styropian czy welna ?

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: styropian czy welna ?

autor: P_S_O » 15 wrz 2011, 21:30

Styropian czy wełna?

Spór czysto akademicki. Paroprzepuszczalnośc wełny jest mocno przereklamowana. Jeżeli parametr paroprzepuszczalności ścian osłonowych byłby istotny pojawiałby się w każdym projekcie. A tak nie jest. Za usunięcie wilgoci odpowiada wentylacja i włączanie w tę rolę ścian jest nadużyciem.
Natomiast z inna sytuacją mamy do czynienia gdy ocieplamy budynek, którego ściany są zawilgocone. Tutaj materiał izolacyjny, który będzie w stanie oddać część wilgoci która pozostała w ścianie jest mile widziany.
Oczywiście pamiętać należy, że zawilgocone ściany ociepla się po całkowitym skutecznym odcieciu dopływu wilgoci do ścian. Dobrze byłoby aby ściana miał możliwość przynajmniej częściowego wyschnięcia.
Pozdrawiam,
P_S_O

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian czy welna ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 wrz 2011, 7:06

Za usunięcie wilgoci odpowiada wentylacja

Cóż za brak wiedzy!!!! Wentylacja ma utrzymywać komfortową wilgoć a nie odprowadzać! Przecież zimą te minimum 40% w pokoju to zdrowie i komfort . Wentylacja usuwa nadmiar wilgoci!
Jeżeli parametr paroprzepuszczalności ścian osłonowych byłby istotny pojawiałby się w każdym projekcie.
Jest ogromnie istotny - tylko, że problem pojawia się przy izolacji grubszej od 12 cm - ( 0.3W/m2xK) a taką izolację ( faktycznie nie teoretycznie) słabi projektanci projektują w ścianach od niedawna, wiec się jeszcze o tym nie przekonali. Ci co od 20 lat robią ściany 0.1 W/m2xK wiedzą, że paroizolacja to KONIECZNOŚĆ. Zresztą umieszczanie od wewnątrz materiału o małym oporze dyfuzyjnym (np. BK) a o dużym na zewnątrz (np. styropian powyżej 12 cm ) bez paroizolacji , to czysty bark wiedzy z zakresu fizyki budowli . Bardzo ładnie to widać na wykresach ! I świetnie w próbkach styropianu pobranego z elewacji.
całkowitym skutecznym odcieciu dopływu wilgoci do ścian
W tym celu najlepsze są folie alu.
Ceny energii wpłynęły na grubość izolacji im grubsza izolacja tym większy problem z wilgocią.
Ceny energii wpłynęły na precyzyjne aplikowanie ciepła tyle ile potrzeba i tam gdzie potrzeba, automatyka w pomieszczeniach .
Gruba izolacja ( 0.1W/m2xK) wymaga paroizolacji a programowanie czas / temperatura zmniejszenia akumulacji dlatego historią są już ocieplenia za stałym odbiornikiem ciepła . Centralne systemy ogrzewania. Szkodnictwem i niewiedzą można uzasadnić tylko projektowanie dziś domów zużywających ponad 30 kWh/m2 rocznie nie dość, że takie domy są drogie inwestycyjnie to jeszcze o wiele za dużo palą.

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: styropian czy welna ?

autor: P_S_O » 16 wrz 2011, 22:05

Z tym brakiem wiedzy to bym się spierał....
Nie pisze tego bo mi sie wydaje tylko na podstawie wielu przeczytanych pozycji oraz swojego doświadczenia. Skoro nie wentylacja usuwa wilgoć (mam tu w zasadzie na myśli zużyte powietrze, które chcąc nie chcąc jest w jakieś części wypełnione parą wodną) to z pewnością nie robi tego ściana. Nie mam pojęcia skąd wzięło się przypuszczenie że wentylacja ma usunąć wilgoć w całości - to niedorzeczne. Ale odprowadza ją chcąc nie chcąc. A zatem prośba o stonowanie wypowiedzi. Pomimo że ja nikoniecznie zgadzam się z moim przedmówcą braku wiedzy bynajmniej mu nie zarzucam.....
Pozdrawiam,

P_S_O

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian czy welna ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 wrz 2011, 8:10

Wilgoć w powietrzu jest konieczna do życia - komfort wilgotnościowo temperaturowy jest w medycynie i budownictwie znany - jeżeli ktoś posiada wiedzę ( zna fizykę) to może sobie taki "romb" na wykresie Molliera wyznaczyć lub znaleźć go w googlach.
Izolacje termiczne poniżej : Obrazek zaleceń dla naszej strefy klimatycznej ( ze stron isover... zalecane od ponad 15 lat) chyba też nie budzą sprzeciwu ( chyba, ze ciepłowników - ale oni z natury rzeczy są wrogami izolowania) . Jeżeli teraz ktoś ma wiedzę i dysponuje odpowiednim programem do analiz wilgotnościowo temperaturowych ( lub robił badania na eksploatowanych domach) to wie, że ekonomiczna grubość izolacji wymaga już paroizolacji. Wie też, ze współczesne wymogi oszczędzania energii zmusiły do stosowania w ogrzewaniu precyzyjnej automatyki w pomieszczenia programującej temperaturę i czas!!! Programowanie takie oraz walka o suchą ( do 1% zawilgocenia) przegrodę termiczną wykluczyły ocieplanie murów od zewnątrz. To prosta fizyka. Wszystko jest w na uczelni, tylko, ze niektórzy pozostali w latach 90 gdzie za stabilizację temperatury odpowiadała masa ściany, gdzie 10 cm styropianu za ścianą nazywano ociepleniem domu ( nie ściany) gdzie znano coś takiego jak wentylacja grawitacyjna czyli taka której nie można zakłócić. Spotkałem nawet takich fachowców co uważali, że zimno wchodzi a nie ciepło ucieka i przyklejali styropian na fundamencie w domach niepodpiwniczonych Wie pan nawet tu są tacy co nie wstydzą się podawać, że mają maturę a opór przegrody termicznej piszą by liczyć jak oporniki szeregowe w elektryce!!! Ciepło dąży do wyrównania temperatury układu ( ściana fundament grunt ) nie jest ukierunkowane jak prąd w przewodach.

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: styropian czy welna ?

autor: P_S_O » 17 wrz 2011, 8:35

Po pierwsze tematem rozważań było:styropian czy wełna. A tutaj przyjacielu troszkę odbiegłeś od tematu. Po drugie widzę, że każda okazja jest dobra aby przemycic swój punkt widzenia...Ocieplenie od wewnątrz - technologią przyszlości. I to ma byc głos nauki, doświadczenia, wiedzy. Jedyny i z którym się nie dyskutuje. Bo jeśli tylko słówko ....to lata 90, ciemnogród, zacofanie, opory elektryczne itp. :!: A zatem przerywam dyskusję na ten temat.
Pozdrawiam,

P_S_O

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: styropian czy welna ?

autor: P_S_O » 17 wrz 2011, 9:13

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Jeżeli teraz ktoś ma wiedzę i dysponuje odpowiednim programem do analiz wilgotnościowo temperaturowych ( lub robił badania na eksploatowanych domach) to wie, że ekonomiczna grubość izolacji wymaga już paroizolacji. Wie też, ze współczesne wymogi oszczędzania energii zmusiły do stosowania w ogrzewaniu precyzyjnej automatyki w pomieszczenia programującej temperaturę i czas!!! .


Tytułem komentarza.....

Forum jest glównie dla ludzi a nie dla naukowów....
Nie wiem jaką korzyść odniesie przeciętny forumowicz studiując wykresy Moliera. Nie wiem również czy jest sens mówić o skomplikowanej automatyce urządzeń grzewczych. Fizyka budowli jest w gruncie rzeczy prosta ale trzeba ją też prosto tłumaczyć. U mnie w domu lekko rozszczelnione okna regulują wymianą powietrza a puchnięcie drewnianych drzwi wskazuje na nadmiar wilgoci. Wiem od rzu kiedy muszę wlączyć ogrzewanie. I z pewnością nie muszę montować całej masy skomplikowanych urządzeń a ocieplenie od zewnątrz styropianem 14 cm daje fantastyczne rezultaty.
Jak parują szyby w samochodach to teoretycznie też możemy analizować temperaturę punktu rosy, szukać naukowych uzasadnień.... Ale możemy też lekko podkręcić ogrzewanie i problem z głowy.

Pozdrawiam
Pozdrawiam,

P_S_O

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian czy welna ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 wrz 2011, 12:03

Fantastyczne rezultaty? - przecież taki dom zużywa ponad 70kWh/m2 rocznie! To durszlak nie izolacja! W ogóle umieszczanie izolacji termicznej za stałym odbiornikiem ciepła jest działaniem komercyjnym na rzecz sprzedawców ( tu sprzedawcy) nośników i centralnych systemów ogrzewania. Zużycie energii i zawilgocenie to wartości mierzalne wiec dyskutowanie czy 70 100 i więcej kWh/m2 rocznie jest fantastycznym rezultatem czy zbrodnią na inwestorze jest bez sensu.
czy BASF
http://www.google.pl/url?q=http://www.d ... Akxp3I2uiQ

czy isover ( zobacz film)
http://www.isolationthermique.fr/Isolat ... ique#video
czy piszący tu KNAUF
czy nasze MABUDO
Obrazek
beton i styropian
W FIZYCE PRZEGRÓD CIEPLNYCH DUZY OPÓR DYFUZYJNY JEST OD CIEPŁEJ STRONY. A nie BK i 14 cm styropianu!!! To niedopuszczalne!

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: styropian czy welna ?

autor: P_S_O » 19 wrz 2011, 16:02

Dość dziwne jest powoływanie się na strony BASF czy SG ISOVER. Obaj producenci - inni zresztą też promują izolowanie od zewnątrz. Oczywiście jeśli rozmawiamy o ociepleniach ścian!
Pozdrawiam,

P_S_O

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian czy welna ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 wrz 2011, 8:00

Promuje... tylko na isover czy rockwool "pl" Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania - to jak ogień i woda - nie da się tego połączyć ani ekonomicznie ( inwestycyjnie ) ani komfortowo. Dlaczego? Otóż, im mniejsze potrzeby cieplne tym precyzyjniejsze musi być ogrzewanie . W domach zaizolowanych tak by zużywały około 20 kWk/m2 ( mniej jak 30) nie da się zamontować centralnego ogrzewania - Nie może więc pisać o izolacji ktoś, skończył uczelnię gdzie nie ma wydziały izolacji a jest wydział ogrzewania - i to centralnego - to z natury rzeczy jest wróg izolacji.
Centralne ( pośrednie ) ogrzewanie stosowano w czasach gdy energia była tania a systemy ogrzewania nie miały pokojowej automatyki - ściana wtedy stanowiła stabilizator temperatury. Ale od 20 lat jest precyzyjna elektronika w każdym pomieszczeniu a różnice w kosztach kWh niweluje się precyzyjnym aplikowaniem ciepła tam gdzie potrzeba, wtedy kiedy potrzeba, i tyle ile potrzeba.
Gdyby Pan policzył, że minimalna ekonomiczna grubość izolacji termicznej to 0.1W/m2 xK ( podłoga i ściana, a dach przy użytkowym poddaszu 0.08 to zrozumiałby Pan też rolę paroizolacji .
Oczywiście budżet państwa, które sprzedaje swoim obywatelom wszystkie nośniki energii nie jest zainteresowany by domy zużywały 20 kWh/m2 a nie 150 - ten sam budżet utrzymuje politechniki. Czy Pan sobie wyobraża, że Orlen da kasę na zastosowanie grafenu w akumulatorach samochodowych... Tak by jeździć na prąd?
Czy miał pan na studiach jeszcze archaiczne pośrednie systemy ogrzewania?
Bo zdaje się, że jest Pan jeszcze w epoce ociepleń od zewnątrz, centralnego ogrzewania i 100kWh/m2 rocznie. To wiedza z 90' - Jeśli mogę Panu doradzić - świat idzie do przodu, komputer, telewizor, telefon, auto sprzed 20 lat ( nawet zakonserwowane i nieużywane) dziś to powód do nostalgicznego uśmiechu. Budowanie domów zużywających powyżej 30 kWh/m2 - to coś takiego ja telefon z tarczą i elektromagnesem, czy Atari 65kb!!!! Zapraszam na współczesne budowy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian czy welna ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 wrz 2011, 8:32

P_S_O pisze:Dość dziwne jest powoływanie się na strony BASF czy SG ISOVER. Obaj producenci - inni zresztą też promują izolowanie od zewnątrz. Oczywiście jeśli rozmawiamy o ociepleniach ścian!


To chyba Pan od kilkunastu lat nie był na stronach SG... czy BASF-u podobnie ROCKWOOLA, czy KNAUFA... Oczywiście nie chodzi mi o te z pl!
I najważniejsze O CZYM PISZEMY? Dla mnie budownictwo indywidualne kończy się na 30kWh/m2 x K A pan czym się zajmuje? Czy uważa Pan, że opłaca się inwestować większą kasę by domy zużywały więcej energii?
Saint Gobain zobacz film
http://www.isolationthermique.fr/Isolat ... ique#video
w googlach BASF isnulation http://www.youtube.com/watch?v=fiet0I1llpk
http://www.youtube.com/watch?v=0P6Y2kN0 ... re=related
walka z wilgocią najlepszy system izolowania ścian
http://www.superwand.pl/

ROCKWOOL - http://guide-solutions.rockwool.fr/proj ... cales.aspx
http://guide-solutions.rockwool.fr/proj ... blage.aspx
KNAUF --- tu pisze można otworzyć stronę.
MOŻE PAN SIĘ OKREŚLIĆ KONKRETNIE JAKIM BUDOWNICTWEM PAN SIĘ ZAJMUJE CHODZI O ZUŻYCIE ENERGII.

convivo
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2009, 7:46
Re: styropian czy welna ?

autor: convivo » 20 wrz 2011, 10:34

http://isobooster.pl/index.php

Wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem,co pan o tym myśli panie Tomaszu?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian czy welna ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 wrz 2011, 10:49

Nie wiem, wszystko o czym piszę, jest sprawdzane w praktyce. Musiałbym sprawdzić wyżej opisane izolacje. Na pewno wilgoci w izolacji nie będzie! Ocieplanie za odbiornikiem ciepła ( ściana na fundamencie), dopuszczanie do kondesacji pary wodnej w styropianie czy wełnie - świadczy o nieznajomości fizyki, a upieranie się przy tym bez uzasadnienia - "bo tak się robi" świadczy o ... Przecież zużycie energii jest wartością mierzalna, czy taki Pan P_S_O nie potrafi przeliczyć ile kWh/m2 zużywa dom ocieplony 15 cm styropianem za murem??? Czy to naprawdę takie trudne, poprosić kogoś kto tak ma o stan liczników? Przeliczyć...

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: styropian czy welna ?

autor: P_S_O » 20 wrz 2011, 11:20

Zapytam przewrotnie - w jakim kraju wykorzystuje się Pańskie innowacyjne podejście do ociepleń? Jeśli Pańska teoria jest prawdziwa to znaczy że żyje już swoim życiem. Grupa francuska SG Isover promuje rozwiąznia ociepleń od wewnątrz z uwagi na innowacyjną płytę PLAKOCEM, która niedawno wdrożono. Stanowi ona uzupełnienie systemu. Nie ma to związku z prawidłowym projektowaniem fasad ale z polityka firmy.
Pozdrawiam,

P_S_O

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian czy welna ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 wrz 2011, 11:38

Ocieplenia na zewnątrz spotyka się w tych krajach, gdzie na nośnikach energii zarabia Państwo np. Rosja...
Jak Pan się mieści w 20-30 kWh/m2 rocznie z ociepleniem od zewnątrz... z 15 cm styropianu? Jak !!??

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian czy welna ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 wrz 2011, 11:39

... i zapraszam na budowy!


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

Gotowe projekty domów