dom energooszczędny

Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o certyfikatach energetycznych, w jakim celu są wykonywane, gdzie i do kogo zgłosić się w tej sprawie oraz jakie są regulacje prawne, to zapraszamy do tej sekcji.

Moderator: konsultant BuildDesk

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 27 paź 2008, 12:26

Czesto spotykam, opinie ze w razie potrzeby mozna dogrzac innym zrodlem ciepla np. grzejniki elektryczne czy kominek.
Nikt nie zastanawia sie czy wszyscy chca tak zyc i mieszkac, liczac na dodakowe zrodla ciepla przy srogich mrozach. Ja nie zamierzam niczego dodatkowego montowac, w kominku napale gdy bede mial na to ochote a nie gdy mroz scisnie a dodatkowe grzejniki elektryczne to jest dopiero poroniony pomysl. Instaluje PC zeby nie miec potrzeby dodatkowego zrodla ogrzewania.

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 paź 2008, 12:40

Kominki... jak się ktoś uprze, to wyłącznie otwarte, dla uroku nie grzania. A dodatkowe grzejniki .. to idiotyzm, nigdy bym komuś tego nie polecił. Podobnie jak ogrzewania czegokolwiek w wersji pośredniej, z cyrkulacją.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 27 paź 2008, 15:56

Hmm, chyba źle się zrozumieliśmy.
Nie mam nic do PC, poza tym, że u siebie jej nie zamontuję głównie z powodu bardzo wysokich oczekiwanych kosztów napraw. Co innego, gdybym dostał gwarancję na 15 lat, a przegląd roczny nie kosztowałby więcej jak 100 zł. Bo koszt instalacji i obsługi to są najwyższe koszty PC, przy niewielkiej instalacji (dobrze ocieplony dom) koszt inwestycji wynosi mniej więcej tyle, co 30-letnie rachunki za prąd :wink:
Wolę to zrobić inaczej, mianowicie chodzi mi o jak najmniejszy koszt początkowy źródłą ciepła, i trochę wyższe rachunki, gdyż teraz mamy bessę na rynku akcji i każdy nadmiar kasy zdecydowanie lepiej ulokować w śmiesznie tanie akcje (zysk rzędu 500% w ciągu kilku lat pewny na 90%) niż w bardzo tanią w eksploatacji, ale drogą w zakupie PC :D
Taka kombinacja pozwoli w ciągu kilku lat na nowy dom :wink:

Odnośnie solaró: - to jest chyba oczywiste, że źle zaprojektowana i źle ustawiona instalacja solarna żadnych oszczędności nie daje, a dogrzewanie prądem wody krążącej w cyrkulacji to już kompletna paranoja.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 27 paź 2008, 18:24

Do T.B
Ale o co chodzi z tą cyrkulacją ?
U mnie w domu (ok. 200 m2), mam zwykłe CO grzejnikowe i jedną energooszczędna pompkę, która zużywa góra 30W. To nawet niech sobie chodzi od listopada do marca włącznie non-stop, to przy założeniu nieco na wyrost 50 gr za kWh zużyje mi prądu za 50 zł... na dodatek, ten prąd w wyniku tarcia zamienia się i tak na ciepło :wink:
Instalacja idzie w ścianach wewnętrznych, więc ew. "straty" ciepła tak naprawdę są ogrzewaniem ściennym :wink:
W tym wypadku cyrkulacja jest energetycznie kompletnie obojętna dla budynku.

Natomiast całkowicie przyznaję Panu rację z CWU - tutaj cyrkulacja to gwałt na energooszczędnosci, przecież po pierwsze instalacja CWU to nie jest inst. grzewcza i straty są tutaj stratami, szczególnie latem oraz jeśli średnio zaizolowane rurki idą nieogrzewaną piwnicą lub w bruzdach na ścianach zewnętrznych.....

Bardzo chętnie zajrzałbym w Pana wyniki prób z izolacjami na bliźniaku, chyba na wszystkich forach o tym Pan napisał :wink: , ale nigdzie nie znalazłem dokładnych danych, tylko wniosek końcowy - że jest taniej od środka ocieplić. Muszę przyznać, że u siebie też mam piwnicę ocieploną od wewnątrz, ponieważ nie chciałem rozkopywać fundamentów, tak było łatwiej. 10 cm styro + płyta gk. A czy można otrzymać choć zdjęcie projektu, i kolejne comiesięczne odczyty liczników, pomiary temperatur w piwnicach i na piętrach, ew. (jeśli to było zrobione) pomiary zużycie en. el. do samego ogrzewania (nie całego budynku). Bardzo mnie to interesuje, gdyż bardzo lubię, jak teoria gra z praktyką - zazwyczaj wszystkie takie rzeczy da się policzyć, ale w szczególności interesuje mnie co ma wpływ kolejności warstw ocieplenia do przenikania ciepła. Teoretycznie - nie ma nic (przy pominięciu róznego zawilgocenia przy kombinacjach z kolejnością).
Teraz montujemy instalacje w głebokich piwnicach 4m pod ziemią, panuje tu stała temperatura ok. 16"C bez ogrzewania i bez ocieplenia- no to jak niby ma stąd znikać ileś tam set kWh na m2? Nawiasem mówiac, będzie to jeden z najbardziej "energooszczędnych" budynków w mieście - bo PEC się walnął i źle zamontował licznik ciepła :wink: , he he.
I jak tu gościowi wystawić certyfikat energetyczny, wiedząc, ze "faktyczne", licznikowe zużycie energii jest o połowę niższe niż wyliczone w certyfikacie :lol:

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 28 paź 2008, 7:57

Witam zapalenca energooszczednosci ... :lol: :wink:
Ja montuje PC z wiadomych wzgledow -niskie rachunki za co i cwu ale tez jednak ma to spory wplyw na srodowisko
Cyrkulacja w co to wg mnie tez nie ma zadnego wplywu na rachunki natomiast cyrkulacja cwu (mysle ze TB miale te na mysli) owszem, ale ja musze zrobic cyrkulacje bo do prysznica chce dac baterie termostatyczna i chce cos wymyslec zeby wlaczac owa pompke tylko podczas kapania sie. Moze jakis wlacznik w lazience -ale jak pamietac o wylaczeniu go, moze wlacznik czasowy i np. po 30minutach sama sie wylaczy az do nastepnego wlaczenia recznie?
Jesli chodzi o kominki -kominy do tych kominkow sa zawsze duzym mostkiem termicznym i nic tego nie zmieni, w szczegolnosci gdy nie ocieplamy czesci wystajacej ponad dach i murowana jest ona bezposrednio z klinkieru, ja tak wlasnie mam. Moze ocieple np. 3cm welny w lazience przed tynkowaniem. (przechodzi mi przez lazienke i dopiero na parterze wchodzi do pom. gosp. -taki uklad pomieszczen)

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 paź 2008, 10:54

Szanowny Panie Indiana , cyrkulacja, czyli ogrzewanie pośrednie poza samą pompką cyrkulacyjną jest ogrzewaniem o małej sterowalności w poszczególnych pomieszczenia. Trudno też (lub drogo) robi się przy centralnym ogrzewaniu, programowanie strefowe .
Kolejna sprawa to koszty montażu. Jeżeli budujący ma określoną kwotę na dom i pewnych barier nie przeskoczy to jeżeli wyda 40 000 zł na ogrzewanie, to 36 000 zł mniej wyda na izolację. W domach o bardzo małych potrzebach ciepła coraz większy udział w ogrzewaniu maja „pozagrzejne „ źródła. 10 lat temu komputer 100W jeden na dom, teraz 400W i jeden to za mało, 10 lat temu telewizor 29 cali to 50W dziś lsd czy plazma to nawet 600W. W ogrzewaniu niecentralnym automatyka (ASIC) mierzy temperaturę w pomieszczeniu 15/sek! Dzięki temu uwzględnia wszystkie inne źródła ciepła.
No i na koniec , to z doświadczenia , nie da się zbudować domu zużywającego 40 czy 70kWh /m2 rocznie (na wszystko) nie spełniając którego któregokolwiek z warunków.
70kWh/m2 rocznie
-Izolacja termiczna ściany od środka z folią . Podłoga 0.1W.m2xK dach 0.08W/m2xK ściana 0.14W/m2xK
-wentylacja z odzyskiem ciepła
-niecentralne ogrzewanie.
40kWk/m2 rocznie
ściana 0.1W/m2 xK
-krany i prysznic bezdotykowe

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 28 paź 2008, 17:11

T. Brzęczkowski pisze:...W domach o bardzo małych potrzebach ciepła coraz większy udział w ogrzewaniu maja „pozagrzejne „ źródła. 10 lat temu komputer 100W jeden na dom, teraz 400W i jeden to za mało, 10 lat temu telewizor 29 cali to 50W dziś lsd czy plazma to nawet 600W....


Jak zwykle nieprawda.Prosze zobaczyc ile zużywają energii telewizory LCD 29 (cali) do podobnych gabarytowo telewizorów kineskopowych. ZNACZNIE MNIEJ jak przywoływane 600W!!!Wątpie zeby kazdy kupil 65-70 calowy TV aby mieć te 600 W.
A ile z tego idzie w energie cieplną?Hmmm?100%??? :shock: :shock:
Na dowód porównanie zużycia energii 400 telewizorów od 20-70 calowych:
vorort.bund.net/klimaschutz/publikationen/publikationen_72/files/3117_bund-tv-stromverbrauchsliste-2007-februar.pdf
Przykładowo telewizor ot taki jak u mnie stoi 37 calowy Samsung LE37R72B LCD w pracy zużywa 170 W. Rocznie wydzie 254,8 kWh.A ile z tego zamieni się w energię cieplną?Załóżmy do obliczeń w baaaardzo wielkim uproszczeniu że niech i 100% idzie w ciepło.Niech domek będzie 150 m2 to ile "zysku" mam od TV na m2
jedynie 1,7 kWh/rok/m2 Faktycznie to jest "znaczaca" ilość do ogrzania mieszkania :D :D :D :D Ile bym musiał sobie postawic telewizorów aby ogrzac dom?
No chyba że byłby to słynny radziecki Rubin który żarł 3 kW/h.Pamietam jak się grzała cholera.Tyle że lampowy i w PALu nie odbierze :cry:

A policzył Pan ile zysków ciepła jest od człowieka lub od promieniowania słonecznego?
Wątpie.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 28 paź 2008, 18:31

T. Brzęczkowski pisze:Ponieważ się tym zajmuję i to od 18 lat (domy zużywające do 40kWh/m2 rocznie "na wszystko") to jako zawodowiec sprawę przebadałem . Różnica w jednakowo elektrycznie ogrzewanych dwóch połówkach budynku parterowego z identyczną grubością styropianu w podłodze, wełny w dachu i styropianu na ścianie i fundamencie od zewnątrz
a w drugiej połówce wełna z folią od środka, wynosiła w skali sezonie grzewczym od 8000 do 9000kWh ( najniższa i najwyższa wartość). Obie połówki miały identyczną wentylację z rekuperacją i temperaturę. Wschodnia ściana była zakryta przed słońcem żywopłotem a po środku południowej przebiegała ściana działowa, więc nasłonecznienie było jednakowe. Dom miał 12/10m."?


Zaraz zaraz coś tu jest nielogiczne.
Szczyci się Pan izolowanym od środka budynkiem o obnizeniem zapotrzebowania 9000 kWh/rok.Dom parterowy wymiar 10x12m=120 m2 w obrysie zew. czyli w środku moze mieć i 100m2 p.u.Liczymy (zwykła arytmetyka) 9000 kWh/rok podzielić na 100 m2 = obniżenie wyniosło 90 kWh/m2/rok.Oba domy maja ten sam system wentylacji z rekuperacją.Załóżmy,że i materiały,okna są też te same.Mówi Pan że grubości izolacji są identyczne.I tu pytanie:
Proszę podać jakie U [W/m2*K] jest tej ściany przy izolowaniu od wewnątrz,
a jakie U [W/m2*K] przy izolowaniu od zewnątrz przy tych samych ilościach izolacji??
Czy aż takie zeby uzyskac obnizenie 90 kWh/m2/rok?
Zakładając,że budynek jest już zaizolowany styropianem a Pan "uszczęsiwił" lokatora izolowaniem od wewnątrz DODATKOWĄ wełną (odbierając mu m2 powierzchni uzytkowej)
to zadam pytanie podobne
Ile wynosi U [W/m2*K] przy dołozeniu od zewnątrz tej samej grubości izolacji jaka dołożył Pan od środka.
Proszę podac różnicę w [W/m2*K]. Jest?
W związku z powyższym proszę przeprowadzić dowód obliczeniowy,że w przy tej samej DODATKOWEJ grubosci izolacji z zewnątrz z ta sama instalacją wentylacji z rekuperacją budynek będzie miał gorsze sezonowe zapotrzebowanie na ciepło?
Umie Pan?Ma Pan pole do popisu.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 28 paź 2008, 20:02

Re Piwopijca
W takim przypadku, jeśli potrzebujesz cyrkulację wyłącznie do 1 pkt, najprościej i najlepiej zrobisz montując czujkę ruchu (na podczerwień) uruchamiającą pompkę. Koszt niewielki, montaż banalny, a załączy pompę natychmiast po otwarciu drzwi - więc zanim dojdziesz do kranu, masz w nim ciepłą wodę :wink: . Na większosci modeli masz możliwość regulacji czasu pracy po sygnale - ustawiasz na minimum, i tyle.

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 29 paź 2008, 7:19

Witam, pierwsza mysl byla o czujce, ale jednak nie sprawdzi sie.
Cyrkulacja potrzebna tylko do prysznica, nie chce miec do umywalki czy wanny a tym bardziej do ubikacji. Stad tez zrezygnowalem z tego pomyslu. Potrzebuje czegos precyzyjniejszego, wspomniany wlacznik moglby byc rozwiazaniem, ale musi byc z wylacznikiem czasowym. Po 30 minutach wylaczy sie samoczynnie, nie biore nigdy prysznica dluzej wiec moze ...

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 paź 2008, 8:52

jochwaw pisze:
T. Brzęczkowski pisze:Ponieważ się tym zajmuję i to od 18 lat (domy zużywające do 40kWh/m2 rocznie "na wszystko") to jako zawodowiec sprawę przebadałem . Różnica w jednakowo elektrycznie ogrzewanych dwóch połówkach budynku parterowego z identyczną grubością styropianu w podłodze, wełny w dachu i styropianu na ścianie i fundamencie od zewnątrz
a w drugiej połówce wełna z folią od środka, wynosiła w skali sezonie grzewczym od 8000 do 9000kWh ( najniższa i najwyższa wartość). Obie połówki miały identyczną wentylację z rekuperacją i temperaturę. Wschodnia ściana była zakryta przed słońcem żywopłotem a po środku południowej przebiegała ściana działowa, więc nasłonecznienie było jednakowe. Dom miał 12/10m."?


Zaraz zaraz coś tu jest nielogiczne.
Szczyci się Pan izolowanym od środka budynkiem o obnizeniem zapotrzebowania 9000 kWh/rok.Dom parterowy wymiar 10x12m=120 m2 w obrysie zew. czyli w środku moze mieć i 100m2 p.u.Liczymy (zwykła arytmetyka) 9000 kWh/rok podzielić na 100 m2 = obniżenie wyniosło 90 kWh/m2/rok.Oba domy maja ten sam system wentylacji z rekuperacją.Załóżmy,że i materiały,okna są też te same.Mówi Pan że grubości izolacji są identyczne.I tu pytanie:
Proszę podać jakie U [W/m2*K] jest tej ściany przy izolowaniu od wewnątrz,
a jakie U [W/m2*K] przy izolowaniu od zewnątrz przy tych samych ilościach izolacji??
Czy aż takie zeby uzyskac obnizenie 90 kWh/m2/rok?
Zakładając,że budynek jest już zaizolowany styropianem a Pan "uszczęsiwił" lokatora izolowaniem od wewnątrz DODATKOWĄ wełną (odbierając mu m2 powierzchni uzytkowej)
to zadam pytanie podobne
Ile wynosi U [W/m2*K] przy dołozeniu od zewnątrz tej samej grubości izolacji jaka dołożył Pan od środka.
Proszę podac różnicę w [W/m2*K]. Jest?
W związku z powyższym proszę przeprowadzić dowód obliczeniowy,że w przy tej samej DODATKOWEJ grubosci izolacji z zewnątrz z ta sama instalacją wentylacji z rekuperacją budynek będzie miał gorsze sezonowe zapotrzebowanie na ciepło?
Umie Pan?Ma Pan pole do popisu.


Czytał Pan co pisałem Jakie 100m2 jakie 9000kWh /m2??? Szkoda, że ma Pan takie problemy ze zrozumieniem tekstu, jak i ze zrozumieniem w którym kierunku płynie ciepło i czym się różni podczerwień od przewodzenia . O wykresie Molliera już nie wspominam.

Wyjaśniam . połówki domy do badań ( 6 lat pomiarów) różnił się mostkiem termicznym do gruntu. Jedna połówka była suporeks ocieplony od zewnątrz 20 cm styropianem a druga połówka 20 cm wełny od środka z folią , suporeks na zewnątrz. Ogrzewanie elektryczne , jednakowa temperatura . 9000kWh to różnica w zużyciu energii przez sezon grzewczy, wynikająca z mostka termicznego do gruntu. Czyli 9000kW należy podzielić przez 20mb fundamentu co nam daje 450kWh/mb mostka.
Może Pan to też sobie wyliczyć . Jeżeli znajdzie Pan w swoich podręcznikach następujące dane:
- ile kWh potrzeba na ogrzanie 1m3 gruntu (fundament potraktujmy jak grunt ) o jeden stopień i utrzymanie tego stanu przez sezon grzewczy
- izotermy gruntu pod domem w sezonie grzewczym przy ociepleniu z zewnątrz fundamentu

Naprawdę bez tego dalej nie ruszymy.

pener
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 30 gru 2007, 14:21
Lokalizacja: Nowy Sącz

autor: pener » 29 paź 2008, 9:15

piwopijca pisze:Witam, pierwsza mysl byla o czujce, ale jednak nie sprawdzi sie.
Cyrkulacja potrzebna tylko do prysznica, nie chce miec do umywalki czy wanny a tym bardziej do ubikacji. Stad tez zrezygnowalem z tego pomyslu. Potrzebuje czegos precyzyjniejszego, wspomniany wlacznik moglby byc rozwiazaniem, ale musi byc z wylacznikiem czasowym. Po 30 minutach wylaczy sie samoczynnie, nie biore nigdy prysznica dluzej wiec moze ...

Pzdr.

Ja mam dodatkowy włącznik w łazience (dzwonkowy), który daje sygnał na sterownik schodowy (taki co na klatkach w bloku).A on załącza pompę na ustawiony czas (u mnie ok 30 sek.).
Mam też taki włącznik w kuchni.
Sprawdza się.Wchodzisz, włączasz i zanim wejdziesz pod prysznic masz ciepłą wodę.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 29 paź 2008, 9:31

Panie Brzęczkowski nie odpowiedział Pan na pytanie w sposób merytoryczny
Powtórzę co napisałem bo jak Pan powiedział dalej bez tego nie ruszymy

Proszę podać jakie U [W/m2*K] jest tej ściany przy izolowaniu od wewnątrz,
a jakie U [W/m2*K] przy izolowaniu od zewnątrz przy tych samych ilościach izolacji??
Czy aż takie zeby uzyskac obnizenie 90 kWh/m2/rok?
Zakładając,że budynek jest już zaizolowany styropianem a Pan "uszczęsiwił" lokatora izolowaniem od wewnątrz DODATKOWĄ wełną (odbierając mu m2 powierzchni uzytkowej)
to zadam pytanie podobne
Ile wynosi U [W/m2*K] przy dołozeniu od zewnątrz tej samej grubości izolacji jaka dołożył Pan od środka.
Proszę podac różnicę w [W/m2*K]. Jest?
W związku z powyższym proszę przeprowadzić dowód obliczeniowy,że w przy tej samej DODATKOWEJ grubosci izolacji z zewnątrz z ta sama instalacją wentylacji z rekuperacją budynek będzie miał gorsze sezonowe zapotrzebowanie na ciepło?
No dalej czekam Panie ekspercie

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 paź 2008, 9:48

Nie potrafię podać U nie miałem aparatury do zmierzenia, ale zupełnie w tym badaniu to nie było do niczego potrzebne. Interesowała mnie różnica a nie całkowite zużycie energii.

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 29 paź 2008, 10:57

pener pisze:Ja mam dodatkowy włącznik w łazience (dzwonkowy), który daje sygnał na sterownik schodowy (taki co na klatkach w bloku).A on załącza pompę na ustawiony czas (u mnie ok 30 sek.).
Mam też taki włącznik w kuchni.
Sprawdza się.Wchodzisz, włączasz i zanim wejdziesz pod prysznic masz ciepłą wodę.

Dobry pomysl, ze tez nie pomyslalem o tym wczesniej. Teraz wezme to rozwiazanie powaznie pod uwage, dzieki
Pzdr.


Wróć do „Certyfikaty energetyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów