ogrzewanie pelletem kocioł na ekogroszek

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

123qwe
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2009, 12:14
ogrzewanie pelletem kocioł na ekogroszek

autor: 123qwe » 29 cze 2009, 12:39

witam,
przymierzam sie do zakupu kotła stalkot -u z Pleszewa: Ekologiczny Kocioł na Eko-Groszek nbsp;
KWM-SGR 19 KW
allegro.pl/item666987445_piec_z_podajnikiem_19_kw_na_groszek_mial_pellety.html

czy ktoś ma doświadczenie z paleniem w takim kotle pelletem?
jak w ogóle sprawują sie kotły z zalożenia na ekogroszek, kiedy opalamy je pelletem?
teoretycznie producent okresla, że kocioł jest przeznaczony do spalania tego paliwa, zastanawiam sie jednak jak wychodzi praktyka?
prosze o opinię również jesli ktoś spala drewno na ruszcie awaryjnym w tym / podobnym kotle - czy nie ma problemów ze stosowaniem drewna w takich kotłach (poza sezonowaniem drewna - bo to jest oczywiste)

z góry wielkie dzieki za przydatne opinie

karan
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 16 maja 2007, 19:33
Lokalizacja: Łaziska

autor: karan » 29 cze 2009, 18:12

Problemu ze spalaniem na ruszcie rezerwowym nie będzie, tylko ile Ci się tam tego opału zmieści? Na dwie, trzy godziny przy węglu i jeszcze mniej gdy zapakujesz go drewnem.
Z założenia tego typu piece to kotły przeznaczone do pracy automatycznej, a drugie palenisko jest naprawdę tylko rezerwowym.
Co się tyczy spalania na retorcie to bywa różnie. Np. taki Ling Klimosza w fazie projektowania miał być kotłem na biomasę (informacje uzyskane bezpośrednio z sewisu). Po pewnych zmianach doskonale spala groszek i pellets.
Jednak jak na razie to drugie paliwo jest wg mnie o wiele za drogie.
Pozdrawiam

123qwe
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2009, 12:14

autor: 123qwe » 29 cze 2009, 19:16

a jak to wygląda od strony kosztów, z róznych publikacji wynika, ze pellet jest stosunkowo tani (tańszy od eko-groszku) masz jakieś porównanie w kosztach ?
to drewno to tak raczej hobbystycznie :) (zostało mi dużo tego)

az
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2009, 16:20

autor: az » 29 cze 2009, 20:04

[quote="123qwe"]a jak to wygląda od strony kosztów, z róznych publikacji wynika, ze pellet jest stosunkowo tani (tańszy od eko-groszku) masz jakieś porównanie w kosztach ?
to drewno to tak raczej hobbystycznie :) (zostało mi dużo tego)[/quote]

Peletem palę już 4 lata . Celowo pisze lata a nie sezony grzewcze bo w okresie wiosenno -letnim spalam pelet dla ogrzania c.w.u. Cztery lata temu pelet kosztował ca. 500zl/tonę . W maju tego roku płaciłem 750zł. Ogrzewam powierzchnie 230m2 i nie "dopalam " kominkiem jak czyni to wielu i pomija ten fakt podając roczne zużycie peletu czy innego paliwa. Dotychczas spalałem 7-7,2 tony rocznie i nie siedzieliśmy zimą w domu 'w kufajkach .Temperatury w pokojach rzędu 20-22*C. Czy pelet jest tańszy od eko groszku? Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć . Eko groszek w workach kosztuje chyba więcej niż workowany pelet . Wielu kupuje eko groszek luzem ,wówczas taniej. Należałoby uzyskać wiarygodne informacje o zużyciu eko. Węgiel ma chyba wyższą wartość energetyczną niż pelet, powinno więc zużycie być niższe. Aby uciąć to "gdybanie " powiem jedno : NIE ZAMIENIŁBYM PELETU NA EKO GROSZEK ,nawet wówczas gdy koszty ogrzewania będą większe. Pelet jest paliwem ekologicznym / drewno/ ,czystym ,podawanym przez zasobnik /załadunek co 3-6 dni/ , popiół usuwany jest co 25-30 niż w ilości mniejszej niż 1%.
Co do opisywanego kotła to nie mam należytej wiedzy na jego temat . Jeżeli jest to piec z retortą to do peletu nie bardzo się nadaje . Retorta =funkcja stałego żaru . Pelet najekononomiczniej jest spalać w piecach z zapalarką .

k-m
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 27 maja 2009, 12:37
Lokalizacja: mazowieckie
kocioł na pellets

autor: k-m » 30 cze 2009, 8:45

Proponuję kocioł na pellets,gdyż jest czysto ,a popiół można wysypać do ogrodu lub pod drzewka gdyż jest to nawóz .zaproponowałbym kocioł firmy KUENZEL PK20.Działa jak kocioł gazowy lub olejowy nie ma podtrzymania żaru.Obsługa jest dziecinnie prosta.Można mieć kosz zasypowy lub box gdzie zmieści się min.2,5 tony pelletu.Podajnik pelletu z boxu jest długości 3m.Kocioł jest trójciągowy ,średnica wylotu spalin 110mm,zajmuje mało miejsca.przesyłam link kuenzel.de/files/pk_prospekt.pdf pozdrawiam

123qwe
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2009, 12:14

autor: 123qwe » 08 lip 2009, 8:32

dzięki :)

Janusz Lazar
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 maja 2010, 8:43
Re: ogrzewanie pelletem kocioł na ekogroszek

autor: Janusz Lazar » 25 maja 2010, 9:04

Witam
Jeżeli nastawiasz się na pellet to szukaj kotła typowo peletowego, kotły na ekogorszek spalają pellet ale sprawność jest wtedy dużo niższa
aby było ot opłacalne kocioł musi mieć realną sprawność powyżej 90 % ( piszę realną ponieważ często spotykamy dane typu 80-89 % a tego nie będę komentował ;-) )


pozdrawiam Janusz Lazar

Bassai
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 21 kwie 2010, 21:00
Re: ogrzewanie pelletem kocioł na ekogroszek

autor: Bassai » 25 maja 2010, 11:00

Jeżeli chodzi o kotły typowo pelletowe to polecam niemiecka firme Kuenzel. W polsce malo znane ale warte zainteresownia. Sporwadzam na zamówienie i serwisuję... w zasadzie nie serwisuje bo sie nie chce psuć.

tombek
Aktywny
Aktywny
Posty: 153
Rejestracja: 23 sty 2010, 23:45
Re: ogrzewanie pelletem kocioł na ekogroszek

autor: tombek » 07 gru 2011, 12:18

Ja bym radził przy szukaniu kotła na pelet szukać taki który ma palnik z wkładem żeliwnym a nie z kwasówki tak jak wymieniony powyżej

mazi88
Aktywny
Aktywny
Posty: 259
Rejestracja: 21 kwie 2010, 15:32
Kontaktowanie:
Re: ogrzewanie pelletem kocioł na ekogroszek

autor: mazi88 » 05 lut 2013, 21:52

A jest jakiś uniwersalny czy tutaj działa zasada że jak coś jest do wszystkiego to i do niczego??


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 185 gości

Gotowe projekty domów