dom energooszczędny

Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o certyfikatach energetycznych, w jakim celu są wykonywane, gdzie i do kogo zgłosić się w tej sprawie oraz jakie są regulacje prawne, to zapraszamy do tej sekcji.

Moderator: konsultant BuildDesk

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 18 wrz 2008, 12:40

Kiedy i czy wogole zejdzie Pan na ziemie?
Zarzuca Pan komus ze ludzie nie chca docieplac bo zapewne szkoda im pieniedzy na to, ale oczywiscie Pan by wiedzial jak przekonac wszystkich :lol:
Nawet Pan sobie nie zdaje sprawy jakie to trudne jes, no ale bardzo latwo sie kogos krytykuje nie majac o czyms pojecia. Dlaczego tego nie mozna wprowadzic (Panskich 50cm w dachu, 30cm w scianie i iles tam w podlodze) dla wszystkich domow bez wyjatku, skoro to takie proste, a moze dlatgo ze nie chodzi tutaj o Pansie pieniadze? Hm... pewnie, ze latwo wydaje sie cudze...
Dobrze by bylo gdyby wszyscy mogli miec domy niskoenergetyczne, no ale...

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 wrz 2008, 15:34

Troszkę myli Pan pojęcia. """Zarzuca Pan komus ze ludzie nie chca docieplac bo zapewne szkoda im pieniedzy na to,"""
Piszę, że docieplają a nie izolują!A to ogromna różnica. Co do kasy.... nie szkoda na przewymiarowany GWC, na zbyt rozbudowaną centralę, na doprowadzenie gazu, na kotłownie, na cyrkulację, na nie mogące się zamotyzować solary czy pompy ciepła.... a brakuje na izolację.
""""dla wszystkich domow bez wyjatku, skoro to takie proste, a moze dlatgo ze nie chodzi tutaj o Pansie pieniadze?""""
Mogę Pana zapewnić, że ceny energii będą dotyczyły wszystkich domów bez wyjątku! A ja izolacjami przestałem handlować 12 lat temu, więc argument, że chodzi o moje pieniądze raczej odpada.
Kolejna sprawa to Szanowny Panie Piwopijco niezależnie co Pan o mojej wiedzy sądzi, to czy uważa Pan, że to co piszę, opinia Pana czy Pana Zembrowskiego zachęca do mnie klientów czy odstrasza, proszę szczerze!

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 19 wrz 2008, 6:42

No i widze, ze jednak chodzi o klienta -a raczej jego kase
Pan wogole nie zastanawia sie nad tym, ze domy sa w roznym stanie i z roznych okresow, widzi Pan tylko nowe inwestycje-sadze tak po zarzutach przewymiarowania tego i owego.
Nikt w bloku czy starej kamienicy nie mysli o przewymiarowaniu czegokolwiek.
Z przewymiarawaniem czy PC to zupelnie juz Pana nie rozumiem, ja daje PC i GWC zwirowe i nie czuje sie z tym zle, ale wiem ze sa ludzie ktorych nie stac nawet na zwykle docieplenie ale Pan zdaje sie nie zauwazac tego problemu - bo i po co, skoro nie beda nigdy Panskimi klientami to trzeba docierac do tych ktorzy moga byc potencjalnymi "szkotami" i chciec oszczedzic na GWC (Panskie 20mb) czy elektrycznych matach w domu etc. - Pan proponuje im "marzenia" ze tanim kosztem mozna miec dom "pasywny" lub niskoenergetyczny -utopia, mowi to Panu cos?
Ja juz od dawna szukalem dobrych rozwiazan do mojego domu i wybralem wspomniana PC i podlogowke w calym domu -wodna, wentylacja z reku, GWC zwirowe w garazu no i oczywiscie to nie jest takie proste, musialy pojsc kompleksowe inwestycje.Sciany z BK 400, Foamglas pomiedzy fundamentem a scianami, 20cm styro na zewntrzne sciany, 30cm styro w podlodze, 38cm welny w dachu, okna do domow pasywnych- pionowe i dachowe (polaciowe).
Juz kiedys bylo takie porownanie, kupujac auto z klima -czy zastanawia sie Pan kiedy ta klima zwroci sie zamortyzuje)? Nie sadze. To samo jest z PC -komfort i ekologia, zuzycie "pradu" na PC i bezposrednie ogrzewanie elektryczne jest spora, srednio 4x mniej potrzebuje PC tych kW. Wiem ze Pana nie przekona nic i latem 20mb rury moze ochlodzic dom a zima wystarczy do ogrzania powietrza-no, ale to Panski problem, a raczej Panskich klientow

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 wrz 2008, 9:29

Pompy ciepła wymyślono do obiektów zabytkowych, w których inaczej zmniejszyć zużycia energii się nie da. W domach izolowanych są zbyt drogie w eksploatacji i nie nadają się, jak każde zresztą ogrzewanie pośrednie. A co do kasy... Pracowałem dla firmy Leonard (pompy ciepła)i w latach 94-96 zajmowałem się montowaniem tego typu urządzeń. Dzieki temu miałem kasę na badania. Profesor Żmijewski twórca Krajowej Agencji Poszanowania Energii ( kiedyś bardzo fajna idea - dziś czysta komercja )" zaraził" mnie do dopracowania jego pomysłów -" im mniej potrzeba ciepła, tym bardziej opłaca się stosować droższe, bardziej sterowalne jego źródła"

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 19 wrz 2008, 12:32

Tak, ale nie oznacza wcale tego, ze wogole oplaca sie je stosowac.
Jakim cudem PC jest drozsza w eksploatacji niz czysty prad?
Jest drozsza w inwestycji -OK, ale cop nawet 3,5 oznacza ze jest o tyle razy korzystniejsza w eksloatacji niz energia elektryczna w "czystej" postaci

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 wrz 2008, 13:05

W domach izolowanych to zupełnie oczywiste. Przecież pompa ciepła jest elementem (sercem) centralnego ogrzewania. A te zawsze więcej produkują ciepła niż potrzeba.
W domach o całkowitym zużyciu energii na poziomie 40kWh/m2 źródła "pozagrzejne" (TV, komputer, lodówka oświetlenie) stanowią ogromy procent zapotrzebowania. Im lepsza izolacja tym większy to procent. Dlatego nowoczesne grzejniki od 16 lat wyposaża się w mikropocesory ASIC , każdy grzejnik mierzy temperaturę w pomieszczeniu 15x /sek.

Może podam inny przykład związany z cyrkulacją i transportem ciepła.
Założyłem podlicznik na 2kW grzałkę w termie (300 l)i pompkę cyrkulacyjną do cwu. Terma podłączona była do pieca VISS... i solarów . Latem 60 st wodę utrzymywały solary i w/w grzałka . Ponieważ w domu trwały prace wykończeniowe, nie było jeszcze baterii, z wody nikt nie korzystał , Po 30-tu dniach układ zużył 90kWh (cyrkulacja była zaprogramowana 2h rano i 5h wieczorem.
I drugi przykład : 3 osobowa rodzina w zamieszkałym domu - układ termy Atlantic 30l nad każdą z dwóch łazienek (tylko prysznic i umywalka ) i 10l pod zlewozmywakiem.
Podlicznik założony na trzy w/w termy. po 30 dniach ... 87kWh.

Jak Pan widzi cyrkulacja , transport ciepła opłaca się tylko przy dużym zużyciu.

Stąd zdanie prof Żmijewskiego.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 wrz 2008, 13:15

Przecież jeżeli dom na samo ogrzewanie zużyje 15kWh/m2 rocznie
to COP 200 się nie opłaca!
np 200m2 x 15 = 3000kWhx 0,50zł 1500 zł. rocznie!
koszt założenia ogrzewania bezpośredniego to 6000zł

Pan odejmie 6000 zł od całkowitych kosztów projekt + materiały+wykonanie kompletnej instalacji zasilanej pompą ciepła z gruntowym kolektorem .....i wpłaci na konto!
O corocznych przeglądach, im tańsza pompa, tym częstszych naprawach i substancjach kontrolowanych nie wspominając. Chyba nie istnieje droższe ogrzewanie.

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 19 wrz 2008, 15:43

Prosze przestac powielac stereotypy, jakie czeste i drogie przeglady?
Coz za bzdury, Pan ciagle daje za przyklad skrajnie nieefektywne przypadki, a ja ciagle podaje swoj -indywidualny przypadek. Dom ma zapotrzebowanie na energie do ogrzewania max (przyjalem skrajnie duze) 20 kWh*m2/rok , reszta to urzadzenia domowe i cwu. Przy PC 6kW (zuzywa dla 35*/0*) 1,4kW i wytwarza moc 6,1kW
Koszt instalacji wodnej jest wyzszy niz np. maty elektryczne -fakt, ale ja ie narzekam i o moje pieniadze prosze sie nie martwic :)
Pan ciagle zaklada ze wszyscy beda miec cyrkulacje cieplej wody -blad, ja nie zamierzam takowej posiadac, ale baterie prysznicowa z termostatem owszem
Jak ktos wspomnial, zakladanie olbrzymich strat natransport ciepla jest chyba tez bledem. Ja mam "kotlownie" w samym srodku domu, droga do przebycia ciepla co i cwu jest bardzo krotka i w przewodach izolowanych straty beda nikle
W solarach pompka pracuje nieomal ciagle wiec i zuzycie zaczyna byc znaczniejsze -ale nie sadze zeby az tak tragicznie to wygladalo, no ale zawsze jakies jest. Szczegolnie w nieizolowanych rurach z ciepla woda
PC dziala podwojnie jak Pan zapewne juz wie, i uzyskujemy oprocz co dodatkowo cwu
Jesli zbiornik 250l ustawie na grzanie PC dwa razy dziennie do temp. 55*C (6,1 kW PC zrobi to dosc szybko) to jakie wg Pana beda koszty uzyskania owej cwu?
Zanim temp. spadnie ponizej np. 45*C to minie bardzo duzo czasu, licze ze przez 30min PC wlaczy sie latem zeby dogrzac wode -przy srednim rozbiorze dla 2 osob

Ja mysle, ze PC w mojej instalacji bedzie dobrze sie sprawowala i wyjdzie bardzo ekonomicznie. Zaklaam jej prace zima dla co w warunkach 35*/30* - wyjscie/powrot

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 wrz 2008, 15:54

No dobra! 20 kWh/ 3.5 (cop)= max 14 kWh/m2 oszczędności
dom 200m2 daje 2800 kWh x 50gr = 1400 zł oszczędności w roku
Ile kosztuje cała komplenta intalacja na gotowo i na ile % ma Pan kredyt?
Ile kosztuje przegląd (coroczny obowiązkowy) ?
Ile naprawa?
Trwałóść 25 lat!

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 19 wrz 2008, 16:19

Nie wiem lie kosztuja przeglady czego czego coe sie niezbyt czesto robi
COP dl PC ktore podalem dotyczylo cwu dla warunkow 55*/0* a dla co wynosi 35*/0* - czy odwrotnie jak Pan woli i sprawnosc wyniesie dla co: 6,1/1,4=4,3
Wiec Panskie wyliczenia: 20 kWh / 4,3 (cop) = max 15,3 kWh/m2 oszczednosci
Podlogi 200m2 przy takim zaporzebowaniu daje 3060 kWh x 50 gr. = 1530zl oszczednosci w roku
Nie wiem lie bedzie mnie ostatecznie kosztowac cala instalacja (zlecilem budowe pod klucz firmie zewnetrznej i Oni martwia sie o koszty)
Uwaza Pan ze maty grzejne sa wieczne?
Nie chce juz powtarzac tego, ze prad niestety bedzie drozal a nie tanial to i roznice zrobia sie wieksze, ale nie o to...

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 wrz 2008, 16:28

Zapewne ONI martwią się o koszty! Zupełnie nie sprawdził Pan ile kosztują obowiązkowe przglądy wynikające z nowej ustawy o substancja kontrolowanych , Wierzy Pan w COP i dane producenta... Koszty roczne wielokrotnie przekroczą 1530 zł!
Maty nie pracują, nie utleniają się, nie palą się w 30stC.... są wieczne, ale zawsze lepiej izolować niż grzać.

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 20 wrz 2008, 20:41

Zarowka tez jest wieczna-do czasu gdy sie spali
Wie Pan doskonale, ze nie ma rzeczy wiecznych, szczegolnie gdy maja takie trudne warunki pracy -maty sa poddawane duzym obciazeniom termicznym a wiec i istnieje ryzyko ze w koncu np. "przepala sie" lub zniszcza w inny sposob
Prosze nie udowadniac mi ze to nieprawda boo bedzie to juz smieszne.
Rury z plynem w podogowce wodnej tez moga sie uszkodzic, ale nikt nie podaje ze sa wieczne - za duzo reklam :lol: :wink:

Pzdr.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 25 paź 2008, 20:26

Witam.
Interesuję się tematyką oszczędności energii od dawna, a ponieważ jestem stosunkowo dobrze ustawiony finansowo, ciągle kombinuję jak obniżyć rachunki :wink:
Teraz mieszkam w domu z podwójnym ociepleniem (15 cm styropianu na zewnątrz i 10 wewnątrz), moje rachunki za gaz (CO z nowym kotłem) są śmieszne, i nie opłaca mi się nic robić, gdyż uzyskane oszczędności w życiu się nie zwrócą. Aktualnie kocioł gazowy jeszcze ani razu nie był odpalany w tym roku, a temperatura wewnątrz wynosi 21-22" - wszystko dzięki tak wyśmiewanym wewnętrznym zyskom ciepła (kuchenka, dwa komputery, duże południowe okna, oświetlenie już mniej, bo energooszczędne).
Teraz będe przenosił się do nowego domu, i tu już całkowicie rezygnuję ogrzewania - jedynie montuję szczątkowe podłogowe zasilane z kominka w części pomieszczeń (chcę mieć kominek, a szkoda żeby paliło się w komin, no i na wypadek zdażających się raz na czas 20-stopniowe mrozów mam w zapasie kilka elektrycznych grzejników za 40 zł). Uzyskane oszczędności na instalacji ładuję w 40 cm styropianu, dobre i szczelne okna, instalację solarną do CWU z pompą klasy A, oczywiście bez cyrkulacji.
Przyznaję rację panu T. - najlepszą inwestycją w tanie źródło ciepła jest niedopuszczenie do jego utraty. Wtedy nie ma sensu instalowanie drogich PC (prąd raczej będzie drożał najszybciej ze względu na limity CO2), do tego pomijany ogromny koszt serwisu w razie awarii PC spowoduje duże trudności z opłacalnością inwestycji).
Ale fakt faktem, aktualnie bardzo "trendy" jest posiadać pompę ciepła, i przecież nikomu nie można zabraniać stosowania tego skądinad wygodnego i stosunkowo taniego źródła ciepła.
Proszę tylko nie pisać, ze to źródło ekologiczne - w Polsce prąd do napędu PC uzyskujemy w elektrowniach o sprawności max. 40%, co w połączeniu ze sprawnoscią przesyłu i dystrybucji daje nam w gniazdu 30% tej energii, która była w węglu. Dlatego też w nowym rozporządzeniu do certyfikatów energia elektryczna ma wagę 3.0. Pompa ciepła z efektywnością 3.5 daje nam na wyjściu z pompy mniej więcej taką samą ilość energii, jaka została spalona w elektrowni do wytworzenia zasilajacego ja prądu :D

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 27 paź 2008, 7:56

Nie czytasz uwaznie postow TB (albo swoich)
Instalacje solarna chcesz miec, a co z okresami bez zyskow? Czyzby tak wybrzydzany prad?
Okaze sie, ze zyski w Polsce sa nieoplaca;lne dla instalacji solarnych a z tego co pamietam TB nie proponowal ich stosowania.
Przepraszam, ze pltykie sa teksty sugerujace, ze PC jest snobizmem i popisywaniem sie. Juz bylo wielokrotnie poruszana kwestia klimatyzacji w samochodzie, kiedys uwazano to za snobizm a dzisiaj nie ma juz naowego auta bez klimy.
Ja bede mial PC, czy Ci sie to podoba czy nie, nie robie jej dla Ciebie i Twojego samopoczucia. Dla mnie jest to rozwiazanie ekonomiczne i tanie w eksploatacji - nie rozumiem dlaczego podwarzasz cos czego nie masz?
Wynika z Twojego wpisu, ze kazdy dom jest zle ocieplony, za slabo a Ci ktorzy montuja PC maja domy prawie nieocieplone.Pozwole sobie nie zgodzic sie z tym, ja uwazam ze mam dom dobrze ocieplony a to ze w rozporzadzeniu jest cop na poziomie 3 oznacza tylko, ze rozporzadzenie dotyczy wszystkich urzadzen a nie tylko nowych. Tabele obowiazuja jako wartosci srednioroczne, powinienes wiedziec ze wartosc cop bedzie w rzeczywisctosci wieksza niz 3.0, szczegolnie gdy temp. wody w podlogowce bedzie miala 35*C max.
1)40cm styropianu -na zewnatrz czy od srodka?
2) gdziez to wysmiewane zyski od urzadzen? Strasznie wybiorczo czytasz, ja akurat traktuje bardzo powaznie zyski a nie zamieszczam ich az tak duzych w obliczeniach bo jeszcze nie znam urzadzen ktore zamontuje w domu, jakie beda mie moce etc...
3) manipulujesz faktami,suerujesz ze jestes taki cwany i bedziesz mail okna cieple etc. a inni to barany i nie wpadli na to?
Proponuje zapoznac sie dokladniej zanimocenisz innych.
BTW. Moje okna pionowe beda miec Uo=0,8, dachowe 0,94, drzwi wesjciowe 1,6, sciany zewn. 20cm styro na BK 400 36cm, dach 38cm welny, podloga 30cm styro, went. z reku i GWC zwirowym no i oczywiscie PC 6kW do co i cwu a wszedzie podogowka

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 paź 2008, 8:31

-Jakie ma znaczenie z punktu widzenia izolacji termicznej jej grubość w niskiej zabudowie , jeżeli przed styropianem (wełną) na ścianie jest odbiornik ciepła >mur, fundament, grunt pod domem< Dom - sześcian sklejony z płyt styropianu grubości 5cm , znacznie skuteczniej zatrzyma ciepło niż identyczny sześcian z płyt grubości 20 cm lecz "niedomkniętych".
-Solar to zupełnie poroniony pomysł, 500kWh / rok / m2 na południu Europy to 90 zł w przeliczeniu na gaz i 210 zł w przeliczeniu na prąd (rocznie) - pompka cyrkulacyjna 100 W chodząca ... tysięcy godzin! Czyi sprawa nieopłacalna nawet przy 100% dofinansowaniu.
GWC żwirowe... 95% wymiennik recair czy 90% Bartosza (na 400m3/h) mają powierzchnię wymiany około 5m2 - 10 mb rury 200mm to 6,2m2 . razy większy wymiennik gruntowy zapewni nam pełną wymianę, to sprawdzone (18 lat praktyki) a zbyt rozbudowane wymienniki to większe zużycie energii i krótka żywotność TO TEŻ SPRAWDZONE.
A pompy ciepła... to tylko snobizm przy małych potrzebach . Do zabytków ... jak najbardziej.


Wróć do „Certyfikaty energetyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów