Budowa domu blisko wiatraka

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

antywiatrak
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 02 maja 2023, 22:44
Budowa domu blisko wiatraka

autor: antywiatrak » 02 maja 2023, 22:53

Witam wszystkich.

Czy ktoś z forumowiczów planuje budowę domu blisko stojącego już od dawana wiatraka
czy ktoś jest mi wstanie pomóc w ustaleniu czy nowa ustawa wiatrakowa dają taką możliwość?
, zaznaczam że moja działka znajduje się w odległości 250m od wiatraka i jest to działka rolna czyli (warunki zabudowy)

pozdrawiam

poniżej załączam zapytanie znalezione w sieci które dotyczy mnie również


Czy mając na uwadze art. 11,12 i 16 ustawy z 9.03.2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.u.i.e.w. możliwe jest wydanie pozwolenia na budowę na podstawie decyzji WZ wydanej na podstawie art. 12 u.z.u.i.e.w. - decyzji dla zabudowy mieszkaniowej w obszarze mniejszym niż 700 m od istniejącej elektrowni wiatrowej (dla której wydano WZ przed wejściem w życie ustawy i która jest wybudowana)a oto odpowiedź:

Do lokalizowania lub budowy budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej na podstawie decyzji WZ albo decyzji LICP, albo lokalizowania takiego budynku na podstawie planu miejscowego, w przypadku określania odległości takiego budynku od elektrowni wiatrowej, dla której decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nie stosuje się przepisu art. 4 ust. 4 ustawy z 20.05.2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych - dalej u.i.e.w.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 11 u.z.u.i.e.w. w przypadku decyzji WZ wydanej na podstawie postępowań, o których mowa w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy zmienianej w art. 1, oraz decyzji WZ, o których mowa w art. 14 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1, dla których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy nie wydano pozwolenia na budowę, organ administracji architektoniczno-budowlanej odmawia wydania pozwolenia na budowę, a w przypadku zgłoszenia - wnosi sprzeciw, jeżeli inwestycja w zakresie budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej nie spełnia wymogu zachowania odległości nie mniejszej niż 700 metrów od elektrowni wiatrowej, z wyjątkiem elektrowni wiatrowych, dla których decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Do lokalizowania lub budowy budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej na podstawie decyzji WZ albo decyzji LICP, albo lokalizowania takiego budynku na podstawie planu miejscowego, w przypadku określania odległości takiego budynku od elektrowni wiatrowej, dla której decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nie stosuje się przepisu art. 4 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą (art. 12 u.z.u.i.e.w.)

Pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowują ważność. Do postępowań w sprawie wydania pozwolenia na budowę lub decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczących budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe (art. 16 u.z.u.i.e.w.).

Zgłoszenia budowy budynków, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., w stosunku do których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy organ nie wniósł sprzeciwu, pozostają skuteczne.

Do zgłoszeń budowy budynków, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 pr. bud., dokonanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dla których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy nie upłynął termin na wniesienie sprzeciwu, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Zgłoszenia budowy budynków, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a pr. bud., które zostały dokonane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pozostają skuteczne.

Do postępowań w przedmiocie wydania decyzji WZ albo decyzji LICP dla budynku mieszkalnego lub budynku o funkcji mieszanej, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Nowe przepisy wprowadzają jasny podział:

- lokalizowania lub budowy budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, na podstawie decyzji WZ albo decyzji LICP, albo lokalizowania takiego budynku na podstawie planu miejscowego odległość tego budynku od elektrowni wiatrowej wynosi nie mniej niż 700 metrów,

- wyłączenie stosowania art. 4 ust. 4 u.i.e.w. na podstawie art. 12 u.z.u.i.e.w. do lokalizowania lub budowy budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej na podstawie decyzji WZ albo decyzji LICP, albo lokalizowania takiego budynku na podstawie planu miejscowego, w przypadku określania odległości takiego budynku od elektrowni wiatrowej, dla której decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy,

- dopuszczenie remontowania, nadbudowania, przebudowy i rozbudowy budynków istniejących mieszkalnych/mieszanych, które już stoją w sąsiedztwie istniejących turbin wiatrowych - art. 4 ust. 5 u.i.e.w.

Działka nie objęta MPZP znajdująca się w odległości mniej niż 700 metrów od elektrowni wiatrowej będzie rozpatrywana na podstawie art. 12 u.z.u.i.e.w. ze skutecznym uwzględnieniem wyłączenia art. 4 ust. 4 u.i.e.w.

według tego zapisu można budować nowy dom przy starej istniejącej elektrowni wiatrowej

pozdrawiam

Kondzio_12
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2023, 5:43
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: Kondzio_12 » 15 cze 2023, 5:47

Jestem w podobnej sytuacji co Ty.
I czy faktycznie jest możliwość budowy bliżej niż te 700 m. ?

roxx111
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 06 lip 2023, 13:27
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: roxx111 » 06 lip 2023, 13:33

Moja sytuacja jest podobna.. Mam działkę w odległości ok 500 m od wiatraka. W maju złożyłam wniosek o WZ. Dziś otrzymałam odpowiedź negatywną ze względu na fakt, że działka znajduje się w obrębie 700 m od wiatraka. Nie udało się pomimo dołączenia do wniosku: Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, a także wypowiedzi ekspertów i innych znalezionych w internecie komentarzy. Czas na pomoc prawną i ewentualnie odwołanie od wydanej decyzji

Kondzio_12
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2023, 5:43
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: Kondzio_12 » 17 lip 2023, 12:46

Kontaktowales się może z prawnikiem bądź wiesz co można innego w tej sprawie zrobić ?

antywiatrak
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 02 maja 2023, 22:44
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: antywiatrak » 17 lip 2023, 12:57

Rozmawiałem z radca prawnym i przyznał mi rację że można budować dom mniej niż 700m
Niestety planista pracujący dla mojego UG jest innego zdania. Póki co decyzją WZ nie jest jeszcze podbita przej wójta
Dam znac

roxx111
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 06 lip 2023, 13:27
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: roxx111 » 18 lip 2023, 14:51

Również kontaktowałam się z prawnikiem i jest tego samego zdania, co ja - można się budować bliżej niż 700 m. Piszemy odwołanie od decyzji i powołujemy się na art. 12 ustawy z dnia 9 marca 2023

Kondzio_12
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2023, 5:43
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: Kondzio_12 » 24 lip 2023, 12:52

Ja również czekam za oficjalną odmową i będę się odwoływał, dam znać co dalej

antywiatrak
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 02 maja 2023, 22:44
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: antywiatrak » 07 sie 2023, 20:37

Dziś złożyłem odwolanie do SKO
Podpierając się art 12...

Xrasek
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 12 sie 2023, 12:31
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: Xrasek » 12 sie 2023, 12:45

Panowie, mamy z Żoną ten sam problem. Do granicy działki od wiatraka jest 602 m do krawędzi planowanego domu 620 m (działka jest dość długa). W gminie po wysłaniu analizy prawnika, z której wynika, że można budować się w odległości mniej niż 700 m w przypadku istniejącego wiatraka wybudowanego przed dniem wprowadzenia ustawy, powiedziano mi, że mogę mieć rację, ponieważ zapisy w ustawie nie są do końca jasne, ale póki nie będzie wyroków sądowych w Polsce w takich spraach (a na razie nie ma, ponieważ ustawa jest nowa) to oni nie mogą mi wydać WZ., ponieważ nie są pewni jak to interpretować. Powiedziano mi, że mam złożyć wniosek o warunki zabudowy, oni go odrzucą i mogę z tym iść do SKO i to oni zdecydują co dalej. Tak też zrobię. W międzyczasie zadzwoniłem do SKO, podpytując, jak będą (lub już) interpretują takie przypadki. Moje lokalne SKO stwierdziło, że jeszcze nie mają takich przypadków z powiatu i będą to interpretować po wpłynięciu dokumentów. Sytuacja jest dziwna, bo póki, co jedni spychają na drugich tę sprawę i ciężko powiedzieć jak to się skończy, być może sprawą w sądzie? Proszę kolegów wyżej, dajcie znać, jak będziecie coś więcej wiedzieć o swoich przypadkach, ja również, gdy wyjdzie coś nowego, będę dawał znać. Wymieniajmy się wnioskami, a na pewno nam się uda!

kj300722
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 sie 2023, 17:01
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: kj300722 » 14 sie 2023, 17:07

U nas dokładnie taka sama sytuacja. Odmowa warunków zabudowy, bo wiatrak 608 m od planowanego domu. Różnica jest taka, że gmina sztywno upiera się przy stanowisku, że to nie może tak być że nie ma ograniczeń i że warunki zabudowy nam się nie należą. Co ciekawsze prawnik również mówi że może i mamy rację, ale że ustawa jest niejasna i nie wiadomo co autor miał na myśli, więc nie jest pewien. Za lekko ponad tydzień mija miesiąc od daty złożenia odwołania do SKO. Ciekawe czy dadzą odpowiedź w terminie i czy na tym się skończy czy trzeba będzie się ciągać po sądach.

Kondzio_12
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2023, 5:43
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: Kondzio_12 » 19 sie 2023, 8:01

Ja dostałem oficjalną odmowę z gminy i na dniach też będę się odwoływał.
Najgorsze jest to, że skoro przepisy są nie jasne to dlaczego nie mogą pójść na rękę, tylko trzeba się użerać.

antywiatrak
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 02 maja 2023, 22:44
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: antywiatrak » 06 wrz 2023, 13:46

Dziś dostałem pismo z SKO Sieradz z informacją :
Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy termin załatwienia sprawy zostaje przedłużony do października...

Kondzio_12
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2023, 5:43
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: Kondzio_12 » 07 wrz 2023, 7:10

Mi też rozpatruje SKO w Sieradzu.
A gmina która mi odrzuca to Błaszki
Także skoro jest więcej takich wniosków to się jakoś do tego ustosunkują pozytywnie

Xrasek
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 12 sie 2023, 12:31
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: Xrasek » 08 wrz 2023, 7:43

Wciąż czekam na decyzję Gminy, w moim przypadku zmieniłem wniosek na zabudowę zagrodową, powiedziano mi że może to troszkę ułatwić sprawę.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2024, 10:44 przez Xrasek, łącznie zmieniany 2 razy.

antywiatrak
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 02 maja 2023, 22:44
Re: Budowa domu blisko wiatraka

autor: antywiatrak » 12 wrz 2023, 20:52

Podsyłam napotkany artykuł o ustawie zmieniającej...

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualn ... 13781.html


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów