pytanie do właścicieli kolektorów

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 28 paź 2008, 14:33

Czas pracy pompy solarnej nie oddaje uzysku energetycznego, niestety.
Mozna z tego tylko obliczyc koszt pracy pompy.

Uzysk energetyczny mozna otrzymac poprzez przemnozenie ilosci czynnika ktory przeplynal i roznicy temperatur w czasie przeplywu.
Wtedy widac prawdziwy odczyt energii.

Pompa pracowala przez 2 godziny i co wnioskujemy z tego.
Mnozac przez gwarantowany uzysk energii, nie mozna powiedziec ze mamy iles kwh energii uzyskanej przez kolektory.
Trzeba by bylo sprawdzic jaka masa czynnika oddala cieplo, a cieplo zmierzyc z roznicy temperatur (wejscie wyjscie).

RAPczyn
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 27 sty 2008, 11:39
Lokalizacja: Warszawa - Tarchomin
Kontaktowanie:

autor: RAPczyn » 28 paź 2008, 14:45

roger74 pisze:stawiam więc pytanie czy to ma sens?


Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy sam.
Warren Buffet mając 78lat niedawno zaczął znowu kupować.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 paź 2008, 15:14

roger74 pisze:
RAPczyn pisze:
roger74 pisze:witam ponownie
ja zamontowałem zestaw we wrzesniu. na tą chwię sterownik pokazuje 265godzin pracy pompki. co tu jest nie tak
zestaw urlich 300
czy normalna rzecza jest max temperatura w zbiorniu około 42st C(pełne słońce, brak rozbioru wody)
dzieki za informacje
pzdr


Widzisz, pierwsza różnica to to, że twój zestaw pracuje na glikolu, a ten pracuje na wodzie (AquaSystem). Skutek jest taki, że w glikolowych układach pompa solar pracuje średnio 2 razy więcej. Po drugie SD 300 ma powierzchnię brutto 3,9m^2 ale NETTO bodaj 2,24 lub 2,36m^2 - nie pamiętam dokładnie, a ten ma 4,4m^2 brutto i 4m^2 netto.

A tu masz wyniki badań z tym, że 1800/18 solarenergy.ch/factsheets/scf846de.pdf

roger74 moim zdaniem powinieneś dokupić drugi kolektor aby być naprawdę zadowolonym z instalacji. To jest najłatwiejsze rozwiązanie w tym momencie.



dzieki za opowiedz

tez sie nad tym zastanawiałem ale czy to sie opłaca?

przed inwwstycją podgrzewanie cwu kosztowało mnie około 80zł/miesiąc

zainwestwałem około 8000zł i teraz wydaj na cwu około 40zł
ta inwstycja zwróci mi się za 16 lat, nie birąc pod uwagę żadnej awarii i dodatkowych kosztów.

stawiam więc pytanie czy to ma sens?

finansowy oczywiście bo ekologiczny napewno


pzdr


40 zł x 12 miesięcy = 480 zł 8000 zostawione w banku na 6 % czy 7% .....

A co do ekologii ... 8000 zł dokładasz do kranów i pryszniców bezdotykowych , zużycie wody spada minimum 3 razy ( u mnie 5 razy spadło) więc ile byś płacił .... a jeszcze coraz droższa woda!

roger74
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 07 wrz 2008, 11:06

autor: roger74 » 29 paź 2008, 13:01

no więc Rapczyn jak to jest ?
czy inwstycja na 16 lat to dobra inwstycja czy nie koniecznie?


pzdr

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 29 paź 2008, 13:40

To co pisze Brzeczkowski jest totalna bzdura.
On zuzywa 10 litrow cieplej wody miesiecznie - bo nie lubi sie myć.
W takim przypadku instalacja sie nie zwroci nigdy - to fakt.

Jesli chcesz wiedziec jakie są uzyski energetyczne w Twoim przypadku (kazda instalacja jest inna), załóz miernik energi (miernik przeplywu oraz 2 termometry) z rejestracją.
Bedziesz wiedzial wszystko i sam sie przekonasz.

A T.B. nie sluchaj, bo czlowiek jest chory.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 paź 2008, 14:26

Co jest bzdurą?
-to co wyszło Panu roger74? bez uwględniania odsetek bankowych
-czy to co padaje instytut w Stuttgarcie?

roger74
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 07 wrz 2008, 11:06

autor: roger74 » 29 paź 2008, 15:15

prawde powiedziawszy mało mnie interrsuje instytut w Stuttgarcie

jeśli moje oszczędności miesięcznie wynoszą 40zł a instalacja kosztuje około 8000zł
to ciężko obronić teze ze to ma sens

aha myje sie przynajmniej dwa razy dziennie, zona tez, i trzy córki tez i jeszcze dla podniesienia efektywności zmywarke podłączyłem do cwu i miałem podłączyc równeiż pralke ale niechce mi sie wydawqac na dodatkowe rurki. bo po co?


pzdr

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 paź 2008, 15:33

roger74 pisze:prawde powiedziawszy mało mnie interrsuje instytut w Stuttgarcie


pzdr


... a szkoda,gdyby Pan znał ich badania, zapewne nie "udekorowałby" sobie Pan domu.
Podają, że jak grzeje Pan wodę prądem to "oszczędności" roczne wynoszą od 160 do 200 zł z m2 rocznie. Oczywiście nie uwzględniając kosztów kredytu, czy odsetek bankowych.

Panie Sonergo jaką chorobę Pan u mnie stwierdzi?

cezarr1
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: pomorskie

autor: cezarr1 » 01 lis 2008, 20:54

Ponieważ się nie opłaca to ilość kolektorów słonecznych montowanych na świecie praktycznie się podwaja ( fakt ) wszyscy są głupi a Pan T.B przejrzał spisek producentów kolektorów jak" Don Kichot" walczy z nim. Dziękujemy Panu, to nie Pana forum. Nie zna pan instalacji solarnych od strony praktycznej niech Pan odpuści męczy Pan siebie i innych

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 02 lis 2008, 0:30

Instalacja solarna moze być dochodową inwestycją, generalnie w trzech przypadkach:
-jak zrobisz sobie ją samemu, z wykorzystaniem materiałów typu szyby od starego autobusu (pod tym aluminiowa poczerniona blacha, miedziane rurki i 15 cm wełny), do tego wymiennik zrobiony ze starego zbiornika z wsadzoną do środka wężownicą z np. 20-30m rurki miedzianej 20mm. Wtedy mamy niski koszt, duży uzysk ciepłej wody -więc szybki zwrot kasy
-jak budujesz instalację solarną tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie wody latem (domy wczasowe itp), i gdzie można wstawić najtańsze kolektory płaskie z dużym zbiornikiem ciepła
-gdy zużywamy sporo ciepłej wody, a akurat gmina daje 70 czy 80% dofinansowania na solary :wink: Ale w tym wypadku również hiper super instalacje z najlepszych firm, typu Paradigma, o ogromnym koszcie, nie zwrócą się NIGDY.

I proszę nie wypisywać bzdur o tym, ile to niby nasz kolektor nie naprodukował energii, na podstawie kilkukrotnego odczytu wskaźnika przepływu i najwyższej stwierdzonej różnicy temperatur latem. Jedyną miarodajną metodą jest montaż licznika ciepła (ceny dla instalatorów od ok.. 450 zł) za wymiennikiem ciepła woda-glikol. Ewentualnie przyjąć wartość około 500 kWh/m2 rocznie dla kolektora płaskiego, i ciut mniej dla próżniowego (podczas największego nasłonecznienia przy wyższej temperaturze kolektory płaskie produkuja wyraźnie więcej energii, natomiast w gorszych warunkach - próżniowe).

I niestety, pan T.B ma rację - montaż instalacji solarnej to w większosci przypadków chwalebne, mocno proekologiczne działanie na rzecz czystego powietrza i ograniczania zużycia energii - ale niestety przeważnie jest to nigdy nie zwracająca sie inwestycja.....

Z tym działaniem proekologicznym jest też jeden myk, o którym muszę wspomnieć. Bo jesli instalacja c.w.u. przed montażem solarów była zasilana kotłem na np. gaz ziemny, a po montażu jedynie solary + grzałka elektryczna + cyrkulacja - to efekt ekologiczny tego typu rozwiazania jest silnie ujemny i suma sumarum znacznie zwieksza emisję CO2, dodatkowo przy znacznie powiększonych kosztach eksploatacji i wyrzuconych w błoto kilkunastu tysiakach :D :lol:

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 02 lis 2008, 0:31

To, że rośnie ilość instalacji kolektorów słonecznych (podobnie jak pomp ciepła) na świecie nie ma nic wspólnego ani z chorobą Pana T.B. ani uzasadnieniem ekonomicznym tego rozwiązania. Po prostu w normalnych krajach tego typu instalacje są dotowane przez państwo i wtedy mają sens gdyż niewątpliwie wpływają na ochronę środowiska, drugi czynnik jaki na to wpływa to marketing, czyli wyssane z palca obliczenia ROI nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Sam buduję dom i spędziłem sporo wieczorów nad próbą udowodnienia sobie, że instalacja solarna kiedykolwiek mi się zwróci, bez efektu (a chciałem w to wierzyć). Mimo to prawdopodobnie instalacja solarna w moim domu powstanie nie dlatego, że mi się to kiedykolwiek zwróci, ale dlatego, że chciałbym, żeby moje wnuki zwierzęta i śnieg oglądały nie tylko na Discovery.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 02 lis 2008, 0:48

Ja również postawię solary na swoim domu, bo chcę i koniec. Oczywiście nie kupię gotowego zestawu za 15 tysi tylko 4 kolektory płaskie z Hewalexu, zbiornik ok. 500l z nierdzewki z własnej konstrukcji wymiennikiem ciepła (jeszcze nie liczyłem wymaganych wymiarów wężownicy, ale kilka takich instalacji zrobiłem i wszystko hula), na wypadek niedoboru ciepła w górze zbiornika montuję obieg z gazowego kotła kondensacyjnego do C.O., podpięcie w sposób nie zakłocający uwarstwienia - no i oczywiscie normalny licznik ciepła, aby WIEDZIEĆ czy dobrze zrobiłem. Wszystko ocieplone 15 cm wełny, bez obiegu c.w.u. (nie ma takiej potrzeby).

Realnie zakładam uzysk 400kWh/m2 * 8m2 czyli 3200 kWh rocznie. Porównujac do grzania prądem, wychodzi koło 1500 zł rocznie. Koszt instalacji wyniesie ok. 10-12 tysięcy.

trisia
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2008, 18:27
jakie kolektory wybrać ?

autor: trisia » 02 lis 2008, 21:14

Witam . Mamy zamontowane od listopada 2007 kolektory Schueco. Są to 2 solary na dachu i zbiornik 300 litrowy z dwoma wężownicami. Przy takim dniu jak dzisiaj (02-11-2008) zbiornik nagrzewa sie do ok 46 C a temperatura na lustrach dochodziła do 60-65st . Przy pełnym słońcu latem bojler nagrzewał się do ok. 78 st. a na lustrach temp. ok. 90 st.

trisia
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2008, 18:27
cd

autor: trisia » 02 lis 2008, 21:39

Zapomniałam dodać (dla tych, którzy szukają zwrotu kosztów itp.), że praktycznie od marca do listopada nie włączamy pieca aby [podgrzać wodę ... ewentualnie kominek w zimniejsze dni aby dogrzać pomieszczenia. Czy to się nie opłaca ? 9 miesięcy bez włączania pieca ... węgiel zużywasz tylko przez 3 miesiące a woda i tak jest dogrzewana od ok. 25-35 st a nie od 7 st jak z instalacji wodnej ... :lol:

Awatar użytkownika
jacek101
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2008, 18:06
Lokalizacja: myślenice

autor: jacek101 » 22 lis 2008, 21:33

proszę o podpowiedz co to c.w.u :oops:
jacek


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości

Gotowe projekty domów