podlicznik

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

lokator
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2008, 8:47
podlicznik

autor: lokator » 08 paź 2008, 9:53

Witam. adaptowaliśmy pomieszczenia gospodarcze na mieszkanie w bloku 10 piętrowym. Administracja wskazała mi podlicznik do którego miałem się podłączyć i tak też zrobiłem. Prąd jest brany z zasilania na winydy, piwnice i klatki schodowe. Często występują zaniki napięcia ,co widać po żarówkach. Z czego to wynika? I następna sprawa. Ponieważ wspólnota w celach oszczędnościowych jakiś czas temu założyła licznik dwutaryfowy, mnie rozlicza w dalszym ciągu z odczytu licznika jednotaryfowego? Czy jest to prawidłowe, że pobiera od nas w ten sposób opłaty? Czyją własnością jest podlicznik, bo mnie się wydaje że tak jak licznik należy do ZE tak podlicznik powinien być wymieniony na dwutaryfowy.
Pozdrawiam

elpapiotr
Podlicznik

autor: elpapiotr » 08 paź 2008, 16:05

Witam.

Trochę to pogmatwane, ale spróbuję parę spraw naświetlić.
1. Ten licznik dwutaryfowy jakie obwody zasila ?
2. Podlicznik został podłączony do obwodu administracyjnego- tutaj pracują windy/silniki z rozruchem ...
Moment startu i stopu windy przenosi się na obciążenie instalacji. Mogą występować spadki napiecia, co widać na zarówkach.
3. Sprawa rozliczenia za zużycie energii elektrycznej - po wyjaśnieniu przez Kolegę lokator pytania w punkcie 1.
4. Podlicznik jest własnością Spółdzielni.

lokator
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2008, 8:47
podlicznik

autor: lokator » 08 paź 2008, 17:47

ten licznik dwutaryfowy jest na zasilaniu wszystkich części wspólnych bloku - klatki schodowe, piwnice, windy i pomieszczenia techniczne, z którego to zasilania ja i kilku innych lokatorów korzysta.

elpapiotr
Podlicznik

autor: elpapiotr » 08 paź 2008, 21:21

Witam ponownie.

Sprawą dostarczania i obrotu energią elektryczną reguluje
USTAWA
z dnia 10 kwietnia 1997 r.
Prawo energetyczne.
(Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, Nr 104, poz. 708, Nr 158, poz. 11233 i Nr 170, poz. 1217)
Można zwrócoć się z zapytaniem w najbliższym Rejonie Energetycznym, czy praktyka stosowana przez Spółdzielnię jest właściwa,
w związku z odsprzedażą energii elektrycznej. Sprawę taryf określa Art.3 p.17 wspomnianego Prawa.

lokator
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2008, 8:47
podlicznik

autor: lokator » 08 paź 2008, 21:29

dzięki
pozdrawiam


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości

Gotowe projekty domów