Zalecana grubość ściany zewnętrznej

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

maki81
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 sie 2023, 7:01
Zalecana grubość ściany zewnętrznej

autor: maki81 » 12 sie 2023, 7:08

Witam,

Od jakiegoś czasu rozglądamy się z żoną za domem. Niestety albo na szczęście lubię podrążyć temat i wolę odczekać niż kupić, spłacać kredyt i żałować. Mamy ogląda kolejny dom, ale tu też pojawiła mi się wątpliwość. Poniżej fragment opisu:

- Ściany parteru, pierwszego i poddasza wykonane z pustaków ceramicznych Porotherm Profi o grubości 18,8cm (ściany zewnętrzne budynku), ściana wewnętrzna między lokalami cegła ceramiczna Porotherm Profi 2 x 18,8 cm + 2cm styropian =ok.40cm.4
- Elewacja budynku - styropian gr. 18cm, tynk silikonowy w kolorze białym i brązowym.
- Tynki wewnętrzne gipsowe, niemalowane.

Czy Porotherm 18.8 na ściany zewnętrzne nie jest za cienki? Boję się o izolację cieplną i akustyczną.

Nie wiem czy izolacja styropianem 18 cm to wyrówna. Nie jestem ekspertem (no chyba że kanapowym z internetu) dlatego chciałem się zapytać fachowców - co o tym sądzicie? Warto się zainteresować tą nieruchomością

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Zalecana grubość ściany zewnętrznej

autor: Om3k » 16 lis 2023, 15:39

Standardowo obecnie (2023 r.) stosuje się ściany nośne grubości 24-25 cm oraz izolację termiczną ze styropianu grubości 20 cm.
W związku z powyższym poproś dewelopera o przedstawienie świadectwa energetycznego domu.
Sprawdź przede wszystkim:
:arrow: czy budynek ma wskaźnik EP<70 kWh/(m^2*rok),
:arrow: czy ściana zewnętrzna ma współczynnik przenikania ciepła U<0,20 W/(m^2*K).

:idea: Im te dwa warunki są spełnione, z większym zapasem tym lepiej!
Jeśli EP<50 kWh/(m^2*rok) to jest bardzo dobrze.

Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną to poproś dewelopera o przedstawienie informacji o współczynniku R’A1 dla ściany między lokalami.
:arrow: Powinno być R’A1>50 dB.
:idea: Chociaż jeśli chciałbyś mieć prawdziwy komfort akustyczny to ściana między lokalami powinna mieć izolacyjność R’A1>45 dB.

:idea: Przed zakupem domu zleć sprawdzenie, czy to co zaprojektowano i obliczono, zostało faktycznie wykonane? Upewnij się, czy nie popełniono błędów, czy nie ma mostków termicznych i akustycznych, które mogły popsuć planowane paramery.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości

Gotowe projekty domów