dachówka krańcowa czy okucie blaszane

Dachówka ceramiczna, dachówka cementowa a może blachodachówka? Jeżeli stoisz obecnie przed takim wyborem to koniecznie musisz poradzić się innych którzy mają już te doświadczenia za sobą. Zapytaj się, które pokrycie dachowe jest najlepsze.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

agamroz
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2008, 13:57
Lokalizacja: skawina
dachówka krańcowa czy okucie blaszane

autor: agamroz » 26 sie 2008, 14:49

Witam pięknie! Proszę o następującą poradę. Zależy nam na dość ekonomicznym wykonaniu dachu. Poradzono nam by dachówkę krańcową Roben zastąpić okuciem blaszanym. Wychodzi taniej. Ale czy rzeczywiście taniej czy warto oszczędzać? Co o tym sądzicie?
agamroz

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 26 sie 2008, 19:41

było już gdzieś o tym. od siebie mogę tylko powiedzieć, że jeśli obróbka będzie wykonana starannie i z głową to wygląda to ładnie. są także i przeciwnicy takiego rozwiązania, twierdzący że to nie estetyczne. hmm... ja o gustach nie dyskutuję.
poniżej przykład wiatrówki bez szczytówek.

Obrazek

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 27 sie 2008, 21:03

Wykonanie szczytów obróbka blacharska jest jak najbardziej poprawne. Mnie bardziej podoba się takie wykonanie, w którym obróbka przestaje nad dachówkę. Pozdrawiam.

Michal
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 78
Rejestracja: 18 lis 2005, 13:14

autor: Michal » 05 paź 2008, 8:06

Widziałem na jednej budowie jak kilent kładł dachówke Roben-a(dach kopertowy około 330 m2) i zamaist gąsiorów systemowych,stosował gasiory z blachy.Powiem szczerze, ze specjalnie pojechałem tam jak juz mieli skonczony dach i wygladało to jak najbardziej ok.

pozdrawiam

marski
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 26 wrz 2008, 9:52
Lokalizacja: Opolskie

autor: marski » 08 paź 2008, 18:37

takie rozwiazanie może i ładnie wygląda ale co z wiatrem?
już widze latające dachówki - a wiadomo jak wiatr zabierze pierwsze dachówki na krawędzi to potem juz pójdzie łatwo.
Dachówki boczne nie na prozno nazywa sie wiatrownicami
Poza tym co do oszczednosci ???

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 08 paź 2008, 21:12

Dachówki boczne to dachówki szczytowe. Każda dachówka na szczycie czy to szczytowa czy zwykła musi być obowiązkowo mocowana. Żaden wiatr nie wyrządzi im szkody. Pozdrawiam.

marski
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 26 wrz 2008, 9:52
Lokalizacja: Opolskie

autor: marski » 09 paź 2008, 9:23

oj wyrzadzi wyrzadzi widzialem to w blotnicy strzeleckiej

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 11 paź 2008, 0:25

Widziałeś skutki złego wykonania. Pozdrawiam.

MarcinKozuch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 11 sty 2009, 23:55
Lokalizacja: Tczew

autor: MarcinKozuch » 12 sty 2009, 0:17

CZy aby zrobić okucie blaszane trzeba sie nastawić na jakiś sczególny rodzaj dachówki?


Ja osobiście chiałbym miec całą krokiew zakryta zeby nie malowac i nie musieć tego specjalnie pilnowac. Dodatkowo to takie okucie bedzie zrobione z arkuszą blachy wiec bedzie napeno tańsze.
Dodatkowo czy jest potrzeba zastosowania specjalnej papy samozgrzewalną - nie wiem jak to nazwać- taka masa z folią jak sie ja odlepi to sie zwulkanizuje i dodatkowo zaszczelni. Bo rozumiem ze to pierwsze okucie musi zachodzić na dachówkę.
Pozdr

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 12 sty 2009, 2:12

Taką obróbę najlepiej wykonać z dwóch elementów: dolny taki jak pas podrynnowy i górny. Górna obróbka przestaje nad dachówkę i wchodzi pod dachówkę (coś na wzór bocznej obróbki okna połaciowego). Do uszczelnienia służy np. uszczelka puchnąca. Pozdrawiam.

MarcinKozuch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 11 sty 2009, 23:55
Lokalizacja: Tczew

autor: MarcinKozuch » 13 sty 2009, 8:33

Dziekuje za odpowiedz.
Zastanawiam sie tylko czy blacha do obróbki to jest specjalna blacha do obróbek dachówki czy można by uzyć arkuszy od blachodachówki tylko ze te drugie sa chyba zazwyczaj jasne od spodu i na wsztkich wywinięciach to widac. napewno ma swój urok.
Pozdrawiam

Rudolf Bras jr.
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 650
Rejestracja: 29 wrz 2007, 16:29
Lokalizacja: znienacka

autor: Rudolf Bras jr. » 13 sty 2009, 17:27

Nie ma specjalnych blach do dachówki, no chyba że można do takich zaliczyć miedź i tytancynk, stalowa powlekana lub aluminiowa malowana proszkowo,też jak najbardziej ok. do obróbek
Nikt mnie nie przekona że białe jest białe, a czarne to czarne !

MarcinKozuch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 11 sty 2009, 23:55
Lokalizacja: Tczew
Re: dachówka krańcowa czy okucie blaszane

autor: MarcinKozuch » 25 wrz 2009, 17:11

I docelowo mam zrobione tak:
Obrazek

I jestem zadowolony. Dwa paski blachy równiutko przykręcone przykrywają całą krokiew.


Wróć do „Pokrycia dachowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości

Gotowe projekty domów