kolektory słoneczne jakie ?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

slawek1977
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 31 maja 2009, 15:11
Lokalizacja: Dolnośląskie
kolektory słoneczne jakie ?

autor: slawek1977 » 31 maja 2009, 15:30

Witam użytkowników forum.
Jestem tu pierwszy raz więc prosze o wyrozumiałość.
Ale przejdżmy do konkretów.
Zaczynam budowe domu i chce wiedzieć jaki wybrać system ogrzewania CWU? i czy kolektory sie nadadzą do moich potrzeb.
Zbiornik będzie dodatkowo podłączony do pieca stałopalnego celem wykorzystania energii gdyż 7-8 miesięcy będe i tak palił w piecu.
Kolektory ustawione by były na gruncie przy ścianie do kotłowni,kierunek południe.
5 osób(domowników) oraz 10 dni w miesiącu będzie dodatkowo 6-8 osób(turystów)którzy nie będą sie liczyć ze zużyciem wody ciepłej wiec zbiornik CWU min 500litrów.
Moze ktoś doradzi jakie ewentualnie moge zastosować rozwiązanie aby ciepłej wody nie brakowało(Dom będzie bez gazu więc odpadają piece jednofunkcyjne)
Za informacje z góry dziękuje.
[/b]

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

autor: astim » 09 cze 2009, 15:06

ciekawe rozwiązanie solary i kocioł na paliwo stałe...
Dlaczego uzależniasz kocioł 1-funkcyjny od istnienia garażu?
Zajmuje mniej miejsca niż stałopalny.
Solary są dobre, jeśli pobór wody jest mniej więcej równomierny

Awatar użytkownika
kamar
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 12 cze 2009, 13:41
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontaktowanie:
kocioł stałopalny a kolektory słoneczne

autor: kamar » 12 cze 2009, 14:18

Witam.
Kolektory słoneczne bez problemu można zsynchronizować z kotłem stałopalnym. Przy tak dużej ilości osób radzę poszukać instalacji ze zbiornikami połączonymi kaskadowo - np. 3 x 300 l. Poprawi wydajność systemu nie rzadko nawet zimą a w okresach przejściowych pozwoli wspomagać c.o.
Trzeba tylko dobrze dobrać zestaw.
Polecam.
mnie się chce ekologicznie bo mnie to obchodzi

kowjan
2 - ostrzeżenia!
Posty: 67
Rejestracja: 12 lip 2009, 16:12
Lokalizacja: z www.
kolektory TAk . Poma ciepla NIE !!!

autor: kowjan » 13 lip 2009, 21:18

Wiadomość od: ppuhrenoma (0) , wysłana z komputera o numerze IP: 83.4.52.
Strona z przedmiotem: kolektory słoneczne prozn. zamiast Pompy Ciepla
Treść wiadomości:
Witam
Potrzeba matką wynalazku..cyt.
Posiadam pompę ciepla i płacę b. wysokie rachunki za prąd.
O pompach piszesz Pan prawdę
Ale coś z tym trzeba zrobić. Proponuję przez lato kolektorem słonecznym nagrzewać odwiert / mam dwa po 90 m głębokości /
a w zimie będzie lepsza sprawność pompy no i mniejsze koszty.
Co Pan na to?
Pozdrawiam Stanisław :(

Awatar użytkownika
kamar
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 12 cze 2009, 13:41
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontaktowanie:
kolektory słoneczne

autor: kamar » 13 lip 2009, 21:53

Cytat.
Proponuję przez lato kolektorem słonecznym nagrzewać odwiert / mam dwa po 90 m głębokości /
a w zimie będzie lepsza sprawność pompy no i mniejsze koszty

Przednia myśl. Być może w tym kierunku podąży rozwój tych technologii. Wydaje się to bardzo logiczne. Chętnie bym się dowiedział , czy ktos już prowadził badania i jakie były wyniki.

Zapewne połączenie tych metod pozyskiwania energii dało by znaczące oszczędności zarówno w eksploatacji ( mniej prądu ) i w budowie ( płytsze odwierty ).

Przewiduję karierę takim rozwiązaniom a czas pokaże czy się mylę.

Dzięki za podjęcie tematu.
mnie się chce ekologicznie bo mnie to obchodzi

kowjan
2 - ostrzeżenia!
Posty: 67
Rejestracja: 12 lip 2009, 16:12
Lokalizacja: z www.
solary montaz

autor: kowjan » 19 lip 2009, 22:21

Sz.P....mam kolektory sloneczne (prozniowe) z malym 160 l. wymiennikiem ciepla na ciepla wode. .... Jeszcze nigdy (kilka Lat ) nie zagotowal mi sie glikol.....Solary sa prawidlowo zamontowane z zabezpieczeniami termicznymi. na instalacji wodnej. ( tak jak kominek z plzaszcem wodnym ) .... Wiekszosc instalujacych nie ma pojecia o jakichkolwiek zabezpieczeniach solarow.....
---------------------------------------------------
Na Pana potrzeby proponuje kolektory prozniowe min 40 rur (180 cm) + wymiennik 400 l....Cieplej wody wystarczy na 6-8 osob....

instalix
ZABLOKOWANY
Posty: 20
Rejestracja: 23 lip 2009, 7:47
Lokalizacja: z www
SOLARY kolektory sloneczne jakie ?

autor: instalix » 31 lip 2009, 8:20

KOLEKTORY : mam zamontowane w (2 )domach kolektory plaskie ( Vesman) i prozniowe (SG) ....Plaskie latem grzeja lepiej o 30% , ale sie pzregzrewaja -nie ma co zrobic (jesli brak basenu )z nadmiarem zgromadzone j energii . Zima plaskie stoja -nie gzreja... PROZNIOWE - nie zdarzyło sie (jeszcze )zeby sie przegrzaly-. Max temp.to 60 * C przy + 35 * C. na dworze . Latem slabsze ale jesienia ,zima ogzreweaja wode do 40 * C. Pzrypominam ze tem zimnej wody to 10 * C. ................... Wymienniiki -zbiorniki dwuplaszcowe nie sprawdzaja sie w instalacjach solarnych ( wg. mnie ) ACV ma wymiennik 300 l. ale z 300 l na solary jest tylko 160 L . ...Polecam 2-wu wezownicowe. ....Instalacja solarna zawsze wpieta w dolna wezownice ,zasilaniem do gory . Gorna wezownica sluzy tylko i wylacznie do dogrzewania z innego zrodla ciepla.. (np.kociol co. gaz-olej ,mial itp.)w tm czujnik temp. musi znajdowac sie wysoko zeby inne zrodlo ciepla nie dogrzewealo calego zbiornika....Np w 300L. inne zrodlo ciepla owinno dogzreac tylko ok. 120 l. . .Odpowiednia temp.( ok. 55* C) powinna byc tylko i wylacznie w gornej czesci zbiornika ( latem jest inaczej gdy jest + 35 * C) ......Nie stosowac kiepskich wymiennikow ( G..met , El...met ) .Sa wykonane z byle czego i nie maja odpowiedniej izolacji . Jak mowi jeden z moich znajomych (cyt. sa kute na kowadle , sa ze sera") .... :? :?


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości

Gotowe projekty domów