Kocioł Immergas - szukam dokładnych parametrów sprawności

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

aguirre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 22 lip 2009, 9:02
Kocioł Immergas - szukam dokładnych parametrów sprawności

autor: aguirre » 28 paź 2009, 7:36

Witam,
Przymierzam się do zakupu kotła Immergas VICTRIX ZEUS 26 1 I lub VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW. Wszędzie podane są sprawności dla parametrów: 80/60, 50/30, 40/30. Natomiast nigdzie nie mogę znaleźć sprawności dla parametrów 70/55 lub 65/50. Czy ktoś (może Adamis, który mocno promuje te kotły na forum;), wie jaka jest sprawność tych kotłów przy szukanych przeze mnie temepraturach lub zna jakiś wzór/program do obliczania tych sprawności (np. na podstawie innych znanych sprawności)?

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11
Re: Kocioł Immergas - szukam dokładnych parametrów sprawnośc

autor: adamis » 28 paź 2009, 22:36

Przy takiej temp. sprawność będzie w okolicach 95-97%, ale nie jestem pewien na 100%
Ale jaki jest sens kupować kondensata na takie parametry?
adam

aguirre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 22 lip 2009, 9:02
Re: Kocioł Immergas - szukam dokładnych parametrów sprawnośc

autor: aguirre » 29 paź 2009, 9:07

No właśnie liczyłem, że sprawność będzie powyżej 100%. Niby temperatura graniczna dla powrotu to 55 stopni przy kondensacji, ale jakimś cudem np. Vaillant ecocompacta przy temp. 75/60 osiąga sprawność 106%. Będę miał ogrzewanie kaloryferami, więc raczej powinienem mieć wyższe temp lub mocno przewymiarowane kaloryfery.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11
Re: Kocioł Immergas - szukam dokładnych parametrów sprawnośc

autor: adamis » 29 paź 2009, 19:38

Dobrze, napisałeś o tej sprawności Vaillanta, "jakimś cudem" :wink: , nie bardzo mi się chce w to wierzyć, ale kto wie?
Nie trzeba przewymiarowywać grzejników aż tak dużo, wystarczy 20-25 %.
Pewnie inni koledzy doradzą 50%, ale ja mam inne doświadczenia.
adam

aguirre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 22 lip 2009, 9:02
Re: Kocioł Immergas - szukam dokładnych parametrów sprawnośc

autor: aguirre » 30 paź 2009, 8:13

adamis pisze:Dobrze, napisałeś o tej sprawności Vaillanta, "jakimś cudem"

Może diabeł jak zwykłe tkwi w szczegółach: w/w sprawność Vallianta jest oznaczona, że jest wyznaczana "zgodnie z DIN 4702, Część 8." . Nie wiem, czy wg tej normy wszyscy liczą sprawność, czy może ta norma jest jakaś wyjątkowa i wg niej można osiągnąć takie wyniki?

A jak już jesteśmy przy przewymiarowaniu grzejników, to byłbyś adamisie uprzejmy wyjaśnić mi jedną rzecz, bo nie do końca rozumiem. Instalacje projektuje się pod konkretne temperatury (np. 75/60), ale temperatura wody i tak jest dobierana przez kocioł. Czyli to nie jest tak, że zawsze grzejemy wodą o temp. 75/60? Czy ta temperatura to jest temp. zakładana do temp. zewnętrznej np. -20? Jeśli tak, to statystycznie rzecz biorąc takich mroźnych dni w roku jest niewiele, a więc układ najczęściej pracowałby z niższymi temperaturami (takimi jakie by umożliwiały kondensacje). Ergo: kondensacja w tak zaprojektowanym układzie, nie zachodziłaby kilka dni w roku. Czy dobrze rozumuje?

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11
Re: Kocioł Immergas - szukam dokładnych parametrów sprawnośc

autor: adamis » 30 paź 2009, 11:24

Dobrze kombinujesz.
Dlatego ja nigdy nie przewymiarowuję za mocno grzejników, bo to nie ma sensu.
Przy średniej wielkości domu przewymiarowanie grzejników może kosztować inwestora np. 2000 zł więcej, i wtedy może sobie grzać kotłem kondensacyjnym przez kilka dni w roku na niskich parametrach.
Czy wtedy oszczędza? Na pewno nie, bo wcześniej wtopił w zbyt przewymiarowane grzejniki.
Dlatego lepiej jest dodać do mocy grzejników te max. 10%, i grzać przy -20st. choćby i temp. 75st, bo koszt zwiększonego wtedy zużycia gazu wynikającego ze zmniejszonej sprawności i tak długo nie przekroczy tych teoretycznych 2000zl, które byśmy wydali na zbyt duże grzejniki.
adam

aguirre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 22 lip 2009, 9:02
Re: Kocioł Immergas - szukam dokładnych parametrów sprawnośc

autor: aguirre » 30 paź 2009, 11:38

Dzięki za info.
A jeszcze jedno pytanie: na podstawie czego kocioł dobiera temp wody (na podstawie temp. zewnętrznej, różnicy temp. w pokoju i temp doceowej, itp.) Bo np. na zewnątrz może być np. 5 stopni, a domu mam 10 stopni, temp. docelowa 20 st. Więc będę miał grzanie wodą powiedzmy 40/30 (wtedy będę długo czekał) czy 75/60. Inna sytuacja: -20 st za oknem, w domu 20 st: kocioł będzie chodził cały czas utrzymując temp w pokoju za pomocą niskiej temp wody (np. 40/30), czy będzie się włączał rzadko, ale nagrzewał do wysokiej temp wodę, a potem będzie czekał aż ostygnie?


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów