Słóżebność przejazdu przez działkę (..)?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Morfeusz
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2009, 19:14
Słóżebność przejazdu przez działkę (..)?

autor: Morfeusz » 24 lut 2009, 19:35

Witam wszystkich forumowiczów!
Mam działkę do której nie ma drogi dojazdowej, a jedynie służebność przez działkę sąsiada.
Czy służebność przegonu, przejazdu, przychodu przez działkę na rzecz każdoczesnych właścicieli działek wygasa po dziesięciu latach niekorzystania z niej :?:

Z góry dziękuję za udzielenie informacji :)
Pozdrawiam, przepraszam jeśli to zły dział.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 25 lut 2009, 8:23

Nie. jest zapisana w księdze wieczystej i nie możne wygasnąć. Gdybyś nawet za 100 lat chciał przepędzić bydło tamtędy to możesz.Degg jeżeli sie myle to mnie popraw :)

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 25 lut 2009, 13:19

To zależy bo może być służebność na czas określony lub nieokreślony. Ale to trzeba sprawdzić w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Morfeusz
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2009, 19:14

autor: Morfeusz » 26 lut 2009, 1:52

U...aa... to trochę czytania :P Ale raczej na zawsze kózki będę mógł "przeganiać" ? :P

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 26 lut 2009, 10:43

no to zależy czy jest na czas określony czy nie. O tym nie wiedziałem ze są dwie mozliwości

Morfeusz
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2009, 19:14

autor: Morfeusz » 26 lut 2009, 12:02

Czyli są dwie odmiany służebności, niezależnie od treści ustawy?

Nikita_Bennet
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 04 gru 2008, 23:30
Lokalizacja: płn Polski

autor: Nikita_Bennet » 08 maja 2009, 15:29

A mogą mnie państwo pokierować w poszukiwaniach informacji o tym jak to jest ze służebnościami na rzecz zakładów energetycznych lub tpsa? Temat tzw słupów na polach/działkach rolnych. Da się je poliwkidować (niech położą instalację pod ziemią) lub płacą za korzystanie. W księgach wieczystych nie ma żadnych wpisów o tym.
Ostatnio wyoraliśmy uziemienie takiego słupa - było 20 cm pod powierzchnią ziemi (przyjechali szybko i zakopali bo ponoć powinno być minimum 75cm pod ziemią). Pytam bo te słupy są ogromnym utrapieniem podczas zabiegów uprawowych (zmarnowany czas i często pourywane elementy nie tak taniego sprzętu jakim są opryskiwacze).


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów