ogrzewanie podłogowe - jaki system ?

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

AKUSTA_01
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 90
Rejestracja: 27 lip 2009, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

autor: AKUSTA_01 » 25 wrz 2009, 19:10

Wavin Metalplast-Buk pisze:W przypadku o.p wodnego przy zastosowaniu wszelkich zasad poprawnego montażu, a zatem m. in. użycia zalecanej izolacji, elementów dylatacyjnych oraz poprawnego wygrzania (a co za tym idzie osuszenia) wylanego jastrychu przed montażem finalnego wykończenia podłogi, nie może być mowy o „wprowadzeniu do domu dodatkowej wilgoci” przez ogrzewanie podłogowe wodne :)

Witam,

Jak to nie ma dodatkowej wilgoci? Czy woda znajdująca się w wylewce oprócz cementu i kruszywa to nie jest nośnik wilgoci? Ile % posadzek udaje się poprawnie "wygrzać"? Dlaczego chłopakom parkieciarzom podnosi parkiety i deskę podłogowa mimo poprawnych parametrów posadzki? Wylewka najnormalniej podciąga wilgoć z zewnątrz i potem zaczynają sie problemy z pokryciem podłogowym.


Lepiej i szybciej jest odpuscić sobie wylewkę i położyć ogrzewanie w podłodze, miedzy legarami (w Szczecinie jest firma, która świetnie ma opanowaną technikę legarowania i ogrzewania podłogowego).

Z zycia: ostatnio w sierpniu musieliśmy odkuwać wylewkę, pod punkty elektryczne, w której znajdowało się ogrzewanie wodne.... więcej strachu niż roboty aby nie uszkodzić rurek.

Pozdrawiam

rc

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: ogrzewanie podłogowe - jaki system ?

autor: Wavin Metalplast-Buk » 30 wrz 2009, 14:52

Woda zawarta w zaprawie betonowej nie jest nośnikiem wilgoci, tylko sama stanowi wilgoć. Jeżeli chodzi o poprawne wygrzanie posadzek to nie ma specjalnie danych mówiących ile procent posadzek wykonanych/wygrzanych jest prawidłowo lub nie. Przed położeniem parkietu dla podłóg z wodnym ogrzewaniem podłogowym konieczne jest przestrzeganie wytycznych producenta odnośnie wygrzewania. Układanie parkietów czy wykonywanie posadzek jest możliwe dopiero po tzw. dojrzeniu betonu - osiągnięciu przez beton odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej i jego poprawnemu wygrzaniu. Firma Wavin podaje w swoich materiałach,że wygrzewanie jastrychu można przeprowadzić po jego całkowitym wyschnięciu w warunkach naturalnych (tj. po 21 do 28 dniach). Pierwsze rozgrzanie rozpoczyna się od temperatury wody wynoszącej 25stC, którą należy utrzymywać przez 3 doby. Następnie temperaturę podwyższać o 5 st C na dobę, aż do uzyskania temperatury maksymalnej (nie więcej niż 55 stC).
Jeżeli chodzi o podnoszenie parkietów to nie ma to nic wspólnego z pracą ogrzewania podłogowego. Drewno ma to do siebie ,że ma właściwości bardziej lub mniej higroskopijne. Wchłania wilgoć z otoczenia i zwiększa swoją objętość. Jeżeli parkiet nie ma wykonanych dylatacji, to przy tym zjawisku (szczególnie w okresie jesiennym) parkiet musi się podnieść, ponieważ nie ma gdzie skompensować swoich wydłużeń.
Jeżeli chodzi o stwierdzenie,że wylewka podciąga wilgoć z zewnątrz, to po wygrzaniu nie ma prawa być wody w betonie szczególnie, że powinien być on przynajmniej dwoma warstwami zabezpieczony przed wilgocią dostającą się z gruntu.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 03 paź 2009, 13:50

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Domy pasywne zużywają dużo więcej, to tylko marketing a nie energooszczędność!
Natomiast domy energooszczędne są nawet tańsze w budowie od tradycyjnych. Nie robimy w nich drogiego centralnego ogrzewania!

Z danych, które Pan podał wynika, że niestety nie są tańsze.

onio
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2008, 6:48
Lokalizacja: sanok
Re: ogrzewanie podłogowe - jaki system ?

autor: onio » 18 paź 2009, 20:29

Witam.
Dodam troszkę od siebie.
Mieszkam w domu z 64roku. mur pełna cegła 46cm grubości. Okna PCV rozszczelnione (wycięte 10cm w każdym oknie uszczelki).wentylacja grawitacyjna o mizernym działaniu jak to w starym budownictwie. Mieszkanie parter 74m2 parter. na podłodze 10cm styropianu potem 5cm wylewki + panele na macie z pianki.
W piwnicy piec OGNIWO Biecz 13KW, opalany drewnem -buk,grab. Po czterech latach palenia średnia 9metrów/sezon.W domu przebywamy od 16 do rana. Palimy od 16 do 22. Rano jest 18 jak paimy 22 stopnie. W wylewce poprowadzone rury od kolektora pieca bezpośrednio bez łączeń rurami miedzianymi giętkimi w otulinie do każdego grzejnika stalowego płytowego osobno. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe płytek w kuchni i łazience. I wiecie co. żałuje że nie zrobiłem podłogówki w całym domu! najprzyjemniej jest w kuchni i łazience.Ciepła podłoga doskonale może nie nagrzewa pomieszczenia, ale sprawia przyjemne odczucie ciepła. Na dole ciepło, na wysokości głowy chłodniej, pod sufitem nie gorąco. W pokojach z grzejnikami jak nie sie nie chodzi i nie miesza powietrza to czuć strefy chłodne i gorące. Nie jest to fajne uczucie, ale nic już teraz z tym nie zrobie. Ogólnie gdybym budował dom a mam w planie parterowa amerykankę to zastanawiam się na podłogówka w całym domu + rekuperator i ewentualny kominek.
Według mnie dodatkowym atutem ogrzewania podłogowego jest niskotemperaturowe zasilanie. Wiadome że gdyby woda w przewodach grzejnych miała temperaturę przez parę godzin blisko 70 stopni na podłodze byśmy nie ustali. Dlatego czynnik grzewczy powinien być niskotemperaturowy (pompa ciepła, ogrzewanie gazowe, energia elektryczna). Tutaj oczywiście ogrzewanie piecem na paliwo stałe nie tyle było by niemożliwe, bo przykładowo w swoim piecu sterowanym miarkownikiem elektronicznym jestem w stanie kontrolować maksymalna temperaturę, ale problemem jest tu punkt rosy zdaje sie lekko powyżej 50stopni. Kiedy ustawię temperaturę na piecu do 55stopni piec sie poci. jest mokry w środku, czarny z jakiegoś mazidła. oczywiście rozwiązaniem jest tu zawór krzyżowy. Tak on chyba ise nazywa. wtedy palę w kotle np 70 a na instalację puszczam 40stopni. Kiedyś wypowiadali sie alergolodzy że ogrzewana podłoga podnosi kurz. A ja pytam a co nie podnosi. przecież ogrzewanie konwekcyjne równierz podnosi kurz.
A wracajac do tematu "ogrzewanie podłogowe - jaki system ?" no to sam nie wiem. ale na pewno podłogowe. Trzeba sobie przeliczyć koszty początkowe i zastanowić sie czy koszt instalacji będę kiedyś wliczał w koszt ogrzewania/sezon, czy po prostu zapłacę za instalacje, zapomnę i cieszę się niskimi rachunkami ogrzewania.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości

Gotowe projekty domów