Fundament pod szklarnię

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

mrowka1002
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2024, 17:44
Fundament pod szklarnię

autor: mrowka1002 » 15 sty 2024, 17:47

Witajcie,

W temacie budowlanym jestem zielony i szukam porady.

Zakupiłem szklarnię Szerokość : 250cm x Wysokośc 235 x Długość 5 M . Szklarnia jest z aluminium i poliwęglanu waży około 110 kg.

Chciałbym zrobić dla niej fundament po obrysie z bloczków fundamentowych, lecz nie wiem jakiej mieszanki najlepiej użyć a co najważniejsze jak wykonać podsypkę by bloczki po zimie lub jakimś okresie nie zapadły się.

Dzięki za pomoc - Pozdrawiam Michał

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod szklarnię

autor: Om3k » 22 sty 2024, 11:01

Witaj Michał,

Szklarnia, to nie budynek mieszkalny, ale zrobiłbym ją porządnie, aby nie trzeba było fundamentu za kilka lat poprawiać.
:idea: Jeśli pod humusem znajdują się wyłącznie grunty niespoiste (piasek, żwir) to głębokość posadowienia może wynosić co najmniej 50 cm poniżej poziomu przyległego terenu.
:idea: Jeśli natomiast występuje piasek gliniasty, glina, ił lub pył to spód fundamentu wykonaj poniżej umownej głębokości przemarzania gruntu (załączam mapkę).
Podział Polski na strefy w zależności od głębokości przemarzania gruntów (do celów fundamentowania).jpg

Następnie wykonaj:
:arrow: betonową ławę fundamentową o wymiarach przekroju poprzecznego 30x30 cm zbrojoną co najmniej 2 prętami Ø12. Do przygotowania betonu możesz użyć cementu CEM I 32,5 R; CEM II/B-S 32,5 R lub CEM II/B-V 32,5 R w proporcji 1 worek cementu (25 kg) + 4 wiadra piasku (40 litrów) frakcji 0-2 mm + 6 wiader żwiru (60 litrów) frakcji 2-8(16) mm + 12 litrów wody pitnej.
:arrow: Na górnej powierzchni ławy przyklej papę podkładową zgrzewalną SBS S4,0.
:arrow: Ściany fundamentowe z bloczków betonowych muruj z wykorzystaniem zaprawy cementowej. Do przygotowania zaprawy użyj cementu CEM II/B-S 32,5 R lub CEM II/B-V 32,5 R oraz piasku frakcji 0-2 mm w proporcji 1 worek cementu (25 kg) + 7 wiader piasku (70 litrów) + 13 litrów wody pitnej.
:arrow: Boki ścian fundamentowych zabezpiecz izolacją przeciwwilogociową polimerowo-bitumiczną.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod szklarnię

autor: Sławek12 » 26 sty 2024, 10:28

Om3k pisze: Jeśli natomiast występuje piasek gliniasty, glina, ił lub pył to spód fundamentu wykonaj poniżej umownej głębokości przemarzania gruntu (załączam mapkę).


Rozumiem, że nie mówimy tutaj o znacznych obciążeniach i o posadowieniu szklarenki na ogrodzie... Jednak jeśli takie grunty wystąpią (jak pisze Om3k), to jednak poszerzyłbym wkop i pogłębił w stosunku do zakładanej głębokości, wypełnił dogęszczonym piaskiem i dopiero zastosował bloczki (chyba na tym chciałeś posadowić szklarenkę). Posadowienie bezpośrednie na gruntach naturalnych j.w. może skutkować np. nierównomiernym osiadaniem. Unikniesz dodatkowej pracy w przyszłości. ;)
geo-technika.pl

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod szklarnię

autor: Om3k » 26 sty 2024, 12:11

Witaj Sławek12

Czy ja dobrze rozumiem, że proponujesz, w sytuacji gdy w poziomie posadowienia występuje glina lub ił, aby wykonać ławy piaskowe i murować na nich podwalinę z bloczków betonowych? :shock:

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod szklarnię

autor: Sławek12 » 30 sty 2024, 13:07

Hmmm... Czy Kolega chciałby wykonywać coś skomplikowanego do zabawowej szklarenki na ogrodzie (waga 110 kg) ;)
Widziałem propozycję i szczęka mi opadła, zapewne temu co chciał mieć doradzone również. Beton zbrojony prętami etc. pod ogrodową szklarenkę o wadze 110 kg?


W przypadku czegoś cięższego:
Obrazek
https://zapodaj.net/plik-sPooVzVzUn

Ale chyba zgodzisz się że nawet moja wcześniejsza propozycja dla szklarenki to już dużo i niekoniecznie musi być tak jak proponowałeś + jak ja wskazałem na obrazku / linku ;)

Wilk syty i owca cała?
geo-technika.pl

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod szklarnię

autor: Om3k » 30 sty 2024, 20:04

Powtórze moje wcześniejsze pytanie do Sławek12. W sytuacji gdy w poziomie posadowienia występuje glina lub ił, proponujesz aby wykonać ławy piaskowe i murować na nich podwalinę z bloczków betonowych?

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod szklarnię

autor: Sławek12 » 20 lut 2024, 13:35

Sławek12 pisze:W przypadku czegoś cięższego:
Obrazek
https://zapodaj.net/plik-sPooVzVzUn

Ale chyba zgodzisz się że nawet moja wcześniejsza propozycja dla szklarenki to już dużo i niekoniecznie musi być tak jak proponowałeś + jak ja wskazałem na obrazku / linku ;)


Om3k, zgadzasz się czy nie?
geo-technika.pl

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod szklarnię

autor: Om3k » 20 lut 2024, 14:00

Sławek12
W sytuacji gdy w poziomie posadowienia występuje glina lub ił, to całkowicie nie zgadzam się z Twoją propozycją wykonania ławy piaskowej i murowania na niej podwaliny z bloczków betonowych.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 26 gości

Gotowe projekty domów