Jak zrobic instalacje na 4wylaczniki????

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kocoreq
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 18 cze 2009, 10:26
Re: Jak zrobic instalacje na 4wylaczniki????

autor: kocoreq » 03 lis 2009, 7:08

Ten trzeci przewód PE podłączyć do przewodu PEN, w układzie sieci zasilającej TNC.
A jak uziemić punkt rozdziału?


Instalacja jest taka, jaką wykonano w danym okresie.

Ja uważam, że instalacja jest taka jakie obecnie przepisy obowiązują, ale nie chcę się wdawać w dyskusje typu: o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.
Pozdrawiam Krzysiek.

elpapiotr
Re: Jak zrobic instalacje na 4wylaczniki????

autor: elpapiotr » 03 lis 2009, 8:32

Witam.
Kolega koceroq pisze:A jak uziemić punkt rozdziału?

Przecież jest ... uziemiony poprzez przewód PEN.
Proszę mi wskazać akt prawny lub normę, w której jest nakaz uziemiania tego punktu. Występuje słowo "zaleca się", a to wielka różnica.
Bardzo dużo dyskusji było wsród elekktryków na różnych forach właśnie na ten temat, aż w końcu dr inż. Edward Musiał wziął się za to publikując artykuł :
/http://www.edwardmusial.r...iki/pol_wyr.pdf w 2002 roku.

elpapiotr
Re: Jak zrobic instalacje na 4wylaczniki????

autor: elpapiotr » 03 lis 2009, 9:51

Witam.

Link źle wskoczył, po czasie zorientowałem się.


Kolega koceroq pisze:Ja uważam, że instalacja jest taka jakie obecnie przepisy obowiązują,
A czy instalacja wykonana 30 lat temu ma przewód PE ?
Posiada wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy ?

kocoreq
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 18 cze 2009, 10:26
Re: Jak zrobic instalacje na 4wylaczniki????

autor: kocoreq » 04 lis 2009, 11:45

A czy instalacja wykonana 30 lat temu ma przewód PE ?
Posiada wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy ?

Instalacja wykonana 30 lat temu nie ma przewodu PE ani wyłącznika różnicowo-prądowego i jest typowym układem TN-C.
A co do uziemienia punktu rozdziału
Przecież jest ... uziemiony poprzez przewód PEN.

co się stanie w przypadku przerwy w przewodzie PEN w WLZ między np. drugim a trzecim piętrem. Wiem, że o tym uziemianiu toczą się dyskusje i każdy ma trochę racji. Lecz sądzę, że dla własnego poczucia bezpieczeństwa i czystego sumienia warto uziemić jednak ten punkt rozdziału, a w przypadku gdy nie jest to możliwe po prostu zrobić instalację w układzie TN-C. Jest to moje zdanie, i to w rozważaniach czysto teoretycznych, ponieważ w praktyce nie spotkałem się jeszcze z brakiem przewodu PE lub brakiem możliwości uziemiania punktu rozdziału.
P.S. Za link bardzo dziękuję. Lubie poczytać Pana Musiała, pisze prosto, rzeczowo i zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć :).
Pozdrawiam Krzysiek.

elpapiotr
Re: Jak zrobic instalacje na 4wylaczniki????

autor: elpapiotr » 04 lis 2009, 17:11

Witam.

Kolego koceroq - czytał Kolega moje posty na poprzedniej stronie ?
Proszę mi powiedzieć, kiedy powstały układy sieci zasilających TNC , TT , IT ?
koceroq pisze:.... ponieważ w praktyce nie spotkałem się jeszcze z brakiem przewodu PE lub brakiem możliwości uziemiania punktu rozdziału.
A ja spotkałem, i to bardzo dużo. Spotkałem również przerwę PEN na zasilaniu w budynku wielorodzinnym.
Straty materialne były spore.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

Gotowe projekty domów