemy aby był wygodny, ale dla nas, a nie sąsiada, aby spełniał nasze, a nie jego wymagania, co do naszego poczucia estetyki, itp.
.


Niewątpliwie ma Pan rację, więc dlaczego jest tyle problemów z naprawami, wymianą części, osiąganiem parametrów i wiele innych problemów? Szkoda wymieniać. Przecież, chyba nie o to chodzi inwestorowi? Nie znam ludzi, którzy nie chcą żyć komfortowo a tym bardziej takich, którym nie zależy na niskich kosztach ogrzewania swojego domu przez całe życie.








Nie po to izolujemy, by robić centralne.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: bajbaga » 16 lis 2012, 18:11

Enerbau pisze:....., więc dlaczego jest tyle problemów z naprawami, wymianą części, osiąganiem parametrów i wiele innych problemów? Szkoda wymieniać.


To jest, proszę wybaczyć, bełkot marketingowy.
Gdyby na tym Forum ktoś reprezentował lub sprzedawał systemy grzewcze na paliwo stałe, to bez problemów, zamieściłby kilkanaście linków, obrazujących jakie to ogrzewanie elektryczne jest awaryjne, niebezpieczne i co tylko najgorszego można znaleźć. Ale na szczęście producenci i instalatorzy pozostałych systemów nie mają aż takiego parcia na tego rodzaju marketing. I chwała im za to, pomijając już to, że marketing negatywny jest przestarzałą formą sprzedaży.

I jeszcze jedna sprawa. Jakoś pomijane jest milczeniem to, że jest to system ostateczny. Nie można zmienić medium, a co będzie za kilka lat - nikt nie potrafi przewidzieć.
Sam nie sprzedaję ani nie czerpię profitów, z tego co piszę. Stać mnie na obiektywizm i niezależność.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: Enerbau » 16 lis 2012, 22:22

Nie mogę się zgodzić z tezą, że jest to marketing negatywny. My nie negujemy zalet ogrzewania konwencjonalnego, tylko twierdzimy, że nie ma ono logicznego zastosowania w domach niskoenergetycznych, a w szczególności pasywnych. Awaryjność tradycyjnych systemów jest znana i dlatego próbujemy przedstawić alternatywę w postaci ogrzewania na podczerwień. Również tradycyjne ogrzewanie elektryczne połączone jest z wieloma problemami i ma wiele wad w tym wysokie koszty. To nie jest żadna tajemnica. Nasz system grzewczy ma jedną wadę. Nie da się go zastosować do obiektów nieizolowanych i o tym cały czas mówimy. Jeżeli chodzi o trwałość, brak awaryjności i łatwość obsługi, to nie ma na rynku nic porównywalnego.
Sam fakt, że jedynym medium jest prąd elektryczny jest raczej zaletą, a nie wadą. Jeżeli tego prądu zabraknie, to nie będzie działał żaden system grzewczy za wyjątkiem "kozy" w pokoju. Bardziej obawiałbym się braku gazu albo ropy aniżeli prądu, bo węgiel na szczęście Polska jeszcze ma.
To też jest jednym z powodów do inwestowania w rozwój alternatywnych żródeł energii.

Awatar użytkownika
zbigmaz01
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 19 maja 2007, 6:19
Kontaktowanie:
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: zbigmaz01 » 17 lis 2012, 8:07

Chciałem być czytelnikiem tego tematu i poznać co za uroki są w systemach grzewczych ale się myliłem.
Założyciela tematu "Uroki tradycyjnych systemów grzewczych" proszę o zmianę w nazwie tego wątku.
Nijak się to ma do tego o czym się tu pisze.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 lis 2012, 10:12

Bo co oznacza tradycyjny?
Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania! Tych spraw pogodzić się nie da! W domach izolowanych nie istnieje możliwość założenia pośredniego ( centralnego) ogrzewania!! Tak więc równie dobrze może Pan założyć wątek
"uroki nieizolowanych domów"
Za siedem lat dostanie Pan pozwolenie na budowę wyłącznie domu zero energetycznego - powie Pan : ja już mam... Trzeba byś bardzo naiwnym, by wierzyć, ze rygor zero nie będzie wymuszany cenami!
Proszę mi powiedzieć: jaki jest sens budować drożej dom nie izolowany tylko po to by założyć centralne - by mieć niższy komfort i wyższe rachunki?
Niewątpliwie urok ma stary telefon na tarczę - niech Pan go użyje!!!!

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Uroki tradycyjnych systemow grzewczych

autor: Enerbau » 17 lis 2012, 18:21

zbigmaz01 pisze:Chciałem być czytelnikiem tego tematu i poznać co za uroki są w systemach grzewczych ale się myliłem.
Założyciela tematu "Uroki tradycyjnych systemów grzewczych" proszę o zmianę w nazwie tego wątku.
Nijak się to ma do tego o czym się tu pisze.

To dobrze Pan trafił. Ta lektura daje do myślenia. Zresztą Pan sam przedchwilą odpisał zrozpaczonemu inwestorowi z kotłem gazowym.







Nie po to izolujemy, by robić centralne.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler], Yandex [Bot] i 175 gości

Gotowe projekty domów