Przyłoncze wodne do domku administracyjnego

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

maro1
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 28 gru 2008, 16:22
Przyłoncze wodne do domku administracyjnego

autor: maro1 » 28 gru 2008, 17:00

Witam
Chciałbym się dowiedzieć jakie uprawnienia są mi potrzebne do przyłoncza wodnego.Chydrant znajduję sie 5 metrów od budynku,jest to budynek administracyjny.
Moj znajomy podpowiedzialmi ze najlepiej zrobic studzienke i kupic plany na przyłoncze od chydrantu do studzienki,a reszte instalacji doprowadzic do domu bez polanow,podobnierz najtaniej i również dobrze.Prawde mowiac jestem laikiem w tych tematach wiec prosze o jakąś porade.Zależy mi na zrobieniu tego tak jak sie nalezy a ten pomysl ze studzienka daje mi do myslenia.
Dziekuje z góry za podpowiedzi.
Pozdrawiam.

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30

autor: mezik0 » 28 gru 2008, 19:57

ale za plan może zapłacisz tyle samo co do mieszkania więc poco kombinować zleci to firmie opiekującej się wodociągiem a ona sobie już poradzi sama

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 30 gru 2008, 14:44

Przyłącze od wodociągu źródłowego do budynku inwestor wykonuje na własny koszt. Do tego trzeba wystąpić o warunki przyłączenia do wodociągu. Hydrant nie ma tu znaczenia większego, ponieważ do niego przyłączyć się nie można. Na każde przyłącze trzeba mieć projekt. Koszt około 600 zł. Za metr przyłącza firmy liczą od 150 do 200 zł razem z materiałem. Szczegóły mogę podać na priv...
PS. Tu jest funkcja poprawiania błędów...
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

wasser
Aktywny
Aktywny
Posty: 174
Rejestracja: 28 lut 2007, 14:00

autor: wasser » 30 gru 2008, 21:07

Broda79 pisze:Przyłącze od wodociągu źródłowego do budynku inwestor wykonuje na własny koszt. Do tego trzeba wystąpić o warunki przyłączenia do wodociągu. Hydrant nie ma tu znaczenia większego, ponieważ do niego przyłączyć się nie można. Na każde przyłącze trzeba mieć projekt. Koszt około 600 zł. Za metr przyłącza firmy liczą od 150 do 200 zł razem z materiałem. Szczegóły mogę podać na priv...
PS. Tu jest funkcja poprawiania błędów...

A koszt włączenia przyłącza do sieci miejskiej, koszt odbioru są wliczone w kwotę 150-200 za metr, czy jest to osobno liczone?

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 31 gru 2008, 9:07

Koszt odbioru przyłącza jest liczony oddzielnie, ale z tymi 200 za mb to broda przesadziłeś.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 02 sty 2009, 10:09

Taki cennik ma wykonawca co dla nas robi. zależy to od terenu, w którym kopie i od srednicy rury. A tylko zapomniałem, ze u nas wykorzystuje się dość drogie rury Wavin PE TS. Te 200 zł myślę że za połozenie fi 110 i większych. Gośc ma do budynku administracyjnego, nie wiadomo, czy nie każą mu dac hydrantu... Może i 110 być konieczna.
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

wasser
Aktywny
Aktywny
Posty: 174
Rejestracja: 28 lut 2007, 14:00

autor: wasser » 03 sty 2009, 18:03

Wiecie Panowie co jest "ciekawego" w tym wątku? Ano to, że nie znając szczegółów dyskutujecie o cenowych konkretach. Cena projektu zależy od jego złożoności oraz od kosztów uzgodnień, cena ułożenia zależy od warunków gruntowych, średnicy przewodu, długości, zastosowania ewentualnej dodatkowej armatury, a do tego trzeba doliczyć koszt obsługi geodezyjnej (mapa do projektu i powykonawcza), koszt włączenia przyłącza w sieć, koszt odbioru itd. , a do tego wszystkiego ... ceny są różne w zależności od rejonu Polski.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 03 sty 2009, 23:06

Mapa do celów projektowych - 400 do 1000 zł
Metr wykopu z rurą - około 150 zł dla przyłącza domowego - wg cennika Cen Bud
Uzgodnienia - nie słyszłem, żeby jakieś wodociągi różnicowały złożoność projektu - 80 - 120 zł
Odbiór - w cenie uzgodnienia
Armatura - pewnie Hawle - większość zakładów ją stosuje, bo jest najlepsza
Można se wyliczyć...
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20

autor: Alibaba » 05 sty 2009, 19:19

A co, jeżeli inwestor wybuduje przyłącze sam (np. ze szwagrem ) , a wodociągom zleci tylko wykonanie nawiertki?
Z tej ceny 150 raczej duuuużo zejdzie.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 06 sty 2009, 7:25

Samemu tez można. było pytanie tylko za ile... Czasem samemu nie da sie kopać...
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

wasser
Aktywny
Aktywny
Posty: 174
Rejestracja: 28 lut 2007, 14:00

autor: wasser » 06 sty 2009, 21:32

Broda79 pisze:Mapa do celów projektowych - 400 do 1000 zł
Metr wykopu z rurą - około 150 zł dla przyłącza domowego - wg cennika Cen Bud
Uzgodnienia - nie słyszłem, żeby jakieś wodociągi różnicowały złożoność projektu - 80 - 120 zł
Odbiór - w cenie uzgodnienia
Armatura - pewnie Hawle - większość zakładów ją stosuje, bo jest najlepsza
Można se wyliczyć...

Przyjmując Pana dane wychodzi, że koszt np. 10 metrowego przyłącza umiejscowionego w trawniku poza pasem drogowym będzie kosztował ok. 2980 (projekt 600, wykonawstwo 150x10=1500, 800 mapy (do projektu i powykonawcza), 80 odbiory) + koszt włączenia w sieć.
Teraz ja podam co wchodzi w skład "mojej" kwoty, która wynosi ok. 2260:
- projekt ok. 600
- mapy do celów projektowych i powykonawcze ok. 800
- uzgodnienia w wodociągach, ZUD, ok. 100 (w przypadku gdy przyłącze do budynku niemieszkalnego przechodzi przez pas drogowy lub gdy przyłącze przechodzi przez pas drogowy nie przylegający do budynku mieszkalnego - trzeba dodać jeszcze ok. 80)
- wykonawstwo (firma) z materiałem 70x10=700
- odbiór techniczny ok. 60
Do wszystkiego trzeba doliczyć koszt włączenia, w którym oprócz kosztów robocizny znaczną rolę odgrywa koszt zainstalowanej armatury ( armatura Hawle jest bardzo dobra, ale w Polsce stosuje się również produkty innych producentów np. AVK, TYCO, Jafar, AKWA, itd., więc i w tym temacie koszty podłączenia będą się różniły)
Różnica ok. 700 czyli ok. 25%, i kto ma rację? Nikt z nas, ponieważ tak jak napisałem wcześniej - brak jest danych, a do tego ceny zależą od regionu, w którym ma być wybudowane przyłącze.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 07 sty 2009, 7:33

A ja nie napisałem, że musi byc Hawle, tylko, że większość wodociągów takiej wymaga, bo z nia jest spokój na lata. U was ZUDy sa tanie, ale wymagaja je rozumiem w każdym przypadku (nawet na 2 metrowe przyłącze) co moim zdaniem jest oczywiście skutecznym sposobem na utrudnienie zycia... U nas ceny są takie, ale nikt nie broni Ci wykopać se tej dziury samemu. Poza tym teren ciężki i materiały tez raczej wymagane są droższe. Pytałes to Ci napisałem. Ne pisałem, że u Ciebie będzie tak samo...
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

maro1
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 28 gru 2008, 16:22

autor: maro1 » 21 lut 2009, 18:32

Dziekuje za pomoc teraz juz wiem mniej wiecej jak to wszystko wyglada.Prawdopodobnie doprowadzenie od domu do chydrantu wykonam razem z ojcem.Czyli zostalo mi do zalatwienia.Pozwolenie z administracji,plany,mapka,odbiór.
Jeszcze raz bardzo dziekuje i POZDRAWIAM


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 36 gości

Gotowe projekty domów