Zakończenie dziennika budowy

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

ewelinciab7
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lut 2024, 13:29
Zakończenie dziennika budowy

autor: ewelinciab7 » 29 lut 2024, 13:42

Witam. Mam problem i nie wiem jak to rozwiązać.
Na działce stoi mały dom podzielony przez zmarłą na dwie osoby X i Y - są dwie księgi wieczyste.
Osoba X do swojej części domu dawno temu rozpoczęła budowę i dobudowała na swojej części działki kilka pomieszczeń. Oczywiście wszystko legalnie. Jedyny problem to taki że w dzienniku budowy nie została zakończona budowa, a kierownik budowy już dzisiaj nie żyje.
Osoba Y swoją budowę rozpoczęła w zeszłym roku bez zezwoleń. Coś wyburzyła, coś dobudowała, zmieniła wielkość okien. Teraz chce od osoby X Dziennik budowy twierdząc, że to i tak jest 1 Dom i coś wpisywać przez swojego kolegę - jakiegoś kierownika budowy.

Czy osoba X czyli ja mam się na to zgodzić? Czy coś nie zrobią za moimi plecami i zostanę bez niczego? Myślałam że po zakończeniu budowy nada się numerację domu np 15A i 15B bo rzeczywiście inaczej nie można. Dostałam dziś wzór zezwolenia na przejęcie budowy przez tego kolegę -nowego kierownika budowy. Czy mam się zgodzić i podpisać i wydać dziennik budowy? Co osoba Y kombinuje?
Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Zakończenie dziennika budowy

autor: Om3k » 29 lut 2024, 14:32

Witaj ewelinciab7.
Czy budynki stoją na dwóch różnych działkach? Czy pozwolenia na budowę zostało wydane dla Twojej działki? Pilnie skonsultuj się z prawnikiem.

ewelinciab7
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lut 2024, 13:29
Re: Zakończenie dziennika budowy

autor: ewelinciab7 » 29 lut 2024, 14:41

Dom jest jeden, podzielony na pół (dwa pokoje osobie X i dwa pokoje osobie Y) i tak jak został linią podzielony wzdłuż tych pokoi tak i działka została podzielona na te osoby. Osoba X ma swoją księgę na pół domu i pół działki i osoba Y swoją.
Na moją budowę były wszelkie potrzebne pozwolenia wydane, jedynie na zakończenie budowy nie miałam pieniędzy i nie mam wpisu kierownika budowy.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Zakończenie dziennika budowy

autor: Om3k » 29 lut 2024, 15:08

Rozumiem, że budynki stoją na dwóch różnych działkach. Ty rozbudowę swojego domu wykonałaś zgodnie z prawem budowlanym. Pozostało tylko zgłosić zakończenie budowy. Natomiast Twój sąsiad zrobił przebudowę bez wymaganych pozwoleń, tzw. samowolę. Teraz sąsiad chce Twój dziennik budowy i podsuwa Ci swojego kierownika budowy oraz oświadczenie nowego kierownika budowy o przejęciu obowiązków.

Wygląda to bardzo podejrzanie. Nie wiem co Twój sąsiad kombinuje. Ale pilnie skonsultował bym się z prawnikiem, a także zlecił zakończenie budowy wybranemu przez Ciebie kierownikowi budowy.

ewelinciab7
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lut 2024, 13:29
Re: Zakończenie dziennika budowy

autor: ewelinciab7 » 29 lut 2024, 15:21

Dobrze to zrozumiałeś. Dziękuję za szybką odpowiedź. Skontaktuje się z prawnikiem.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów