Czy mogą niepozwolić na studnię na działce?!?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

annaelte
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 lip 2008, 17:43
Czy mogą niepozwolić na studnię na działce?!?

autor: annaelte » 08 cze 2009, 21:40

Witam!
Syytuacja ma się tak:

Nabyliśmy działkę na której był już wodociąg, ale tylko do celów działkowych (mała średnica fi 25 i 4 użytkowników do tego przyłączonych po drodze).
Złożyłam do Zakładu Wodociągów wniosek o warunki przyłączenia do domu jednorodzinnego (który mamy zamiar budować).
Dali mi takie oto warunki, że przyłącze do kolektora fi 160, który biegnie przez wieś, co znaczy w praktyce, że mam wybudować około 200 metrów sieci PVC 110 i hydrant po drodze (bo zgodnie z przepisami musi być co 100 m) a następnie przepisać nieodpłatnie sieć na Urząd Gminy!
Nie stać mnie na taki czyn filantropa, a na dokładkę musiałbym tą sieć przeprowadzić przez czyjąś działkę - właściciel nie wyraża zgody.
Stąd na ZUDP wrysowałam projektowaną studnię i w/w Zakład Wodociągów zgłosił sprzeciw, więc Nadzór Budowlany też zgłosił sprzeciw i przedstawiciel Starostwa... co do studni rzecz jasna. I wychodzi na to, że studnie zaprojektować i wybudować nie mogę.
Rzecz jasna, że pojadę najpierw na rozmowę do Urzędu Gminy, który zgodnie z prawem powinien mi zapewnić wszystkie media, ale chce być przygotowana, stąd popytam sie mądrych ludzi tutaj...;-)

Moje pytania:
1. Czy Zakład Wodociągów ma prawo na ZUDP negatywnie opiniować studnię?! Przecież nie jest jakby ani zarządcą tej studni, ani nic do niej nie ma? W zasadzie to właścicielem sieci wodociągowej jest Urząd Gminy, a Zakład Wodociągów jedynie administratorem.
2. Jak mam tą sprawę załatwić?
3. Czy mogą mnie zmusić do budowy sieci wodociągowej przez wieś?

Proszę o pomocne porady...

pozdrawiam

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie

autor: oleyu » 09 cze 2009, 14:28

Budynek na pobyt ludzi musi być podłaczony do sieci wodociągowej. Może być zasilany ze studni, jeżeli nie ma technicznej możliwości doprowadzenia przyłacza i nie moga być wydane warunki przyłączenia. W praktyce tak bywa, że niestety trzeba wykonać projekt sieci + ją wybudować i później przekazać zarzadcy.
Możesz poczekać aż ktoś inny wybuduje sieć, albo będzie sie budował obok i z nim wykonać. Mając warunki techniczne z wodociągów budowę możesz zacząć, bo i tak od razu budynku nie postawisz. No ale na dzień oddania budynku do użytkowania musisz mieć wykonane przyłącze. Wcześniej możesz korzystać ze studni.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów