Energooszczędne ściany

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Administrator
forumbudowlane.pl
Posty: 265
Rejestracja: 21 lut 2003, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Energooszczędne ściany

autor: Administrator » 28 cze 2011, 11:55

Podstawą budownictwa energooszczędnego jest zminimalizowanie zapotrzebowania na energię pierwotną. Przeczytaj temat >>
Pozdrawiam,
Admin

JBZ
Energooszczędne ściany

autor: JBZ » 28 cze 2011, 11:55

Szkoda, że opis bardzo ogólnikowy i beletrystyczny a nie techniczny. Jaka jest wymagana minimalna grubość fundamentu? Jak są kotwione murłaty podtrzymujące więźbę dachową? Jak są wykonywane ścianki kolankowe? Jaki jest dopuszczalny wysięg płyty balkonowej i jakie jej obciążenia?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Energooszczędne ściany

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 cze 2011, 14:58

Pan Zembrowski ma rację... Choć przeważnie się z nim nie zgadzam! Szkoda, że to ktoś "nietechniczny" pisze.

Szacuje się, że około 75% energii dostarczanej do budynków konwencjonalnych, tzn. spełniających podstawowe wymagania izolacyjności termicznej, przypada na ogrzanie lub chłodzenie powietrza wewnętrznego.
- dalej już nie czytałem - bo i po co?

zużycie energii na cele, nazwijmy to pozagrzewcze , podawane w procentach a nie w kWh jest faktycznie luźną beletrystyką osoby nierozumiejącej zagadnienia. Przykładowo, jeżeli trzy osobowa rodzina zużywa na tv , pc , gotowanie, oświetlenie i cwu 4000 kWh a dom jest postawiony w/g technologii jak w artykule - to faktycznie może się zgadzać 4000 kWh + 12000 ogrzewanie!!!!--- ale co będzie gdy zamiast proponowanego w artykule "durszlaka" ktoś postawi dom izolowany??? Zużywający na ogrzewanie maksymalnie 30kWh/m2 rocznie lub nawet dom energooszczędny??? Przecież zużycie na TV/PC/oświetlenie się nie zmniejszy! Może tylko cwu trochę spadnie!
Jaki cel ma ta beletrystyka? Wpuścić w kogoś w dom nieizolowany???

tygrysko
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 01 kwie 2009, 18:33
Lokalizacja: zalesie

autor: tygrysko » 02 lip 2011, 19:46

ciekawe ile taki dom kosztuje w porównaniu ze standardowym materiałem z którego budowane są domy ??

Tomek W.
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 417
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:47
Lokalizacja: Cigacice
Kontaktowanie:
Re: Energooszczędne ściany

autor: Tomek W. » 05 lip 2011, 11:51

Warto w takich wypadkach jeśli chcemy miec dom energooszczedny wziąc pod uwagę cały okres korzystania z domu. Wtedy wychodzi wiele ciekawych rzeczy :)

Przeanalizowaliśmy jeden taki przykład na podstawie danych o budynkach dziś budowanych i wyszło np. ze dodatkowe ocieplenie (koszt 2% całości budowy domu) zwraca się w niewiele ponad 7 lat przy gazie. Przy czym analize opieralismy o wartości zapotrzebowania na energie końcową, przy uwzględnieniu wartości opałowych paliw zawartych w 2006 IPCC Guidelines for National Greenhouse Gas Inventories

Wiecej szczegółów w raporcie 6 paliwo Termolokata - Inwestycja w ciepły dom, cz. II

Ale to tylko mój punkt widzenia :wink:
PozdrawiamTomek W.e-konsultant Rockwool

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Energooszczędne ściany

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 lip 2011, 12:56

To błędne podejście do sprawy - zwłaszcza przedstawiciela producenta izolacji.
- rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania! Czyli im droższa inwestycyjnie izolacja tym tańsze inwestycyjnie ogrzewanie.
- ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny ( pośredni ) system ogrzewania.


Wiadomo, że skoro izolacja ma marginalizować "ogrzewanie" to nie mogą się nią zajmować absolwenci uczelni na których jest wydział ogrzewania a nie ma wydziału izolacji.
Chodzi i przeniesienie kosztów budowy z ?ogrzewania? na izolację a nie o inwestycję!

Przecież do tej pory można robić sobie kpiny z izolacji umieszczając ję np. za ścianą czy fundamentem... nie żeby ciepło zatrzymała a wilgoć

rocwool



Obrazek

makroku
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 06 lut 2011, 13:21
Lokalizacja: Częstochowa
Re: Energooszczędne ściany

autor: makroku » 05 lip 2011, 18:18

Witam .
Mam pytanie do Pana TB .Prześledziłem dużo wątków w sprawie izolowania i docieplania ścian i nie mogę sobie odpowiedzieć na jedno pytanie.Czy jak dam ocieplenie po obydwu stronach ściany zewnętrznej to bardzo źle ? W niektórych folderach jakie Pan przytacza w dyskusjach są właśnie takie trójwarstwowe mury. Niestety mam już wybudowany dom w stanie surowym (porotherm 30cm) i jest w planie docieplenie zewnętrzne( min20cm wełna też ze względu na zabudowę rolet okiennych) a ja chciałbym jeszcze zaizolować od środka mury i założyć podłogówkę elektryczną.Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne a jak tak to jakie koszty poniesie takie rozwiązanie.
Obrazek

Tomek W.
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 417
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:47
Lokalizacja: Cigacice
Kontaktowanie:
Re: Energooszczędne ściany

autor: Tomek W. » 06 lip 2011, 7:46

Panie Tomaszu,

Celem ocieplenia nie jest marginalizacja ogrzewania a minimalizacja start ciepła. Według mnie istotne jest aby brac pod uwage ekonomiczne aspekty całej inwestycji i wybrac optimum a nie maksimum danego rozwiazania. Pisze Pan że im droższa izolacja tym tańszy system ogrzewania - to kwestia wyboru czy inwestor chce zaizolować lepiej budynek czy zainwestowac w system ogrzewania, jednoczesnie uzależniając się od cen energii i źródeł energii (gaz, węgiel, etc.)

W poście powyżej przytoczyłem analize jaką zrobiliśmy dla typowego domku jednorodzinnego jaki się dziś buduje w Polsce. Jak Pan zapozna się z raportem zauwazy Pan ze nie celem jest tam maksymalizacja ocieplenia a najbardziej optymalny dobór grubości ocieplenia od strony ekonomicznej do wartości U przedstawionych w analizie Ecofys a nastepnie analiza zwrotu takiej inwestycji.

Pozdrawiam
PozdrawiamTomek W.e-konsultant Rockwool

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Energooszczędne ściany

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 lip 2011, 10:24

To fatalne podejście ( cena kWh z nośnika) W 1995 roku pisano "po co izolować?" "spalam 3000l oleju po 60 gr... !!??" itp . Widzi Pan ... jak mawiał profesor K. Żmijewski "Im mniej potrzeba ciepła tym bardziej opłacalne są jego droższe źródła" Dobra izolacja termiczna ( małe potrzeby - 10-30kWh/m2 rocznie) wyklucza stosowanie centralnych ( pośrednich ) systemów ogrzewania. Tak więc nie jest prawdą, że projektant czy inwestor mogą to czy tamto. Nie da się mieszkać w domu izolowanym z taką "automatyką" jaką ma centralne ogrzewanie. A straty na zasobniku i cyrkulacji są równe lub wyższe potrzebom. Dlatego na uczelniach gdzie jeszcze uczą centralnych systemów ogrzewania - nie uczy się izolować! Dyrektywa ekonomicznej izolacji dla naszej strefy klimatycznej w/g isovera...


Obrazek Obrazek

milanis
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2011, 11:35

autor: milanis » 28 lip 2011, 11:54

Czy naprawdę jest to na tyle innowatorska i pewna inicjatywa, która zapewniłaby maksymalną satysfakcję inwestorowi, który mierzy się na dom energooszczędny, gdzie jak wiadomo kwestia izolacji jest niezwykle ważna?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 lip 2011, 12:30

milanis pisze:Czy naprawdę jest to na tyle innowatorska i pewna inicjatywa, która zapewniłaby maksymalną satysfakcję inwestorowi, który mierzy się na dom energooszczędny, gdzie jak wiadomo kwestia izolacji jest niezwykle ważna?

Obrazek
Innowatorska... od czasu gdy wprowadzono sterowanie do ogrzewania to podstawa. Przed 1990 rokiem ?królowały? systemy ogrzewania bez automatyki ? czyli występowały okresy nadprodukcji ciepła. Wtedy masa ściany była bezcenna ? odbierała nadmiar stabilizując temperaturę ? pełniła rolę akumulatora. Ale energia drożała i trzeba było wprowadzić elektronikę ? tak więc rolę stabilizującą przejęła automatyka. I teraz gdy ustawiamy sobie w pokoju 22 st. C to mamy 22? ściana stojąca na fundamencie będzie więc zawsze chłodniejsza od temperatury w pokoju. A skoro zawsze ? to stanie się stałym odbiornikiem ciepła. Umieszczanie izolacji termicznej za stałym odbiornikiem ciepła nie świadczy najlepiej o tak czyniącym. Dalszy wzrost kosztów energii, wymusi na nas stosowanie grubszej izolacji termicznej i programowania czasowego. Grubsza od 12 cm izolacja termiczna MUSI być zabezpieczona od wewnątrz paroizolacją, bo zawilgnie a w programowaniu ogrzewania ściana od wewnątrz ?ZNAKOMICIE przeszkadza.
Jedną z podstawowych zasad projektowania izolacji termicznej jest, by była ona przed tym czego ogrzewanie nie ma sensu.
http://www.dena.de/fileadmin/user_uploa ... Luwoge.pdf

JBZ

autor: JBZ » 22 cze 2012, 13:06

Przypominam, że tu się ma oceniać artykuły, a nie dyskutować.
Skoro już prawdę miesza się z wymysłami, to przypominam, że:
O rodzaju, grubości i lokalizacji termoizolacji budynku decydować mają analizy energetyczne a nie moda. Podobnie, zastosowanie systemów grzewczo-wentylacyjnych także musi być poprzedzone analizami ekonomicznymi. Obiekty powinno się projektować i budować wyłącznie w oparciu o optymalizację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych - aby oba były na możliwie najniższym poziomie. Jaką się nada potem nazwę domowi, to już tylko zwykły marketing.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów