piec na ekogroszek - ranking

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Janusz13
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 25 lut 2009, 0:51
Lokalizacja: Śląsk

autor: Janusz13 » 08 maja 2009, 21:44

Współczuję trudny wybór a jeszcze trudniejsza decyzja. :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

wiolettadg
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 02 sty 2009, 19:00

autor: wiolettadg » 09 maja 2009, 6:46

A Ty jaki masz i który kocioł? Gazowy, czy na ekogroszek?

Janusz13
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 25 lut 2009, 0:51
Lokalizacja: Śląsk

autor: Janusz13 » 09 maja 2009, 6:53

Ja mam kocioł na eco groszek z palnikiem brucera, ale żaden z firm ze znaną nazwą tak się złożyło że do nazw nie przywiązuję jakości, a będę wiele eksperymentował z piecem więc tani.

wiolettadg
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 02 sty 2009, 19:00

autor: wiolettadg » 09 maja 2009, 12:32

No to masz rację, etykietka na piecu nie grzeje. Natomiast, ja szukam sprawdzonego kotła, i mocno zastanawiam się który wybrać. Ale na eksperymenty mojego męża to ja nawet nie mam co śnić, on w ogóle nie jest ,,techniczny".
Wszystko z budową to ja załatwiam i wciągam go w tą ,,zabawę", ale to ja wyszukuję, myślę, czytam dopytuję się, jemu referuję, a potem podejmuję decyzję. Ponieważ za dwa tyg. jestem bez neta, to teraz muszę podjąć decyzję co gdzie i kiedy, jaki? Potem to już trudno będzie mi pilnować majstrów, jeździć za materiałami, itd, oraz myśleć jaki kocioł, rurki hydraulicy....itd. Potem to już chcę jeden telefon poproszę to i to tu i tu, i koniec zabawy. Chcę mieć wszystko już poukładane, jak będzie budowa. Muszę też odpowiedzieć majstrom i w hurtowni np. jaki komin mają mi wybudować, jego przekrój i wysokość, tym bardziej, że budynek mam bardzo niski 5,7m w kalenicy.

Janusz13
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 25 lut 2009, 0:51
Lokalizacja: Śląsk

autor: Janusz13 » 09 maja 2009, 14:31

Nie wiem czy już podawałem ten odnośnik. ecoal.pl jest to sterownik o dużych możliwościach ale sprzedawany z OGNIKIEM z Biecza

mendras
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 20 mar 2008, 8:20
Lokalizacja: śląsk

autor: mendras » 09 maja 2009, 15:20

wioletta, wspólczuję. Im dłużej będziesz w to wchodzić, tym bardziej cię będzie z tego bolała głowa. Producentów kotłów przybywa z dnia na dzień. Nie warto tracić na to czas i nerwy, bo i tak w końcu musisz komuś uwierzyć na słowo. Jeśli koszt Linga Duo z obrotowym rusztem nie stanowi dla ciebie przeszkody, masz gwarancję, że kupiłaś bardzo wydajny i bardzo prosty w obsłudze kocioł. Tym bardziej jeśli to wszystko będzie tylko na twojej głowie. Jego nie trzeba przerabiać ani usprawniać jak u mnie, by sprawnie działał. I najlepiej w nim palić miałem a nie groszkiem. Groszkiem tylko wygodniej, pod warunkiem, że jest w workach wentylowanych i suchy. Miał zresztą też musi być suchy! Najlepiej na pieprz. Zrobisz jak uznasz za słuszne, tylko nie morduj się tak! Chyba chcesz w tym domu jeszcze żyć, nie?
Komin masz tu. System EKO. www kominy.krakow.pl/systemeco.html
Komin z pustaka keramzytowego plus wkład szamotowy. Komin modułowy do każdego budynku i do każdego systemu ogrzewania. Prosty w wykonaniu dla laika. Czysta ceramika i odporna nawet na zapłon sadzy. Nie wymaga żadnej izolacji termicznej bo pustak keramzytowy sam jest najlepszą izolacją. Technologię keramzytową stosują w Skandynawii i w domach pasywnych. Materiały praktycznie niezniszczalne. I nie drogie. Lepszego systemu nie ma. Co do wysokości to nie daj się zwariować. Nie wybudujesz sobie fabrycznego do domu. Wystarczy, że będzie wystawał nad kalenicę i najlepiej, żeby był blisko kalenicy. Sprawność komina nie polega na jego wysokości lecz technologii i przekroju. Kotły na ekogroszek nie powinny dymić a mają wymuszone ciśnienie przez wentylator dmuchawy. Komin z rurą szamotową o przekroju 200mm u ciebie to aż nadto. Trzeba tylko pamiętać by miał u góry daszek by szamot nie nasiąkał wodą!

aha, dodam jeszcze, że ten sterownik o którym mówi Janusz, jeśli to co o nim piszą jest prawdą, to jest wprost wymarzony! Ale Ogniwo z Biecza bym ci nie polecał ze względu na tylne kanały pionowe. Styk spalin z niska temperaturą powrotu wody do kotła to szybkie zarastanie sadzą i korozją niskotemperaturowa. Chyba, że powrót wody będzie utrzymywany co najmniej na poziomie powyżej 50ºC! Co najmniej! To zresztą daje lepszą wydajność kotła i sprawniejsze działanie. Nie mniej te kanały trzeba czyścić od góry!! Wszystko idzie na kotłownię, bo nie wystudzisz kotła do czyszczenia. Można zrobić okap z wyciągiem wentylacyjnym ale zawsze to uciążliwa robota.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 13 maja 2009, 12:36

W sprawie korozji niskotemperaturowej juz się wielokrotnie wypowiadałem.
Nie zależy ona tylko od jednego czynnika! Suchy opał, temp. dla spokoju 50st.c i wyżej, sucha kotłownia to pocenia nie będzie. Ta sama nastawa kotła, wilgotna kotłownia i wilgotny opał i kocioł kipi.

Z pionowymi kanałami nie polecam, bo zwyczajnie są uciążliwe w obsłudze.

Dla ucięcia dywagacji podaję temperatury powstawania punktu rosy dla danych paliw:
Węgiel kamienny o niskiej wilgotności (czytaj suchy):
43st.C - 34st.C przy współczynniku nadmiaru powietrza do spalania 1,0 do 2,0

Suszone węgle brunatne (zawartość do 15%H2O):
52st.C - 40st.C przy współczynniku nadmiaru powietrza do spalania 1,0 do 2,0

Torf:
56st.C - 45st.C przy współczynniku nadmiaru powietrza do spalania 1,0 do 2,0

Drewno:
57st.C - 46st.C przy współczynniku nadmiaru powietrza do spalania 1,0 do 2,0

Węgle brunatne 37% H2O:
62st.C -50st.C przy współczynniku nadmiaru powietrza do spalania 1,0 do 2,0

Węgle brunatne 52%H2O:
67st.C-55st.C przy współczynniku nadmiaru powietrza do spalania 1,0 do 2,0

Węgle brunatne 60%H20:
72st.C-60st.C przy współczynniku nadmiaru powietrza do spalania 1,0 do 2,0
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 13 maja 2009, 12:59

wiolettadg

Co do kotła, może to być Ling, jak cię stać lub Sekom. To konstrukcje, w których jest górnokanałowa budowa wymiennika, czyli wygoda w czyszczeniu i mniejsze ryzyko korozji kotła. Konstrukcje posiadają stały, wodny ruszt awaryjny


Optymalna grubość stali dla mocy 12-40kw to 5-6mm od wnętrza paleniska (grubsza przy mniejszych mocach to zbędne przegrzewanie stali co w konsekwencji podnosi spalanie i może prowadzić do krótszej żywotności jak prawidłowo do mocy dobrana grubość) oraz 4mm od zewnętrznej strony wymiennika (zbyt duża różnica grubości między wnętrzem a zewnętrzną ściana niepotrzebnie odprowadza większą ilość ciepła na zewnątrz wymiennika).

SEKOM ma największe doświadczenie z palnikami Brucer-a i w związku z tym stosowany Brucer w kotłach sekom jest najbardziej dopracowany, czyli doszedł: deflektor ceramiczny, zmiana konstrukcji przeciwuzwojenia ślimaka, obrabiana na maszynach numerycznych część łącząca przekładnię z odlewem palnika (gładkie doleganie), od niedawna także w standardzie otwór na powietrze zwrotne tzw anty-spalinowe (aby dym nie cofał się przy słabszym ciągu komina do kosza). Tych dodatków nie ma fabrycznie produkowany palnik Brucer, dodatki są w firmie Sekom na podstawie doświadczeń z tym palnikiem.

Obrotowy Ling lub obrotowy Skam-P Reto-Crown z sekom-u
Palniki wysokiej jakości, uniwersalne, obrót to oszczędności spalania, zrywanie spieków, wersja od Sekom-u ma unikalny, jedyny na rynku system zewnętrznego czyszczenia strefy napowietrzania. Produkt Skam-P Reto-Crown został w tym roku zgłoszony do kolejnej edycji konkursu na System Instalacyjny 2009roku. Czy to będzie Ling czy Reto-Crown w tych palnikach ślimak jest wykonany ze stali. Tylko brucer ma żeliwny, utwardzany ślimak.

Co ciekawego z rynku sterowników:
Wyszła i niedługo będzie dostępna najnowsza generacja sterownika Ognik PID v.24
Bardzo został zmieniony schemat budowy algorytmu. Nie ma już skakania po żadnych kodach dla zmiany granic algorytmu, sterownik błyskawicznie się uczy.

Została zasada, że nastawiamy tylko temp. na C.O. i CWU a reszta dobiera się sama, czyli dawki paliwa, nadmuch, priorytety pracy pomp c.o. i cwu. Zmienił sie sposób reakcji. Jak sterownik ma teraz zadane np. 50st.c i przy rozpalaniu wyliczy,że temp. zaczyna wzrastać zbyt szybko rozłączy nadmuch i podawanie czekając na reakcję, jak temp. samoczynnie nie będzie dalej rosła włączy się np. na moc 15%, jak to przez jakiś czas nic nie da zrobi sobie np. 56%, praca jest w każdym razie rewelacyjna. Jeżeli uznamy,że paliwa wylicza zbyt dużą dawkę przytrzymujemy guzik + i parametr PP.0 korygujemy w górę dla zmniejszenia dawek lub w dół dla zwiększenia dawek. Dalej jest łatwo dostępny parametr max. mocy rozkręcenia nadmuchu (słabe paliwa moc bliżej 100%, dobre ekogroszki moc bliżej 70%) oraz minimalną moc kotła do jakiej schodzimy wyrażoną w %, wyjściowo 3% na koniec jak się nam pid nie podoba mamy opcję PID.1 aktywny algorytm lub pid.0 dezaktywacja pid.

Od nowego tygodnia v.24 Ognik PID będzie dostępny przy kotłach firmy Sekom. Gotowy jest już program w wersji tłokowej pod kocioł OPAL.

Sterownik Ognik PID v24 jest już skończony i po badaniach na kotłach, nie jest jeszcze jednak gotowa instrukcja, nad którą producent musi teraz popracować ze względu na zmiany sposobu pracy algorytmu oraz zmiany funkcjonalności przycisków.

Polecam model z nowym Ognikiem PID, najłatwiejsza praca bez potrzeby programowania czasu pracy podajnika, czasu postoju, przedmuchu... wszystko robi się automatycznie.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

wiolettadg
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 02 sty 2009, 19:00

autor: wiolettadg » 13 maja 2009, 18:55

Czyli z Waszych wypowiedzi wychodzi, że Sekom i Ling Duo wypadają najlepiej. Różnica w cenie zakupu, myślę, że nie jest aż taka znacząca, gdyż kupujemy jeden a dobry kocioł, a zaoszczędzić na ogrzewaniu się nie da, bo ja wielki zmarzluch jestem.

Więc dlatego dopytuję się , który kocioł wybrać.

Bardzo więc dziękuję za wypowiedzi, jeśli ktoś ma jeszcze inne propozycje i spostrzeżenia chętnie wysłucham, czegoś się dowiem i nauczę.

Lepiej uczyć się na doświadczeniach innych, niż sam doświadczać, aby się nauczyć.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 13 maja 2009, 20:51

Z tym sterownikiem ecoal to się może awantura zrobić.

Pracownicy IChPW zerżnęli po wizytach w elektro-miz i u producenta perfekta rozwiązania i na konferencji mieli czelność napisać, że oni pierwsi wymyślili sterownik adaptacyjny. Całość tej konferencji została nagrana, padło sporo oskarżeń pod adresem niby wynalazców. Wygląda to bardzo niesmacznie, tak się nie zachowują poważni ludzie, tym bardziej instytuty. Trzeba mieć spory tupet, aby się podpisać pod czymś takim jako autor.

Nawet logo elektro-system jest zerżnięte z elektro-miz łącznie z jego kolorami (pierwsza część nazwy czerwona, druga niebieska, uwaga nazwa elektro-miz od ponad 10lat jest chroniona znakiem (R) ). Nazwa firmy zbliżona, czyżby ktoś robił biznes jadąc na autorze pomysłu??
Tego inaczej jak k... określić się nie da.

Sterownik jak to jest określane adaptacyjny produkuje eltro-miz od 2007roku, jest to ognik pid, dobiera paliwo i siłę nadmuchu, coś podobnego oferuje elster i tatarek. Tatarek miał debiut na targach 2008 w Poznaniu, nie wiem kiedy debiutował perfekt. To coś powstało po skopiowaniu pomysłów z tych modeli sterowników, nie było by afery, gdyby zostało powiedziane, że jest to kolejny tego typu sterownik, ale po stwierdzeniu, że pierwszy, jedyny itd... więcej komentować nie trzeba.

Tutaj tylko link z dowodem, kto taki sterownik wymyślił wcześniej, artykuł z grudnia 2007:
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi12(112)/41.pdf

ecoal reklamowany jest następująco:
Cechy sterownika eCoal:

* parametry spalania są ustalane automatycznie przez sterownik – tak jak w ogniku pid
* ciągła praca kotła – w zakresie mocy już od 5 kW.- w ogniku pid od 1%mocy kotła
* przechodzenie w stan podtrzymania żaru odbywa się tylko w sytuacjach wyjątkowych.- tak jak w ogniku pid od pierwszych softów z roku 2007
* możliwość spalania gorszych gatunków węgla.- jak w nowszych softach ognika pid
* ustawianie parametrów serwisowych pracy regulatora oraz kalibracja czujników za pomocą komputera.- w ogniku pid do softu v.23 za pomocą menu kodowego
* zapisywanie w pamięci sterownika alarmów i innych zdarzeń – ułatwia to bardzo prace serwisowe.- ognik pid wcześniejsze softy zapisywały charakterystykę pracy...
* zapisywanie w pamięci sterownika parametrów pracy kotła - te informacje mogą służyć do rozpatrywania reklamacji.- w ogniku pid było to wcześniej, obecnie część informacji jest nadal zapisywana, w protonie pid po podłączeniu loggera firmowego również nagrywana jest praca sterownika, wykorzystanie mocy kotła, z jaką siłą pracuje nadmuch, informacje z logera po przerzuceniu do kompa mogą być wyrysowane w programie graficznym
* możliwość ustawiania temperatury normalnej (dziennej) i obniżonej (nocnej) dla centralnego ogrzewania w cyklu dobowym i tygodniowym. - to z kolei pochodzi z perfekta firmy elster
* możliwość ustawiania temperatury normalnej (dziennej) i obniżonej (nocnej) dla ciepłej wody użytkowej w regulatorze CWU i pogodowym w cyklu dobowym i tygodniowym. - to też perfekt firmy elster
* możliwość zdalnego ustawiania parametrów pracy sterownika z każdego miejsca na świece przy pomocy przeglądarki internetowej - może pomysł autorski??
* aktualizacja oprogramowania przez internet - może też autorski pomysł..
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Janusz13
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 25 lut 2009, 0:51
Lokalizacja: Śląsk

autor: Janusz13 » 14 maja 2009, 8:15

Pomysłów i ich autorów nie znam pokazano mi sterownik który mnie bardzo zainteresował. Stwierdzam że jednak producenci może powinni bardziej prezentować swoje sterowniki. W ecoal możliwośc kontroli na bieżąco z komputera i zmiany parametrów dla mnie (pasjonata komputerów) rewelacja.

Zulaga
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 16 wrz 2008, 9:37

autor: Zulaga » 14 maja 2009, 8:29

ta dyskusja troszkę za bardzo odbiega od tematu.., tu powinniśmy dyskutować o kotłach a nie o samych sterownikach. Osobiscie uważam że pid w kotłach na paliwa stałe jest zbędny, Klimosz nie ma w swojej ofercie takiego rozwiązania. Proponuje poczytać forum kostrzewy i problemy z ich "super cacuszkiem" pelets labmda control.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 14 maja 2009, 8:44

Janusz, mi się tylko ciśnienie podniosło.... nie cierpię brudnych zagrywek i podszywania się pod sukcesy innych a tak to wygląda w tym modelu sterownika.

Podłączenie tego modelu jest przez RS232, nowe laptopy nie mają już tego złącza..... są niby przejściówki przez usb...

Kontrola....

sterownik Titanic czy RT09pid Tatarka umożliwia kontrolę z domu z pomieszczenia dzięki panelom firmowym. Pilot R od Titanic daje możliwość ustawiania z domu temp. wody na kotle lub temp. powietrza w pomieszczeniu, diody pokazują stan pracy dmuchawy, pompy c.o., pompy cwu, podajnika. Z kolei panel rt09zs do sterownika RT09pid marki Tatarek pokazuje w domu temp. wody w kotle, temp. wody w bojlerze, można zmienić nastawę kotła i pracować z aktywnymi strefami powietrza w pomieszczeniu bez chodzenia do kotłowni.

Dalej:
Proton PID marki Prond ma możliwość podłączenia urządzenia kontrolnego tzw. loggera, zapisze on cykl pracy kotła na karcie SD i po włożeniu do kompa poprzez program graficzny można wykonać diagnozę pracy i wyrysowac wykres, wówczas wiadomo, co można skorygować dla optymalizacji procesu spalania.

Dalej:
Ognik PID na nowy sezon 2009/10 jest w fazie testów, ma byc podłączany pod kompa przez gniazdo USB, sam jestem ciekaw, kiedy zadebiutuje i co będzie ostatecznie rozbudowane w nowym modelu sterownika, czy nadal będzie to ognik, czy pojawi się model o klasę wyższy....


Ten nowy sterownik wymaga każdorazowego podłączania pod kompa, jak coś chcę zmienić, to chyba za wygodne nie jest. Podam ci przykłady - przemyśl to...:

Chcesz zmienić regulator pogodowy, czy zadać inne godziny stref czasowych - ze sterownika się nie da - podłączasz zatem pod kompa z odpowiednim softem. W Perfekcie czy titanicu, czy RT09pid wchodzi się tylko do menu serwisowego i zmienia godziny stref.....

Ciepła Woda Użytkowa, sterownik ją obsługuje, ale jest wyraźnie napisane, że należy to zgłosić przy zakupie, bo tylko serwis może to aktywować

Regulator CWU mozna niby załączyć z menu, ale juz zmiana godzin, czy dodanie stref wymaga łączenia z komputerem. Sorry, ale z punktu obsługi irytujące. Oba te parametry we wszystkich sterownikach na rynku wybiera się tylko w jakimś menu serwisowym. Baaa ognik pid sam dobiera priorytety pracy pomp bez wybierania trybów lato, jesień, zima, priorytet c.o. czy cwu...

Pompa mieszająca, uwaga znowu aktywacja tylko przez serwis... tego typu urządzenie mozna podłączyc do kilku sterowań na rynku bez takich zabaw. Zresztą pompę mieszającą stosuje się w dużych mocach kotłów powyżej 100kW, gdzie nie ma sensu ekonomicznego zakładania zaworu mieszającego. W małych mocach kotłów tańsze jest instalowanie zaworu mieszającego...

Zapłon paliwa w podajniku, sterownik może być wyposażony w taki czujnik. może na rok 2009 jest dziwnym stwierdzeniem. Sterownik ma byc wyposazony w termiczne zabezpieczenie kosza przed cofką opału. Np. nowy ognik pid v24 ma zabezpieczenie 2 stopniowe takiego czujnika, od ok.56-64st.C na rurze podajnika wyświetla alarm zapłonu, ale jeszcze nie wypycha paliwa czekając, czy sytuacja się sama ustabilizuje, jeżeli temp. przekroczy 64st.c to we połączeniu z alarmem realizowane jest awaryjne wypychanie paliwa. Przyznaję, że do tej pory w Ogniku pid była podobna polityka, czyli może byc wyposażony... ale już np. w Titanic, RT09pid te czujniki są w standardzie.

To jednak moja opinia, nikt nie musi się z nią zgadzać.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 14 maja 2009, 8:55

Zulaga, jak ktoś nie ma dobrego pid to pisze, że jest zbędne...

Osobiście uważam że pid w kotłach na paliwa stałe jest niezbędny...

Płomyk PID czy Proton pid do miałówki daje bardzo wymierne korzyści - brak odbijania, czyli wybuchów gazów w kotle, dłuższy cykl palenia. Do miałowego kotła uważam wręcz, że na dzisiejszy dzień sterownik bez pid to tylko do ludzi, którzy pala troche kartonami, trochę drewienkiem i jak bardzo przymrozi dopiero dorzucają węgla. Nawet Tech wypuścił teraz do miałów pid... Korzyści przy konstrukcji tzw. całodobowej czy węglowej są nieocenione.

Przykład Kostrzewy nie jest zbyt szczęśliwy...

Do podajnika jest więcej zabawy i tutaj sa faktycznie zdania podzielone co do korzystania lub nie z pid, wybór sterowań jest spory:
Ognik PID, Perfekt, RT09pid, plum fuzzy logic... to są dobre sterowania do podajników jak zachowa się do zaleceń producentów (np. plum bada w swoim laboratorium kocioł danej firmy i pod niego pisze program, ognik pid tez ma softy pod konkretnych producentów np. SaS, Hef, Sekom, Grobelny itd.).

Jak ktoś jest niekumaty (mam na myśli klienta kupującego kocioł z podajnikiem) i nie umie dać sobie rady z nastawami podawania, czasu przerwy, krotności, czasu przestoju, czasu pracy w podtrzymaniu, wybraniu priorytetu i sposobu pracy pomp, to po wyborze np. ognika pid ogranicza się do zadania temp. na c.o. i cwu i naciśnięcia guzika start, całe te procedury z nastawami wylicza za niego sterownik.

Masz jednak rację, nie jest to wątek do dyskusji o sterownikach.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

mendras
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 20 mar 2008, 8:20
Lokalizacja: śląsk

autor: mendras » 15 maja 2009, 8:40

nie chciałbym przedłużać dyskusji o teoretycznym działaniu sterowników, bo to co jest istotą w praktyce palenia zależy po pierwsze od rzeczywistej jakości paliwa i możliwości palnika. Oba te elementy, jak dotąd są loteryjne. Spalaniem drogiego groszku o jakości bezpośrednio gwarantowanej przez kopalnię poradzi sobie każdy sterownik, bez różnicy. Kwestia jak zaawansowany, to wymaga od klienta niestety albo pilnego śledzenia wszystkiego co jest na rynku i wiedzy o tym jak to wszystko działa naprawdę, której nie ma nikt!! - zwłaszcza firmowi fachowcy (ostra konkurencja ideologiczna? - czytaj pieniądze), albo uwierzenia w którąś reklamę. Jest jeszcze wyjście dla tych co nie dają się wciągać w te idiotyczne kwestie i sami robią za inżyniera i sterownik. Przyznam się tylko, że wymaga to trochę powstrzymywania nerwów na wodzy i trzymania się jednego w miarę gwarantowanego paliwa z jednego źródła i palnika z obrotowym rusztem, który można adaptować do danego paliwa.

U siebie w Lingu paliłem miałem węglowym z Piasta, okazyjnie z Chwałowic, i ostatnio pieklorzem z Piekar oraz z Chwałowic (685zł/t i 655zł/t). To co dawało najlepszy efekt termiczny i małą ilość pylistego popiołu (mówię tylko i wyłącznie o popiele bez niedopałków), to Miał z Chwałowic.Tu mała dygresja.
Sprzedano mi miał z Chwałowic jako sortyment o wartości 27MJ. Na rachunku był mały znaczek MII. Zadzwoniłem do działu jakości na kopalni i dowiedziałem się, że MII to dwa sortymenty o wartości 23MJ lub19MJ. Cena lepszego 375zł/t brutto. Ja za mój zapłaciłem 545zł/t + transport!
Wracając do tematu.Najlepszym paliwem był i tak miał z Chwałowic a na drugim miejscu miał z Piasta. Miał z Chwałowic ma 15Roha, więc tendencję do sklejania i tu musiałem zrobić sobie prosty adapter na palnik (o tym może innym razem) bo nawet obrotowy Linga jest tylko dobrym pomysłem i nie widać by u Klimosza sen na laurach zmusił ich do kolejnego wysiłku. A jest nad czym popracować. Póki ci muszę sam to robić. Tego typu problemów nie rozwiąże żaden PID ni pic wśród sterowników.
Jakość węgla, jego cena to nie są zagadnienia tylko ekonomiczne ale przede wszystkim wyzwanie dla inżynierów. Nie widzę właściciela firmy, którego by z tego powodu bolała głowa. Od czego jest marketing i reklama. Gadanie o sterownikach jest dobre dla naiwnych. Tak mówi kontekst rzeczywistości tu i teraz!
Trzeba najpierw zobaczyć cały system u siebie. Zadać sobie pytanie co chcę osiągnąć i w jaki sposób to w tym systemie jest możliwe. Potem wybieram narzędzie sterujące. U siebie wybrałem siebie + dobry wymiennik i dajacy pewne możliwości ruchu palnik. Sterownik nie jest najgorszy, tylko wymaga pełnej dostępności, czyli wchodzenia do tzw. opcji serwisowych a to też producenci ograniczają, by móc winić klienta za wszelkie własne niedopracowania. To tyle na dzień dobry.
Teraz usiłuję uczynić ekonomicznym grzanie c.w.u. latem, ale coraz jaśniej widzę, że to nie jest możliwe węglem. Na szczęście zachowałem sobie alternatywę, mogę przełączyć na gaz.

o tym innym razem, pozdrowienia dla wszystkich cierpliwie czytających.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 154 gości

Gotowe projekty domów