Próba ciśnieniowa podłogówki - uszło powietrze

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jacekkk
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2009, 22:08
Próba ciśnieniowa podłogówki - uszło powietrze

autor: jacekkk » 01 mar 2009, 16:45

W piątek instalatorzy skończyli rozkładanie podłogówki w moim domu i nabili cały układ (5 pętli) do sprawdzenia i pod wylewkę, którą mam zaplanowaną już na wtorek. Wpuścili w układ 3 bary i przez cały dzień ciśnienie spadło do 2,5 bara, ale instalator powiedział, że to kwestia temperatury otoczenia, itd. Ok, wszystko pięknie, ale dzisiaj podjechałem na budowę a tu na manometrze 0 (zero) :-(
Czy wykonywanie próby ciśnieniowej powietrzem zamiast wody jest wiarygodne? Powietrze działa na uszczelki inaczej niż woda i chyba takie sprawdzenie nie jest do końca dobre. Z powodu jeszcze zimnych nocy nie chcę ryzykować próby z wodą. Czy jest możliwe, że powietrze znajdzie sobie gdzieś na uszczelkach (suchych w tych warunkach) drogę ujścia, a woda przy tym samym ciśnieniu by nie zeszła? Instalator twierdzi, że wszystko jest ok i że sprawdzi, dociągnie śrubunki i będzie dobrze, ale mnie trochę nie daje spać wizja rwania podłóg w kolejnym sezonie grzewczym. Wiem, że trochę panikuję, ale już miałem tylu niesolidnych wykonawców na swojej budowie, że wolę dmuchać na zimne.

tomek ipd
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 21 sty 2009, 13:18
Lokalizacja: Łódź

autor: tomek ipd » 01 mar 2009, 18:19

to niech dokręci śrubunki teraz i zrobi porządną :evil: próbę

jacekkk
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2009, 22:08

autor: jacekkk » 01 mar 2009, 18:21

tomek ipd pisze:to niech dokręci śrubunki teraz i zrobi porządną :evil: próbę


Porządną, czyli wodną?

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

autor: komtech » 01 mar 2009, 18:56

generalnie jeśli chodzi o próbę szczelności to sprawa wygląda w ten sposób że "na powietrzu" może uchodzić, a jeśli zalejesz to wodą to będzie szczelne - ale gwarancji nikt dać nie może. Jeśli na próbie powietrznej nie schodziłoby to woda napewno nie będzie uchodziła. Także poprawić co do poprawienia i jeszcze raz sprawdzić szczelność (można powietrzem a jeśli się okaże że jeszcze uchodzi to zalać wodą i będzie już wszystko jasne) 8)
Instalacje grzewcze - sprzedaż, montaż, serwis, akcesoria.

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30
próba

autor: mezik0 » 01 mar 2009, 20:14

próba zawsze odbywa się wodna ,jest wtedy możliwości wyłapać ewentualny przeciek i niema z tak dużymi wahaniami ciśnienia .

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20

autor: Alibaba » 01 mar 2009, 21:24

Czy rury są gdzieś łączone na posadzce, czy tylko podłączone do rozdzielaczy a pętle robione z jednego kawałka?
Jeżeli z jednego kawałka, to można ponownie napompować i złączki sprawdzić wodą mydlaną. Inna sprawa,że powinno się ją (próbę) robić wodą.

jacekkk
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2009, 22:08

autor: jacekkk » 01 mar 2009, 21:50

Alibaba pisze:Czy rury są gdzieś łączone na posadzce, czy tylko podłączone do rozdzielaczy a pętle robione z jednego kawałka?
Jeżeli z jednego kawałka, to można ponownie napompować i złączki sprawdzić wodą mydlaną. Inna sprawa,że powinno się ją (próbę) robić wodą.


Pętle są poprowadzone każda z jednego kawałka prosto do rozdzielacza (żadnych trójników, itp.). Tak więc wszystkie "podejrzane" łączenia będą dostępne także po wylewce - no chyba, że powodem ucieczki ciśnienia jest sama rurka :-) (instalacja zrobiona na rurkach Comap, złączki Sudo).

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 02 mar 2009, 12:54

Niech robi próbę wodą a te 3 bary to chyba trochę za nisko. Minimum powinno być 4 bary.
Po próbie nich wodę wydmucha kompresorem (bo chyba ma skoro zrobił powietrzem)

jacekkk
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2009, 22:08

autor: jacekkk » 02 mar 2009, 17:46

Instalator się uparł, żeby nie robić próby na wodzie, bo budynek jest mocno zmarznięty i rurki są bardzo zimne. Coś tam pogrzebali przy śrubunkach każdej pętli, zamienili zaślepki z kompletu od odpowietrzników na tradycyjne. Najpierw nabili pion, potem pion i parter i na końcu całość. O godzinie 8:00 nabili 2 bary i o 17:00 było 1 - 0,9. Instalator mnie uspokaja, że to nic strasznego, bo jakby była nieszczelność, to by nie dało się wcale nabić nawet 0,5 bara, ale mnie to nie daje spokoju, bo jutro mam robione wylewki i jak wszystko pójdzie w beton, to umarł w butach (w razie czego kucie podłogi...). Naprawdę powietrze zamiast wody może tak działać na uszczelnienia w układzie?

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20

autor: Alibaba » 02 mar 2009, 19:21

jacekkk pisze: O godzinie 8:00 nabili 2 bary i o 17:00 było 1 - 0,9.

Wg. mnie instalacja jest nieszczelna i trzeba sprawdzić gdzie.
Jeżeli instalator się uparł,że nie sprawdzi na wodzie,to Ty uprzyj się,że nie zapłacisz.Tak jak pisał fpz, wodę można wydmuchać lub dodać np. coś takiego:
britex.netidea.pl/index.php?a=opis&k=0&id=14&40b5_=b93fc3ae9b7578dd5a4331fca119c6d3

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30
próba

autor: mezik0 » 02 mar 2009, 21:01

przecież w budynku nie zamarznie ci woda przy takich przymrozkach jakie są ostatecznie kup fachowcom płyn do spryskiwaczy do ałta , koszt niewielki a potem przepłukarz instalacje i będzie okej ,ciśnienie powinno być nabite półtora raza ciśnienia roboczego .

jacekkk
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2009, 22:08

autor: jacekkk » 03 mar 2009, 18:48

No i sprawa się rozwiązała :-) Przyczyna ucieczki powietrza okazała się śmieszna, bo uchodziło na manometrze :-) Teraz nabite 4 bary od rana stoi jak drut, czyli wszystko gra.

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20

autor: Alibaba » 03 mar 2009, 20:57

I nie można było od razu zrobić "mydełka"??

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 04 mar 2009, 23:15

No i sprawa się rozwiązała Przyczyna ucieczki powietrza okazała się śmieszna, bo uchodziło na manometrze Teraz nabite 4 bary od rana stoi jak drut, czyli wszystko gra.

No i po co te wszystkie brednie były o zmianach ciśnienia w/g temp.powietrza.Sam nie wiedział co jest,ale sprawdzić to się nie chciało.Z doświadczenia wiem że uszczelnić np przyłącza na sprężarce konopiami z pastą = się ucieczka powietrza bez znalezienia miejsca przecieku.Tylko teflon i dobrej klasy aby się nie zniszczył przy przykręcaniu złączek.To już wiem :lol:


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 176 gości

Gotowe projekty domów