Ocieplenie i izolacja fundamentów w starym domu

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

markru609
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 mar 2022, 21:31
Ocieplenie i izolacja fundamentów w starym domu

autor: markru609 » 26 lis 2023, 9:29

Witam,

Posiadam dom parterowy podpiwniczony. Planuję nadbudowę tego domu o piętro i mam już pozwolenie i projekt, natomiast chciałem zacząć od wykonania izolacji fundamentów i ich ocieplenia.

Wokół domu jest głównie podłoże gliniaste. Teren dość mokry.

Izolacja pozioma ma być zrobiona z wykorzystaniem iniekcji krystalicznej, natomiast mam pytanie co do izolacji pionowej.

Rozmawiałem z kilkoma firmami które się tym zajmują i wszyscy poza jedną stwierdzili że izolację pionową zrobią z ociepleniem, natomiast jeden Pan stwierdził że w żadnym wypadku nie powinienem robić ocieplenia fundamentu tylko samą izolację bez styropianu, ponieważ ściany fundamentowe nie będą wtedy oddychać i wilgoć która w nich jest nie będzie miała którędy uciec.

Co o tym sądzicie? Faktycznie nie powinienem ocieplać fundamentu tylko zrobić samą izolację pionową i poziomą? Plus ewentualnie drenaż wokół domu?

Dodam że w piwnicy jest również studnia, która pewnie też zbiera cześć wody gruntowej.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie i izolacja fundamentów w starym domu

autor: Om3k » 28 lis 2023, 15:31

Wytyczne dotyczące izolacji ścian fundamentowych powinny znajdować się w projekcie. Konkretne rozwiązania zależą bowiem m.in. od poziomu wód gruntowych oraz rodzaju gruntu. Niemniej jednak, generalnie (dla większości budynków) poprawne warstwy w kolejności ich wykonywania to:
:arrow: wtórna izolacja pozioma,
:arrow: wtórna hydroizolacja pionowa ścian fundamentowych,
:arrow: termoizolacja pionowa obwodowa ścian fundamentowych,
:arrow: mata drenażowa pionowa,
:arrow: warstwa filtrująca,
:arrow: rura drenażowa (opcja),
:arrow: obsypka filtrująca.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów